توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 303732
زنگنه: گاز و نفت‌خام روسیه را سوآپ می‌کنیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۱
وزیر نفت با اشاره به آمادگی ایران برای همکاری در بخش سوآپ با روسیه، گفت: ایران می تواند از روسیه در شمال ایران گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی دریافت کند و در جنوب به مشتریان روسیه گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی تحویل دهد.

بیژن زنگنه عصر چهارشنبه پس از دیدار با الکساندر نواک در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا در این دیدار درباره قیمت مناسب نفت در بازارهای جهانی صحبتی شده است، گفت: روسها از قیمتهای فعلی نفت راضی هستند و می گویند با اینکه این قیمت به ما فشار وارد می کند، ولی رضایتبخش است.
به گزارش ایرنا، وی با بیان اینکه آنها معتقدند نباید در بازار نفت دخالت خارج از طبیعت بازار انجام شود، با اشاره به اینکه این دیدگاه سنتی روسیه است، تصریح کرد: نواک می گوید چون روسیه افزایش تولیدی که منجر به مازاد عرضه در بازار شود، نداشته است و دیگران افزایش تولید داشته اند؛ بنابراین باید برای اقتدار بازار نفت این گروه تلاش کنند.
زنگنه تاکید کرد: در مجموع روسها معتقد بودند باید بازار را به حالت طبیعی خود واگذار کرد.
وزیر نفت درباره اینکه چشم انداز بازار نفت را چگونه می بینید، به مازاد روزانه یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه ای نفت در بازار اشاره کرد و گفت: رشد اقتصاد جهانی از آنچه پیش بینی شده کمتر بوده است، ضمن اینکه چین دچار مشکلات غیرقابل پیش بینی در اقتصاد خود شده است؛ در واقع هم اکنون هم در طرف عرضه و هم در طرف تقاضا مشکل وجود دارد و این برآیند قیمتهای فعلی نفت را رقم زده است.
وی درباره اینکه برآورد شما از قیمت جهانی نفت چه رقمی است، گفت: برآورد بسیاری این است که فشار بر قیمت ها کماکان در سال ٢٠١٦ میلادی باقی خواهد ماند و احتمال می رود از نیمه دوم سال ٢٠١٦ و بعد در سال ٢٠١٧ تعادل میان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی ایجاد خواهد شد؛ البته اگر تصمیماتی برای مدیریت بازار از جانب اوپک بصورت مستقل و یا با همکاری غیر اوپک اتخاذ شود.
زنگنه افزود: در اجلاس آتی اوپک در این زمینه بحث خواهیم کرد.
وزیر نفت درباره محور مذاکره با وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه آنها برای فعالیت در بخش نفت و گاز ایران، ابراز علاقه کردند، افزود: محور این مذاکرات در چند زمینه بوده است؛ بخشی از آن مربوط به قراردادهای جدید برای توسعه میدانهای نفتی و گازی (چه میدانهای جدید و چه میدانهای در حال بهره برداری) بود که براین اساس قرار است شرکتهای روسی در کنفرانس معرفی قراردادهای جدید نفتی که در تهران برگزار می شود، حضور پیدا کنند.
وی افزود: البته در این بخش شرکتهای روسی پیش از این نیز مذاکراتی با مدیران بخش نفت داشته اند و اطلاعات بیشتر را برای همکاری دریافت کردند.
زنگنه بخش دیگر مذاکرات امروز را در حوزه ارائه خدمات یا کالا در حوزه صنعت نفت عنوان کرد و گفت: به شرکتهای روسی توصیه شده است در این زمینه با شرکتهای صاحب صلاحیت ایرانی شریک شوند و با ثبت شرکت در ایران اقدام به انجام کار مشترک کنند.
وی با بیان اینکه ایران از شرکتهای روسی برای حضور در بخش پایین دستی نفت مانند پالایش و پتروشیمی دعوت کرده، محور آخر مذاکرات را سوآپ عنوان کرد و افزود: هر دو کشور در این زمینه امکانات خوبی دارند؛ ایران می تواند از روسیه در شمال ایران گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی دریافت کند و در جنوب به مشتریان روسیه گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی تحویل دهد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه همچنین مذاکراتی درباره روابط چند جانبه، همکاری اوپک و غیراوپک و برگزاری اجلاس آتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران انجام شده است، تصریح کرد: افق توسعه همکاریهای میان دو کشور در حوزه نفت و گاز بسیار روشن است و امیدواریم بتوانیم به قراردادهای خوبی در این حوزه ها برسیم.
 
کلمات کلیدی : نفت+ایران+روسیه+سوآپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.