نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 215956
سوالات ارشد لو رفته بود؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۵
خبر كوتاه بود. سوالات آزمون كارشناسي ارشد لو رفت. اين خبر دست به دست در فضاي مجازي چرخيد. منبع خبر دانشجويان يكي از دانشگاه‌هاي دولتي كشور بودند كه شب قبل مانده به كنكور عنوان «نمونه سوالات كارشناسي ارشد» را در گوگل سرچ مي‌كنند.

نتايج سرچ اينترنتي آنها را به سايت‌ و وبلاگي هدايت مي‌كند كه نمونه سوالات كنكور كارشناسي ارشد ۹۳ را به قيمت ۱۸۵۰ تومان به فروش مي‌رساند. يعني سوالات آزموني كه قرار است با يك هفته تاخير به دليل بارش برف و سرما صبح روز بعد برگزار شود. سايت ارسال‌كننده سوالات بعد از ارسال وجه فايل پي دي اف سوالات را براي ثبت نام‌كنندگان ارسال مي‌كند و دانشجويان صبح روز بعد از آزمون متوجه مي‌شوند سوالات ارسال شده مشابه سوالات كنكور است.

ابراهيم خدايي، رييس سازمان سنجش در نخستين ساعات انتشار اين خبر در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد: ما با اين اقدامات بيگانه نيستيم. اين وبلاگ‌ها و سايت‌ها كلاهبردار هستند كه سال‌ها پيش هم سعي كردند به نحوي اختلال ايجاد و كلاهبرداري كنند. خدايي تاكيد دارد انتشار سوالات بعد از پايان برگزاري كنكور صورت گرفته و اين موضوع عادي است چون عده‌يي فقط به قصد خروج دفترچه آزمون سر جلسه كنكور حاضر مي‌شوند. با اين وجود داوطلبان در تماس با «اعتماد» تاكيد دارند فايل‌هاي پي دي اف شده سوالات قبل از روز ۲۵ بهمن ماه يعني آخرين روز برگزاري كنكور براي آنها ارسال شده است.

در حال حاضر اطلاعات و اسنادي از لو رفتن سوالات ۲ رشته كامپيوتر، معماري موجود است؛ متن ايميلي كه تاريخ ارسال فايل‌هاي پي‌دي‌اف سوالات و زمان دقيق آن را نشان مي‌دهد و همچنين تصوير فيش واريز وجه كه موفقيت‌آميز بودن عمليات انتقال وجه را نشان مي‌دهد. عنوان درگاه صادر‌كننده فيش تاييد واريز «پورتال سوالات كارداني تا دكترا» كه مربوط به يك وبلاگ است در حال حاضر با انتشار پيغامي نشان مي‌دهد اين وبلاگ به يكي از سه دليل تخطي از قوانين و توافقنامه، دستور مراجع قضايي و انتشار محتواي غير اخلاقي مسدود شده است.

تاريخ تاييد فيش واريز اين وجه از سوي درگاه صادر‌كننده نشان مي‌دهد اين فيش در تاريخ ۲۴ بهمن ماه صادر و فايل پي دي اف در همين تاريخ ارسال شده است. اسناد ديگر مربوط به متن ايميلي به همراه فايل‌هاي پي دي اف سوالات دو رشته كامپيوتر و معماري است كه اين ايميل نيز در تاريخ ۱۳ فوريه ۲۰۱۴ ميلادي يعني پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه ساعت ۲۱: ۱۱ دقيقه صادر شده است. شماره تلفن ثبت شده در اين سايت نيز بعد از يك بار تماس تلفني از سوي خبرنگار «اعتماد» و توضيح در مورد فروش سوالات خاموش شد.

اما علاوه بر اين سايت‌هاي ديگري هم در سرچ‌هاي اينترنتي هستند كه با عناوين مشابه لينك دانلود سوالات آزمون كارشناسي ارشد از سال ۹۳- ۸۶ را بارگذاري كرده‌اند. مسوولان سازمان سنجش اين موضوع را غيرممكن مي‌دانند و تاكيد دارند آزمون كارشناسي ارشد در امنيت كامل برگزار شده است. سازمان سنجش بعد از انتشار اين خبر در فضاي مجازي اطلاعيه‌يي روي سايت خود قرار داد كه در آن نوشته بود: «با توجه به سودجويي و كلاهبرداري برخي از سايت‌ها و وبلاگ‌ها در فروش كليد و دفترچه سوالات، پس از برگزاري آزمون و بدون تاييد و مجوز اين سازمان، سوالات تمامي رشته‌هاي امتحاني آزمون مذكور بعدازظهر روز شنبه مورخ ۹۲/۱۱/۲۶ و كليد اوليه سوالات حداكثر تا روز پنجشنبه مورخ ۹۲/۱۲/۱ از طريق سايت اينترنتي اين سازمان به نشاني www. sanjesh. org قابل دريافت خواهد بود.»

بعد از ظهر روز گذشته نيز سازمان سنجش لينك دانلود كليه سوالات كنكور كارشناسي ارشد ۹۳ را روي سايت خود قرار داد. نمونه سوالات كامپيوتر و معماري بارگذاري شده در سايت سازمان سنجش مشابه نمونه سوالاتي است كه داوطلبان مدعي هستند شب قبل از آزمون دانلود كردند. يكي از اين دانشجويان رشته معماري در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد: «آزمون ما قرار بود صبح روز جمعه ۲۵ بهمن ماه برگزار شود. شب قبل براي آشنايي با نمونه سوالات گرايش‌هاي مشابه عنوان نمونه سوالات كارشناسي ارشد معماري را سرچ كردم و موفق شدم از يك سايت فايل پي دي اف سوالات را به قيمت ۱۸۵۰ تومان خريداري كنم.»

دانشجوي ديگري كه داوطلب كارشناسي ارشد كامپيوتر است نيز مي‌گويد: موقع خريداري سوالات سايت ارسال‌كننده پيغام داد كه ۲۴ ساعت بعد سوالات را مي‌فرستد اما شب قبل از كنكور سوالات به ايميلم ارسال شده بود كه دقيقا مشابه سوالات آزمون بود. يكي ديگر از دانشجوياني كه شب قبل از كنكور سوالات را تهيه كرده است، مي‌گويد: شب قبل از كنكور اگر در گوگل درباره «دانلود سوالات ارشد ۹۳» جست‌وجو مي‌كرديد، كلي سايت باز مي‌شد كه همه به لينك مقصدي مي‌رسيد كه سوالات را مي‌توانستيد با قيمت ۱۸۵۰ تومان خريداري كنيد.

او ادامه مي‌دهد: در حال حاضر لينك سايت‌هاي مربوطه فيلتر شده است اما شب قبل از كنكور بعد از انتخاب لينك، به قسمت درگاه بانكي وصل مي‌شديم كه بعد از پرداخت پيام سايت مبدا به ايميل ارسال مي‌شد. دانشجوي رشته MBA نيز مي‌گويد: دريكي از شعبه‌ها آزمون با تاخير بيش از يك ساعت شروع شد و زودتر هم سوالات جمع شد. اين دانشجو مي‌گويد مسوولان علت اين تاخير را «گم شدن سوالات» عنوان كردند.

دانشجوي ديگري مي‌گويد: سه متن داده شده براي رشته MBA دقيقا مشابه نمونه سوالات سال‌هاي قبل بود كه از اينترنت خوانده بودم و گزينه‌ها را از حفظ مي‎زدم. آزمون كارشناسي ارشد امسال قرار بود بر اساس برنامه‌ريزي قبلي صبح و بعدازظهر روزهاي چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۶، ۱۷ و ۱۸ بهمن ماه در ۶۲ شهرستان كشور برگزار شود. اما اين آزمون با توجه به شرايط بد جوي در شمال كشور يك هفته به تعويق افتاد و به روزهاي چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه، ۲۳، ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه منتقل شد و سازمان سنجش مجبور شد دوباره براي داوطلبان كارت ورود به جلسه صادر كند. خبر تعويق آزمون كارشناسي ارشد بعدازظهر ۱۵ بهمن ماه يعني روز قبل از آزمون از سوي مسوولان وزارت علوم و سازمان سنجش اطلاع‌رساني شد يعني زماني كه سوالات كنكور به حوزه‌هاي امتحاني ارسال شده بود.

يكي از مسوولان وزارت علوم در پاسخ به اين سوال «اعتماد» كه آيا تاخير يك هفته‌يي برگزاري آزمون در شرايطي كه سوالات به حوزه‌ها ارسال شده بود، زمينه لو رفتن سوالات را به وجود نياورده است، مي‌گويد: تمام دست اندركاران آزمون در اين مدت در قرنطينه به سر مي‌بردند و حتي خود ما هم كه از طرف وزارت علوم رفته بوديم، اجازه ورود پيدا نكرديم و جو امنيتي در حوزه‌هاي امتحاني براي امنيت هر چه بيشتر برگزاري كنكور حاكم بود.

در حال حاضر رييس سازمان سنجش مي‌گويد پرونده براي پيگيري به وزارت اطلاعات فرستاده شده و از دست ما خارج است. صحت و سقم ادعاي تعدادي از داوطلبان مبني بر لو رفتن سوالات همچنان از سوي اين سازمان در حال بررسي است. «اعتماد» نيز تنها براي روشن شدن اصل قضيه و دفاع از حقوق داوطلبان در حال پيگيري اين موضوع است. در اين زمينه دو پيش‌فرض مطرح است. يكي اينكه سوالات كنكور كارشناسي ارشد با تاخير يك هفته‌يي برگزاري آزمون لو رفته و توسط افراد كلاهبردار و سودجو منتشر شده باشد. فرضيه‌يي كه رييس سازمان سنجش آن را رد مي‌كند و مي‌گويد منطقي نيست كه كسي به سوالات كنكور دسترسي داشته باشد و آن را با هزينه اندك در اينترنت به فروش برساند.

فرضيه دوم فرضيه‌يي است كه انتشار اين اخبار را برنامه‌ريزي شده و دستاويزي براي انتقاد و ضربه زدن به وزارت علوم و مسوولان سازمان سنجش مي‌داند. روز گذشته حسين توكلي در گفت‌وگو با آنا، تاكيد كرد كنكور كارشناسي ارشد با كيفيت مطلوب و در نهايت نظم و آرامش برگزار و قرنطينه دفتر فناوري اطلاعات سازمان سنجش براي قرائت پاسخنامه‌هاي امتحاني قبل از زمان شروع فرآيند آزمون يعني صبح چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه آغاز شد. توكلي شايعات منتشر شده در برخي شبكه‌هاي اجتماعي در خصوص سوءاستفاده‌هاي احتمالي و لو رفتن سوالات را رد كرد و گفت: داوطلباني كه شكايتي دارند، مي‌توانند براي پيگيري به سازمان سنجش مراجعه كنند.
منبع: اعتماد
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۲:۱۱:۴۴
متخصصان کامپیوتر براحتی میتوانند سایت مربوطه را از لحاظ محتوی و آدرس و حساب بانکی و... ردیابی کنند و صحت موضوع را بررسی کنند. اما در کبک 2 متر برف می آید دقیقه ای اختلال نمیشود و ما با یک باد و باران کوچک ستاد بحران تشکیل میدهیم. (1976624) (alef-13)
 
نادعلی
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۲:۵۵:۱۶
به قیمت 1850تومان نمی تواند صحیح باشد . چون برای فروشنده ریسک این اقدام و آن هم از طریق سایت که قابل رد یابی است بسیار بالا و پر هزینه است . نمی تواند این خبر درست باشد البته احتمال فروش سوالات وجود دارد و شاید هم فروخته شده باشد و می خواهند از این طریق رد کار اصلی را گم کنند . (1976693) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۲:۵۶:۱۷
خواهش میکنم پیگیری کنید
تو رشته کامپیوتر گرایش معماری(سخت افزار) زیر 100 نفر پذیرش در تهران وجود داره
اینجوری که معلومه یک سال درس خوندن و تلاش من و امثال من به هدر میره صد نفر سوالات را داشته باشند قبولی من ....
من یه جوون 24 ساله هستم سربازی هم نرفتم یک سال برای من خیلیه به خدا (1976696) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۳:۱۱:۵۴
ازمون مدیریت افتضاح بود
تعداد سوالات کم شده بود
ومتن زبان از پارسال بود بدون تغییر

سازمان سنجش باید جواب بده چرا سوالات مدیریت کم شده و خیلی سخت بوده با زمان کم (1976715) (alef-13)
 
ا.ک
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۴:۱۲:۱۸
من هم خریدم!!!!
اولین سایتی که رفتم، این بود:
http://libarshad1388.blogfa.com/page/arshad1393
بعدش یه لینک گذاشته بود برای دریافت نمونه کیفیت، که از طریق اون لینک به این سایت هدایت شدم:
http://test_set.ir
از این سایت سوالات آزمون بیوتکنولوژی کشاورزی رو خریدم، به مبلغ 2هزار تومان.
البته من شب قبل از امتحان نبود، شب 24 بهمن بود.
اول شک کردم که چطور به این سرعت سوالا رو زدن، اونم با این کیفیت.
بعد از واریز پول، هرچی به شماره های پشتیبانی تماس گرفتم، کسی جواب نداد.
بعد از 2 ساعت سوالا به ایمیلم فرستاده شد.
http://bayanbox.ir/id/5071131073832743529?view
من خیلی مشکوک شدم، چون اولاً تاریخی که روی برگه نوشته شده بود، 17 بهمن بود!
دوم اینکه روی برگه امتحانی هرکسی اسم و فامیل و شماره داوطلبی و بارکدش پرینت شده.
اما سوالی که من دریافت کردم، سفید سفید بود. انگار خود سوال امتحانی رو اسکن کرده بودند.
وقتی بیشتر مشکوک شدم که فرداش سوالا رو از روی اون سایت برداشته بودند، و اون سایت بلاگفا هم حذف شده بود.
امرور هم اون سایت اصلی کلاً مسدود شده.
من همه اطلاعات مورد نیاز رو دارم.
خواهش میکنم پیگیری کنید. (1976789) (alef-13)
 
اميد
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۴:۵۸:۱۸
خواهشمند با توجه به اهميت موضوع واحقاق حق وجلوگيري از اسيب ديدين دانشجويان باتوجه تلاش جند ساله واينده انان نهادهاي مرتبط وجناب دكتر توكلي مسئله بررسي وسريع اطلاع رساني گردد (1976854) (alef-10)
 
م ح
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۵:۱۲:۴۵
اقا ما معماری بودیم.یعنی به این راحتی حقمون خورده شد ؟ که سوالات رو تو اینترنت بفروشن و یه عده ای که توانایی شو دارن بخرن.

تورو خدا پیگیری کنید.اگه واقعا اسنادش موجوده (ایمیل و فیش) یه کاری کنید.نمیدونم.دوباره برگزار کنید یا هرکار دیگه ای.فقط بی خیال این موضوع نشید.گناه داریم این همه نشستیم خوندیم :( (1976887) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۵:۱۴:۵۹
بنظرم تو این مملکت هرچی بگی اتفاق میفته بعید نیست
بهترین کار برای سازمان سنجش این بود که دوباره سوال طرح می کرد و آزمونو به اواخر اسفند منتقل می کرد تا حداقل عدالت بصورت نسبی برای اونایی که خونده بودند اجرا می شد بنظر میرسد تو این یک هفته هر بلایی خواستند سر سوالات آوردند من که نا امید شدم اصلا باور نمی کنم این همه زحمت کشیدیم آقای توکلی لطفاً این مساله را در مجلس پیگیری کنید حق و حقوق ما که خوندیم چی میشه (1976891) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۵:۱۶:۲۳
با هزینه اندک می فروشد تا کسی شک نکند (1976894) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۵:۲۴:۰۲
باید دوباره برگزار شود (1976904) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۵:۵۲:۲۶
با تشكر از مطلبتون
من هم امسال ارشد دادم و جالب اينجااست كه ديدم نفر صندلي جلوي من جواب يكي از سوالات كنكور رو با بغل دستيش مرور مي كرد!!!!
من اول فكر كردم همين جوري يك مطلبي رو باهم مي گن اگرچه چك كردن و جواب دادن تستي خيلي با هم فرق داره ولي من به خاطر استرس و اينكه مي خواستم چيز ديگه ايي حواسمو پرت نكنه اهميت ندادم به حرفهاشون ولي وقتي چيزي رو كه چك مي كردن تو سوالات بود شاخ دراوردم
جالب اينجاست كه زودتر از پايان كنكور برگه هاشونو دادن و رفتن!!!
خواهش مي كنم پيگيري كنيد، ضمنا من رشته طراحي صنعتي هستم (1976949) (alef-13)
 
فرشد
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۷:۱۱:۱۱
به نظرم منطقی به نظر مبرسه، اصن باید سوالاتو خود سنجش قبل امتحان بفروشه، به بگه اگه میتونید جوابشون بدید.مرد حسابی سوالا رو یه طوری طرح کرده که یه استاد کامپیوتر با تجربه ۲۰ ساله هم 30 دقیقه طول میکشه تا سوالو بفهمه و بعد بتونه حلش کنه. -_- (1977090) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۷:۲۲:۴۵
کیه که پیگیری کنه؟

این وسط ماییم که عمرمون رفت... (1977116) (alef-10)
 
mimo
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۸:۱۴:۴۶
واقعا برای خودم متاسفم که تاحالا فکرای دیگه ای میکردم
نمیدونم این روزا وجدان ملت کجارقته (1977236) (alef-10)
 
ایمان
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۸:۲۳:۱۴
تورو خدا این خبر رو بیشتر رسانه ای کنین به خدا من دوسال زندگیم رو هدر دادم شبو روز روزی 10 ساعت (1977256) (alef-10)
 
از دانشگاه تهران
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۲۰:۲۰:۰۷
فقط 1850 تومان ؟!! (1977549) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۲۱:۰۶:۲۲
به نظر منطقی نمیرسه فروش سوالات اونم با قیمت 1850؟بنظرم تقلبی هم اگر شده باشه اینحوری نمیان تو اینترنت سوالاتو پخش کنند (1977653) (alef-10)