نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407755
حاشیه‌های عجیب و غریب روز تولد «کوروش»
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۶
شما را در روز یادبودتولد «کوروش» به صرف شیرکاکائو و زیارتنامه عربی میهمان می کنند.

«السلام علیک یا مفخر الایرانیه و رحمت الله و برکاته». این جمله‌های عربی، شوخی نیست. متنی است که یک مجری تلویزیونی برای زیارتنامه مختصر (یا به قول خودش دعا) درباره کوروش منتشر کرده است. این، البته بخشی از حاشیه‌های پرشمار و خبرسازی بود که از صبح دیروز، شبکه‌های اجتماعی را به تسخیر خود درآورده بود.به گزارش صبح نو دیروز، هفتم آبان‌ماه روزی است که برای یادبود کوروش هخامنشی نام‌گذاری شده است. روزی که البته به صورت رسمی در هیچ تقویمی ثبت نشده است؛اما یکی دو سالی می‌شود که برخی با حضور در بنای یادبود کوروش در پاسارگاد، روز بزرگداشت او را گرامی می‌دارند.

اما جمع شدن امسال این گروه در پاسارگاد، حاشیه‌های عجیب و غریبی داشت. انبوهی از عکس‌ها و فیلم‌ها در این باره منتشر شدند که با وجود موضوعی واحد به نام «کوروش»، سبب اتفاق‌های جالب و گاهی قابل تامل شد. از شعارهای نژادپرستانه برخی در مقابل مقبره یادبودکوروش گرفته تا حمایت تمام قد منافقان و تلویزیون «صدای آمریکا» از این تجمع که در بعضی از تکه فیلم‌های کوتاه منتشر شده از آن، شعارهای سلطنت‌طلبانه در حمایت از رژیم پهلوی نیز شنیده می‌شدند. رژیمی که حالا چند وقتی است خود سلطنت طلبان نیز، ولیعهد سابق و حسرت به دل محمدرضا را از سلطنت خلع کرده‌اند.

جالب آن‌جاست که برخلاف ادعاها و شعارهای دیروز، در بعضی از  متون دینی از کوروش هخامنشی به عنوان «ذوالقرنین» یاد می‌شود. فرمانروایی عادل که خداوند قدرتی عظیم و فرمانروایی بزرگی به او داد و نام و داستانش در آیاتی از سوره مبارکه «کهف» نیز آمده است.

اما اتفاقی که دیروز درمنطقه پاسارگادو روز یادبود کوروش افتاد، حاشیه‌های بسیار جذاب‌تری از متن داشت. حاشیه‌هایی که یادبود این پادشاه بزرگ را به ملغمه‌ای از خرافات و شعارهای تاریخ مصرف گذشته و کارهای عجیب و غریب، تقلیل داده بود.
اتفاقی که البته باز هم از چشم کاربران فضای مجازی دورنماند و سبب شد توئیت ها و پست‌های کنایه‌دار به مراسم دیروز تولید شود.

این، بخشی از توئیت های کنایه دار است که در واکنش به انتشار عکس‌ها و فیلم های مراسم روز گذشته در پاسارگاد، منتشر شد:

با یکی از دوستان رفته بودیم پاسارگاد. رو به قبر کوروش نماز خوند!یعنی خودِ نمازِ کامل به عربی! از اونجا من دیگه اون آدم سابق نشدم.
اینا کوبیدن این همه راه رفتن جا واسه سلطنت ولیعهد باز شه؟ اون طفلک رو که خود سلطنت طلبا خلع مقام کردن!

دارن شعار می‌دن: آزادی اندیشه، با ریش و پشم نمی شه. حالا یا تصویر کوروش و کل پادشاهای هخامنشی رو ندیدند، یا تا حالا تخت جمشید نرفتند ببینند کوروش و خشایارشا چقدر ریش داشتند، فکر کنم منظورشون با خود کوروشه با یه من ریش اش.

کوروش کبیر در یکی از حملات خود به روم باستان، یکی از پیام رسانان خود را در روم مستقر کرد که امروزه ما‌ وی را با نام «حمید معصومی‌نژاد» می‌شناسیم.

انتشار بعضی عکس‌ها و تصاویر از فعالیت‌های دیگر مردم نیز، دستمایه طنز شد. از جمله عکسی که گفته می‌شود در تهران گرفته شده و توزیع شیرکاکائو در خیابان «به مناسبت زادروز کوروش کبیر» را به تصویر کشید.

اما برخی چهره‌ها نیز، با انتشار عکس‌ها، متن‌ها و فیلم هایی به بزرگداشت این روز غیررسمی پرداختند. از جمله آقای «جمشید مشایخی» که با انتشار ویدئوی کوتاه در کنار مجسمه کوچکی از پاسارگاد، این روز را تبریک گفت.

اما یکی از جالب‌ترین واکنش‌ها، واکنش اینستاگرامی یک مجری سرشناس تلویزیونی است. آقای «عبدالرضا امیراحمدی» مجری تلویزیون، در عکس نوشتی که در صفحه اینستاگرام شخصی‌اش منتشر کرده، پس از اشاره به مقام ذوالقرنین و نام بردن از او به عنوان همان «کوروش کبیر» براساس تفسیر المیزان، زیارتنامه‌ای به زبان عربی برای کوروش تولید کرده است.

زیارتنامه ای بسیار کوتاه با این عبارت‌ها:« السلام علیک یا صاحب العدل و الجود و الاحسان و التفکر الانسانیه و تدبیر العالمیه. السلام علیک یا مفخر الایرانیه و رحمت الله و برکاته.» او البته این توضیح را هم در پایان زیارتنامه تولیدی‌اش داده است:«متن دعای عربی رو خودم گفتم.دوستان مسلط به زبان عربی ایرادهای گرامری را ببخشند.»

به هرحال، جمعه پرخبر شبکه‌های اجتماعی در روز یادبود کوروش به پایان رسید. روزی که سرشار ازاتفاق‌های عجیب و غریب، قابل تأمل و گاه خنده‌دار در ستایش مردی بود که او را به عقلانیت و تدبیر می‌شناسند.
 
کلمات کلیدی : کوروش+کوروش کبیر+تخت جمشید+
 
مومن باانصاف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۳:۱۰:۱۴
وقتی حکومت به خواسته و علاقه مردم اهمیت ندهد میشود همین که عده ای سوءاستفاده گر به نفع خودشان از قضیه بهره برداری میکنند! بهتر است این روز در تقویم ملی ثبت گردد (این کمترین کار در حق این بزرگمرد است) تا پاسداشت در مسیر صحیح انجام شود. (3992593) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۸:۰۳:۴۹
عزیزم شرط می بندم که همین مردمی که نام بردی اصلا نمی دانند که چه می خواهد و اصلا به چی علاقه دارند (3993065) (alef-3)
 
123
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۳:۱۸:۴۸
کاش می توانستیم به همه مسائل عقلانی نگاه کنیم تاکید میکنم همه مسائل (3992616) (alef-3)
 
کاویانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۴:۴۲:۱۰
خدا همه رو شفابده.
خدا به منم رحم کنه ، الان کوروش پرستان ، با منفیاشون حمله میکنن!! (3992756) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۵:۲۱:۱۹
من که اصلا راجع به تاریخ ایران باستان چیزی نمیدونم.برعکس هرچی میدونم تاریخ اسلام هست.یادمه تاریخ دبستان هم داشتیم انقدر ازپادشاهان هخامنشی و اشکانی و ساسانی بدنوشته بود که فکرمیکردیم خوب شد اعراب به ایران حمله کردن و نجاتمون دادن! (3992818) (alef-13)
 
صمصام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۶:۱۱:۱۲
البته همه چیز رو گفتید به جز ادامه بی مهری وعناد رسانه ملی وکلا دولت ونظام با ماندگار ترین شخصیت هویت تاریخ کشورمان!!!

قصدم از این نوشتار ..هرگز انتقاد به مراسم و ایینهای دینی و مذهبی اسلامی نبوده و نیست و هرگز هدفم در مقابل هم قراردادن اسلام و ایران نیست اما انصافا" بهتر نیست رسانه ملی یکبار هم که شده باور کند که کوروش مال این خاک و ایرانی بوده است ؟؟؟!!!و همانگونه که برای مراسم اربعین، عاشورا وتاسوعاو...و...و... به عنوان نمادهای دینی پخش مستقیم و گزارشات تلویزیونی ورادیویی میگذارد ، چند دقیقه ای هم از مراسم روز کوروش گزارش تهیه کند ؟
کوروش کبیر شخصیتی بسیار بزرگ و مورد احترام جهانیان است .ما همواره به منشور افتخار امیز او در جهان سربلندیم . او شایسته این شوخی هاو مزخرفات مسخره فضای مجازی نیست و همانگونه که برای شخصیتهای دینی و مراسمات اسلامیمان احترام و ارزش قائلیم
برای شخصیتهای تاریخی ایرانی سرزمین مان احترام قائل شویم .
اگر اصطلاح" ایرانی -اسلامی "تنها یک بزک عوام فریبانه نیست، بسم الله.... شب یلدا و مراسم ان نزدیک است و هیچ تداخلی با مراسم مذهبی و اسلامیمان ندارد . من ایرانی تشنه اینم که بدانم پیشینه و تاریخ پیدایش شب یلدا چگونه بوده است ؟؟؟!!! (3992872) (alef-13)
 
کارن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۰۲:۲۱:۴۲
احسنت
حرف دل ما و زدی (3993534) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.