نظر منتشر شده
۳۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 170839
 
عملکرد کمیته ویژه مجلس درباره مرگ وبلاگ نویس
محسن مقدسی، 27 آبان 91
منتشر کنندگان این "گزارش پشت میزی" حتی یک بار متن انرا کامل مطالعه نکردند تا اشتباهات ظاهری آنرا بر طرف کنند و نهایتا مجبور شدند چند ساعت پس از انتشار، اصلاحیه بفرستند تا گزارش تکمیل شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۰۳

عملکرد مجلس در ماجرای مرگ وبلاگ نویس به چند دلیل قابل دفاع نیست. انتظار این بود که نمایندگان مجلس حسب انتظار موکلین و دفاع از حقوق انسانی و انجام وظایف و تکالیف قانونی شان موثرتر عمل می کردند. 

مروری بر رفتار مجلس در موضوع مرگ مشکوک وبلاگ نویس به اندازه کافی گویای این ضعف عملکردی است. این درحالی است که سابقه مجلس در فاجعه خائنانه کهریزک، موثر، به هنگام و شجاعانه و بدور از مصلحت سنجی های سلیقه ای بود. 

ورود مجلس به مساله مرگ وبلاگ نویس برخلاف انتظار دیر و با تاخیر بود. برخی از نمایندگان در گفت وگو با خبرنگاران حتی از بیان اینکه مجلس حاضر است این مساله را بررسی و به آن ورود کند ابا داشتند. خبرنگاری می گفت همان روزهای اول هجمه ضدانقلاب با تعدادی از نمایندگان صحبت کردم تا با حضور به موقع و اعلام موضع صریح اجازه ندهند که خارجی ها مدعی شوند لکن هر کدام به دلیلی حاضر نبودند اظهار نظر کنند. این در حالی است که یکی از نمایندگان عضو کمسیون امنیت ملی به عنوان اولین نفر، در اظهار نظری بسیار مبهم و ضعیف گفته بود که مجلس "در صورت لزوم!" وارد می شود. 

این نماینده مجلس هنوز نمی داند که مجلس ابتدا بررسی می کند و "در صورت لزوم" از طرق نهادهای قانونی برخورد می کند . نه اینکه "در صورت لزوم" ورود کند. شاید هم می داند اما تحفض سیاسی و مصلحت سنجی های فردی و یا قبیله ای اجازه موضع صریح نداده است. 

مجلس اما در گام اول و به شکل جدی تر در نطق یکی از نمایندگان وارد موضوع شد که البته این نطق باعث شد تحرکی در میان باقی نمایندگان و نهادهای مسوول نیز ایجاد شود. بلافاصله پس از این نطق جسورانه، نائب رئیس مجلس از پشت تریبون اعلام کرد که کمیته ای برای پی گیری این موضوع شکل گرفته است که بزودی گزارش خود را منتشر خواهد کرد. 

فردای این روز رئیس کمسیون ویژه و امنیت مجلس که متصدی پی گیری مرگ وبلاگ نویس شده بود در گفت وگوئی اعلام کرد که بررسی های ما نشان می دهد که آثر ضرب و جرحی بر بدن متوفی دیده نمی شود و این مساله را "گزارش اولیه کمیته " نام نهاد. این در حالی است بعد از ظهر همان روز دادستان کل کشور در گفت وگو با خبرنگاران صراحتا اعلام کرد که ۵ جای بدن وبلاگ نویس جای کبودی و اثر ضرب و جرح است و به این ترتیب نظر کمیته را رد کرد. 

دو روز بعد کمیته گزارشی را در صحن علنی مجلس قرائت کرد که چنین عنوان غلط اندازی داشت :"جزئیات بررسی کمیته ویژه از مرگ وبلاگ نویس". قرائت این گزارش مورد انتقاد تعدادی از نمایندگان قرار گرفت و مهمترین علت ان نیز ضعف جدی آن در پی گیری مساله بود. اعضای کمیته ویژه در گزارشی تاکید کرده بودند که در حال پی گیری مساله هستند و بزودی گزارشی در این رابطه منتشر می کنند. به تعبیر دیگر جزئیات گزارش اولیه کمیته این بود که در حال پی گیری مساله هستیم. 

همین مساله موجب انتقاد جمعی از نمایندگان شد و نسبت به آن اعتراض کردند. اما مساله مهتر اشتباهات فاحش این گزارش بود. اولین گزارش مکتوب مجلس درباره مرگ این وبلاگ نویس حتی در بیان زمان دستگیری و مرگ وی نیز اطلاعات درست نداشت. اطلاعات منتشر شده نه تنها نادرست بود بلکه منطقی نیز نبود و تعداد روزها و باتاریخ اعلام شده همخوانی نداشت. معلوم بود منتشر کنندگان این "گزارش پشت میزی" حتی یک بار متن انرا کامل مطالعه نکردند تا اشتباهات ظاهری آنرا بر طرف کنند و نهایتا مجبور شدند چند ساعت پس از انتشار، اصلاحیه بفرستند تا گزارش تکمیل شود. 

امید است در آینده مجلس نقش موثرتری داشته باشد و وظیفه نظارتی خود را بدرستی ایفا کند. انتظار این است هر ارگانی کم کاری و اهمال و سستی داشت مجلس به درستی و بوقت ورود و با ایفای نقش اصلی خود اجازه انحراف از قانون را ندهد.

 
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۳:۲۸:۰۶
پذیرفتن اشتباه، اثر مثبت بیشتری بر روی افکار عمومی دارد تا رد و ماسمالی

کردن آن. (1024101) (alef-4)
 
مسلمان
۱۳۹۱-۰۸-۲۸ ۰۰:۵۴:۳۷
طبق دستورات اسلامی " دفاع نکردن از مظلوم " از گناهان کبیره و گناه بزرگی است و هرانسانی باید در خد توان خود به مظلوم کمک کند، چه با گفتار ، چه با نوشتار، چه با اعمال.... و در هر حدی که میتواند. آیا اغلب ما مسلمانان به این دستور اسلام عمل می کنیم؟ یا از میان دستورات اسلام دستوراتی را که منافع ما را دربر دارد گلچین می کنیم؟ (1024852) (alef-4)
 
محسن
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۳:۳۵:۵۷
همان دليلي كه باعث مي شود نويسنده اين نوشته به جاي نام متوفي ( ستار بهشتي) از عنوان وبلاگ نويس استفاده كند، ريشه همه اتفاقاتي است كه در مجلس در اين خصوص افتاده است. نويسنده در واقع همان كاري را كرده كه نمايندگان مجلس كرده اند منتها در سطح خودش. انكه بايد متوجه شود منظور بنده را مي فهمد! (1024108) (alef-1)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۳:۵۱:۴۶
در یک کشور یک نفر بعلت رابطه نامشروع استفاء میدهد و تمام عملکردش زیر سوال میرود و لیکن در ایران یک نفر در زندان میمیرد وهیچکش مسئولیش را نمیپذیرد و با وجود مشخص بودن الات جرم، همه ارکانهای مربوطه در حال پاک کردن الات جرم هستند و یا اینکه یکدیگر را محکوم میکنند بدون توجه به اینکه جان یک انسان از بین رفته و اصل ماجرا فراموش میشود البته از این نوع موارد زیاداست مثل اینکه فقط و فقط مردم نامحرمند (1024134) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۲۲:۳۰:۳۶
دیروز در مصر اتوبوس کودکان با قطار تصادف کرد و عده ای جان باختند. اولین پیامد استعفای وزیر حمل ونقل بود. در ایران اما وزیر آموزش و پرورش از همه طلبکار شد و دیگران هم به نحوی از مسئولیت شانه خالی کردند زیرا منافع و مقام برای ایشان از جان این گلهای پرپرشده بروجنی مهمتراست. (1024743) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۳:۵۲:۲۴
یکی از دلائل قیام امام حسین مبارزه با فساد می باشد ، آیا نباید به جای این همه ظاهر سازی برای امام حسین ، به صورت واقعی پیرو ایشان باشیم. (1024135) (alef-1)
 
مختار
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۴:۰۴:۴۷
ما عادت داريم اول هزينه هايي گزاف به كشور وارد كنيم بعد به جاي حل مسئله براي يك اشتباه هزار توجيه بياوريم. اول از همه سكوت مقامات كشور در قبال اين مسئله باعث شد كه رسان ها و مسوولان ساير كشورها دراين باره اظهار نظر كنند و عاقبت بعد از سخنان آقاي توكلي ، مسوولان يادشان آمد كه سخني بگويند. آنهم سخنان مجلسي ها (بروجردي )با قوه قضاييه دچار تناقض شد و روند اين پرونده نيز زيگزاگي جلو مي رود كه موجب ابهام انگيز تر شدن مسئله شده است . (1024152) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۴:۰۹:۱۹
این هم از مجلس اصولگرایان که فریادعدالت خواهی شان گوش عالم وادم راکر میکرد پس کو؟؟؟؟ (1024158) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۲۲:۵۱:۴۸
بدبختها از لیست سیاه می ترسند چاره ای ندارند جز اینکه بگذارند حقی پایمال شود. (1024761) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۴:۱۴:۱۵
اینکه ارگان مسئول در این مورد نداریم و منتظر رسانه های خارجی هستیم نشان میدهد نباید امید واهی داشت. مجلس ازجه طریق باید وارد شود؟ هرجا که رسانه های خارحی گفتند مجلس وارد شود؟ هرجا که فلان مسئول ارشد گفت وارد شود؟ اصلا هر وقت چه کسی گفت چه کسی وارد شود؟ (1024165) (alef-1)
 
بچه ننه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۴:۱۹:۴۲
آفتاب که خوب ولو شد
برنجمون پلو شد
مجلس را بیدار میکنم
های های خبر دار
ساز و دهل را بردار
اینجا و اونجا چه خبر
تا حالا چیکار میکردین
که منو بیدار نکردین
کو جمشید بسم ا...
کو ارزونی کو گونی
چرا بی بی سی بیداره
چرا ووآ کامنت میذاره
صدا و سیما که خوابه
ادعامون زیاده
ستار کیه ؟ به من چه
انسان کیه ؟ به من چه
ما که نیومدیم برای اینگونه کارها ما آمدیه ایم برای قوم و خویش خودمون کار پیدا کنیم یه چهار سالی حالشو ببریم و بعدشم ............آخ جون آخ جون
آها ی آهالی بهارستان به خدا خوابید بیدار شید بیدار (1024169) (alef-1)
 
فروغ
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۴:۲۳:۰۶
نظر به این که تمام ارگان ها ونهاد ها می دانند که مجلس به دلایلی نقش موثری ندارد و اکثریت مجلسیان نمی توانند به درستی وبه موقع با ورود یه انحرافات از قانون حتی حرف بزنند امید داشتن بیهوده است . (1024173) (alef-1)
 
محمدحسین مهرزادی
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۴:۴۲:۴۵
متاسفانه موضوع مایوس کننده ای مدتهاست در حال انتشار در افکار عمومی جامعه گشته و آن این است که آیا نمایندگان مجلس، نمایندگان مردم هستند یا نمایندگان هم پیاله های سیاسیشان... کدام انسان آزاده ای میتواند بپذیرد که پیگیری کشته شدن یک انسان به مصلحت اندیشی نیاز دارد... جان انسانی از او گرفته شده،طبیعی ویا غیر طبیعی،علت چه بوده؟ چرا این به ظاهر نمایندگان مردم نمیخواهند یک بار و فقط یک بار به جای مصلحت اندیشی به آینده اندیشی در مورد تفکرات مردم نسبت به خودشان بندیشند؟ چرا همین نمایندگان تهران به این نکته توجه نکردند که شاید آنها با رای نزدیکان همین متوفی بر صندلی بهارستان تکیه زده اند؟ آیا واقعا برای نمایندگان ما این موضوع اهمیتی دارد؟ (1024203) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۴:۴۳:۱۱
ظاهرا برای برخی از این اقایون جان انسان بی ارزش تر از مصالح سیاسی هست (1024204) (alef-1)
 
فری
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۵:۱۷:۳۲
عملکرد مجلس در مورد مرگ وبلاگ نویس !!!!!!!؟
فقط همین ؟!!!!
در موارد دیگر مگر عملکرد شایان توجه و درخوری دارد ؟!!!!
مرگ مرگ است چه بصورت شکنجه یا بصورت عدم رسیدگی یا بصورت عدم تهیه ملزومات پزشکی و دارو - یا جاده های خطرناک و مرگ زا - یا .......
راستی از زلزله زده گان آذربایجان خبری دارین ؟
آیا کمیسیون های محترم مجلس رسیدگی میکنند یا حتما بایستی چندین نفر از هموطنان عزیز ما آنجا فوت نمایند و باز هم رسانه های خارجی خبر را اطلاع رسانی کنند تا اینکه مسئولین داخلی متوجه شده و آستینها را بالا بزنند !!!؟

یادمان نمیرود حدود دوماه سه ماه قبل یکی از وزراء خواستند به بیمارستان بروند
وزیر محترم بهداشت هم به همان بیمارستان رفتند و تمامی کارکنان از مدیر تا نگهبان جلو درب با تمام قوا فعال شدند !!!!
حال اگر مردم عادی مشکل داشته باشند خود میدانیم که به چه شکلی برخورد میکنند
در همه زمینه ها : همینه که هست - نداریم - برو جای دیگه - نمیخای نخا (1024257) (alef-1)
 
سعید
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۵:۱۸:۰۴
چرا در این مقاله به جای نوشتن اسم مرحوم ستار بهشتی از کلمه وبلاگنویس استفاده شده است؟
آیا نام بردن از این فرد تا این حد کراهت دارد؟! (1024258) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۲۰:۱۶:۴۵
ظاهرا قراره نام مرحوم ستار بهشتي از خاطره ها محو بشه. (1024584) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۲۰:۳۳:۵۰
من واقعا نمي دونم يك كارگر ساده وبلاگ نويس كه شايد حتي 10 نفر هم توي كل ايران وبلاگ ايشون رو نمي خوندند چه ضرري براي آقايون داشته كه ايشان را بازداشت و احضار كرده اند؟! آقايان جاهل. استاد داستان سازي و حاشيه سازي ضدنظام هستند. اين جاهلان متظاهر بدانديش. هزاران بار بيشتر از دشمن به كشور ضربه مي زنند. (1024614) (alef-4)
 
1360
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۵:۳۷:۰۹
مجلس و اقای توکلی خوب عمل کردن به نظر من تو این فضا که برخی ها هستن همچین پیگیری هم حرات میخواد باید خاطیان معرفی شوند واز خانواده قربانی دلجوی شود با اینکه ممکنه مثل ما فکر نکنند
نباید اجازه دهیم حقوق شهروندی افراد حامعه زیر سوال برود (1024287) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۲۳:۵۴:۱۵
واقعا دلتان خوشه!!!با دیدن گزارش اولیه رئیس کمیسیون واقدام قاطع و دقیق مجلسامیدوار شذم!!!!!!! راستی این اطلاعات دقیق را از کجا گرفته بود چون در گزارش منبع مشخص نشده بود احتمالی قوی خواب نما شده بودن (1024826) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۶:۰۱:۳۸
هروقت پرونده حمله به کوی دانشگاه زندان کهریزک حمله مجدد به کوی دانشگاه(سال 88) حمله به مجتمع سبحان داستان قتلهای زنجیره ای کشته شدن ..... به سرانجام رسید این پرونده هم به سرانجام میرسد. درجمهوری اسلامی حود زنی افراد در بردن آبروی نظام مثل آب خوردن شده است. کسی هم نیست که جلوی این خودزنی ها و آبروریزی ها را بگیرد (1024321) (alef-1)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۶:۱۷:۳۲
الف جان ،

از این گزارش که " به دقت " تهیه شده بود و " تمام جوانب " را در نظر گرفته بود ، وقتی یک همچین رسوایی در آید ، به مردم حق بده به همه چیز شک کنند.

آخه عزیز من،

این چیز ها که دفعه اول و دوم و سومش ....که نیست. می خواهی حداقل ۳۰ نمونه خودم بهت آدرس بدم تو این پنج شش سال اخیر که حتی طرف قسم هم می خورد بعدا گندش در می آید . حالا یا از طرف دولت یا از طرف مجلس یا از طرف قوه قضاییه . تازه این موارد ، مواردی هستند که رسوایش علنی شده ، وگرنه مابقی فعلا در فاز " انکار " هستند ( بقول معروف یک دروغ بگو ، خودت را راحت کن!).

مشکل شما ها این است که دائما در حال فدا کردن اخلاقیات برای " مصلحت نظام " هستید . در حالیکه اصلا این نظام تاسیس شد که اخلاقیات را در صدر قرار دهد . (1024343) (alef-1)
 
بی آینده
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۶:۱۷:۳۴
متأسفم برای سایت شما
من برای اولین بار هستش که از سایت شما بازدید میکنم
شمایی که داعیه آزاد اندیشی و گفتار آزاد رو دارید حتی یکبار هم نام این به قول خودتان وبلاگ نویس رو هم نبردید
آره به اعتقاد میلیونها ایرانی وطن پرست آقای ستار بهشتی مظلومانه و فقط به خاطر افکارش که به ذوق بعضی ها نیومد کشته شد
تا کجا میخوایید خون جوانان وطن رو اینطوری پایمال کنید
هیچ پیش خودتون فکر کردید که توی اون لحظه های شکنجه ای که میکشیده چه زجری که متحمل نشده؟ (1024344) (alef-1)
 
موسوی
Norway
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۷:۱۳:۰۳
تعجب از تیتر و متن مطلب اگر این کم کاری را دولت می کرد اینگونه تیتر می زدید؟
خداوند به شما عدالت عطا کند
برای شما دعا می کنم که از بغض احمدی نژاد به قعر جهنم نروید
یا علی (1024393) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۷:۱۴:۳۰
ان ريس پليس كه به قول اقاي بروجردي به دورغ كفته هيچ اثار شكنجه در بدن ستار بهشتي نبوده بايد به مردم جواب بده سزاي دروغ در اسلام چيست (1024394) (alef-1)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۸:۱۶:۴۵
فکر می کنید این مسئله به نتیجه میرسه؟ اگر اعتماد عمومی مهم هست ،اگر مجلسیان خواهان نمایندگی مردم اند، اگر قوه قضائیه یک قوه مستقل و مبتنی برعدالت هست و برای ادای حقوق مردم بوجود امده ،و اگر دولتمردان برای خدمت به مردم مسئولیت پذیرفته اند و برای مردم اند.پس باید این پرونده و سایر پرونده ها و مسائل دیگر به نتیجه برسد و گرنه باید در صداقت آنها شک نمود. (1024445) (alef-1)
 
سید محسن 1089
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۸:۲۵:۲۳
بسمه تعالی
با سلام
مثل اینکه با این رویه ای که برخی مراکز در پیش گرفته اند بررسی کنندگان این قبیل امور در مجلس سرشان شلوغ خواهد بود و برای دست گرمی در مورد این فرد بخصوص اگر بررسی ضعیفی داشته باشند در آینده موارد دیگر را با تجربه بیشتر بررسی میکنند !! سخنم به کنایه بود ، این قبیل اخبار قلب انسان را به شدت میفشارد ، این قبیل امور با اینکه بسیار دردناک است اما احتمال وقوعش(البته نه به این شدت) وجود دارد مهم آن است که اگر در مرکزی مأموری بداند در صورت برخورد اینچنینی با او برخورد قانونی و شرعی بطور حتم صورت میگیرد آیا امکان چنین برخوردهایی وجود دارد؟
با آرزوی سعادت و موفقیت هر چه بیشتر.

سید محسن 1089 (1024466) (alef-4)
 
کامران
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۹:۲۰:۵۹
بعد از اینهمه اتفاقات این چندین سال اخیربه این نتیجه رسیدم که این مملکت دیگه جای موندن نیست با این که خیلی دوستش دارم (1024511) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۲۰:۰۸:۱۶
از اين مجلس بيشتر از اين انتظار نداشته باشيد فقط به يادتان باشد كه دور بعد به اينها راي ندهيد . (1024568) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۲۳:۱۴:۵۹
رفتار مسئولین با این پرونده ماننده دهها پرونده مشابه جلو میرود،‌ فدا کردن اعتبار اصل نظام به نفع چند مسئول فاسد و ضد قانون، با این فرض که با این عملکرد از نظام حفاظت میشود،‌ غافل از اینکه با امثال این وقایع اعتبار نظام ذره ذره از بین رفته تا جایی که دیگر راهی برای بازگرداندن آن نمیماند،‌ فرجام از دست رفتن اعتبار یک نظام نیز مشخص است. (1024781) (alef-4)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.