توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455734
تظاهرات در آنکارا با درخواست اعدام عاملان کودتا
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۵
معترضان ترکیه‌ای امروز با درخواست مجازات اعدام برای 18 متهم به دست داشتن در کودتا در کشور به خیابان‌های آنکارا آمدند. مجازات اعدام در ترکیه بیش از یک دهه قبل لغو شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تظاهرات  همزمان با اسکورت متهمان به دادگاه توسط نیروهای امنیتی در آنکارا برگزار شد. تظاهرکنندگان آدمک‌هایی از فتح‌الله گولن، روحانی در تبعید ترکیه‌ای که آنکارا وی را عامل کودتای 15 ژوئیه می‌داند، در دست داشتند.

ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا مجازات اعدام را لغو کرده بود اما رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور این کشور پس از کودتا گفته است که اگر پارلمان نتواند قانون بازگشت مجازات اعدام را تایید کند آن را به رفراندوم عمومی می‌گذارد.

رهبران اروپایی گفته‌اند اگر آنکارا مجازات اعدام را بازگرداند مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا که از سال پیش متوقف شده کنار گذاشته خواهد شد.

در حال حاضر روابط ترکیه با کشورهای اروپایی به دلیل امتناع برخی کشورهای اروپایی در برگزاری گردهمایی‌های تبلیغاتی برای رفراندوم اصلاحات قانون اساسی به شدت تیره شده است.

بیش از 270 تن در کودتای ترکیه کشته شده و 150 هزار تن دیگر نیز  بازداشت شده‌اند. تعداد زیادی از افراد نیروهای مسلح، قضات و اعضای دانشگاه‌ها و استادان دانشگاه‌های این کشور به اتهام ارتباط با فتح‌الله گولن برکنار شده یا در بازداشت به سر می‌برند.
 
کلمات کلیدی : ترکیه، کودتا، اعدام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته