نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415459
اظهارنظر تازۀ اوباما دربارۀ توافق هسته‌ای ایران/ ترامپ سرانجام به عاقلانه نبودن ابطال برجام پی می‌برد
بخش سیاست خارجی الف، ۲۹ آبان ۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۴
ایسنا نوشت: باراک اوباما در گفت‌وگوی اختصاصی با رسانه‌های آلمانی به بحث درباره مسایل گوناگون پرداخت و درباره توافق هسته‌ای ایران، گفت: دونالد ترامپ در نهایت خواهد پذیرفت که کنار گذاشتن این توافق غیرعاقلانه است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه آ.ار.د (ARD) و هفته‌نامه اشپیگل آلمان در پاسخ به پرسشی درباره لغو و از بین بردن برخی اقدامات مانند توافق هسته‌ای ایران یا توافق‌نامه تغیر آب و هوای پاریس از سوی دونالد ترامپ، گفت: اجازه بدهید مثال توافق هسته‌ای ایران را در نظر بگیریم. مباحث شدیدی درباره این موضوع شکل گرفت. افراد زیادی بودند که به شدت نسبت به این توافق تردید داشتند. آنها معتقد بودند ایران به تعهداتش عمل نخواهد کرد.

اوباما اضافه کرد: البته در حال حاضر ما یک محک و برهان یک‌ساله‌ای را داریم که در واقع ایران هر کاری که گفته بود قصد انجام آن را دارد انجام داده است و بدون مداخله در جنگ، از طریق دیپلماسی توانسته‌ایم بسیاری از ظرفیت‌های ساخت بمب هسته‌ای ایران را برچینیم.

وی با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران مورد حمایت گسترده جامعه بین‌المللی قرار دارد، افزود: من فکر می‌کنم سرانجام رئیس جمهور منتخب این موضوع را خواهد پذیرفت و کنار گذاشتن آن غیرعاقلانه خواهد بود.

نکته جالب توجه در این گفت‌وگو این بود که اوباما از بردن نام ترامپ خودداری می‌کرد و در طول گفت‌وگو از وی با عنوان «فرد جدید» و «رئیس‌جمهور منتخب» یاد می‌کرد.

اوباما همچنین درباره مخالفت ترامپ با برنامه های درمانی وی هم گفت که اگر او هم بتواند با عدالت درباره بیماران رفتار کند در این صورت وی هم از رئیس‌جمهور منتخب حمایت خواهد کرد.

به گزارش الف، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا که خود اعتقاد دارد برجام توافقی بد است و مفاد آن باید دوباره مورد مذاکره قرار بگیرد، سه گزینه برای پست‌های مهم امنیتی-قضایی معرفی کرده که هر یک از دیگری ضدبرجام‌تر هستند.

مقامات ایرانی در برابر موضع ضدبرجامی مقامات آمریکایی و به خصوص ترامپ و یارانش، مواضع مختلفی اتخاذ کرده‌اند.

برخی به واسطه منصب حقوقی و دخیل بودن در مذاکرات، به بررسی جوانب حقوقی پایبند ماندن یا نماندن آمریکا به برجام پرداخته‌اند و برخی هم از این گفته‌های آمریکایی‌ها، ابراز تأسف کرده‌اند.

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اما در دیداری که اواخر خرداد ماه سال جاری با سران سه قوه داشتند، موضع شفاف نظام را در این خصوص اعلام کردند و گفتند « ... اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد.»
 
 
کلمات کلیدی : ترامپ+برجام+اوباما+سیاست خارجی ترامپ
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۱۹:۲۲
برو دنبال کار ات
مواظب باش به ضرب گلوله پلیس سفید پوست نیویورک از پا در نیایی (4022353) (alef-13)
 
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۲۲:۱۰
آمریکا رو زمین زدی ، به درد نخور
با این اقدامات بُزدلانه ات (4022359) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۲۲:۴۰
ترامت احتمالا برجام را نهایتا قبول خواهد کرد ولی هوشیاری مسئولین ما بسیار مهم است. ما نباید بهانه به دست او بدهیم. البته باید توجه داشت که جنگ طلبان جمهوری خواه او را محاصره کرده اند (4022361) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۷:۳۶:۴۸
ترامپ یک گزینه بیشتر نداره اونم اینه که اثبات کنه ایران توافق رو داره نقض میکنه و با این حربه توافق رو از بین ببره ایران بسیار باید هوشیار باشه و بهانه دست ترامپ نده چون فقط همین یک روش رو اونها در پیش خواهند گرفت. (4022643) (alef-13)
 
تئوریسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۲۴:۱۸
اقدامات اوباما در 8 سال گذشته ، باعث خدشه دار شدن اعتبار آمریکا شد .
(4022368) (alef-3)
 
نادری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۲۵:۳۲
فقط تو خوبی اوبامای بی عرضه ! (4022373) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۲۹:۵۷
" ترامپ سرانجام به عاقلانه نبودن ابطال برجام پي مي برد " !! ........ اوباما !

-- چي ميگي آقا منصور؟ ! ..يعني مي فرمايي ترامپ ، اين قدر تو باغ هست .... يعني اين قدر عاقل هست كه به به عاقلانه نبودن ابطال بر جام پي ببرد و ملتفت باشد كه ....

-- چه عرض كنم برادر ! من خوف اين دارم كه ترامپ پي ببرد ، اما بعضي از خودي ها ، در داخل
مملكت پي نبرند !! .... قضيه اينه قربونتم !! .... آره برادرم !! (4022385) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۳۰:۱۹
یکی ترامپ ادعا می کنه که برجام برای ایران منفعت داشته و یکی هم روحانی...
مابقی همه مطمئنن که برجام غیر از ضرر برای ایران چیزی نداشته... (4022387) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۸:۵۴:۰۴
نظر از این مسخره تر ندیدم. الان اونوقت روحانی و ترامپ در یک جبهه قرار میگیرند؟! (4022750) (alef-13)
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۳۴:۳۰
بله روزی آقای ترامپ به عاقلانه بودن برجام پی خواهد برد منتهی مشکل این نیست . مشکل اینه که چه زمانی به این توافق عاقلانه پی میبره و تا اون زمان مردم ما چه هزینه هایی بابت بی عقلی های آقای ترامپ پرداخت خواهند کرد (4022401) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۸:۳۷:۳۲
نام آبراهام لینکلن و باراک حسین اوباما در تاریخ ایالات متحده جاودانه خواهد ماند. ای کاش مسائل ریز و درشتمان با غرب را در همین دوره 8 ساله اوباما حل میکردیم. دلواپسم که نکند زمانی برسد که بخواهیم باقی مسائل و دشمنیهایمان را با آمریکا حل کنیم ولی دیگر در آمریکا فرد عاقل و گوش شنوایی پیدا نکنیم و شیاطین و دیوانگان و درندگان همه جا را گرفته باشند... (4022727) (alef-13)
 
حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۲۱:۵۳:۰۱
نمیدونم چرا مسولین سایت دوست دارن مخاطبین اوبامارو بزدل و ترامپ را هراس انگیز !ببینیم واقعا متاسفم براتون که اینقدر با ارزشها فاصله دارین. منبعداز این از این سایت استفاده نخواهم کرد. (4022904) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۲۳:۰۴:۲۳
اینایی که نگرانن. ترامپ برجامو پاره کنه، بگن تا الان چی عایدشون شده؟! باز اقلا امریکاییا به یه چی رسیدن یه بتن ریزی داشتن اینجا :| ما چی عایدمون شده که نگران پاره شدن یا نشدنش باشیم؟! (4022958) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۱:۳۳:۳۸
اینکه تولید نفت 2.5 میلیون بود حالا شده 4 میلیون! اینکه تحریمها خیلی کمتر شده! اینکه دلار ظرف سه سال سه برابر نشده! و مهمتر اینکه جنگ یا حمله نشده! مثل حمله به مراکز هسته ای یا حمایت جدی و گسترده از تجزیه طلبان یا تشویق کشورهای همسایه به حمله به ایران مثل عراق زمان صدام! (4023319) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۶:۱۵:۳۷
مخالفت ترامپ با برجام نمایش سیاه بازی است. او بیشتر از همه برجام را قبول دارد. وقتی ناتتان یابو متحد ترامپ می خواهد با او در مورد مزایای برجام صحبت کند، این یعنی سیاه بازی ترامپ در مخالفت با برجام. این حرف ها را می زند تا ما برای عدم لغو برجام به او التماس کنیم. او می خواهد از اوباما عقب نیفتد. تا اوباما ادعا نکند که فقط او بوده که برجام را بر ایران تحمیل کرده است. (4023596) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.