توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421236
روایت لاریجانی از گفتگو با برادرش درباره اختلافات اخیر بین مجلس و قوه قضاییه /2
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۷
رییس مجلس در رابطه با اختلافات قوه قضاییه و مجلس گفت: فضا را آنقدر تیره و تار نمی‌بینیم بخصوص در شرایط فعلی که مصافی در صحنه بین المللی داریم.

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی که امروز در روز دانشجو و در نشست خبری خود با خبرنگاران پاسخگو بود، در ادامه سئوالات خبرنگاران، در پاسخ به خبرنگاری که پرسید در روزهای اخیر شاهد اختلاف نظری بین قوه قضائیه و مجلس بودیم، آیا جدا از اینکه رئیس قوه مقننه هستید، صحبت جداگانه‌ای با آیت الله آملی لاریجانی داشتید و یا تذکری داده‌اید، پاسخ داد: حتما صحبت داشته‌ام، اما فضا به این تندی که شما گفتید نیست. فضا را آنقدر تیره و تار نمی بینیم بخصوص در شرایط فعلی که مصافی در صحنه بین المللی داریم و مشکلاتی که در حوزه اقتصادی داریم ذهن همه ما را مشغول کرده، حتما اولویت ما اینگونه درگیری‌ها نیست. توصیه ما هم در مجلس و هم در قوه قضائیه این است که فضا را سهل کنید؛ چون باید اولویت بندی برای مسائل کشور داشته باشیم و تلاشمان همین بوده و گفت‌وگوهایی نیز صورت گرفته که به آرامشی برسند.شرایط را باید برای کارهای اساسی تر قرار دهیم.

وی در ادامه در با پاسخ به سئوالی در مورد دغدغه های اقتصادی مردم و راهکارهای مجلس در این زمینه گفت: باید تصویر درستی از وضعیت اقتصادی در نظر گرفت تا توقعات بر اساس این تصویر شکل گیرد. بدون شک بیش از 90 درصد بودجه کشور صرف مسائل جاری می شود و نمی توان آن را حذف کرد، زیرا به حقوق و مزایا تعلق می‌گیرد.

لاریجانی همچنین بر ضرورت توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به دو موضوع مهم اشاره دارد: اول، رونق تولید در داخل و دوم، سرعت در صادرات که باید این را در کشور مورد توجه قرار داد. از سوی دیگر باید زمینه برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی را فراهم کرد و با توجه به این وضعیت بودجه عمرانی، باید بررسی شود که چه کارهایی می توان انجام داد.

رئیس مجلس با اشاره به بار مالی سنگین پروژه‌های عمرانی گفت:امروزه حدود 450 تا 500 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کلنگ زنی داریم. در حالی که اینها باید با مکانیزم درستی واگذار شود، در این صورت می توانیم به فعالیت های عمرانی برسیم که در این زمینه به نظر می رسد دولت باید سریع تر عمل کند. بخش دیگر این موضوع مربوط به وضعیت رکود در داخل است که باید با اولویت بنگاه های کوچک و متوسط مد نظر قرار گیرد.

وی از رویکرد مجلس برای تقویت زمینه سرمایه‌گذاری‌ها خبر داد و گفت : در مجلس در این زمینه چندین قانون برای این مهم مورد توجه قرار گرفت که یکی از آنها قانون رفع موانع تولید بود. از سوی دیگر برای اینکه شرایط برای این سرمایه گذاری ها انجام شود، تلاش هایی صورت گرفت از جمله آنکه بعد از توافق هسته ای تلاش شد تا  سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز صورت گیرد که مذاکرات در حال انجام است. ممکن است ایراد شما بر این باشد که باید سرعت کار بیشتر شود که حرف درستی است و دولت باید در این زمینه درست عمل کند، اما از نظر اصول کار باید همین مسیر را پیش برویم.

در ادامه لاریجانی در پاسخ به سئوالی درباره مواضع دولت ایران در قبال دولت جدید یمن گفت: دولت جدید در یمن تنها مربوط به حوثی‌ها نیست و برخی افراد و احزاب دیگر نیز در آن حضور دارند که به نظر از مشروعیت برخوردار هستند. البته منصور هادی با رفتاری که در حمایت از بمباران مردم این کشور توسط عربستان صورت گرفت، جایگاه مردمی خود را از دست داد و ما در این رابطه به رأی مردم یمن اعتماد داریم؛ اما اینکه مسئله و مشکلات یمن با تأسیس این دولت حل می‌شود، بعید به نظر می‌رسد زیرا شرایط یمن به خاطر رفتار خصمانه سعودی‌ها به هم ریخته است و متأسفانه مشکلات نظامی و سیاسی در این کشور به هم پیوند خورده است ولی شاید بتوان گفت که این دولت یک سنگر برای حل مسائل و مشکلات این کشور است و امید است که بتوانند موفق باشند.
 
 
کلمات کلیدی : علی لاریجانی + مجلس + قوه قضاییه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.