توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402750
چرا و چگونه ایالات متحده به تدریج وارد جنگ مستقیم در یمن شده است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۸
تا کنون بیش از 10 هزار نفر در درگیریهای یمن جان باخته‌اند. جنگی که با دخالت مستقیم عربستان سعودی شروع شده و طی هفته گذشته با ورود مستقیم ایالات متحده شاهد شرایط پیچیده‌تری نسبت به گذشته است. هر چند ایالات متحده از ابتدا به شکل غیر مستقیم در جنگ یمن حضور داشته است، اما نگاهی به سر خطی درگیریهای ایالات متحده در یمن نکات جالب توجهی را دربر دارد.
 
تا کنون بیش از 10 هزار نفر در درگیریهای یمن جان باخته اند. جنگی که با دخالت مستقیم عربستان سعودی شروع شده و طی هفته گذشته با ورود مستقیم ایالات متحده شاهد شرایط پیچیده تری نسبت به گذشته است. هر چند ایالات متحده از ابتدا به شکل غیر مستقیم در جنگ یمن حضور داشته است، اما نگاهی به سر خطی درگیریهای ایالات متحده در یمن نکات جالب توجهی را دربر دارد.
 
به گزارش «تابناک» جنگ یمن از ماه مارس سال 2015 با دخالت نظامی عربستان سعودی و متحدان این کشور و اعلان جنگ بر علیه حوثی ها آغاز شد. تسلط حوثی ها بر صنعا پایتخت یمن، منجر به هراس عربستان سعودی از شکل گیری یک دولت شیعه در مرزهای جنوبی شده و در نتیجه سعودی ها را وادار به واکنش نظامی نسبت به این ماجرا کرد.
 
از ابتدای شروع جنگ یمن ایالات متحده به شکل مستقیم و غیر مستقیم به حمایت از ائتلاف سعودی ها برای مقابله با حوثی ها پرداخت. آمریکایی ها اقدام به در اختیار گذاشتن اطلاعات نظامی به نیروهای ائتلاف تحت رهبری سعودی ها از جمله اطلاعات مربوط به هدف های مورد نظر برای بمب باران هوایی نیز کرده اند. 
 
اما علیرغم این کمک اطلاعاتی حملات هوایی نیروهای سعودی تا کنون چندین بار منجر به نابودی بیمارستان ها و مدارس و در نتیجه کشته شدن ده ها هزار شهروند غیر نظامی در یمن شده است. همانند حمله هفته قبل جنگنده های سعودی به مراسم ختمی در صنعا که بیش از 150 کشته بر جای گذاشت. 
 
 
به گفته گزارشگران سازمان ملل متحد تا کنون و از زمان شروع جنگ بیش از 10 هزار شهروند یمنی جان باخته اند و همچنین در پی بی نتیجه ماندن مذاکرات صلح در ماه آگوست، تهدیدات علیه غیر نظامیان در یمن به سرعت در حال افزایش و گسترش است.
 
این در حالی است که این جنگ به تدریج شاهد ورود مستقیم ایالات متحده نیز هست. ماجرای ورود نیروهای آمریکایی به جنگ یمن از زمانی آغاز شد که مقامات نظامی آمریکا ادعا کردند که دو موشک از مقر نیروهای حوثی به سمت ناوهای این کشور مستقر در دریای سرخ شلیک شده است. شب گذشته نیز این ادعا تکرار شد و مقامات آمریکا اظهار کردند که یک ناو آمریکایی برای بار سوم از سوی نیروهای حوثی با شلیک موشک تهدید شده است.
 
هر چند نیروهای حوثی بارها این ادعا را تکذیب کرده و هرگونه حمله موشکی به ناوهای آمریکایی در دریای سرخ را رد کرده اند، اما این موضوع مانع از ورود مستقیم آمریکایی ها به جنگ یمن نشده است و در پی این ادعاها ناو آمریکایی اقدام به شلیک موشک کروز به سمت خاک یمن و نابودی یک سایت راداری در یمن کرده است.
 
این در واقع اولین اقدام مستقیم نظامی آمریکا در جنگ یمن تلقی میشود. در حالی که دولت اوباما همچنین بر عدم ورود مستقیم آمریکا به درگیریهای منطقه خاورمیانه تاکید داشته و به شکلی موثر به حمایت های خود از ائتلاف سعودی ها در جنگ یمن ادامه میدهد، موضوع شلیک موشک کروز به خاک یمن از ناو آمریکایی برای اولین بار، موضوع بسیار مهمی تلقی میشود.
 
این موضوع صرف نظر از آن که معادلات جنگ در یمن را بسیار پیچیده میکند، فضای مانور را برای نیروهای تروریستی در خاک این کشور نیز مهیا کرده و فرصت عملیات را برای آن فراهم آورده است. 
 
شعبه ای از القاعده که از مدتها پیش در یمن حضور داشته و فعالیت میکرده است، یکی از خطرناک ترین گروه های تروریستی در منطقه تلقی میشود که حتی اقدام به عملیات های تروریستی در خاک کشورهای غربی نیز کرده است. 
 
هرچند ایالات متحده از مدتها قبل با استفاده از پهپادهای نظامی اقدام به حمله به مواضع این گروه از القاعده در یمن کرده است، اما اکنون هرج و مرج در یمن و فقدان یک دولت مرکزی مقتدر منجر به آن شده که گروه های تروریستی از حاشیه امنیت بالایی برخوردار شده و اهداف خود را با حوصله و برنامه ریزی بهتری دنبال کنند.
 
در ماه آگوست داعش مسئولیت حمله ای در جنوب یمن که منجر به کشته شدن بیش از 50 نیروی نظامی شد را بر عهده گرفت تا به خوبی نشان دهد که آشوب و هرج و مرج در یمن چگونه فضای مانور تروریست ها را گسترده کرده است.
 
اما آنچه به نظر میرسد این است که ورود مستقیم ایالات متحده به جنگ یمن ارتباط بسیار زیادی به ناکامی های ائتلاف سعودی از رسیدن به نتیجه مورد نظر در یمن دارد. جنگ یمن که هزینه های اقتصادی سرسام آوری روی دست عربستان گذاشته و منجر به خالی شدن عظیم ترین صندوق ذخیره ارزی دنیا به مبلغ بیش از 700 میلیارد دلار تنها ظرف حدود یکسال شده است، بیش از آنچه سعودی ها و متحدان آنها از جمله امارات متحده عربی تصور میکردند پیچیده و غامض شده است.
 
از سوی دیگر با فرسایشی شدن جنگ در یمن، قوای سعودی ها و نیروهای ائتلاف به شدت در حال تحلیل رفتن است و این امر میتواند در کوتاه مدت توازن نیروها را به شدن در یمن بر هم زند. ورود نیروهای آمریکایی به بهانه حملات موشکی حوثی ها به این جنگ، هرچند به شکلی بسیار محدود و در حد شلیک چند موشک کروز میتواند به عنوان اقدامی اطمینان بخش برای ائتلاف سعودی باشد. آن هم در زمانی که عربستان به دلیل عدم حمایت های سیاسی و نظامی آمریکا به شدت خلا امنیت را در منطقه احساس میکند.
 
اما واقعیت آن است که استراتژی آمریکا حداقل تا آخرین روز ریاست جمهوری اوباما همچنان دور ماندن از درگیریهای خاورمیانه و عدم دخالت نظامی مستقیم در این منطقه است. دولت اوباما تا کنون بارها نشان داده است که به هیچ وجه به دنبال راه حل های نظامی برای منطقه خاورمیانه نیست و اساسا با تغییر اولویت منافع ملی آمریکا از خاورمیانه به سمت منطقه پاسیفیک، تا جایی خاورمیانه را در دستور کار دارد که مانعی برای دنبال کردن منافع حیاتی این کشور در سایر مناطق نباشد.
 
 
کلمات کلیدی : یمن، جنگ مستقیم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.