نظر منتشر شده
۲۶۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 266158
آیا قابلیت فرار هسته ای حق مسلم ما نیست؟!
بخش تعاملی الف، 22 فروردین 94 - آرمین شمس
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۷در مسایل اخیر هسته ای ایران و قدرت های اتمی و اقتصادی طرف مذاکره مطلبی است که کمتر از آن به صراحت صحبت می شود.

این کشورها سابقه حمله اتمی به دیگر کشورها را در زمانی که توان متعارف نظامی پاسخگوی نیازهای تهاجمی آنها نباشد در تاریخ به ثبت رسانده اند و در حال حاضر نیز برخی از این کشورها علی رغم تهدید مکرر ایران به حمله، فاقد توان متعارف مواجهه نظامی "موثر" با ایران هستند.

مواجهه نظامی موثر با ایران برای آن ها مواجهه ای است که خسارات آن مانند جنگ با عراق قابل کنترل به نظر بیاید و به پیروزی خود در ابعاد مختلف این رویارویی حداقل در ابتدای کار یقین داشته باشند. تجربه عراق ثابت کرد که حتی برتری و خوشبینی مطلق ابتدایی نیز کافی نیست و حتی در این شرایط نیز مجموعه شرایط می تواند برای طرف به ظاهر پیروز این جنگ نابرابر با یک حریف تضعیف شده، تبدیل به جهنم شود. حکومت عراق بارها مردم را قتل عام کرده بود و از طرف دیگر طی معاهدات موشکی با غرب همان توان موشکی محدود خود را نیز بسیار محدودتر کرده بود.

وضعیت ایران کاملا خلاف این است. یک ابرقدرت منطقه ای با پشتوانه مردمی که علی رغم مشکلات مزمن اقتصادی و مدیریتی خود دستاوردهای علمی و نظامی و تکنولوژیک عظیمی داشته است و از لحاظ رشد علمی بین دویست کشور دنیا رتبه اول را دارد و در عین حال به مقام پانزدهم علمی دنیا نزدیک شده است.

اگر با مردم عادی آمریکا طرف بودیم مطلب به گونه دیگری می بود ولی در مقابل دولت اتمی آمریکا با آن سابقه به کار گیری سلاح های اتمی و وجود جنایتکاران جنگی در راس حکومت آن ها مانند جرج بوش، باید احتمال حمله اتمی آمریکا به ایران را همانطور که برخی جمهوری خواهان بارها خواستار آن شده اند، جدی گرفت.

در این شرایط اگر چه ساخت سلاح هسته ای را حرام می دانیم، حفظ قابلیت فرار هسته ای ایران در نقاط دور از دسترس زیر زمینی را که حتی از گزند حمله اتمی دور بماند باید بازدارنده یک فاجعه دانست (بازدارنده حمله اتمی آنها). از طرفی ساخت سلاح هسته ای وقتی به ما حمله اتمی شده باشد شاید دیگر حرام نباشد و قابلیت انجام بسیار سریع چنین کاری بطوری که خود این فرایند در مقابل حمله اتمی مقاوم بوده باشد (صدها متر زیر زمین، استحکامات و ...)، اصل قضیه حمله اتمی به ما و ساخت سلاح اتمی توسط ما را منتفی خواهد کرد و به صلح منطقه ای و بین المللی و امنیت شهروندان ایرانی کمک ویژه ای خواهد نمود.

مغایرتی نیز با تعهدات فعلی ما ندارد. از طرف دیگر با بدبینی جمهوری خواهان نسبت به ما آن ها احتمال آماده بودن سلاح ها را می دهند که خود بازدارنده است و نیاز به توان حفظ تاسیسات برای چندین روز یا چند هفته در مقابل حملات سخت نخواهد بود. خود این بدبینی آنها بازدارندگی دارد. اگر مقابل دموکرات ها این را از دست بدهیم ممکن است قلقلک بزرگی به جهوری خواهوان برای حمله اتمی به ایران داده باشیم البته معمولا نه ابتدا به ساکن، بلکه آن ها پس از شروع حمله به ما مثلا توسط اسرائیل، هر اقدام متعارف نظامی ما در تنگه و یا علیه اسرائیل را می توانند تهدید به حمله اتمی بکنند و نهایتا یا کشور را باید بدون دفاع و بدون توان مقابله به مثل موثر تسلیم آنها کنیم یا پس از انجام مقابله به مثل موثر علیه آنها هدف حمله اتمی قرار بگیریم.

فکر نکنید اگر به ما حمله اتمی بشود لزوما همه با خبر شده و دنیا به هم می ریزد. بیماری خلیج را به یاد دارید؟ نباید قابلیت قانونی فرار هسته ای را به سادگی معامله کرد، مگر آن قدرت ها مطابق با ان پی تی کاملا خلع سلاح شوند.
 
کلمات کلیدی : آرمین شمس
 
علی محمد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۳۴:۵۷
( نظر سنجی ) من که چند بار متن رو خوندم ولی نفهیمدم نویسنده چی نوشته.شما عزیزان هم مثل من هستید؟ (2810636) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۰۳:۲۲
دوستانی که عملیات خیبر را یادشان هست می‌دانند که ایران چه اندازه سرمایه و شهید برای آزادی جزائر مجنون و میدان نفتی‌ آن که با میدان نفتی‌ آزادگان ما مشترک است، داد، ولی‌ حالا به یمن تحریم، عراق با کمک شرکت‌های غربی تولید نفتی‌ خود را از این میدان مشترک ، یعنی‌ عصاره خاک و خون شهیدان ما، به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسانده و تا یکی‌ دو سال ینده با تکمیل آن به حداقل بیش از یک میلیون بشکه میرسند، ولی‌ ما همچنان حداکثر تولیدی ۵۰ هزار بشکه یی خواهیم داشت، و همچنان درگیر اینکه توافق باید فاز بندی باشد(بٔر اساس توافق آقای ظریف در لوزان) یا بلافاصله درگیریم!!!!! (2810750) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۵۴:۴۳
اشی که دوستان پخته اند که تحریم شدیم نفت تحریم شدیم وهیچ شرکت خارجی در ایران سرمایه گذاری نمی کنه! اقای ظریف داره جون می کنه شرایط برای سرمایه گذاری و فروش نفت درست شه (2810972) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۵۷:۵۹
تحریم سرمایه گذاری در حوزه نفت ایران یک تحریم بسیار قدیمی است و به اوایل انقلاب اسلامی باز میگردد و فکر میکنم برداشتن آن جزو تعهدات طرف مقابل نیست چون این تحریم ها برای مسائل هسته ای نبوده (2811253) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۴:۵۴
دولتمردان ما بدانند تکریم واقعی خون شهیدان زنده نگه داشتن روحیه استکبار‌ستیزی در جامعه و ایستادگی تا آخر در مقابل زورگویی‌های آمریکا است. (2812781) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۲:۱۶:۳۴
پاکستان یک کشور مورد دار است و سلاح هسته ای دارد پس ........ (2813699) (alef-3)
 
بي خبر
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۳:۳۵:۵۴
اين ١٣ تا كامنتي كه لفظ و عبارات يكساني دارند و حتي تعداد مثبت هاشون هم در يك رده هست، نشون ميده كه اگر توسط يك نفر نوشته نشده باشه، حداقل توسط يك گروه از يك اتاق نوشته شده. تورو خدا دست از سر مردم وردارين. الف كه منتشر نميكنه، اما بدونين همون بمب اتمي كه قراره آمريكا باهاش مارو بكشه، با گرسنگي و سختي در طول زمان اين تحريمها داره ميكشه. ما ميدونيم مشكلات يه شبه حل نميشه اما لااقل جلوش گرفته ميشه.
عزيز من شما دغدغه هسته اي داري چون نون تو سفره ات هست، چون شغلت تضمين شده است. چرا ميليون ها جوان بيكار رو نميبيني كه لنگ يه شغل و به حقوق بخور نمير هستند؟
عزيز من شما درك نميكني مشكلات رو چون نفست از جاي گرم درمياد!

جان مادرت منتشر كن! (2813891) (alef-13)
 
پیمان
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۰:۴۹:۳۸
آقا من معتقدم باید کار را یکسره کرد و در یک زمان ورعایت اصل غافلگیری آمریکا را نابود کنیم و با تمسک به آرمان شهدا و همت مسولین این شدنی است (2814014) (alef-3)
 
شوخي ميكني؟
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۳:۴۶:۰۳
تو خونتون نقشه دارين؟ اگه نه، تو اينترنت نقشه دنيا رو پيدا كن، بعد بيبن ايران و آمريكا چقدر فاصله دارند، بعد ابعاد آمريكا رو رو نقشه اندازه بگير. بدون توجه به امكانات ما و آمريكا و فقط با توجه به جغرافيا اگر هنوز هم معتقدي كه همچين چيزي ممكنه، خودت رو به اولين روانپزشك نزديك خونتون معرفي كن! البته سعي نكن با استفاده از اصل غافلگيري بري مطب، با منانت و آروم اين كار رو بكن! (2816788) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۹:۰۴:۰۴
دوست عزیز فکر کنم که شهید نداده ای !!!
اگر شهید داده هستی پس بایستی بگم که اختلاف بر سر اصول در میان شهید داده ها خیلی زیاده ، بنابراین هر کس بجای اینکه در بیان نظرات خودش از شهدا مایه بزاره ، با صداقت بگه نظر من اینه که ...
من که برادر شهید هستم تکریم خون شهیدان رو امروزه اعتلای خرد بر تمامی مسائل ، تلاش برای ساختن دنیائی عاری از خشونت ، بهبود معیشت مردم ، تلاش برای نجات جان بیماران و ..... می دام نه اینکه دشمن تراشی و فرافکنی و انداختن تمامی مشکلات به گردن دیگران برای فرار از مسئولیت ! (2814248) (alef-3)
 
بي خبر
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۲:۳۲:۴۱
كاش الف جوابي رو كه نوشتم واست منتشر ميكرد، اما حيف كه اونا هم طرز فكرشون شبيه شماست و نميخوان شما دلخور بشين! (2816623) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۵:۱۲
وقتی که خداوند متعال روزی‌دهنده است آمریکا هم با تحریم‌ها هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. با اعتماد بی‌جا به شیطان بزرگ نگذاریم ثمرات خون شهیدان آسیب ببیند. (2812782) (alef-13)
 
mard
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۳:۵۶:۲۰
حرف شما در مورد روزی دهنده صد در صد درسته اما مطمئنم بی شک حقوق دریافتی شما بالای پنج میلیون تومان در ماه است است. (2813929) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۰:۱۶:۳۳
باز هم شعارهای تو خالی که آخر سر معلوم می شود طرف دلار فروش هست ! (2813968) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۵:۲۵
اگرچه عده ای وجود دارند که سلطه استکبار را به قیمت یک وعده غذا هم می‌پذیرند ولی بسیاری از مردم ایران حاضرند جان خود را در راه استقلال کشور فدا کنند تا دشمن نگاه چپ هم نتواند به ایران بکند. (2812785) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۵:۳۹
با خباثتی که از آمریکایی‌ها سراغ داریم ممکن است بخشی از تحریم‌ها را بردارند ولی مطمئن باشید به بهانه حقوق بشر و تروریسم تحریم‌های جدیدی در همان حد را وضع خواهند کرد. (2812786) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۵:۵۶
از آنجایی که دولت مستکبر آمریکا یک شبه عابد نخواهد شد، در برابر لغو احتمالی برخی از تحریم‌های مرتبط با پرونده هسته‌ای و آن هم به صورت قطره‌چکانی و مرحله به مرحله، مطمئنا در آینده خیلی نزدیک به بهانه‌های دیگر از جمله پیشرفت موشکی و حمایت از ملت مظلوم فلسطین، حزب ا...، سوریه، عراق، نقض حقوق همجنس‌بازان و بهائی‌ها و... اقدام به تحریم‌های چند برابر خواهد کرد. لذا بر مذاکره‌کنندگان محترم لازم است ضمن حفظ صلابت و اقتدار همیشگی نظام در جهان، دستاوردهای هسته‌ای را به راحتی تسلیم ابرقدرتهای جهانخوار به خصوص شیطان بزرگ ننمایند که پشیمانی دیگر سودی نخواهد داشت (2812787) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۶:۱۲
‌همه دنیا می‌دانند که آمریکای جهانخوار به چیزی کمتر از براندازی نظام جمهوری اسلامی که مکرر نیز اعلام داشته راضی نخواهد شد. لذا از مسئولین دولتی به‌ویژه دستگاه دیپلماسی درخواست می‌شود عینک خوشبینی به این دشمن گرگ صفت را از چشم خود بردارند. در ضمن مگر قرار نبود دولت تدبیر ارزش و اعتبار گذرنامه را به ایرانی برگرداند؟ با این رفتار ددمنشانه پلیس آل سعود با زوار بیت‌الله‌الحرام کشورمان چرا وزارت امور خارجه منفعلانه برخورد می‌کند؟ تداوم اعزام به عمره مفرده چه توجیهی دارد؟ (2812788) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۶:۳۰
حتی از یک جای بیانیه لوزان به دست نمی‌آید که آمریکا تعهد داده باشد تمام تحریم‌ها را در روز اجرای توافق لغو خواهد کرد. (2812791) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۶:۴۶
سنجیده‌ترین نظر تا امروز در مورد بیانیه لوزان همان نظر آقای شریعتمداری است. اسب زین کرده را دادیم و افسار پاره تحویل گرفتیم. (2812793) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۶:۵۹
با عملی شدن بیانیه لوزان غربی‌ها چیزی از دست نمی‌دهند ولی ما بخش مهمی از توانایی‌های هسته‌ای کشورمان را که با هزینه زیاد به دست آمده از دست می‌دهیم. مهم نیست که اسم این معامله چه گذاشته شود. (2812794) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۷:۱۷
هر عاقلی بندهای این تفاهم‌نامه را بخواند اعتراف می‌کند که این تنها برد طرف غربی است. در ضمن با امضای نظارت فراتر از پروتکل الحاقی ورود و بازدید جاسوسان غربی به کشور قانونی می‌شود و این ماجرای تلخ از حافظه تاریخی مردم ایران هرگز پاک نخواهد شد. (2812795) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۷:۲۹
برای آژانس و آمریکا بهانه‌جویی هیچ کاری ندارد حالا واقعا آیا عاقلانه است که سرنوشت مهمترین بخش صنعت کشور را آماج بهانه‌جویی‌های آنها قرار دهیم. تیم هسته‌ای ما باید زیرک‌تر از این حرف‌ها باشد. (2812798) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۷:۴۱
اگر قرار باشد غنی‌سازی حداقل ده سال در کشور در اندازه آزمایشگاهی و غیرصنعتی محدود بشود چرا در این سال‌ها زیر این همه تحریم رفتیم. در ضمن عقب‌افتادگی‌های سال‌های محدودیت چگونه جبران خواهد شد؟ (2812799) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۷:۵۵
من عوام بی‌سواد می‌خواستم بپرسم آیا اینکه ما حق استفاده از سانتریفیوژهای ساخت داخل را نداریم، چیزی غیر از تحریم است؟ یعنی علاوه بر اینکه تحریم‌های ظالمانه خارجی برداشته نمی‌شود، از داخل هم تن به تحریم خواهیم داد. (2812800) (alef-13)
 
رشتی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۵۱:۳۱
الف عزیز 13 نظر دوست محترم همفکرتان را پشت سر هم درج کردی
یکم هم لطفا سر ما اینجوری سعه صدر به خرج بده
13نظر نمیخوام پیشکش ولی 1 نظر زیر مقاله را که اینهمه وقت و انرژی میزارم و 5_6 خط مینویسم و به خاطر یه اختلاف سلیقه با نظر خودتون لطفا سانسور نکن ممنون.
لازم به ذکر هستش که من هیچوقت تو نظراتم از دایره ی انصاف و ادب خارج نشدم فقط محترمانه طبق حقوق شهروندی یا به قول رئیس مجلس "دموکراسی اسلامی" و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آزاده و در کمال ادب و احترام نظر شخصیمو گفتم و فکر میکنم که قاعدتأ نباید منعی تو ابراز عقاید محترمانه شخصی یک شهروند وجود داشته باشه.
به عنوان مثال شاید میلیون ها ایرانی به شدت دوست دار یک شخصیت باشند اما من در برخی مسائل منتقد ایشون. چه ایرادی داره که نظر یک جمله ای " .... عزیز بنده با شما مخالفم" را درج نمیکنی؟ در این نظر هم به جای درج نام .... گذاشتم باشد که درج کنید و تحمل این انتقاد بنده رو که یکی از کاربران همیشگی سایتتون هستم رو داشته باشید.
با سپاس (2813336) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۴۴:۳۰
دقیقا برعکس داره میشه تحریمها بعد بیانیه تشدید شده. فکر کنم بزرگترین خیانت رو همین فرد داره مرتکب میشه (2816119) (alef-3)
 
متعهد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۱۶:۰۴
میگه ما چرا نباید قابلیت ساخت بمب اتمی(با سلاح صلح آمیز هسته ای فرق فوکوله) داشته باشیم؟اون هم توی منطقه ای که پاکستان داره، هند داره، اسرائیل داره تازه توی هیچ کدوم از کشورهای همسایه ما هم آدمای همچین عاقل و درست حسابی حکومت نمیکنن پس همچی بد هم نیست ما هم داشته باشیم تا حداقل از ترسشون بهمون حمله نکنن. (2810811) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۱۸:۵۲
معلومه چون اونا هیچ وقت نگفتند ما میخواهیم کشوری را نابود کنیم !
اگه ما گفته بودیم نمیخواهیم کشوری را نابود کنیم الان اجازه ی بمب هم داشتیم (2811078) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۳۷:۳۷
کدوم کشور
تاریخ تاسیسش کی بوده
چطور بوجود امده
ایا بعد ایجاد رژیم اسرائیل کشوری به نام فلسطین موجودیت داره مرز معینی داره اجازه تشکیل ارتش داره
ایا تا بحال ایران به کشوری حمله کرده
ایا کشورهای هسته ای در مورد غنی سازی 95 درصد با ما مشکل دارند یا اساسا با دانش هسته ای انهم با بازرسی های گسترده اژانس
کشور های طرف مذاکره سابقه استفاده از تسلیحات هسته ای وشیمیایی دارند
ایا ایران در جنگ با صدام از تسلیحات ممنوعه استفاده داشته و ایا بر ضد مردم عادی از تسلیحات عادی هم استفاده کرده (2811471) (alef-11)
 
بیگی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۲۵:۴۹
واقعیت هرچند بد اما با شعار تغییر نمیکند. (2813424) (alef-13)
 
متعهد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۳۹:۰۲
اونا میگن ما اینقد بدبخت نیستیم که بشینیم بهمون اجازه بدن یا ندن مگه اونا بمب اتم ساختن از ما اجازه گرفتن؟ (2811479) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۰۵:۴۹
ما هم نگفتیم می خواهیم کشوری را نابود کنیم، برخی دولتمردان گفتند حکومت اسرائیل را می خواهند نابود کنند، آمریکا و اسرائیل هم همین حرف را در مورد ایران زده اند. (2812223) (alef-11)
 
محمد حسن
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۳:۲۹:۳۲
نه این جوری نیست می گید. شما باید تاریخچه بمب اتم رو مطالعه کنید بعد . . .
آمریکا از ترس نازی ها زودتر به بمب اتم رسیدن بعد نوبت به شوروی رسید بعد نوبت چین و فرانسه ، دقیقا همه شون در دکترین نظامی شون تسلط سیاسی با ابزار نظامی هست. بمب اتم توازن قدرت خواهد آورد.

برای شما بگم ایالات متحده به چین خیلی فشار اورد تا بمب اتمی دست پیدا نکنه ولی چینی ها از طریق شوروی دست پیدا کرد.
از اون طرف اواسط قرن 20 هند که جنگهای طولانی همراه با شکست مقابل چین داشت توسط آمریکا به بمب اتم دست پیدا کرد. باز هم جهت توازن قوا.

بعد پاکستان که خودش رو از هند جدا کرد و استقلال پیدا کرد توسط چینی ها و شوروی همین دو دهه پیش به بمب اتم دست پیدا کردن.
اتفاقا امریکا بسیار تلاش کرد پاکستان رو در این زمینه محدود کنه و شروع به تحریم پاکستان کرد این تحریم تا 5 سال بعد از آزمایش بمب اتمی پاکستان ادامه داشت که در نهایت آمریکا تسلیم شد و در زمان جورج بوش تحریم های پاکستان رو برداشت. (2815100) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۱۳:۵۴:۳۴
آمریکا که به کشورهای مختلف حمله کرده و حتی از بمب هسته ای استفاده کرده و هنوز هم در حال آزمایش نسلهای جدید بمبهای اتمی است که نمی تواند به ما بگوید شما بمب اتم نداشته باشید. ما به کدام کشور حمله کرده ایم؟ اگر بعضی بحث ها در مورد تهدید موجودیت اسرائیل است که در اقدام عملی آنها چه از طریق کمکهای مالی چه از طریق سایبری و چه اقدام تروریستی دشمنی خودشان را ثابت کرده اند و هر روز هم با گزینه نظامی ما را تهدید می کنند. من که حتی به قیمت جنگ با آمریکا هم حاضر نیستم حرف زور قبول کنم. جانم را می دهم اما خفت نمیپذیرم. (2822035) (alef-13)
 
نورانی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۱۵:۴۰
از بالا تا پایین دارن ....بگن ما بمب اتم نمی خواهیم
حضرت اقا فتوا میدن که از نظر اسلام تولید و کاربرد بمب اتم حرامه اونوقت با این همه به جای اینکه تدبیر فرار از جنگ رو گسترش بدیم حنابعالی تدبیر اگر جیگر شو داری بیا به من حمله کن رو تبلیغ میکنی!!
آقای عقل کل (نویسنده ی مقاله منظورمه) احتمالا مشاور جوان احمدی نژادیه ... (2811342) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۱۸:۴۱
شما تفاوت ساختن سلاح رو با قابلیت ساختن سلاح متوجه هستی که اینطور تند نظر می دی؟ (2812310) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۰:۱۸:۳۰
شما میتونی تصور کنی بعد از اینکه ایران با تلاش زیاد بمب ساخت
یه کشوری مثل عربستان هم بیاد و چندتا بمب اتمی از پاکستان بخره؟
اونوقت مهم نیست بر علیه عربستان استفاده کنیم یا نه چون اونها قطعا بر علیه ما استفاده میکنن!!

امنیت ما در نداشتن بمب اتمی هست دوست عزیز!! (2813973) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۱۱:۳۶
عربی که ننوشته فارسی نوشته ما هم باید برای روز مبادا بمب اتمی داشته باشیم .روشن شد (2811038) (alef-11)
 
هادی ایرانی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۲۹:۵۲
بمب اتمی به چه درد ما میخوره؟ ما حداکثر سالی چند بمب اتمی می تونیم تولید کنیم؟ نهایت سالی پنج تا.
واقعا فکر می کنید در زمان جنگ اتمی چند تا از این موشک های اتمی می تونن از به اسرائیل برسن و تو آسمان عراق زده نشن؟ (2811421) (alef-11)
 
بهرام
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۵۱:۴۵
بهش میگن "قایلیت بازدارندگی" یعنی اگه شما یه دونه فقط یه دونه بمب اتم داشته باشی دیگه لازم نیست سالانه میلیاردها میلیارد صرف هزینه های دفاعی بکنی به جاش اون پولها رو صرف ساخت فاضلاب و راه آهن و سیستم بهداشتت میکنی. (2811822) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۱۹:۲۶
اصلا قرار نیست بمب تولید بشه. قابلیت تولیدش قراره از حمله اتمی به ما جلوگیری کنه. (2812317) (alef-13)
 
مهندس بیکار
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۲۲:۴۷
خوب که چی؟...یعنی اگر به فرض محال کشوری با بمب اتم به ما حمله کرد و مردم بیگناه را کشت، ما هم حق داریم مقابله یه مثل کنیم و مردم بیگناه آنان را بکشیم؟؟؟؟؟ مگر زمانیکه صدام با بمب شیمیایی به مناطقی از کشور ما حمله کرد و شمار زیادی از مردم نظامی و غیر نظامی را کشت و ناقص کرد ، ما با وجود قابلیت مقابله به مثلف اینکار او را تلافی کردیم و اگز میکردیم کار درستی بود؟؟؟؟ (2811985) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۰:۵۳
بمب قرار نیست تولید بشه و ترس اونا مانع حمله اتمیه. تنها کاربرد بمب هم روی شهرها نیست و نمونه کوچک رو علیه نظامیها میشه به کار گرفت. البته اصل مطلب اینه که ترس و بدبینی اونا موجب عدم حمله و عدم تولید بمب توسط ما مییشه. (2812326) (alef-13)
 
مهندس بیکار
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۲۸:۱۴
عزیز من، نویسنده نابغه، ساخت و استفاده بمب هسته ای حرام است و غیر انسانی، حال از طرف ظالم باشد یا از طرف مظلوم. (2812008) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۱:۲۴
بحث قابلیت ساخته نه ساخت. (2812331) (alef-11)
 
بي خبر
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۱:۲۷:۵۰
علم بي عمل به چه ماند؟ به زنبور بي عسل! (سعدي علي الرحمه)
قابليت ساخت چيزي كه از اساس حرامه به چه دردت ميخوره؟ شما تو خونت آلات حرام (مثلا ساخت مشروبات الكلي) نگهدار و به پليس هم بگو اينا واسه دانش منه نه واسه توليد الكل! پليس هم ازت واسه فناوري داشتنش تشكر ميكنه! حرفا ميزني ها! چيزي رو بسازي كه ازش ايتفاده نكني؟
البته من خودم از طرفداران اتمي شدن ايران هستم، اما نه به هر قيمتي و نه براي قلدري! (2813558) (alef-13)
 
offline
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۸:۲۸
اشتباه میکنی داداش ... از نظر شرعی اسلام قاعده ای تحت عنوان مقابله به مثل داره ... هرجور مارو بزنن ما هم میتونیم بزنیم... (2812804) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۱:۰۴:۰۲
یعنی اسلام گفته اگه اونا زن و بچه منو کشتند منهم میتوانم زن و بچه اونا رو بکشم؟!!!!!! (2813502) (alef-13)
 
بي خبر
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۱:۳۲:۳۶
اين حرف شما توهين به مقام رهبري است! و واقعا اگر دست من بودي ازت شكايت ميكردم، شما ميگي آقا يه فتوايي داده كه در اسلام خلافش گفته شده؟
شما اينو از كجاي اسلام درآوردي من نديدم، اما قرآن ميگه كشتن بك نفر كشتن بشريت و نجات يك نفر نجات بشريت است. حالا سما چطور سلاح كشتار جنعي رو توجيه ميكني؟ شما بيشتر از اسلام سر درمياري يا رهبري كه فتواي حرام بودنش رو داده؟ (2813575) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۲:۳۵:۰۱
كاش الف كه نظر شما رو منتشر كرده يه مطالعه اي ميكرد ببينه حرف شما از نظر شرعي چقدر درسته! (2816631) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۱۹:۱۸
خداوکیلی برخی دوستان همیشه در فضای غیرواقعی سیر میفرمایند گاهی در مورد نحوه پیشی گرفتن از ژاپن سخن میرانند و گاهی درباره ساخت بمب اتم (2811081) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۰۹:۵۶
بد نیست آدم همت بلند داشته باشه و آرزوهای خوب برای کشورش. (2816019) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۳۸:۱۳
مگه خنگی که نمی فهمی...خب واضحه دیگه...کلاس چندم ترک نحصیل کردی؟ (2811155) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۰۶:۱۸
يك سال بعد شما
تو اون يك سالي كه شما نبودي توش گفتن كه نياز نيست الان با پول محدود برين تفنگ بسازين تا مبادا شايد فلاني بهتون حمله كنه ، بهتره باهاش مدارا كنيد و پول محدودتون رو تو كار اقتصادي هزينه كنيد وقتي يك تومنتون شد دو تومن ، فلاني تا كمر براتون خم ميشه اگر نشد اون وقت پول اضافي برا سلاح ساختن هم دارين
الان كه بمب اتم نداريم كي به ما حمله كرده كه براش داريم اين همه هزينه مي ديم؟ (2811294) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۵۶:۴۴
نويسنده محترم داره ي...... آخه عزيز من اگه خطر حمله هسته اي نباشه كه ساخت بمب موضوعيت نداره. براي همين حالتي كه خطر وجود داره اين فتوا داده شده. (2811243) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۲:۵۳
فتوا برای عدم ساختن است آنهم در حالی که به ما حمله نشده. (2812338) (alef-11)
 
محمدحسین
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۵۴:۰۴
مدیران محترم سایت الف. لطفا این گونه مقالات که هیچ خاصیتی بجز ضربه زدن به حیثیت نظام و القای تمایل ایران به داشتن جنگ افزار هسته ای است را حذف، و از انتشار مطالب مشابه خودداری فرمایید. (2811834) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۱۸:۵۰
غنی سازی و نیروگاه اتمی بدرد ایران زلزله خیز نمی خورد (2811958) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۹:۲۲
زماني هم كه عليه ما و مردم سردشت از جنگ افزار هاي شيميايي استفاده كردند امام اجازه مقابله نداد . و اصل اين گزارش چه چيزي را ميخواهد بگويد خدا ميداند . (2812382) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۲۶:۱۴
بازدارندگی (2812834) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۹:۲۸
منظورش اینه که بمب اتمی‌ تولید کنیم و خودمونو بیندازیم توی چاهی که این آقا و دلواپس‌ها کنده اند (2812435) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۲۵:۵۹
اصلا چنین منظوری نداره. چرا به زور می خوای القا کنی؟ (2812832) (alef-13)
 
بي خبر
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۱:۳۵:۰۴
يه نگاه به وضعيت هند و پاكستان و كره شمالي همه چيز رو روشن ميكنه! نميبيني اونا شدن جزو ده اقتصاد برتر دنيا! (به واسطه دانش هسته اي) (2813587) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۲:۵۷:۵۰
وای وای چقدر دانش هسته ای بد بو و اخه! آمریکا و انگلیس و فرانسه هم که ندارن. مثل ژاپن. (2814084) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۳:۵۰:۲۳
آيا بمب هسته اي عامل پيشرفت اين كشورهاست؟ ژاپن درآمدش از تويوتاست يا از انرژي هسته اي؟ تكنولوژي ژاپن وابسته به هسته اي نيست. (2816793) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۳:۰۰:۳۵
بهتره از ترس و خودکم بینی دست برداریم و حقوق خودمان را در همه زمینه ها از جمله این زمینه با قدرت بگیریم. حق یک ایرانی از یک آمریکایی کمتر نیست. (2814085) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۱۱:۱۱
کی گفته با دانش هسته ای می خواهیم به همه چیز برسیم؟ چرا مثال آمریکا رو نمی زنی که دانش هسته ای هم داره؟ (2816024) (alef-3)
 
بي خبر
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۹:۵۵:۱۳
دانش هسته اي داره، اما پيشرفت آمريكا و انگلستان و فرانسه و چين ربطي به دانش هسته اي اونها نداره. همونطور كه پيشرفت ژاپن و كره جنوبي و آلمان و سوييس و سوئد و ايتاليا و مالزي و سنگاپور و كانادا و الي آخر از راه بمب اتمي و دانش هسته اي به دست نيامده!
هند هم اسمش شده در حال توسعه و الا اگر كمكهاي آمريكا و انگلستان نباشه، رو به قبله بايد خوابوندش! بدبختها تو خونه شون توالت ندارن، حالا بگو بمب اتم دارن، كه چي؟
در ضمن تاجايي كه من يادمه، نظر من شامل كشورهاي شوراي امنيت هم بود كه اشاره كردم توسعه و پيشرفت اونها بخاطر صرفا دانش هسته اي نبوده، در عجبم كه چطور فقط اين رو منتشر كرده اند! (2816289) (alef-13)
 
sasan
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۲۵:۰۸
من یه بار خوندم فهمیدم.. (2813261) (alef-11)
 
منصور
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۷:۴۲:۵۹
علی محمد حان
با این مطلب میگه ما هم باید بمب اتم بسازیم ! یعنی اینکه قولی که دادیم که انرژی هسته ای ما صلح آمیر خواهد بود و بدنبال بمب اتم نیستیم همش کشکه!! (2814159) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۳۵:۰۶
رتبه 15 علمی را خوب اومدی (2810637) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۲۵:۲۹
انتظار داری اول کار ایمپکت فکتور مقالات صد باشه و همه تاثیرات اقتصادی رو هم زود ببینی؟ توسعه و رشد تدریجیه، با تمام نقایص بین راهی آن. (2812831) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۳:۵۴:۲۰
نويسنده حتي تو رزومه خودش به ويكيپديا ارجاع داده (كاري كه هيچ كسي انجام نميده) حالا شما انتظار داري آمارش در مورد رتبه علمي و اين حرفا درست باشه؟
متاسفانه علم آمار در كشور ما هميشه ناچيز شمرده شده و براي همين كسي واقعيت رو نميبينه كه بخواد ببينه حق و نا حق چي اند! (2816810) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۳۷:۱۲
همه مساله هسته‌ای و موفقیت مذاکرات با ۵+۱ و آمریکا دوباره با رقابتهای داخلی و انتخاباتی مرتبط شده، یکطرف می‌خواهد زودتر توافق حاصل بشه تا بتونه وضعیت اقتصادی را سر و سامان بعده ، و طبیعی است که طرف دیگر، با وجود دانستن فوریت مساله، می‌خواهد چند ماهی‌ توافق را عقب بی‌اندازه تا نتیجه آن نتواند تاثیری در انتخابات داشته باشه... خوب البته از این بازیها برای کسب دست بالا در قدرت داخلی‌ و انتخابات، یک مساله ملی‌ حل نخواهد شد و فقط ملت بازندهٔ نهایی خواهند بود، درست مانند ۱۰ سال اخیر!.. متاسفانه! (2810642) (alef-11)
 
نیازی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۳۸:۰۹
"باید احتمال حمله اتمی آمریکا به ایران را همانطور که برخی جمهوری خواهان بارها خواستار آن شده اند، جدی گرفت."

جناب الف !
ایجاد توهم و توطئه حمله به ایران را ایجاد نکنید.این حرکت جو روانی بازار و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد. (2810651) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۲۴:۳۲
خود حمله که گزینه اش را روی میز گذاشتن چه تغییری در بازار و وضع مردم ایجاد خواهد کرد؟ دموکراتها بزن نیستند ولی امثال بوش جمهوریخواه چرا. واقعیت را باید تحلیل کرد نه انکار. (2812829) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۳۸:۵۵
آقای زیبا کلام می فرمایند صنعت هسته ای سرمایه زیادی را به خود اختصاص داده است
اما توجه ندارند که همین صنعت باعث اقتدار و حفاظت از سایر سرمایه ها شده است.
اصلا هر کجای دنیا بروید برای امنیت خود بیشترین سرمایه را خرج می کنند. (2810653) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۰۵:۱۹
این صنعت باعث حفاظت از سرمایه ها شده?
میلیاردها دلار صرف هسته ای شده پولهایی که باید برای ایرانیها شغل میشد مسکن میشد
هسته ای هیچ دستاوردی نداشته
نباید انتزاعی حرف زد مثال عینی بزن
صنعت ناقص هسته ای از چی حفاظت کرده?
پولها از جیب ملت رفت که هیچ تحریمها هم از راه رسید (2810761) (alef-11)
 
مصطفی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۵۲:۵۵
مثال عینیش میشه اینکه ایران تا10 سال دیگه واردکننده انرژی میشه یعنی اینکه همه نفت تولیدیش رو باید صرف تولد انرژی مورد نیازش کنه مگه اینکه منابع انرژی دیگه ای جایگزین کنه تا همچنان بتونه صادر کننده نفت و فرآوردهای نفتی باشه.

مثال عینیش میشه تا ده سال آینده جنگ ها برای منابع آب خواهد بود و یکی از اهداف اصلی سازمان انرژی اتمی تولید آب آشامیدنی از آب دریاست، کاری که ده ها ساله کشورهایی مثل روسیه و اکراین دارن انجام میدن

...

سخنان اینطوری فقط نشون دهنده اینه که گویندگان اون بیشتر از نوک دماغشون رو نمیبینن (2811545) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۶:۰۸
عزیز برادر اگر هزینه ای که در انرژی هسته ای شده در انرژی خورشیدی شده بود الان این کشور از نظر انرژی های نو خود کفا بود و دیگر نیازی به سوزاندن انرژی های آلوده کننده محیط زیست مثل نفت، گاز و شکافت هسته ی برای تولید برق نداشت.
تصفیه آب نیازی به غنی سازی های بیست درصد و شصت در صد ندارد. با سه و نیم درصد هم کارش راه می افتد.
ای کاش شما عزیزان اصلا می دانستید هسته ای چیست! شاید آن موقع دیگران را به کوته بینی متهم نمی کردید.
....
به نظر من تنها در صورتی هسته ای شدن ارزشش را داشت که صاحب بمب هسته ای می شدیم ولی با توجه به فتوای مقام والای ولایت دیگر آن هم امکان پذیر نیست برای همین به نظر من تنها حفظ غنی سازی ۳ و نیم درصدی هم برای کشور کافی می باشد و نیازی به غنی سازی با درصد بالاتر نداریم که ارزش این همه تحریم های فلج کننده اقتصادی را داشته باشد. (2811686) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۸:۲۶
ما معدن اورانیوم قابل اتکا نداریم، ما معدن زیرکونیوم برای ساخت میله سوخت نداریم. اگر تحریم های شورای امنیت باقی بماند کی اینها را به ما می دهد؟ (2811701) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۳۴:۲۶
دوست عزیزم
کشورهای صاحب نفت اندک هستند
آیا باقی کشورهایی که نفت ندارن همه نیروگاه اتمی ساختند
دوست عزیزم نفت تمام میشه? بله
ولی آیا اورانیوم تمام نمیشه?
شماها دنبال بمب اتم هستین نه چیز دیگه ولی مشکل اینجاست که فکر میکنین خیلی زرنگ هستین و بقیه چیزی نمیفهمن
انرژی صلح آمیز هسته ای خوبه? بله
ولی یادمون باشه نفت هم خوب بود ولی تبدیل شد به محل درآمد کله گنده ها و مردم از این ثروت بی نصیب ماندند (2811736) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۴۴:۰۹
دنیا از انرژی هسته ای زیان دیده و داره ازش دور میشه. بمب اتم ما همین جوانهای بیکاری هستند که دارن هرز میرن. بمب اتمی فقط مارو منزوی تر و منزوی تر می کنه مگه پاکستان که بمب اتم داره چه گلی به سر مردمش و جهان زده.
بمب اتم فقط به درد کشوری مترود و متروک و دورافتاده مثل کره شمالی می خوره که مردمش در فقر و فلاکت زندگی می کنن و رعیت یک حزب دغلکار و زورگو هستن. (2812089) (alef-13)
 
نوری
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۵۲:۵۱
آقا همه کارشناسان و متخصصان حوزه هسته ای میگن برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای اورانیوم 3/6 درصد کافیه، شما چرا کوتاه نمی این آقای آینده نگر؟!؟!؟! (2812144) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۴۷:۳۲
اگر بده بقیه چرا انجام می دن؟ سوخت زیردریایی مگر نباید شصت درصد باشه؟ (2813320) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۹:۵۶:۵۴
شما زيردريايي اش رو بساز، سوختش با من! (2816296) (alef-3)
 
بي خبر
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۲:۳۸:۵۹
يكي نيست ازش بپرسه آمريكا كه وارد كننده انرژي هست (باوجود داشتن انرژي هسته اي) آيا پيشرفتش فقط بخاطر بمب و موشكه؟ يا بخاطر عدم فساد مديريتي و اداره صحيح درآمدها؟
من ديگه حرفي ندارم! (2816643) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۳۵:۴۸
سود اين صنعت تابحال فقط به جيب روس ها، چيني ها و کاسبان تحرين در داخل کشور رفته، چه ربطي بين اقتدار ملي با يک صنعت غير نظامي وجود دارد؟
شايد فکر مي کنيد ما اکنون در حال صدور برق اتمي يا اورانيوم غني شده هستيم؟ (2810898) (alef-11)
 
امیدان
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۱۱:۱۲
وقتی نفت هم تو ایران کشف شد، بعضی از این به اصطلاح روشنفکرها می گفتند بزارید این ماده بدبو و کثیف رو انگلیسی ها ببرند. ما نیازی به این ماده کثیف نداریم. اون زمان هم تفکر این ادم ها مثل شما بود ولی الان هیچ آدم عاقلی می تونه بگه نفت به چه درد ما میخوره؟
در ضمن اگه هسته ای بده چرا خود غربی ها دنبال این صنعت اند؟
شما مثل نفت فکر 50 سال دیگه رو بکن که نفت تموم شده یا اگه تموم نشده اکثر صنایع انرژی بر تبدیل به صنایعی شدند که از انرژی هسته ای استفاده می کنند، و دیگه خریداری برای نفت ما نیست یا اگه هست به قیمت مفت می خوان بخرند، اونجا دیگه ما باید وابسته به غرب باشیم
و تاریخ در مورد آدم هایی با تفکرات شما قضاوت میکنه. (2811318) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۴۹:۳۱
به اصطلاح روشنفکر?
کاملا مشخصه منابع شما رسانه میلی و روزنامه کیهان هست عزیزم
فرق ما به اصطلاح روشنفکرها با شما در اینه که ما با تکیه بر جایگاه والای انسانی خودمون فکر میکنیم و از خردی که هدیه خداوندیست بهره میگیریم و درست یا غلط تحلیل خودمون رو داریم ولی شما عزیزان براتون فکر میکنن و سخنرانی میکنن و شما موظف به تکرار هستین (2811812) (alef-13)
 
saeed
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۰۸:۱۵
اینجور بهره برداری از تاریخ ندیده بودم!
جالبه اونجا که باید از تاریخ استفاده کنین میگین اخ بودو طاغوت بود
بعد اینجا قیاس عجیب غریب میکنین! (2811913) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۳۱:۵۰
آیا می دانید استاد اتمی ما جناب روسیه خودش غنی سازی نمی کنه!!!! به خاطر قیمت پایین اورانیوم غنی شده رو از استرالیا میخره (2811438) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۴۹:۱۰
آیا می دانید جناب استاد اتمی که ایران 20 درصد رو می‌خواست خریداری کنه ولی بهش ندادند و مجبور شد برای رفع نیاز اونو بسازه؟ (2813476) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۱:۳۸:۴۵
الکیه! (2814750) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۴:۲۹
اگر در این مورد کوتاه بیایم بقیه موارد شروع میشه. چرا نمی فهمن این اساتید؟ (2812350) (alef-11)
 
علي
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۶:۴۳:۲۱
منظور شما از بقيه موارد چيه؟ مثلاً دخالتهاي منطقه اي يا حقوق بشره؟ واقعا هنوز هم فكر ميكنين زمان شاهان قاجاره كه بگيم مملمت خودمونه و چهار ديواري اختياري؟ هركي رو خواستيم زنداني ميكنيم هر جا هم خواستيم سلاح ميفرستيم شما رو سنننه؟ (2812677) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۴۸:۴۳
بقیه هر کی رو خواستن زندانی می کنن همه جا آدم کشی می کنن مشکلی نیست ولی ما کودتا گر رو زندان کنیم و به مظلومین لبنان و فلسطین کمک کنیم بده؟ استاندارد شما چیه؟ (2813323) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۲:۵۶:۰۴
همه هر کار خواستن بکنن ولی ما توان دفاع از خودمون رو نداشته باشیم؟ (2814082) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۱۲:۵۵
آمریکا می تونه یک میلیون رو بکشه ولی ما حق محاکمه جاسوس و کودتا چی رو نداریم! آمریکایی ها هم همیشه مشغول کوهنوردی تفریحی در ارتفاعات مرزی ما هستند بنده های خدا. (2816029) (alef-3)
 
میرشمس
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۳۷:۳۸
با سلام
طبق گفته آقای دکتر صالحی توان غنی سازی ایران 30 تا 40 کیلو گرم اورانیوم غنای 3.5 درصد در ماه می باشد.که ضربدر دوازده ماه شود برابر 480 کیلو گرم در یکسال.
از طرفی میزان مصرف نیروگاه بوشهر در یکسال 30 تن معادل 30000 کیلو گرم می باشد.
سوال : این همه تحریم کشیدیم در این ده سال که فقط 500 کیلو کلا توان ساختمان بوده و 29500 کیلوی بقیه را باید می خریدیم.
قضاوت با خوانندگان فهیم الف. (2810908) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۵۴:۳۲
مصرف نیروگاه بوشهر 30 تن ؟!!! حالتون خوبه ؟!! 30 تن اورانیوم می دونید چقدره ؟!! اینجوری باشه که کل کشور زباله اتمی برمیداره! (2811556) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۳۰:۰۶
درسته مصرف سالانه یک نیروگاه 1000مگاواتی 30 تن اورانیوم 3/5 تا 5 درصد است. (2811712) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۵۰:۳۴
رفرنس هم بدین لطفا. (2813480) (alef-3)
 
جوادیان
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۳۱:۲۰
احمد قریب، کارشناس مسایل هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره نیاز کشور در آینده به 190 هزار سو غنی‌سازی گفت: این میزان نیاز یک نیروگاه برای یک سال مشابه نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر است. نیاز هر سال نیروگاهی مشابه نیروگاه اتمی بوشهر 30 تن اورانیوم غنی شده از 2 درصد تا کمتر از 5 درصد است. (2811720) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۵:۳۵
میزان زباله با میزان مصرف یکی نیست. (2812355) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۱:۵۴:۲۶
اگه این اعداد درست باشه که رسما همه سرکار هستیم (2813648) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۱:۳۷:۵۰
این اقتدار که تو میگی یعنی چه دقیقا (2813597) (alef-3)
 
ساسان
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۴۰:۱۰
البته فکر کنم منظور شما داشتن بمب اتمی باشه چون وقتی به ما حمله بشه دیگه قابلیت ساخت بمب با توجیح بازدارندگی بی معنیه. (2810656) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۶:۱۲
نه منظور همونه که گفته شد چون همه خاک ایران با صد تا بمب هم از بین نمی ره بخصوص زیر زمین. (2812361) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۴۴:۵۹
در کشور ثروتمندی مثل ایران رفاه اقتصادی حق مسلم ماست
اشتغال و مسکن حق مسلم ماست
آموزش و پرورش و آموزش عالی با کیفیت حق مسلم ماست پیشرفت در کشاورزی حق مسلم ماست
آبروی بین المللی حق مسلم ماست
رابطه با کشورهای تاثیر گذار حق مسلم ماست
تکنولوژی چهل سال پیش هسته ای اوضاع رو به این جا کشانده که پدرها شرمنده خانواده باشند و جوانها آرزوی اشتغال و ازدواج داشته باشند و ناهنجاریهای اجتماعی به اوج برسه (2810678) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۵۵:۱۴
احسنت (2812157) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۷:۰۴
چه ربطی داره؟ مگر اصل تحریم بخاطر مبارزه با استکبار و استقلال طلبی نیست؟ تحریمها خیلی قبل از مسایل هسته ای شروع شده. (2812364) (alef-11)
 
علي
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۶:۴۵:۰۹
شما معلومه خيلي صدا و سيماي مارو نگاه ميكني! (2812689) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۴۹:۳۶
هر چی باشه صدا و سیما از رسانه های غربی راستگو تره. البته اونا رو هم می خونیم. (2813325) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۵۱:۲۸
کشورهای تاثیر گذار=امریکا و اسراییل! (2813481) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۴۵:۲۷
دوست عزیز ما فتوار داریم که حرام است. و حرام یعنی حرام. ما با اعتقاداتمان زندگی میکنیم. ما اگر حرفی بزنیم رویش می ایستیم. اما و اگر هم ندارد. شاید همین تشکیکات باعث شده تا برخی دوستان برای هر منکری تبصره می آورند.
یا علی (2810684) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۰۹:۴۱
فتوا با توجه به مقتضیات زمان و مکان صادر میشه و برای همه ادوار ثابت نمیمونه
مثلا زمانی رفتن به حج هم حرام اعلام میشه
دوست عزیز کشورهای طرف مذاکره هم با تحقیق میان جلوی ما میشینن و از این ماجراها خبر دارن (2810780) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۵۴:۰۱
شما متوجه نيستيد كه داريد يك مبناي محكم رو كه حتي اوباما هم روش حساب ميكنه به همين راحتي زير آبش رو مي زني. انشالله كه اين حرف هاي بي حساب به گوش اونها نرسه وگرنه ديگه فتوا هم قابل اتكا نيست. آخه عزيز من اگه خطر حمله هسته اي نباشه كه ساخت بمب موضوعيت نداره. براي همين حالتي كه خطر وجود داره اين فتوا داده شده. (2811230) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۵۱:۵۳
بسیار ساده انگارانه هست که فکر کنیم طرف مذاکره از ماهیت چیزی به نام فتوا بی خبره
اگر اوباما به فتوا باور داشت که مذاکره ای انجام نمیشد اونها میگفتن با اعتماد به فتوا ما به ایران اعتماد میکنیم (2811824) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۵۲:۵۹
اتفاقا کاملا حرف حسابه
اگر اوباما به فتوا ایمان داشت که الان این مناقشه حل شده بود
کجا سیر میکنی اخوی (2811829) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۷:۵۵
اوباما و بقیه همین حالا دارن میگن ایران تقیه می کنه و هیچ اعتمادی هم ندارن. (2812370) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۳۱:۱۵
فتوا که حکم ثابت برای تمامی ادوار نیست عزیزم
فتوا قابلیت تغییر داره
توتون و تنباکو حرام شد ولی امروزه حرام نیست
اگر میخواهید از دریچه دین اظهار نظر کنین حداقل دین خودمون رو بشناسین بابا (2810881) (alef-11)
 
عبدالرحمن
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۱۶:۰۵
خوبه كه اين فتوا جديد و بروز است و شما ادعاي تغيير ان را داري . اگر يك فتواي 40 سال پيش بود چه ميكرديد ؟ تازه عزيزم شما كه نميتوانيد فتوا را تغيير دهيد . علماي طراز اول ميتوانند چنين كاري كنند كه نكرده اند (2812291) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۴۷:۴۳
خدا رو شکر که امثال شما در این مملکت کاره ای نیستند. وگرنه با این نقشه های..مملکت رو به نابودی میکشوندید. فیلم زیاد دیدی؟ (2810696) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۲۹:۰۳
شما تفاوت ساخت سلاح و داشتن بازدارندگی رو (از طریق قابلیت ساخت) می دونی؟ همین شما توی مملکت رئیس جمهور و وزیر شدین که وضع اینه. (2812378) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۰:۱۴
همه چیز را که نباید گفت ! (2810705) (alef-11)
 
هموطن ایرانی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۲۳:۱۲
خوب است کمی در مورد کشور ژاپن و نحوه ی پیشرفت آن مطالعه کنید . بطور مثال ، اگر در اخبار جستجو کنید ، حدود یکسال پیش ، یک شرکت ژاپنی سرویس " 5 G " را به دنیا معرفی نمود ، در حالیکه هیچ ابزاری برای استفاده از آن ساخته نشده بود و شرکت هایی مثل ماکروسافت و گوگل غافلگیر شدند . امیدوارم کمی بیشتر فکر کنیم و پیشرفت و تعامل با دنیا را یاد بگیریم . (2810850) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۰:۱۴
تعامل با گرگهای دنیا ممکن نیست (امثال جرج بوش)، با اکثر دنیا ممکنه ولی در مورد گرگها به توانمندی زیاد نیاز هست. (2812386) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۱:۵۰
خیر نظر من اینه البته. (2810709) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۲:۰۳
چرا پنج هزار دستگاهی که سالم می ماند در فوردو نباشد که از حمله در امان است. (2810712) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۲:۴۳
کاربرد بمب بد است اما داشتن بمب در دنیای امروز تنها راه حفاظت از منافع یک ملت است (2810717) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۵۲:۲۱
اگه تونستی در برابر تحریمها دوام بیاری، اگه تونستی" درب ماست "رو خودت بسازی، اون وقت قدرت و اقتدارش رو هم داری که بمب اتم بسازی و کس هم نتونه روی حرفت حرفی بزنه.
منظورم از درب ماست همون ورق آلومینیومیه که روش می کشن و در صنایع غذایی و دارویی هم کاربرد داره.
انگور نشده می خوای موزی بشی همه در برابرت موضع می گیرن و اگه هم راه نیومدی حالتو می گیرن. ماکه محتاج نان شبمان هستیم چه احتیاجی به بمب اتم داریم برادر. (2812140) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۰:۴۰
داشتن قابلیت ساخت بمب نه داشتن خود بمب. (2812388) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۲:۵۹
خداوکیلی این داستان بافی ها چیه؟ حالا ک حرفای شما رو میبینم به طرف غربی حق میدم نگران باش چون یک روز ی چیزی رو حرام میبینید روز دیگه اگه به نفعتون باشه حلالش میکنید!!! (2810719) (alef-11)
 
یک ایرانی دهه ی 40
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۲۸:۰۰
البته اگر از جنس همان طرفهای غربی که کعبه آمال امثال شما هستند باشیم بله شما باید حق بدهی ولی ما چون کودتای 28 مرداد آمریکایی - حمله نظامی به طبس - حمله به هواپیمای ارباس مسافری ایران - ضبط دارایی های ایران بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب و.....را در حافظه ضعیفمان داریم و عملا دیده ایم و لمس کرده ایم مثل شمایان تصمیم نمی گیریم و عمل نمی کنیم این لیست بالا اکثرا بعد قرارداد 1981 آمریکا به ایران است که انجام شده بعداز استرداد گروگانهای آمریکایی برو مطالعه کن ببین آمریکا چه تعهداتی بین المللی داد ولی به هیچ کدام عمل نکرد برعکس به رژیم عراق دربست کمک کرد و به ایادی خودش هم مثل عربستان گفت بهش کمک مالی بکنه حالا میزان بی اخلاقی کی بیشتره ما که به هیچ کشوری تو منطقه تجاوز نکردیم الان یمن و عربستان دوتا کشور عربی هستند با هم درگیرند الان که آمریکا حقوق بشر را در ایران اعلام کرده نقض شده یعنی خودش وقتی علیه ملت بی دفاع یمن توی آسمان به هواپیمای سعودی سوخت رسانی میکنه خیلی حقوق بشر را رعایت کرده و وقتی برای کودک کشی بچه های غزه مداوما اون سخن گویشان ماری هارف میگه اسرائیل حق داره از تمامیت ارضیش دفاع کنه یعنی ایران حق نداره برای دفاع و حفاظت خودش نخواهد مراکز نظامی اش مورد تفتیش قرار بگیره ما کاملا حق داریم به امریکا و نوکرانش بدبین باشیم و حتی بصورت ژنتیک این مسئله همیشه با ما باشه شما میتونی امریکا را بپرستی اما یادت باشه اول صدام را شیر کرد به ایران حمله کنه بعد خودش نابودش کرد چون دیگه تاریخ مصرفش گذشته بود پس دارش زد که صدام خفه بشه ولی در بدترین شرایط ایران بااینکه میتونست از بمب شیمیایی علیه حتی ارتش عراق استفاده نکرد این به فتوا برمیگرده متوجه شدی چون توی اسلام صحیح مثل طرف غربی نیست که هدف وسیله را توجیه کند اول ی بررسی واقعی کن بعد اظهارات حکیمانه بفرما (2810864) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۵۲:۰۰
این حرفای شما یعنی ماباید بمب اتم داشته باشیم دوست عزیز؟ بعدشم ما مسلمانیم که بمب اتم حرام برامون عین خیلی چیزای دیگه که برای غربی ها مهم نیست ولی برای ما حرام است! به نظرتون ما باید به مانند غربی ها عمل کنیم؟!!!!! (2810960) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۰۳:۵۲
ما از غربی ها لطمه خوردیم. ما از خیلی ها لطمه خوردیم، ما از خودمون هم لطمه خوردیم.
اگه خوب دقت کنیم ما در اصل از "جهل" خودمون لطمه خوردیم. پس اگه عقل به سرمون اومده و به هوش امدیم دیگه لازم نیست در گذشته سیر کنیم و اسیر گذشته نباشیبم، به جاش ب"ه مقتضیات حال کشور توجه کنیم.

هیچ کشوری بیشتر از ژاپن از امریکا لطمه نخورده اما این کشور سالهاست که مهمترین متحد امریکا در جنوب شرق آسیاست.

اگه ما از امریکا لطمه خوردیم که درسته، خوب از انگلیس و روسیه هم لطمه خوردیم، از سیاست های غلط خودمون هم لطمه خوردیم ، خوب حالا می گید چکار کنیم راه ژاپن رو بریم،راه چین رو بریم یا راه کره شمالی؟
وقت انتخابه.
شاید بشه گفت که شرایط ما مثل دوران صلح حدیبیه هستیم. اون روز خیلی ها از پیامبر خدا هم ایراد گرفتن اما چند سال بعد مکه بآزاد شد بدون اینکه خونی بر زمینه ریخته بشه.
صبور باشیم و تصمیم گیری های کلان رو بازیچه بحث های کوچه بازاری و جناح بندی های سیاسی نکنیم. (2812219) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۲۷:۳۴
متولد دهه چهل هستی ولی 28 مرداد 1332 یادت است؟ (2811116) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۰:۲۷
با سلام غراض چه حیوانی میباشد؟ لطفا توضیح دهید؟ (2811668) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۲۸:۴۰
مجید دلبندم منظور همون گراز ه (2812012) (alef-11)
 
40
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۰:۵۶
یعنی شما تاریخ عصر حجر را اگه بدونی توی عصر حجر به دنیا اومده بودی یعنی مطالعه تاریخ توی دبستان یا دبیرستان نداشتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (2811671) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۰:۱۰:۱۷
آخه ايشون گفته يادمون نرفته، يادمون نرفته با خونديم فرق داره! (2816332) (alef-3)
 
متولد مهرماه 1337
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۱۹:۲۰
فرض می کنیم تمام فرمایشات جنابعالی صحیح و موجودی بدتر از آمریکا خدا نیافریده، حالا راهکار شما چیست؟ به غنی سازی با غنای بیشتر ادامه دهیم که تنها یک کاربرد دارد آن هم بمب اتمی است در اینصورت واکنش آمریکا و غرب و کشورهای منطقه و حتی روسیه و چین به نظر شما چه خواهد بود؟ اگر خوشبین باشیم به افزایش تحریم ها و انجماد کشور ایران ادامه خواهند و حمله ای صورت نخواهد گرفت. بسیار خوب نتیجه آن در چند سال آینده چه خواهد شد؟ پاسخ جنابعالی چیست؟
و اما آنچه که من فکر می کنم دقیقا همان سیاستی را که در مورد صدام فرمودید در مورد ما هم پیاده کرده اند و قبلا در قبال شوروی سابق هم پیاده کرده بودند.
آنان (آمریکا، روسیه، ... مستقیم یا غیرمستقیم) نخست در مورد موضوع هسته ای در باغ سبز نشان دادند تا ما هرینه کنیم کم کم که به هدف نزدیک شدیم وارد فاز فشار شدند و شد آنچه شد. آش نخورده و دهان سوخته. (2811960) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۳:۱۲
غنی سازی شصت درصد برای سوخت زیردریایی کاربرد داره. در ضمن داشتن قابلیت یعنی هزاران سانتریفیوژ در هر یک از دهها مرکز زیر زمینی نه اینکه خود غنی سازی را تا نود درصد انجام بدهید بطور عملی. قابلیت را دارید. (2812403) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۴:۰۰
حالت خوشه برادر؟؟؟ (2810723) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۴:۵۸
الان با این مقاله ریشه بی اعتمادی طرفین به همدیگه کاملا واضح شرح داده شد. شاید حرام نباشد! (2810726) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۶:۰۷
اولا فرض شما غلط هستش هیچکس با بمب اتمی به ما حمله نمیکنه حتی اسرائیل غاصب. چون اولا هزینه ش فوق العاده زیاد برای طرف حمله کننده هستش ثانیا در عمل شدنی نیستش. دوما اگه حمله اتمی بشه وقتی ما بمب اتمی نداشته باشیم چند ماه طول میکشه بخواهیم بسازیم توی این مدت دشمن هم بیکار نمیشینه و در ضمن بمب اتمی نسل بعد از هیروشیما دهها برابر مخرب تر هستش و ابعاد ویرانی ش به مراتب وحشتناکتر هستش که بخواهیم مثل فیلم های اخر زمانی هالیودی یه هسته مقاومت تشکیل بدیم و بمب بسازیم. ثانیا فکر کردید نظام و رهبری تدبیر نداشتن که وارد مذاکره شدن ؟ بمب اتم عملا توی این منطقه نفت خیز قابل استفاده برای هیچکسی نیست و حتی اسرایئل جرات نداره به سمتش بره (2810730) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۰۲:۰۹
يه سئوال ساده دارم: اگر اسرائيل به ايران حمله كرد و قبل از آنكه ايران بخواهد پاسخ دهد امريكا تهديد كرد كه در صورت حمله ايران، بمب اتم به شهرهاي ايران خواهد زد. دولت ايران هم رفراندوم كرد كه چه كار كند؛ شما چه نظري مي دهيد؟ (2811276) (alef-11)
 
نوری
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۰۹:۰۹
اگر دلار به 10000 تومن رسید، فروش نفت کلا تحریم شد، سفره های مردم کوچک تر شد، دزدی و اختلاص و فحشا به خاطر مشکلات اقتصادی جامعه رو گرفت، آمار خودکشی و مرگ جوانان و طلاق و فرار نخبگان از کشور بیشتر از وضع فعلی شد، بدنامی و بی اعتمادی نسبت به ایران و ایرانی در دنیا تشدید شد و هزاران مشکل دیگر دامن جامعه رو گرفت، اونوقت نظر شما چیه؟
شما میگین ما به خاطر یه احتمال دور از ذهن ( یا حتا به قول شما نزدیک ) این همه هزینه بدیم؟ منطقیه؟ (2812251) (alef-11)
 
مهران
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۰۰:۳۲
اگر دشمن بمب اتم نمی زند و هزینه اش زیاد است چرا به جای اینکه بگوید که نیروگاه هسته ای جز هزینه چیز دیگری برای ما نداشته است به امریکائی ها بگوید که چرا اینکار را می کنند شاید در جریان نیستند، شما عقل کل بفرمایید حتما آنها هم سلاح هسته ای تولید نخواهد کرد و به کشور ما بخاطر این حرف شما مدال خواهند داد و تحریم ها را هم حتما بر خواهند داشت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2811584) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۱۴:۰۳:۰۴
اگه اینهایی که میگی درسته پس چرا اسرائیل 200 تا کلاهک هسته ای ساخته؟ مگه تو جای دیگه ای غیر از خاورمیانه دشمن داره؟ دوما صهیونیستها که مشکل مالی ندارن که فکر هزینه اش باشن همین الان کل اقتصاد امریکا دست اونهاست. (2822077) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۷:۱۸
شما چه کاره هستید که روی فتوای رهبری حرف می زنید؟ (2810734) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۵:۱۴
شما فتوا رو درست فهمیدی؟ در مورد ساخته نه داشتن قابلیت ساخت. (2812413) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۵۸:۳۰
تو اين دنيا بمب اتمى هم حق مسلم ماست . (2810741) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۰۳:۰۰
جنگ هسته ای هیچ برنده ای ندارد عزیز من! (2810746) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۵:۴۵
ما که شروع نمی کنیم پس بذارین با داشتن قابلیت از این جنگ بی برنده جلوگیری کنیم. (2812416) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۱۴:۰۴:۰۹
امریکا که ژاپن رو به تسلیم وادار کرد. (2822083) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۰۴:۰۰
آقاجان ، عزیز ، برادر ، گرامی و ... . کشور ما جزء ابر قدرتها های دنیا نیست که بتواند اینگونه در مسائلی مثل انرژی هسه ای به صورت مستقیم وآن هم تهاجمی نظر خود را در جهان دیکته کند . نتیجهمداومت بر چنین امری هم میشود دوره احمدی نژاد که صدای شعارها و تهدیدات بلند بود و در عوض قطعنامه های و تحریمها بود که برعلیه ملت تصویب می شد .
برای کشورهایی مانند ما اوجب واجبات حفظ اسقلال، تمامیت ارضی ، حفظ صلح و ثبات ، جلوگیری از درگیری نظامی به منظور حفظ سرمایه ها و زیر ساختها کشور ، جلوگیری از دخالت بیگانگان و طراحی برنامه مدون برای پیشرفت بی سر و صدا و همه جانبه است به طوری که از بازار جهانی سهم درست و قابل توجهی نسیب کشور و جامعه پویا و حرکتی رو به جلو داشته باشد و ... است .
مسئله هسته ای هم علی رغم اهمیت آن چه در پیشرفت و تکنولوژی و چه در بحتهای اقتصادی و نظامی اگر بخواهد در جهتی مخالف جهت ذکر شده وارد شود تنها و تنها برای کشور ضرر به همراه دارد .
ب... (2810753) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۰۹:۴۹
بسیار خوب حق مطلب را ادا کردید. اما چه فایده در اینجا عده ای توهم ابرقدرت بودن را دارند و درکی از توان و شرایط خود ندارند. اگر کار به دست همچین افرادی مانند هشت سال احمدی نژاد می ماند ما نهایتا اگر مورد حمله قرار نمی گرفتیم و در همین حد کنونی مورد تحریم و مضیقه بمانیم تا چند سال دیگر تبدیل به یک کره شمالی دیگر خواهیم شد. استراتژی های ابرقدرت مابانه در سال های مذکور که سبب حاتم بخشی های بی فایده و حتی زیان بخش گردید خزانه کشور را تهی و فرصت ایجاد چند میلیون شغل دائمی و مفید، ... را از ما گرفت. جیب عده ای انگشت شمار را پر و میلیون ها خانواده ایرانی را به زیر خط فقر برد. ایشون تازه بعد از کلی تامل و تعمق سر از جبین تفکر برداشته اند که چرا ما نه!؟ (2811618) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۷:۳۵
خیلی از پیشرفتها هم در زمان احمدی نژاد صورت گرفت که به شدت سانسور می کنید! (2812427) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۶:۴۷
مطلب کاملا دفاعی است، شما اگر ما یک هفت تیر هم داشته باسیم آن را تهاجمی تلقی می کنید ولی اگر "دنیا" بمب اتم به کار ببرد متمدن است!!! (2812421) (alef-13)
 
حقیقت جو
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۰۷:۰۱
ما که اخرش نفهمیدیم میخواهی چی بگی؟؟
ولی ما از هر گونه مواجهه نظامی با کشورهای دیگر و حتی تهدید ان بیزاریم و خواستار زندگی صلح امیز و تبادلات تجاری و اقتصادی ازاد با همه دنیا هستیم (2810767) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۲۲:۲۵
متاسفانه جنگ طلبان همیشه در سرکوب صلح طلبان موفق هستند . جنگ طلبان نمی شنوند . نمی بینند . صدای صلح را به عنوان توهین و تهمت سانسور می کنند . و هر کار زشت و حرامی را برای رسیدن به خواسته های خود حلال می کنند . (2811981) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۸:۳۳
همه اینطور هستند ولی برخی از ایرانیان دشمن خود را بهتر می شناسند و می دانند صلح طلبی ما مانع حمله او نخواهد شد. مثلا بوش. (2812431) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۰۹:۵۰
هر فتوایی قابل تغییر است در اسلام دوم اگر در این دنیای خطرناک چیزی از خود نداشته باشی که بازدارنده باشد در برابر این درنده خویان بزرگترین اشتباه را کردید (2810782) (alef-11)
 
رسول
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۱۵:۴۱
رهبر انقلاب در سخترانی اخیر با اشاره به ادعاهای چند کشور همچون آمریکا که از بمب اتمی استفاده کرده و یا فرانسه که آزمایش‌های هسته‌ای خطرناک انجام داده است، گفتند:
" آنها ما را متهم به تلاش برای ساخت بمب اتمی می‌کنند، در حالی که نظام اسلامی ایران بر مبنای فتوای شرعی و همچنین بر مبنای "عقلانی" ، هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود، و آن را مایه‌ی دردسر می‌داند."
نویسنده مطلب اگر به قیود "فتوای شرعی"، "مبنای عقلانی"، "هیچ گاه" و "نبوده و نخواهد بود" توجه بیشتری می کرد، شاید در رویای فرار هسته ای خود تجدید نظر می کرد.
رهبر انقلاب هم مانند بسیاری ازمردم و تحلیلگران سیاسی، ساخت بمب اتمی را مایه ی دردسر برای ایران می دانند. (2810807) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۴۰:۵۱
ظاهرا نویسنده هم داشتن قابلیت فرار هسته ای را دنبال بمب بودن نمی داند چون تمام سعی در این روش دوری از ساخت بمب و دوری از مواجهه اتمی است از طریق بازدارندگی. (2812444) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۱۶:۳۰
حق مسلم ما هست ، حتي بمب هم حق ماست اما شما ماهيت نظم جهاني را فراموش كرده ايد ، آنهايي كه اكنون بر صندلي قدرت جهاني تكيه زده اند ، براي رسيدن به اين جايگاه هزينه داده اند ، سالها جنگ و ميليونها كشته ، آنها را به اينجا رساندهاست ، حتي دليل اصلي آلمان در شروع جنگ هاي جهاني هم رسيدن به اين جايگاه بود كه موفق نشد ، هر آنچه امروز مي بينيم ميراث دو جنگ جهاني است ، راه براي برهم زدن آن باز است ، اما هزينه آنهم بسيار سنگين است ،
اما مي توان مانند آلمان و ژاپن بعد از جنگ و يا كره جنوبي بدون درگير شدن با اين قدرتها به موفقيت رسيد (2810813) (alef-11)
 
آریو سوئد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۱۷:۱۵
ژاپن هم در سیاست نظامی خود معتقد به قابلیت فرار هسته ایست. من فکر می کنم که این سیاست باید در ایران هم اعمال شود. (2810818) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۱۸:۳۰
قابلیت فرار هسته ای یک عبارت من درآوردی است. به نظر من این مقاله از روی خیر خواهی نوشته نشده و قصد دارد ضربه ای هر چند ناچیز به انجام توافق بزند. برای این حرفم دلیل دارم. اگر ایشان صادق بود باید در مورد تقویت بنیه دفاعی کشور صحبت می کرد و در آن صورت هر عقل سلیمی آن را حق مسلم ملت ایران می داند. ولی این آقای آرمین شمس بحث را با یک تیتر عجیب و نادقیق به بیراهه برده است. بیائید همواره صادقانه حرف بزنیم. طبق دستور شریعت النجاه فی الصدق. سایف محترم الف: آیا اشاعه حرف های مغرضانه به صلاح مملکت است؟ حالا اگر ایشان مشاور و صاحب نظر و یا حتی علاقمند به مباحث امنیتی است میتوانند در آن خصوص صادقانه تحقیق کرده و مقاله بنویسند و باعث تشکر هم خواهد بود. بیائید با هم صادق باشیم. (2810826) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۴۳:۰۰
تقویت مسایل دفاعی در حال انجام است آن هم با قوت و نیاز به تاکید نویسنده ندارد. چرا تهمت می زنی؟ دقیقا همین کار شماست که مغرضانه به نظر می رسد. شما نویسنده را می شناسی؟ (2812453) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۲۳:۱۳
خطاب به آقای دکتر آرمین شمس:
دوست عزیز، بنده سوابق علمی درخشان شما دردانشگاه فردوسی مشهد و همچنین خارج از کشور را می دانم. آیا واقعا شما معتقدید
"..از لحاظ رشد علمی بین دویست کشور دنیا رتبه اول را دارد و در عین حال به مقام پانزدهم علمی دنیا نزدیک شده است..."

آیا شما بعنوان یک شخص دانشگاهی، واقعا آنچه در دانشگاه های ما تولید می شود را علم می دانید؟ یا صرفا چاپ مقالاتی که مورد کاربرد خاصی قرار نمی گیرند؟ (2810851) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۱۶:۴۱
قوربنت برم، ایشون کلا 5 مقاله دارند که روی هم 5 بارهم بهش ارجاع نشده هست! خوب معلومه فکر می کنند که ایران رتبه ی علمیش بالاست. یک دانشجوی ساده از همین هموطنامون تو خارج تو رشته ی به مراتب سخت تر نزدیک 10 20 باری مقالاتشون ارجاع شده هست. (2811943) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۴۴:۴۱
پیشرفت همه جانبه همه جای دنیا بطور ناقص و محدود شروع می شود. رشد اقتصادی چین هم همینطور است ولی به رسمیت شناخته شده. ژاپن هم ابتدا مثل چین کم کیفیت تولید می کرد. تصور شما از رشد با واقعیات دنیا و سابقه کشور ها سازگار نیست.

در ضمن پیشرفت علمی و اقتصادی لزوما یکی نیستند، بخصوص در ابتدای راه. (2812459) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۵۸:۰۵
شما از چیزی به نام منطق فازی اطلاع دارید؟ حتما همه چیز یا صد در صد علمی است یا کاملا غیر علمی؟ رشد یکباره اتفاق می افتد و بطور کامل و بی نقص؟ (2813362) (alef-13)
 
یک استاد دانشگاه فردوسی مشهد
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۶:۳۲:۲۵
"سوابق علمی درخشان شما دردانشگاه فردوسی مشهد و همچنین خارج از کشور "! را خوب اومدی!!! (2814112) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۳۵:۲۳
این آقا رسما آمریکاییها را دعوت کرده که بر علیه ما سلاح اتمی بکار ببرند! وقتی سلاح اتمی در 70 سال گذشته بکار نرفته است چرا اصرار دارید که این دفعه بر علیه ما بکار خواهد رفت؟ جنگ طلبی هم حدی دارد! (2810894) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۴۶:۳۹
در عراق سلاح اتمی به کار رفت، "بیماری خلیج" هم ظاهرا به همین دلیل بود، در ضمن اگر اطلاع ندارید برخی جمهوریخواهان خواستار حمله اتمی به ایران هستند. حالا شما سرتان را مثل کبک در برف فرو کنید و خود را به ندانستن بزنید خطر رفع می شود؟ باید جان صدها هزار نفر را با تدبیر حفظ کرد. با بازدارندگی. (2812469) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۵۲:۴۹
خدایا بیماران قدرت طلب را شفا عنایت فرما (2810966) (alef-11)
 
علی اصغر
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۰۳:۲۹
اگر همه کشورها به این دلیل که از حمله اتمی در امان بمانند سلاح هسته ای تولید کنند جهان تبدیل به بمب هسته ای بزرگی خواهد شد که کل کره زمین را تهدید خواهد کرد . ما باید تلاش کنیم تا جامعه جهانی به سمتی گرایش پیدا کند که عاری از هرگونه سلاح هسته ای بشود نه اینکه بدنبال ساخت ان برود. (2811008) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۴۸:۴۰
ان پی تی هم این رو گفته ولی عمل نکردن. مبهم و کلی گفته شده و به روحش هم عمل نشده. باید دارندگان سلاح اتمی کنار بگذارند وگرنه داشتن قابلیت باب خواهد شد و خلاف ان پی تی هم نیست. (2812479) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۲:۵۳:۵۱
پس فقط چند تا جنگ طلب تولید کنند؟ ما که تولید سلاح رو نمی خواهیم، توانمندی رو هم از دست بدیم تا به راحتی به ما حمله بشه؟ (2814081) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۱۷:۰۴
نظر اسلام در مورد اینکه هدف وسیله رو توجیه میکنه چیه؟

چنین دیدگاهی دقیقا مبتنی بر همین موضوع است. متاسفانه ما فراموش کرده ایم که از نظر اسلام اگر کسی بدترین ظلم را هم به ما کرد ما حق نداریم به خانواده او و یا دیگرانی غیر از او واکنش نشان دهیم. متاسفانه به کل فراموش کرده ایم که مثلا ما مسلمان هستیم و چهارچوب زندگی ما را نه سیاست های دیگر کشورها که مبانی اسلام باید مشخص کند.
ایا بر فرض حمله اتمی به ما ما اجازه حمله اتمی متقابل خواهیم داشت؟ اسلام قطعا میگوید. چون در حمله اتمی شما تعیین کننده حجم اسیب ها نمی توانید باشید و این خود عین ظلم است. و تصور من این است که در هر صورت ساخت و استفاده از بمب اتم به یک دلیل حرام است و دیگر چنین اما و اگرهایی را هم لازم ندارد.

.... (2811070) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۰:۲۷
اصلا اینطور نیست، داشتن قابلیت هسته ای و حمله اتمی به مراکز نظامی متفرق دشمن (دور از افراد بی گناه) اگر آنها به ما حمله اتمی کنند محل بررسی فقهی است. تازه قابلیت بازدارندگی همین ابهام فقهی و داشتن قابلیت ساخت بمب خود می تواند برای صلح در این دنیای نامرد مفید باشد. کمی فکر کنید. (2812489) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۵۶:۵۸
یه بار درست بخون مقاله رو دوست عزیز. (2813358) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۲۱:۲۹
بعد همین شما معترض میشی که چرا 5+1 میگن بازرسی سر زده میخوایم! (2811089) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۵۶:۲۷
هر بازرسی از ما میشه از بقیه هم بشه. سلاحهاشون هم مطابق ان پی تی نابود بشه. نمی دونستین توی ان پی تی تاکید شده ولی تضمین و جزئیات اجرایی نداره؟ (2813357) (alef-13)
 
علی کریمی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۲۴:۱۹
جناب آقای دکتر آرمین شمس

آنطور که از نوشتارشما استنباط می شود شما اعتقاد دارید داشتن توان تولید سلاح هسته ایی با هدف بازدارندگی حمله نظامی به کشور لازم است .لطفا با توجه به موارد زیر یک بار دیگر به این موضوع فکر کنید.


1- توان بازدارندگی پشتوانه مردمی حداکثری حکومت یک کشور، در مقابل حمله نظامی به آن کشور بسیار زیاد است .آیا به نظر شما در حال حاضر این پشتوانه در کشور ما حداکثر است و نیازی به افزایش آن نیست؟

2-به نظر شما برای کسب توان تولید سلاح اتمی چقدر می توانیم هزینه پرداخت کنیم ؟به اندازه هند و پاکستان یا به اندازه کره شمالی و یا بیشتر؟

3- اگر معتقد هستید که دست آوردهای عظیمی در حوزه های علم و تکنولوژی داشته ایم چگونه است که امروز حتی در صنعت خودرو مشکلات فراوانی داریم ؟

4- آیا فکر نمی کنید که امروز حفظ منافع ملی کشورها فقط در سایه تعامل با سایر کشور ها و تاثیر گذاری حداکثری در مسایل جهانی است؟ (2811103) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۳:۵۵
در مورد 1، بازدارندگی مردمی منافاتی با سعی بر ایجاد بازدارندگی از راهای دیگر ندارد.

در مورد 2، بیشترین هزینه را برای مقابله با اسرائیل و سیاستهای آمریکا پرداخت می کنیم و بقیه فرع بر آن دو است.

در مورد 3، مثلا فکر می کنید دستاورد عظیم پیوستن به کلوپ فضایی بر صنعت خودرو موثر است؟

در مورد4، اکثر جاها صحبت شما در این مورد درست است ولی نه با امثال جرج بوش و هیتلر. (2812502) (alef-13)
 
ابراهیم
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۳۴:۰۶
داستان هسته ای ما مثل جنگ هشت ساله است که اخرش ا...قطعنامه را پذیرفتند و اگر این اتفاق نمیافتاد معلوم نبود ایا ما بعد از جنگ این همه رشد در حوزه های علمی و نظامی و مانند ان میکردیم یا خیر این بار هم همان اتفاق دارد شکل میگیرد مقام معظم رهبری همان حرکت امام را احتمالا بکنند و باز هم دشمن ناکام بماند و دست خودش را گاز بگیرد که با این موجود بنام ایران چه کند هر راهی که میرود ایران انرا تبدیل به فرصت میکند البته این بار امریکا و سایرین بدشان نمیاید که با دوستی و رفاقت زیر پای ایران را خالی کنند که انشا... نیت های بدشان دامن خودشان را خواهد گرفت مگر اینکه دست از دشمنی بردارند و حقیقت عالم را بپذیرند (2811141) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۳۴:۳۵
این جمله یعنی چی؟: "از طرفی ساخت سلاح هسته ای وقتی به ما حمله اتمی شده باشد شاید دیگر حرام نباشد"

این شانیت واهلیت راچه کسی به شما داده که حکم دینی بدهی؟ به تبعات حرفها توجه نمی کنید بعد ادعای استادی دانشگاه دارید. کیلوکیلو دکتر تولید می کنیم ای دریغا از مثقالی ادراک. (2811142) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۱۶:۵۶
نویسنده مشکلی ندارد سایتی که حرف حق را سانسورمی کند و ادعای مسلمانی می کند اشکال دارد
یک بچه 2 ساله هم می داند کاری که به زمین و زمان آسیب می زند در هر شرایطی حرام است ، کار حرام هیچ گاه حلال نیست .
بچه های کم سن و سال هم می دانند یک حادثه کوچک اتمی چه آسیب هایی به طبیعت خداوند وارد خواهد کرد ، حالا نویسنده و سایت الف این کار را حلال می دانند .

متاسفم برای شما الفی ها ، متاسفم واقعا . از این که این سایت را باز کردم متاسفم (2811944) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۴:۳۱
شما معنی "شاید" را متوجه هستید؟ (2812505) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۲:۵۳:۰۰
گفته شاید پدرجان. کجای این فتواست؟ (2814080) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۴۰:۵۳
ما که گفته ایم تولید و استفاده از بمب اتم مطابق دین اسلام حرام است. پس فرار هسته ای برای چیست!؟ (2811171) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۴:۴۶
برای ایجاد بازدارندگی. (2812507) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۱۴:۰۷:۲۰
چرا بمب اتم حرام است ولی بمب هیدروژنی و فسفری و شیمیایی حرام نیست؟ (2822095) (alef-3)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۱:۴۱:۰۳
آمریکا به ژاپن (سال 1945) و کره شمالی (سال 1950) حمله کرد. کره شمالی استدلال بالا رو داشت و ژاپن استدلال صلح ومذاکره رو داشت.
الان بعد از بیش از 60 سال می شه فهمید دلایل کی قویتره. (2811172) (alef-11)
 
شسی
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۱۴:۰۲
حالا دارم می فهمم چرا ژاپن ارتش نداره............... (2811330) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۸:۴۵:۳۲
کی گفه ژاپن ارش نداره ؟!؟!؟!؟!
اتفاقا تمامی جنگنده های نیروی هوایی ژاپن هم تحت لیسانس در کمپانی میتسوبیششی تولید شده و همچنین ژاپن یکی از کشورهای قدرتمند در تولید تسلیحات خصوصا تانک نفر بر ، توپ و خودرو های زرهیه . (2813092) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۵۷:۱۱
من که ترجیح میدم تو ژاپن بدون ارتش زندگی کنم تا کره شمالی قحطی زده (2813491) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۵:۳۱
یعنی رشد ژاپن ناشی از اینه؟ شما در مسایل علمی و درسی خود هم همینطور استنتاج می کنید؟ (2812509) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۱۴:۱۹
دکتر شمس عزیز، شما را به عنوان یک دانشمند علوم کامپیوتر بسیار دوست داشتم و هیچ شکی در اینکه شما در مباحث تئوری شاخص هستید وجود ندارد، اما متأسفانه از واقعیات زندگی مردم خیلی دور هستید و در یک فضای بسته تئوری زندگی می کنید نه در واقعیت. (2811332) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۶:۱۴
تهدید ایران توسط برخی جمهوریخواهان به حمله اتمی واقعیت نیست؟ (2812513) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۵۵:۳۱
واقعیت وحشیگری غرب رو باید دید. (2813355) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۲:۵۰:۲۰
اگر تخصصشون كامپيوتره چرا راجع به روابط بين الملل اظهار نظر ميكنند. (2814078) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۲۵:۴۷
بنده خدا یه سوال کرده همه رو می خواهین خفه کنین؟ (2816070) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۲:۲۳:۲۷
چونكه ايراني ميتواند و بايد بتواند. كنتور مگه داره؟ همينجوري بگو..... الف هم دمش گرم روي كسي رو زمين نمي اندازه!
الف بايستي واسه بخش نظرات خوانندگانش يه قوانيني بذاره كه هركسي از خواب پاشد نياد نظريه پرداز روابط بين الملل بشه! (2816601) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۱۷:۰۱
تأسف تأسف تأسف تأسف بر چنین نخبگانی که در این مملکت داریم. شما به لحاظ مدارج دانشگاهی و سوابق تحصیلی یک فرد نخبه علمی و با دانش هستید. اما این مقاله نشان داد سطح فکر شما، وقتی تعصب بر آن چیره می شود، چقدر مبتذل و حقیر است. واقعا برای شما که استاد دانشگاه صنعتی شریف هستید متأسفم
تأسف (2811349) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۴۳:۴۵
دکتر شمس مقاله پیشی گرفتن از ژاپن رو هم نوشته به اون هم مراجعه کنید پر از تخیل هست (2811772) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۷:۵۰
توهین به دیگران نشانه تفکر مبتذل و حقیر است نه تدبیر برای جلوگیری از حمله اتمی به کشور در آینده مبهم و پرتنش پیش رو. منطقه را نمی بینید؟

کجای تحلیل زیبای نویسنده نشانه تعصب است؟ حتی عنوان مقاله هم بصورت سوال مطرح شده. (2812521) (alef-13)
 
سعید جووون
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۱۹:۳۴
آقای آرمین شمس عجب بابا. به چه کشف مهمی دست پیدا کردی برادر، بپا .... دانشمند.
خدایا اینا رو ببین. (2811360) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۱۹:۲۶
نظر من: یا اظهار نظر نکن یا دلیل بیار چون برای بقیه بدون دلیل مفید نیست. (2812809) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۲:۲۵:۴۳
الف نظر با منطق من رو منتشر نميكنه اما حرف مفت امثال شما رو بدو بدو منتشر كرده... روزگاريه (2816610) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۴۵:۵۷
نویسنده تو متن نوشته "ایران یک ابرقدرت منطقه ای با پشتوانه مردمی"
آخه چرا غیر علمی می نویسید؟ ابرقدرت (Super power) یعنی قدرت جهانی فراتر از یک منطقه و قدرت منطقه ای (Regional power) یعنی قدرتی که بردش تواناییش تو یک منطقه محدوده. ایران یا بالاخره ابرقدرته یا قدرت منطقه ای یا هیچکدوم (نه جفتش)!
پ.ن: چند وقت قبل اوباما برای تحقیر روسیه گفت روسیه یک قدرت منطقه ایه. (2811513) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۳۴:۳۴
به نظر من این آقا باید احضار و بازجویی بشه که هدفش از این حرفهای خطرناک چیه. این آدم‌ها میتوانند جاسوس یا نفوذی باشند (2812411) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۵۴:۱۲
قدرت منطقه ایه از نوعی که ابرقدرتها رو مجبور به مذاکره و تایید قدرتش کرده. میشه ابرقدرت منطقه ای. شما چیزی رو توی تکست بوکت ندیدی اونقدر جرات نداری پیشنهاد بدی؟ (2813351) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۴۶:۵۱
آقای دکتر شمس، با خواندن مقاله شما و آشنایی با طرز فکر شما، یاد دانشمندانی می افتم که بمب اتم را اختراع کردند. قطعا از نظرعلمی خیلی دانشمند بودند، اما مانند شما، توجیه کردن را هم خوب بلد بودند و در یک فضای آمیخته به توهم و تئوری زندگی می کرده اند. (2811516) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۹:۰۴
تهدید ایران به حمله اتمی توسط جمهوریخواهان توهم نیست. از خواب بیدار شوید. نویسنده چشم خود را به روی این واقعیت مثل شما نبسته. (2812528) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۵۲:۵۵
تهمت زدن آسانه ولی دفاع از حق ملت مظلومی که سالهاست جنگی علیه کسی آغاز نکرده نیاز به شرف داره. (2813343) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۵۶:۱۵
کره صفر تا صد هسته ای رو داره جزء بدبخت ترین و بی تاثیرترین کشورهای دنیاست و مردمش آروزوی فرار از آنرا دارند و مقایسه کنید با کره جنوبی که یک شرکت هیوندای آن به اندازه کل کره جنوبی ارزش افزوده ایجاد کرده (2811563) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۹:۲۹
آمریکا هم صفر تا صد و بیست(!) هسته ای رو داره. (2812532) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۲:۴۸:۰۶
بله سرنوشت كره شمالي بايد درس عبرتي براي برخي از آقايون بهانه جو باشه (2814077) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۰۹:۱۶
نویسنده محترم آمریکا آخرین باری که از بمب اتمی استفاده کرد کی بود؟ یکم مطالعات تاریخی هم بد نیست... در کدام جنگ کشور ها از بمب اتمی استفاده کردند. چرا انقدر... (2811612) (alef-11)
 
مهران
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۵۰:۲۶
پس چرا بمب اتم می سازند و هر روز به دنبال ارتقای بمب اتم به جهت ابعاد تخریب آن هستند، عجب امریکائی های بی عقلی هستند ها!!!!!!!!!

ای کاش این حرف شما را می شد ترجمه کرد و به امریکا ارسال کرد تا آنها از خواب غفلت بیرون بیایند و خدا را چه دیدی شاید به شما هم جایزه صلح نوبل تعلق بگیرد؟!؟!؟!؟ (2812135) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۰:۵۲:۱۷
مهران... ان پی تی میدونی چیه؟ پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای رو میدونی چیه؟ بر اساس کدوم منبع چنین ادعایی می کنی که بمب اتم می سازند و به دنبال ارتقاعش هستند. بر اساس کدوم اطلاعات چنین ادعای می کنی؟ منبع اطلاعاتیت کجاست؟ بنا به حرف تو آمریکا داره پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای رو میشکنه؟
این حرف تو یعنی پیش روی به سمت جنگ جهانی سوم... چرا بر اساس تخیلات خودتون حرف می زنید... یه زره مطالعه هم بد چیزی نیست. حداقل حرف می زنید قبلش یه تحقیق بکنید. نمی خواد تاریخ بخونید یه سرچ ساده بکنید تو گوگل می فهمید.
جایزه صلح نوبل پیش کش خودت... برو یکم مطالعه کن. (2814020) (alef-13)
 
مهران
۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۱۴:۳۸:۰۶
شما که می دانی ان پی تی چی هست، آیا اسرائیل به ان پی تی پیوسته است؟

آیا امریکا که به ان پی تی پیوسته است، بمب های اتم خود را از بین برده است؟

آیا هند و پاکستان که آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای می کند را تحریم کرده اند؟

آیا اگر الان شاه بود و ایران جزو متحدان امریکا در منطقه بود، ما الان بمب اتم نداشتیم؟

می دانید آمریکا برای نپیوستن اسرائیل به ان پی تی چرا حمایتش می کند؟

آقای نتانیاهو که چند سال پیش در سازمان ملل گفت ایران شش ماه دیگه بمب اتم می سازد مدرک و سند داشت، آیا بعد از چند سال نمی گویید که چرا اسرائیل دروغ گفته است؟

و در آخر برادر من سنگ بیگانه را اینقدر به سینه خود نزدید، اگر ما بد هستیم مطمئن باش که بیگانه نمی خواهد تو را خوب کند می خواهد منافع ات را بالا بکشد پس بهتر است که توی همین سایت که می گویید امکانات گذاشته اند برای ما و عین دموکراسی است، حرفی بزن برای دموکراسی کردن کشور نه سنگ بیگانه را (2818398) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۲:۴۷:۵۲
خواهش می کنم منبع اطلاعات خودتون رو ذکر کنید که برا اساس کدوم منبعی اطلاعاتی شما به این نتیجه رسیدید بمب اتم می سازند و به دنبال ارتقای بمب اتم هستند. اطلاع نداشتن در مورد موضوعی اشکال نیست این که تلاش کنیم بر اساس اطلاعات نداشته و تحقیق نکرده حرفی بزنیم اشکال داره... (2814956) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۲۶:۵۴
شما منبع می خوای که آمریکا بمب اتم می سازه پرفسور؟ (2816075) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۰:۱۹:۵۹
داداش من با اين مقاله اصلا موافق نيستم، اما در اينكه آمريكا سلاحهاي هسته ايش رو ارتقا ميده ترديدي نيست! (2816356) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۴۸:۳۵
امریکا در جنگ خلیج بشدت از سلاح های نامتعارف هسته ای استفاده کرد . فرق انها با بمب های اتمی با قدرت تخریبی بالاتر را نیز میدانم . در اصل قضیه هیچ تفاوتی نمی کند . دوما فرض کنید مثلا سال 1944 بوده است .چه فرقی می کند . اگر انجام داد چه چیزی جلویش را خواهد گرفت همچین از مطالعات تاریخی صحبت می کنید انگار مطلب پیچیده است . در عین حال دلایل ظاهری حمله اتمی امریکا به ژاپن در ان زمان بسیار شبه برانگیز است و نوشتارهای متعددی در این باره وجود دارند . ظاهرا حتی امریکا از حمله ژاپن به پرل هاربر نیز خبر داشت . (2812478) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۹:۵۵
در جنگ با عراق از سلاح اتمی کوچک ظاهرا استفاده شده. (2812534) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۶:۰۱:۰۵
برخی دوستان بجای نقد به حرفهای تند رو می آورند. تمام حرف نویسنده ایجاد توان بازدارندگی قانونی و شرعی است مقابل جنگ طلبان دنیا. (2812538) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۹:۲۱
سلاح اتمی نه قابل استفاده است و نه بازدارنده. در شرایط برابر و در صورتی که دو کشور متخاصم سلاح اتمی داشته باشند، باز هم نمی توانند علیه هم از آن استفاده کنند. زیرا اثر تخریبی هر دو، 100در100 است و اینطور نیست یک بمب درست عمل کند و دیگری بد. بمب اتمی نیاز به هیچ گراد و هدف معینی ندارد، بلکه کافی است در گوشه ای از کشور متخاصم فرود بیاید. به همین دلیل است که اسلحه اتمی نه می تواند بازدارنده باشد و نه قابل استفاده. هر کسی نیز بخواهد بر روی این کار سرمایه گذاری کند، صرفاً باید سالیانه هزینه های زیادی را صرف مراقبت و نگهداری از آن بکند. ضمن اینکه باید مواظب خطرات احتمالی نیز باشند. از اینها گذشته، داشتن ضرادخانه هسته ای یک کار بسیار خطرناک است. زیرا کشوری هم که بمب هسته ای نداشته باشد، می تواند ضرادخانه هسته ای کشور دشمن را مورد هجوم قرار دهد. آن وقت است که بمب هسته ای به بلای جان کشور سازنده اش تبدیل خواهد. شاید برخی بگویند که بمب هسته ای در مکانهای بسیار محافظت شده است و امکان بمباران آن نیست. اما باید دانست که هر چیزی در جهان، ضد خود را نیز دارد. ضمن اینکه هرگاه جنگی صورت بگیرد و قرار باشد از بمب هسته ای استفاده کنند، بمب را باید از مکانهای سخت محافظت شده به مکانهای کمتر محافظت شده و سطحی بیاورند و ابزار و لوازم انفجار (چاشنی ها) را نیز بر روی آن نصب نمایند. در چنین وضعی، خطر بالقوه آن در کشور میزبان بسیار زیاد خواهد بود. تصور کنید یک اسکادران هواپیمای جنگی همه مسلح به بمب هسته ای و آماده پروازند، اما ناگهان یک هواپیمای دشمن ظاهر شود و در یک عملیات انتحاری، خود را در وسط فرودگاه پرتاب کند. آن وقت چه اتفاقی خواهد افتاد؟
با این وصف، صرفاً خیالبافان جهان می توانند دم از داشتن بمب هسته ای و استفاده از آن بزنند. ما شاهد تنش های بسیاز زیادی بین امریکا و روسیه در سالهای جنگ سرد بوده ایم. هر کدام از این تنشها می توانست یک جنگ هسته ای تمام عیار راه بیاندازد، اما طرفین نتوانستند این کار را بکنند. به جای این کار، حتی کنار هم نشستند و قرارداد منع گسترش و تکثیر سلاح های هسته ای را امضا کردند. (2811708) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۳:۴۹:۴۱
فرار هسته اس حق ماست ولی با حرف های بی مورد در مورد محو اسراییل از این حق محروم شدیم.الان پاکستان اتمی با عربستان وهابی علیه ما یکی شده اند.ما باید درمقابل این اتحاد توانایی اتمی داشته باشیم ولی...... (2811813) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۰۴:۵۸
یکی بیاد خانواده یک نفر را بکشد ، آن طرف هم باید برود خانواده طرف مقابل را بکشد !!!!!!!!
زمینی که خداوند آفریده با بمب اتم آسیب بزنیم و به عده ای بی گناه هم سالها آسیب بخورند ما که ادعای مسلمانی داریم بمب اتم را حلال می کنیم !!!!!!!!!!
متاسفم برای تمام الفی ها و کیهانی ها ........ (2811897) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۴:۵۲:۰۷
انرژی هسته ای همه جورش حق مسلم ماست . (2812139) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۴۰:۰۲
دوستان عزیز
من از سایت الف و نویسنده این مقاله ممنونم که باالاخره این سوال استخوان درگلو و خاربرجگر را مطرح کرد
حاضرم شرط ببندم اندسته از کامنتگذارانی که با مقاله بالا مخالفند نگاه به شرایط میکنند و نه به موجه بودن تفکر نویسنده مقاله .قریب به اتفاق مردم ،منهای برخی شرایط ، با روح ان مخالفتی ندارند توضیح خواهم داد.

فرض کنید همین حالت زراد خانه اتمی داشتیم و به لحاظ اقتصادی جزو چند کشور اول دنیا می بودیم می امدند و فشار می اوردند که :
اولا : بایستی زاردخانه های خود را جمع کنید
ثانیا : انبارها و زیر ساختارهای سلاح های متعارف خود را تحت بهانه جویی های ما قراردهید .
- پاسخ شما چه بود ؟
- کسی جرات دارد چنین چیزهایی را از انها بخواهد ؟ بریش مدعیان نخواهند خندید ؟
به جرات می گویم هیچیک از شما حاضر نبودید کوتاه بیایید و فحش و ناسزابود که افکار عمومی ایران بر انها جاری می کرد .در ان شرایط پشتیبانی سیستم های سیاسی حزب باد جهان اسلام را که داشتیم هیچ ملت ها ی منطقه نیز پشتیبانی جامعی می کردند . در همین حدش نیز چندی قبل با سفیرکشوری در جلسه ای صحبت می کردم که اتفاقا از نظراقتصادی از ما بسیارقوی تر است و ایشان می گفت به متخصصین کشورشان پیشرفت های قابل توجه متخصصین ایرانی که همه انها تحت تحریم ها بدست امده اند را متذکر میشود و می گوید "شما نیز بایستی مثل انها باشید" .........
چه رسد بوقتی که پیشرفت های ما سرعت و شتاب لازم را بخود بگیرد .

1- ما بر اساس سیاست دینی خود نبایستی شروع کننده حمله اتمی باشیم . هرگز.حمله شیمیایی صدام را نیز پاسخ متقابل ندادیم . لیکن بعنوان یک بازدارنده نه تنها بایستی زمان گریز را کوتاه کرد بلکه سلاح اتمی نیز بایستی داشت . اینگونه انها دیگر جرات نخواهند کرد تهدید به حمله اتمی کنند . شماها فکر می کنید حمله اتمی بکنند دنیا تکان میخورد ؟ تا امثال یانکی مون! و امانو و امثال این مزدوران هستند مطمعن باشید اب از اب تکان نخواهد خورد . همین امروز دیدم یانکی مون !!از عربستان تلویحا دفاع کرد .
البته این بازدارندگی فقط مختص به حمله اتمی نخواهد بود . فواید نهان دیگری نیز دارد .البته سلاح اتمی احترام نمی اورد بلکه شما اگر طور دیگری باشید در یک مجموعه جامع تمامی فواید باهم خواهند امد . ازطرف دیگر یک کشور توسعه یافته فاقد سلاح های متعارف و غیر متعارف نیز همواره در معرض تهاجم و باج دهی است .

2- علت اینکه اینطور گستاخانه و تهاجمی با ما برخورد می کنند ریشه در برخی ضعف هاو نقاط قوت ما ( تواما ) دارد که دست برقضا هیچ ربطی نیز به سلاح هسته ای ندارند . اتفاقا تحریم ها بایتس یباعث می شد در تمامی حوزه های تحت تحریم پیشرفت کنیم که در برخی کردیم و در برخی خیر . من می دانم چرا .
بسمت اصلاح نقاط ضعف برویم . انها را اصلاح کنیم زور گویی را برخواهند داشت . من نمی گویم چه نقاط قوت و چه نقاط ضعفی . بقدر کافی همه شما از انها اطلاع دارید . لیکن عرض می کنم همین مقدار بازدارندگی فعلا کافی است که نتوانند وارد حریم ماشوند و ما فرصت خواهیم داشت اسیب پذیری در برخی از حوزه ها را به حداقل مورد نیاز برسانیم . بسیاری از ما به امکانات و منابع تحت اختیار واقفیم . ان چیزی که ما را مرتبا در برخی حوزه ها ضعیف کرد تحریم ها نبود . برای رسیدن به ان نقطه ای که مدنظر هر ایرانی و مسلمان وطن پرست و انسان دوستی است بایستی لیاقت انرا پیدا کنیم . اگر فساد داشته باشیم ، اگر عدالت اجتماعی نباشد ، اگر شایسته سالاری را نهادینه نکیم ، اگر سیستم دهی نشود ، اگر بهبود تدریجی کارایی و راندمان در ارکان کشور رامدنظر قرارندهیم ( مدنظرم اندسته از اموری نیست که نیاز به بهینه سازی از طریق سرمایه گذاری های بسیار کلان دارند ، همین حالا نیز میتوانیم بسیار بهتر باشیم ) ، اگر مسلمان های و انسان های بهتری نشویم ، اگر منافع ملی را مقدم بر هر چیز دیگر نشماریم و دریک جمله اگر شایستگی و لیاقت لازم برای زیستن در یک جامعه متکامل را نداشته باشیم انرژی هسته ای که هیچ تمامی ابزارهای دفاعی را از ما خواهند گرفت .

خطوط قرمز توسط رهبر انقلاب تبیین شده اند . از ان کمتر چه راضی باشیم و چه نباشیم باجی است که میدهیم و ایندگان بما لعنت خواهند کرد . از ان بدتر وظیفه خود را در این جهان زودگذر انجام نداده ایم و بخاطر یک گونی برنج خود را فروخته ایم .

خواهش می کنم یک عده فورا شروع نکنند به مارک زدن . من به هیچ وجه مخالف مصالحه نیستم ولی مصالحه منطبق با Fact Sheet امریکایی را خوردن توامان چوب و پیاز میدانم . برایم اظهرومن الشمس است .همینقدرش هم برخی چیزها را قبول کرده ایم که شاید می شد نکرد . از موضوع خارج نشوم : سوراخ دعا درجای دیگری است . اگر شایستگی نداشته باشیم و فکر کنیم که دشمن بشما فرصت می دهد اشتباه می کنید . دشمن عامدانه بمن و شما فرصت نخواهد داد . بنده عرض می کنم که اگر این چهار کشور غربی همینطور به تندروی خود ادامه بدهند مانیز بایستی همان مقداری که کوتاه امدیم از حرف خود بازگردیم و تلاش مان رادر نقطه درست متمرکز کنیم . بسیاری از مردم ایران انسانهای با مناعت و پاک طینتی هستند . نقش مسئولین در ایجاد میدان و فضا برای حرکت ملت بسیار تعیین کنند ه است . درعین حال ما مردم نیز بایستی برخی از عادت های بد خود را ترک کنیم .

نه ایده ال گفتم و نه غیر ممکن . ممکن است . تنها راه ما نیز همین است . راه دیگری نیست . تنبلی و خودزنی نکنیم .
تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز (2812438) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۵:۴۲:۴۲
ایران را با کره شمالی مقایسه نکنید ایران را با هند و المان مقایسه کنید ایران در مسیر شاهراه های جهانی و دارای ثروتهای عظیم خدادادی است با کره شمالی که هیچ یک را ندارد مقایسه نکنید ما برای اینکه کره جنوبی بشویم باید هزینه های زیادی بدهیم چونکه کره جنوبی برای رسیدن به صنعت همه کمکش کردند ولی ایران را هیچ کس کمک نمی کند زمان شاهش هم که با اسرائیل دوست بودیم هم کمکی غرب به ما نکرد و ما مصرف کننده صرف بودی تازه حکومت اسلامی دارد تبلیغ اینکه ما می توانیم می کند و چونکه کشورمان اقتصاد دولتی دارد و اقتصاد دولتی یعنی بچاب و ببر تا دیگری نبرده یک رقابت جدی بین ایرانیان برای تاراج ثروت ملی وجود دارد و ما همه بجای اینکه اهل کار باشیم اهل همایش که لازمه اقتصاد دولتی است هستیم اصلا در ادارات دولتی تنها نکته کلیدی برای یک مدیر ...شرکت در همایش ها در روز کاری است و نه همایش های خاصیت دار بلکه بی خاصیت سخنرانی و همایش تنها کسانی دارند که مصرف کننده صرف باشند و اصلا تولیدی نداشته باشند در حالی دین ما دین تولید تبلیغ است تبدیلش کردیم به دین بدون تولید که تنها ولایت فقیه و مجتهدین بزرگ هستند که باید تولید را هم تبلیغ کنند پس برای اینکه قوی باشیم باید کار کنیم و سلاح خوب داشته باشیم اگر قرار است موشکهای مان را در هوا بزنند پس موشک های غیر اتمی هم بدرد نمی خورند ولی اگر نمی توانند بزنند سلاح هسته ایی سلاح تاکتیکی و بازدارنده و ضامن امنیت است که غرب و یا شرق هر کجا کم اورد از ان استفاده خواهد کرد شک نکنید انها برای حفظ منافع خود همه نوع سلاح ساختند نه برای دکور بلکه برای استفاده یا ما در جنگ باید در حالت خلع سلاح بیریم و یا بکوشیم تا کشته نشویم یعنی عقل سلیمی باور می کند کشوری صد ها میلیارد هزینه کند تا شاید ده ها سال بعد از انرژی هسته ایی برای شیرین سازی اب دریا و تولید برق استفاده کند که این کارها می شود سالها بعد با هزینه های به مراتب کمتر انجام داد در حال حاضر ما نیاز اول مان تامین امنیت پایدار برای خودمان دوستانمان که دوستان خدا هستند باید باشد اینکه دست بسته منتظر معجزه باشیم این کاری نیست که پیامبر اکرم ص هم دنبال ان نبودند و کارش اماده سازی برای جنگ بوده (2812451) (alef-13)
 
منصوریان
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۶:۲۰:۳۲
سایت محترم الف
بنده چاپ چنین مطلبی دقیقا بعد از دو روز از بیانات مقام معظم رهبری که داشتن سلاح هسته ای را حرام شرعی و در ثانی از نظر فکری و عقلی دارای تعارض داستند رو درک نمیکنم. در ثانی الان کشور دوست و همسایه پاکستان کهدارای تسلیحات هسته ای هست دارای چه درجه ای از اقتدار و امنیت در منطقه میباشد ؟؟؟؟ و در طرف مقابل رژیم صهیونیستی با بیش از ٢٠٠ کلاهک اتمی چه احساس امنیتی در منطقه میباشد.؟؟؟؟؟بازهم تکرار میکنم تصور من این بود که لا اقل در بحث تسلیحات هستهای فتوای مقام معظم رهبری رو فصل الخطاب قرار میدادید و به این بحث بیهوده دامن نمیزدید. (2812588) (alef-13)
 
alireza
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۶:۲۳:۴۸
سلام ما باید سلاحی بازدارنده تر از سلاحهای دشمن داشته باشیم که به نظر این حقیر داشتن نیروی مومن با تقوایی مثال زدنی به همراه مدیریت وبینش ژرف
که بتونیم سی مرغ جامعه را شبیه سازی کنیم
قابل یاد آوریست که در اسلام قدرت مسلمین نباید کمتر که بیش از دشمن پلید باشد
اللهم عجل لولیک الفرج
وهمچنان مصداق این آیه کریمه قرآن روشنگر

بسم الله الرحمن الرحيم

وَاعْلَمُوا أَنَّ فِيكُمْ رَسُولَ اللَّهِ لَوْ يُطِيعُكُمْ فِي كَثِيرٍ مِّنَ الْأَمْرِ لَعَنِتُّمْ وَلَكِنَّ اللَّهَ حَبَّبَ إِلَيْكُمُ الْإِيمَانَ وَزَيَّنَهُ فِي قُلُوبِكُمْ وَكَرَّهَ إِلَيْكُمُ الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ أُوْلَئِكَ هُمُ الرَّاشِدُونَ (7) فَضْلاً مِّنَ اللَّهِ وَنِعْمَةً وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ (8)

سوره حجرات (2812597) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۲۶:۱۶
با کار اطلاعاتی ی توان هزینه های عملیاتی را بسیار کاهش داد بالاخره این زدوران مربوط به روستا و شهر و کوچه و خیابان هستند که فرار کردند به ان طرف مرز پس می شود با پرس جو از انهایی که محلشان را ترک کردند مزدوران را شناسایی و برایشان تله گذاری کرد فضای مجازی هم جنگ حق و باطل وود دارد هیاتی ها یک کم حضور جدی تر در این عرصه داشته باشند تا تصمی گیران ناشی هزینه های امنیت و پیشرفت را صدها برابر نکنند (2812835) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۴۰:۳۲
چرا کسی پاسخ مستدل به سوال نویسنده مقاله در رد یا تایید مطلب نمی ده؟ چرا بیشتر پاسخها احساسیه؟ (2812884) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۷:۴۳:۵۹
نتیجه گیری مقاله جالب است: "نباید قابلیت قانونی فرار هسته ای را به سادگی معامله کرد، مگر آن قدرت ها مطابق با ان پی تی کاملا خلع سلاح شوند." (2812892) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۲۶:۲۷
خداوند ما رو حفظ کنه با داشتن دانشمندانی چون شما با این تفکرات
این هم نتیجه سیستم اموزشی ما (2813263) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۰۱:۲۰
یعنی هیچ دفاعی جلوی حمله اتمی امثال بوش نیاز نداری؟ اهل کدوم شهری شما؟ ایرانی هستی؟ (2813372) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۴۳:۵۱
تحلیل غلطی بود زیرا بمب اتم در مقابل تهدیدات علیه ایران بازدارنده نیست حتی اگر داشته باشیم باز هم امریکا میتواند به ایران حمله کند چه با سلاحهای متعارف چه با بمب هیدروژنی.... ثانیا جهان مخالف ایران هسته ای است به دلایل مختلف... (2813307) (alef-13)
 
استاد دانشگاه
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۴۵:۲۰
صحبت های شما خلاف فتوای آیت ا... خامنه ای است که سلاح اتمی را حرام دانسته اند. بنظر من صحبت های آقای خاتمی امام جمعه تهران هم در همین رابطه درست نبود. این نویسنده و امام جمعه تهران غیرمستقیم تایید می کنند که قصد ساخت بم اتم را داشتیم که در زیر زمین فعالیت مخفیانه داشتیم. البته غنی سازی انبوه در سطح 20% می تواندخود موید همین موضوع بوده باشد. (2813313) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۵۹:۰۳
با سلام ..از نظر نویسنده متن حصرت علی نمی توانست یاران معاویه را ترور کنه و اگر می توانست می کرد!!!! ؟؟؟ البته از نظر نویسنده!!!! و نعوذبالله یعنی هر کاری دشمن کرد حتی بی گناه رو کشت ما هم بکشیم...جناب شمس این طرز فکر بسیار عالی شما طرز فکر استالین است و نه شیعه و پیرو علی علیه السلام . همه می دانیم که معاویه یاران امام رو ترور کرد ولی امام هرگز دست به ترور نزد چون مو به مو اسلام را در نظر داشت و خود اسلام واقعی بود ولی از نظر نویسنده این متن حد و مرزی شناخته شده نیست استالین هم میگفت برای حکومت پرولتاریا دست به هر کاری می توان زد هر چند ترور و کشتار بیگناهان باشد. ما انقلاب اسلامی کردیم؟؟؟ یا استالینیسم را ترویج می کنیم ...جناب تویسنده زحمت پاسخ دادن را بکشید چون بدجوری اشاعه ی فرهنگ مارکییست می کنند.. (2813366) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۱۵:۴۸
"تام کاتن، نماینده تندرو مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه گفت بمباران تأسیسات هسته‌ای ایران چند روز وقت می‌گیرد و مانند جنگ عراق نخواهد شد."

جنگ را کوچک نشان می دهند تا شروع کنند، سپس به اندازه مواجهه اتمی می تواند بزرگ شود چون جواب ایران باید سخت باشد. (2813404) (alef-13)
 
yahya
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۳۵:۱۸
اسراییل در توجیه قدرت هسته ای خود ادعا کرده بود که بدلیل احاطه شدن توسط کشورهایی که برای حکومت نامشروعشان تهدید هستند مجاز به داشتن قدرت هسته ای است حالا ما که در حال حاضر توسط اعتلافی از کشورهای مرتجع عرب و اسراییل مکررا تهدیدبه حمله میشویم ایا در خطر نیستیم ایا باید همه قابلیتهای دفاعی خود را بدهیم البته شاید هنوز گروهی که در خارج از کشور تحصیل کردند هنوز خطرات این منطقه رو درک نکرده اند که بر این باورند زمانیکه بندر بن سلطان وزیر اطلاعات سابق عربستان میگوید کاری میکنم که سیصد میلیون شیعه فقط بتوانند از تهاجم یک میلیارد و سیصد سنی فقط به خدا پناه ببرند نمونه اش در حمله به یمن که کشورهای پاکستان افغانستان ترکیه و بخش عمده ای از کشور های عربی از ان حمایت کر ده اند مشخص و تایید شد ایا این کشورهای شیعه نه بخاطر تهاجم بلکه برای حفظ قابلیتهای دفاعی حقوق و امکانات دفاعی بروز را نداشته باشند یا ساده لوحانه همه اطلاعات و اسرار خود را داده و لگد مال شوند ایا این را عقل سلیم می پذیرد عادلانه قضاوت کنید اگر اقتصاد درست شود و امنیت ملی مغشوش جه کسی خواهد توانست سرمایه ای به این کشور جذب کند پس اول اقتدار ملی و سپس با توانایی داخلی رشد اقتصادی و موازی ان برخورد قاطع با دشمنان اختلاس کننده و رانت خور که در کشور پایه های اقتصاد را بی ثبات و اعتماد مردم به نظام را خدشه دار کرده (2813442) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۳۵:۳۱
رسیدن به بمب اتمی یعنی مرگ.
با کی میخواهی مقابله کنی
فرض کن 100 تا هم داشتی... اسراییل الان بیش از 300 تا داردو غرب هزاران.

این استدلال ها را فراموش کنید.

انسانیت در جهان پیروز است نه بمب اتمی (2813444) (alef-13)
 
عماد
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۰:۴۱:۵۹
برو قوی باش که در نظام جهان ضعیف پا مال است. (2813461) (alef-13)
 
محمدی / پور امینی /همدان
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۲:۱۰:۴۲
عدم امکان فرار هسته ای بدر خواست غرب و عدم امکان فرار تحریمی بدر خواست ایران باید متوازن ومنطقی با هم مورد رایزنی وتفاهم قرار گیرد (2813684) (alef-13)
 
شاهرخ
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۲:۳۳:۵۶
من بعید میدونم ایشون استاد دانشگاه شریف باشن، چون تو سایت دانشگاه در موردشون چیزی پیدا نکردم و فکر نکنم دانشگاه شریف اینقدر بدبخت شده باشه، احتمالا از اون مدرک کیلویی های دوران احمدی نژاد هستن. (2813744) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۲۲:۳۵:۴۷
این نوع نظرات و عقاید کشور را ارام ارام به سمت جنگ خواهد برد. واقعا از دوستانی که اگاهی کافی ندارند خواهش میکنیم در مسائل اساسی کشور دخالت نفرمایند (2813750) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۲:۵۱:۲۸
این ادعایی بیش نیست. جواب نویسنده رو در مورد تهدید مکرر ایران توسط جمهوریخواهان بدید، مگر ندیدید در عراق چه شد و چطور بهانه جویی کردند؟ صلح گاهی با تجهیز و توانمندی ایجاد می شود البته بدون شروع درگیری. (2814079) (alef-3)
 
سما
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۲:۳۴:۱۸
ما در جنگ هشت ساله از سلاح شیمیایی استفاده نکردیم هر چند دشمن استفاده کرد. سلاح های کشتار جمعی در هر شرایطی حرامه (2814067) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۷:۰۳:۱۴
ما در جنگ عراق سلاح شیمیایی داشتیم ولی در مقابل عراق مقابله به مثل نکردیم. من متخصص فقه نیستم، ولی مطمئنم سلاح هسته‌ای چیزی نیست که کاربردش علیه مردم و حتی سربازان دشمن هیچ‌گاه حرمت خود را از دست بدهد. در فقه ما حتی آلوده کردن آب و قطع درختان در جنگ پذیرفته نیست. چه رسد به سلاح هسته‌ای که آثار زیانبارش تا دهه‌ها باقی می‌ماند و چندین نسل از انسان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. (2814124) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۲۹:۴۷
یعنی در صحرا نمی تونیم سلاح هسته ای رو اگر اونا شروع کنن استفاده کنیم؟ (2816090) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۰۰:۳۱:۱۲
ببخشید استفاده از سلاح در صحرا به چه درد می‌خورد. ثانیا: اثرات زیست‌محیطی آن با استفاده در صحرا حل نمی‌شود. ثالثا: عراق علیه ما سلاح شیمیایی به کاربرد، ولی استفاده‌ی او، توجیهی برای استفاده‌ی ما نشد. (2816858) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۳۰:۴۶
جالب می شد اگر جماعت اساتید محترم به اصل استدلال و سوال می پرداختند. به نظر من نکته مهم و در خور تاملیه و صورت مساله خوب طرح شده. (2816095) (alef-3)
 
seyed abbas
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۸:۵۴:۰۵
با سلام خدمت اقای دکتر شمس من نمی دانم شما دکترای چی دارید ولی یقینا دکترای روابط بین الملل و علوم سیاسی ندارید وگرنه کلمه بازدارندگی و تاریخ استفاده از بمب اتم ودر مورد تعبات و پیامدهایش مطالبی می خواندید این جمله شما در مقاله برایم بسیار جالب بود ((از طرفی ساخت سلاح هسته ای وقتی به ما حمله اتمی شده باشد شاید دیگر حرام نباشد)) در واقع شما دارید اعلام می کنید همان کاری که داعش می کند پس ما هم طبق فرمایش شما مجاز به اجرای ان هستیم اگر گردن می زند مثله می کند محیط زیست را نایود می کند درختان را آتش می زنند زنان و کودکان را به بردگی می برندو هزاران جنایت دیگر چون دشمن انجام می دهد ما مجاز به انجام آن می باشیم و این هم فکر کنم از بدیهیات اصول اسلامی است که در مخاصمه و جنگ هر کاری مجاز به انجامش نداریم طبق فرمایش رسول اکرم (ص) و امام علی (ع) ( لطف فرموده فرمایشان پیامبر و نهج البلاغه در خصوص قوانین و اصول اسلامی در جنگ را مطالعه نمایید )من توصیه می کنم شما کتابهای زیر را مطالعه کنید سپس از کارشناس سیاسی و روابط بین الملل و دینی تحقیق و مشاوره بگیرید و سپس دست به قلم شوید
استراتژی بزرگ (اصول و رویه‌ها) اثر کالینز
سیاست خارجی اثر مورگنتا مترجم خانم مشیرزاده
مقالات اقای دکتر ابومحمد عسکر خانی و آقایی و جلیل روشندل در خصوص بازردارندگی و بمب اتم و نگاهی هم به کتابهای خانم مشیرزداده بفرمایید برای نوشتن مقالات اینده موثر خواهد بود اقلا با مدرک و مستند حرف خود را بزنید
با تشکر (2814236) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۹:۱۸:۲۸
چیزی که ازمتن متوجه میشوید اولاً نباید به غربی ها اعتماد کنیم درثانی احکام شرعی تابع شرایط زمانی ومکانی وتحولات است ونکته اصلی مورد نظر نویسنده این است که به غربی ها پیام دهد شمابه ما وحکم شرعی داده شده اعتماد نکنید!! قضاوت با خواننده... (2814280) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۸:۲۸:۳۵
خود طرف منظورشو گفته که ایجاد بازدارندگی از طریق داشتن توان فرار هسته ایه. شما می خوای عینک خاصی به چشم بزنی بحث دیگریست. (2816084) (alef-3)
 
mosafer
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۰:۵۹:۲۵
کاملا موافقم. باید قدرت بازدارندگی هسته ای ایران حفظ بشه تا آخرین برگ توی دست وزارت دفاع باقی بمونه و در صورت تهدید هسته ای، بتونیم امنیت دشمنان رو جدا به خطر بندازیم (2814613) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۰۲:۰۶:۲۵
بزر گرین تحدید علیه امنیت ما امثال آقای نویسنده هستند ولاغير!!!! (2816937) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۲۰:۲۹:۱۳
با سلام

پروفسور آرمین شمس از نوابغ ایرانی که نظریات علمی ایشان را اگر مسوولین درک کنند بسیار راهگشا در مصلحت کشور خواهد بود .... متاسفانه وقتی نوابغ را از دست می دهیم قدرشان را می دانیم ... تا عزیزانی مثل ایشان حضور دارند استفاده کنیم...
موفق باشی دکتر (2823362) (alef-13)