توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 268453
رایزنی آمریکا با ایران درباره یمن
تاریخ انتشار : شنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۹
وزیر دفاع آمریکا در اظهاراتی درباره بحران یمن گفت که واشنگتن برای حل بحران این کشور با ایران از مسیر دیپلماتیک در تماس است.

به گزارش فارس، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز جمعه با استقبال از بازگشت کشتی‌های ایرانی از نزدیکی آب‌های یمن، گفت واشنگتن برای حل بحران، از طریق دیپلماتیک با ایران در تماس است.

در حالی که رسانه‌ها از تماس تلفنی جان کری با محمدجواد ظریف درباره یمن خبر دادند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه (دیروز) گفت نمی‌تواند تماس تلفنی بین وزرای خارجه آمریکا و ایران را تأیید کند وی البته تصریح کرد مقامات آمریکایی راه‌های مختلفی برای تماس با طرف ایرانی دارند

خبرنگاری از وزیر دفاع آمریکا درباره این ادعا که کشتی‌های ایرانی از حرکت به سمت یمن برگشتند، پرسید که اشتون کارتر گفت: «من قاطعانه این را تکرار می‌کنم که کشتیها(کشتیهای ایرانی) برگشتند. این یک اتفاق خوب است چون به کاهش تنش‌ها کمک می‌کند و این چیزی است که ما تلاش می‌کنیم به همه طرفها مطرح کنیم که بهترین مسیر است و این طرف‌ها شامل ایرانیها هم می‌شود».

به گزارش وزارت دفاع آمریکا، کارتر افزود: «ما با آنها از طریق کانالهای دیپلماتیک در تماس هستیم و از آنها شبیه به همه دیگر طرف‌ها خواسته‌ایم که که بیایید کاهش تنش‌ها را صورت دهیم و ما به این کار ادامه می‌دهیم».

وزیر دفاع آمریکا با دفاع از تجاوز نظامی عربستان سعودی به مردم یمن گفت: «ما همچنین از سعودی‌ها در دفاع از سرزمینشان حمایت می‌کنیم».

خبرنگاری از وزیر دفاع آمریکا پرسید: «آیا شما فکر می‌کنید این تحرکات کشتیها(کشتیهای آمریکایی) و نیروی دریایی(واشنگتن) در منطقه به تصمیم ایرانی‌ها(ادعای بازگشت کشتی‌های ایرانی) کمک کرد؟».

وزیر دفاع دولت اوباما اینطور پاسخ داد: «من این را نمی‌توانم بگویم. به خاطر داشته باشید ما کشتیهایمان را به دلایل بسیاری در آنجا داریم و و ترانزیت و نقل و انتقالات دریایی به صورت روزمره به سمت شاخ آفریقا را انجام می‌دهیم. ناوهواپیمابر مورد سوال شما ماموریتهای دیگری از قبیل جنگ با داعش دارد و من نمی‌توانم بگویم و من نمی‌دانم دلیل آن چه بود ولی دوباره می‌گویم این نشانه خوبی است چون باعث کاهش تنشها می‌شود».
 
کلمات کلیدی : ایران و آمریکا+یمن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.