توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 311832
استقلال، خودکفایی و دولت تدبیر و امید
بخش تعاملی الف - یاسرامیدی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۷


این روزها شاید کمتر روزی باشد که در آن خبری از نفوذ دشمن در شرایط پسابرجام را از رسانه ها و بخش های مختلف خبری نشنویم و هر مسئولی نیز به تناسب مسئولیت خویش سعی می کند تا در مورد آن حرف یا سخنی بر زبان آورده و یا راهکاری برای مقابله با آن پیشنهاد دهد.

در این میان نیز رهبرمعظم انقلاب نسخه ی اقتصاد مقاومتی را به عنوان بهترین سد در برابر نفوذ اقتصادی دشمن تجویز کرده ودر شرایطی که معظم له در اکثر قریب به اتفاق سخنرانی هایشان حتی در پیام ابلاغ تائید مشروط برجام به ریاست محترم جمهور به درون گرایی و لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی و قطع نگاه به خارج از مرزها پرداختند اما در این میان به ناگاه خبری عجیب و در عین حال قابل باور،طی هفته های گذشته از آقای نعمت زاده وزیر محترم صنعت معدن و تجارت به گوش رسید مبنی بر اینکه نیازمند به کارگیری و استخدام کارشناسان خارجی در بخش صادرات هستیم.

این خبر عجیب به نظر می رسد برای کسانی که با خوش خیالی چون هر روز در رسانه ها،مطبوعات و...پسوند مقاومتی را بارها از زبان مسئولین دولتی شنیده اند دیگر با خود فکر می کنند مشکل تولید کشور و به ثمرنشستن اقتصادی مقاوم به راحتی قابل حل خواهد بود و لابد مسئولین دولتی هر صبح و شب به دنبال تحقق این امر مهم اند. اما از آن جهت قابل باور است برای افرادی که با دقت تحرکات اقتصادی دولت را رصد می کنند زیرا دیگر این حرف ها برایشان تکراری شده از بس که مسئولین دولت تدبیر و امید دم از ناامیدی و بی تدبیری می زنند، ادبیات و نگاه تحقیرآمیز مسئولین دولت امید نسبت به ملت و توانمندی های آنان در این دو سال شاید دیگر برای خیلی از مردم عادی شده باشد، ادبیاتی که قبل از این جزء در زمان قاجار و پهلوی و امثالهم حتی در دولت های قبل از دولت فعلی و بعد از انقلاب اگر نگوئیم وجود نداشته حداقل به این شدت و کثرت سابقه نداشته است.

از اظهارات تحقیرآمیز و زننده ی آقای ترکان (مشاور ارشد رئیس محترم جمهور) گرفته که مدعی شده بود: ما جز در تولید آبگوشت و قورمه سبزی نسبت به دنیا در هیچ چیزی برتری نداریم یا سخنان جناب آقای کلانتری از مشاورین دولت مبنی بر اینکه: خودکفایی در کشاورزی چیز مزخرفی است و یا گفته های آقای دکتر روحانی در خردادماه امسال، که از عدم توانایی ملت و دولت در تهیه آب خوردن با گفتن این جمله که (تحریم ها باید رفع شود تا مشکل آب خوردن مردم نیز حل شود) برای جهانیان رونمایی کرد. یا اظهارات گذشته همین جناب آقای نعمت زاده که مدعی شده بود: تکنولوژی جراحی گوش تا ۸۰ سال دیگر به ایران نمی آید.

حال به راستی با این صراحت صحبت کردن در ملا عام و القاء حس ناتوانی به ملت، اولا"چه بازتابی نزد کشورهای دیگر، دشمنان قسم خورده ملت ایران و کشورهای دوست و برادر ایران خواهد داشت؟ ثانیا" چه بازتابی در داخل کشور و بخصوص قشر جوان جامعه خواهد داشت؟ شکی نیست این گونه لفاظی ها جزء امیدوار کردن کشورهای بیگانه به نابودی نظام اسلامی و بالعکس ناامید کردن کشورهای دوست و برادر و حامی که همواره ایران اسلامی را الگویی درخشان و مناسب در قد بر افراشتن در برابر کشورهای استکباری و زورگو و رسیدن به قله های پیشرفت علم و دانش می دانستند چیزی در بر نخواهد داشت.

در داخل نیز جزء سرد کردن و القای ناامیدی به جوانان و کاهش انگیزه های آنان که با شوق و امید، در انتخابات ۲۴ خرداد۹۲ به دولتی که نامش تدبیرو امید بود رای دادند و حال چیزی جزء ناامیدی نصیبشان نشده و از دولت هیچ تدبیری جزء آیه یاس خواندن نمی بینند و نمی شنوند سودی نخواهد داشت. حتی اگر به فرض محال در رسیدن به قله های پیشرفت ناتوان باشیم باز به زبان آوردن (ما نمی توانیم) و القای آن به مردم تبعات خطرناکی را متوجه ملت می کند. و بالعکس به زبان آوردن (ما میتوانیم) باعث ایجاد روحیه خودباوری و اعتماد به نفس در ملت می شود.

چنانکه امام راحل در این مورد می فرمایند: (عمده این است که ما باور کنیم که خودمان می توانیم، اول هر چیزی این باور است که می توانیم این کار را انجام دهیم، وقتی این باور آمد اراده می کنیم، وقتی این اراده در یک ملتی پیدا شد همه به کار می ایستند، دنبال کار می روند در هر صورت این باور را باید از گوش و مغز خودمان بیرون کنیم و کسانیکه گوینده هستند، نویسنده اند، کسانیکه در ادارات اند و اطلاعات دارند این مطلب (ما میتوانیم) را به مردم بباورانند)۲۶/۱۱/۵۹ همانطور که ملاحظه می کنید امام راحل القای ما می توانیم را مقدمه ای برای اراده به انجام کارها و استقلال کشور می دانند.

البته شکی نیست که ان شاءاله مسئولین فعلی از روی ناآگاهی این حرفها را بر زبان می آورند نه از روی عمد. چون با مطالعه تاریخ متوجه می شویم که یکی از عوامل فروپاشی حکومت و دولت شوروی از جانب آمریکا همین القای حس ناامیدی و ما نمی توانیم توسط مسئولین دولتی شوروی بود که برای مطالعه بیشتر و آشنایی با شگردهای آمریکائی ها در فروپاشی شوروی که مسئولین دولت شوروی نیز ناخواسته و از روی غفلت در زمین آمریکا بازی کرده و موجبات فروپاشی کشورشان را فراهم کردند شما خوانندگان عزیز را به کتاب: اصلاحات و فروپاشی (تشریح طرح بازسازی شده‌ی فروپاشی شوروی در ایران) نوشته ی دکترحسن واعظی ارجاع می دهیم.

از این مطلب که بگذریم این سوال برایمان پیش می آید که به راستی رابطه ی استقلال و خودکفایی و دولت یازدهم چیست؟ آیا واقعا" مسئولین دولتی به فکر تحقق اقتصاد مقاومتی اند؟ یا نه همه چیز را در سبد آمریکائی ها و اروپائی ها می بینند؟ برای رسیدن به پاسخ دقیقی برای این سوال باید با مبانی فکری و نظری دولت آشنا بود. که برای آگاهی از این امر شاید اگر کتابها، مجلات، مقالات، دست نوشته ها، مصاحبه ها و سخنرانی های مقامات سابق مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام را که اکثر آنها مسئولین دولت فعلی هستند را به دقت موشکافی کنیم مبانی فکری دولت فعلی و رابطه ی آن با استقلال و خودکفایی بیشتر برایمان آشکار می شود.

حال به عنوان نمونه به چند مورد از این قبیل(سخنرانی ها و نوشته جات) اشاره می شود. به عنوان مثال آقای دکتر روحانی در اسفند ۸۶ در همایش چشم انداز سیاست خارجی توسعه گرا که در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت برگزار شد، به صراحت اعلام داشتند: (باید تکلیف خودمان را روشن کنیم اگر می خواهیم درون گرا و منزوی باشیم که وضعیت مشخص است اما اگر معتقدیم با درون گرایی کار پیش نمی رود باید به گونه ای دیگر بیندیشیم البته شکی نیست که نباید در برابر هنجارهای دنیا تسلیم محض باشیم اما آیا با جنگ مداوم می توان به نتیجه رسید؟) نکته ی جالبی که از این سخن قابل فهم است این است که ایشان (دکتر روحانی) درون گرایی و توجه به استعداد درون را مساوی با انزواطلبی و جنگ با دنیا قلمداد کرده و منزوی شدن را با سرجنگ داشتن با دنیا برابر می داند؟

حال سخنان ایشان را با این جمله امام(ره) در صحیفه مقایسه کنید: امام(ره): اگر ما در محاصره اقتصادی یک ده سال، پانزده سال واقع بشویم شخصیت خودمان را پیدا می کنیم یعنی همه مغزهایی که راکد بودند در آن وقت، و نمی توانستند فعالیت بکنند به فعالیت می افتند.(۲۶/۱۱/۵۹) و در ادامه می فرمایند: (ما بین ملت‌ها منزوی نمی‌شویم اما اگر منزوی بشویم با آغوش باز این انزوا را می‌پذیریم و تا انزوا نباشد افکار شما به راه نمی افتد.) و در جایی دیگر می فرمایند: اینجا فراوانی است منتها گرانی است گرانی هم علاج می شود ما نوامیس خودمان را اسلام خودمان را جان خودمان را جان جوانان مان را به خطر بیندازیم که گوشت گران است!میوه گران است!(۲۱/۱/۶۲)

همچنین آقای دکتر روحانی در کتاب امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران تالیف خودشان که به گفته ی آقای دکتر نوبخت اساس کار دولت به خصوص در زمینه اقتصادی است به صراحت در صفحه ۷۸۲ اعلام می دارند: (الگوی مناسب در توسعه اقتصادی ایران مدل نئوکینزی و نظریه مکتب نهادگرایان می باشد و این مدل با الگوی توسعه در ایران قرابت بیشتری دارد.) آری! این همان مدلی است که در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا و از جمله یونان اجرا شد و اقتصاد این کشورها را زمین گیر کرد در وصف این مدل که ابداع جان مینارد کینز انگلیسی می باشد همین بس که مینارد کینز در دهه ۱۹۴۰ مدعی شده بود: که باید در ۱۰۰سال آینده ربا و طمع را در سراسر جهان گسترش داد تا از مشکلات اقتصادی نجات پیدا کنیم.آری! در جمهوری اسلامی باید مدل کسی پیاده شود که اساس آن ربا می باشد حال با این اوصاف، دولت چگونه دم از اقتصادمقاومتی می زند را خدا می داند؟

همچنین لازم به ذکر است که دکترمحمود سریع القلم از چهره های تئوریک و نزدیک به دولت که نقشش در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت در کنار دکترحسن روحانی و به عنوان همکار در فصلنامه ی راهبرد مرکز، بر کسی پوشیده نبود در کتاب (عقلانیت وآینده توسعه یافتگی ایران صفحه ۲۸۸) که تالیف خودشان می باشد به صراحت بیان می دارد که: (ما دردنیا لفظ، مفهوم و تعبیری به نام استقلال اصلا" نداریم. استقلال تعبیری است که دردهه ی ۱۹۵۰میلادی کشورهای آفریقایی برای دوره ی استعمار زدایی استفاده میکردند. مفهومی بود که مؤثر افتاد و در کسب حاکمیت ملی برای ایران در دوران پس از انقلاب اسلامی مفید بود، اما امروز لغت استقلال کاربرد ندارد. لغتی که کاربرد دارد،حاکمیت است.) حال با این اوصاف و اسنادی که (مشتی از خروار بود) ذکر شد، دیگر شاید شنیدن سخنان تحقیرآمیز بعضی از وزرا ومشاورین دولت برایتان عجیب نباشد.

فراموش نکنیم همین گفتن (ما نمی توانیم ها) از زبان مسئولین دولت شوروی سابق بود (جزئی از طرح فروپاشی شوروی سابق توسط آمریکائی ها بود) که ناخواسته و شاید از روی غفلت از زبان برخی مسئولین این کشور تکرار می شد.
 
کلمات کلیدی : یاسرامیدی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.