توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493750
پیک مصرف برق برای نهمین بار از پیک سال قبل عبور کرد/ صادرات همچنان بیش از واردات
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۰
پیک مصرف برق در روز گذشته در حالی برای نهمین بار از مرز پیک سال گذشته عبور کرد و به 52 هزار و 848 مگاوات رسید که سهم صادرات برق در این روزهای گرم تابستان از واردات بالاتر است.

به گزارش فارس، در حالیکه توانیر هر روز و بطور مداوم گزارش میزان مصرف برق را ارائه می‌کند و وزارت نیرو نیز به مدیریت مصرف از سوی مردم تاکید دارد تا این روزها که تولید و مصرف برق سر به سر شده را سپری کنیم، آمار صادرات برق در این روزهای گرم تابستان از واردات پیشی گرفته است.

بنابراین گزارش، میزان کل مبادلات برق در روز گذشته برابر با یک هزار و 879 مگاوات بوده که از این میزان سهم صادرات برابر با یک هزار و 302 مگاوات، و سهم واردات برابر با 577 مگاوات بوده است.

پیک مصرف برق در روز گذشته (سه‌شنبه) برای نهمین بار از مرز پیک سال گذشته گذشت و به 52 هزار و 848 مگاوات رسید.

این در حالی است که اوج مصرف برق در تابستان سال گذشته برابر با 52 هزار و 600 مگاوات بوده است.

گزارش‌ها حاکی از این است روند مصرف برق در سه ماهه اول سال جاری بیش از 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است که در صورت تداوم این رشد، صنعت برق با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد

دو هفته پیش در حالی اوج مصرف برق به 55 هزار و 400 مگاوات رسید که براساس آمارهای موجود قدرت عملی نیروگاه ها در بالاترین حد خود در زمان پیک کمتر از 60 هزار مگاوات است، بنابراین تداوم رشد پیک، معنایی جز راه رفتن بر روی لبه تیغ نخواهد داشت.

معاون برق و انرژی در روز گذشته اعلام کرد چنانکه بنا باشد در سال آینده نیز ما شاهد چنین رشدی در مصرف برق باشیم باید بیش از 20 هزار میلیارد تومان در سال آینده جهت تأمین چنین مصرفی در صنعت برق سرمایه گذاری کرد.

این در حالی  است که کل درآمد حاصل از فروش برق در سال گذشته 15 هزار میلیارد تومان بوده است.

قابل تأمل اینکه بیش از 20 هزار مگاوات برق مصرفی در زمان پیک مربوط به وسایل سرمایشی است که ارزش افزوده برای کشور نخواهد داشت و معنایی جز هدر رفت سرمایه‌ها ندارد.  

همچنین میزان مصرف برق صنایع در روز گذشته به 4 هزار و 22 مگاوات رسید که نسبت به مدت مشابه روز دوشنبه اندکی کاهش داشته است.
 
 
کلمات کلیدی : پیک مصرف برق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.