نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 347554
جزئیات برنامه عربستان برای فروش آرامکو
تاریخ انتشار : شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۰
صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان در حال استخدام بانکداران ارشد جهان برای تبدیل این صندوق به یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های ملی جهان است.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، این صندوق که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار سهام در شرکت‌های داخلی عربستان دارد هم اکنون در حال همکاری با شرکت بین‌المللی کرنفری آمریکا برای استخدام افراد حرفه‌ای برای پست‌هایی مانند بخش دارایی‌های شخصی، بخش سرمایه‌گذاری‌های مسکن، مدیریت ریسک، مدیریت بازار و دیگر پست های مهم این صندوق ملی است.

بنا به گفته محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان، این کشور در حال آماده‌سازی خود برای دوران افول نفت است و در نظر دارد با گسترش حجم صندوق سرمایه‌گذاری عمومی به حدود دو هزار میلیارد دلار به این هدف خود دست یابد.

عربستان پیش‌تر اعلام کرده بود که قصد دارد بخش قابل توجهی از سهام شرکت ملی نفت آرامکو را به فروش برساند تا پول حاصل از این فروش را به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی منتقل کند و به طور فنی درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری را به منبع درآمد عربستان تبدیل کند.

هم اکنون صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سهام دولتی موجود در شرکت‌های این کشور را در دست دارد به گونه‌ای که سهام شرکت‌های پتروشیمی و همچنین برخی بانک‌های این کشور در اختیار این شرکت است.

قرار است پس از عرضه اولیه سهام شرکت آرامکو در سال ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان نقش اصلی را در اقتصاد این کشور ایفا کند.

بنا به گفته یاسر الرمایان دبیرکل این صندوق سرمایه‌گذاری عمومی، عربستان قصد دارد تا سهم سرمایه‌گذاری خارجی خود را از پنج درصد کنونی به ۵۰ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش دهد.

در صورتی که حجم سرمایه این صندوق به دو هزار میلیارد دلار افزایش یابد این صندوق می‌تواند بزرگترین شرکت‌های جهان شامل اپل، آلفابت که مالک گوگل است، مایکروسافت و برکشایر هاساوی را که چهار شرکت بزرگ جهان محسوب می‌شوند را خریداری کند.

با افت قیمت نفت مقامات سعودی اقرار کردند که کسری بودجه این کشور به ۹۸ میلیارد دلار رسید اما سپس صندوق بین‌المللی پول این رقم را ۱۴۰ میلیارد دلار اعلام کرد.


 
کلمات کلیدی : عربستان+آرامکو+صادرات نفت
 
K
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۲۰:۰۱:۴۷
هر چه سرمایه گذاری خارجی کنند با یک سناریو همه اش در غرب مصادره و گم و گور خواهد شد لیبی مصداق این عملکرد است (3663345) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.