توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 400950
توضیحات ارشاد برای ارسال آثار گنجینه به اروپا قانع‌کننده نبود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۲
در اطلاعیه هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران آمده است: در جلسه رفع ابهام ارسال آثار گنجینه به اروپا کلی‌گویی‌های علی مرادخانی و مجید ملانوروزی نه تنها مستند و قانع کننده نبودند بلکه دامنه این نگرانی‌ها را وسیع‌تر هم کردند.

به گزارش فارس، پیرو نامه سرگشاده هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش به علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد، نشستی در روز سه‌شنبه 6 مهر ماه 1395 در کتابخانه موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد تا وی در حضور جمعی از اعضای هیات مدیره انجمن‌ها، مدیران گالری‌ها، خبرگزاری‌ها، هنرمندان و متخصصین حوزه هنر که به دعوت انجمن نقاشان حضور یافته بودند، پاسخگوی نگرانی‌های جاری جامعه هنری ایران درباره سفر پرابهام گنجینه به خارج باشند.

در همین رابطه هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است: در این جلسه کلی‌گویی‌های علی مرادخانی و مجید ملانوروزی نه تنها مستند و قانع کننده نبودند بلکه دامنه این نگرانی‌ها را وسیع‌تر هم کردند.

متاسفانه بعد از 12 روز هنوز مدارک تفاهم‌نامه و لیست آثار ارسالی گنجینه موزه به آلمان و ایتالیا به انجمن نقاشان ارائه نشده است و هنوز مشخص نیست در شناسنامه آثار مالکیت آثار به نام افراد حقیقی است یا موزه.

در ادامه این اطلاعیه می‌خوانیم: ما همچنان از لیست آثار موجود در گنجینه موزه بی اطلاعیم و عجله برای ارسال این آثار با چنین تعدادی (60 اثر) مورد سوال است. و نمی‌دانیم چرا آقای مرادخانی می‌خواهند به گفته خودشان دست به چنین «ریسک بزرگی» بزنند و نمی‌دانیم چه بندهایی در این قرارداد بین‌المللی بازگشت به‌موقع، صحیح، سالم و اصل همه آثار«باارزش‌ترین مجموعه هنر قرن بیستم خارج از مرزهای اروپا و آمریکای شمالی» را تضمین می‌کنند و پشتوانه این ضمانت چیست.

هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران به نمایندگی از اعضای انجمن هنرمندان نقاش ایران و به همراه جمع کثیری از خانواده هنری ایران با ارسال این آثار در این شرایط مبهم مخالف است و هشدارهای لازم را بارها از طریق بیانیه، نامه سرگشاده، مصاحبه و نشست مطبوعاتی به مدیران و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل کرده‌ است. امیدواریم این‌بار بازنگری مدبرانه مسئولین کشور مانع تحمیل خسارت‌های احتمالی و جبران‌ناپذیر به این گنجینه بی‌نظیر که به‌حق سرمایه ملی همه ما است بشود.
 
کلمات کلیدی : انجمن هنرمندان نقاش ایران + ارشاد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.