توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483931
عامل قتل‌عام شهر قدس از قصاص گریخت
بخش حوادث الف، 28 خرداد 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۵
قضات دادگاه کیفری برای مردی که ۸ سال قبل در جریان جنایتی هولناک ۱۸ نفر را در شهر قدس به رگبار بسته و ۶ نفر از آنها را به قتل رسانده بود قرار منع تعقیب صادر کردند.اين قرار در شرايطي صادر شده كه طبق نظريه پزشكي قانوني او دچار اختلالات شديد رواني و نشانه‌هاي روان‌پريشي است و در زمان وقوع جرم نيز قوه تشخيص نداشته است. اما اين جنايت چطور اتفاق افتاد و بعد از رأي دادگاه مرد جنايتكار چه سرنوشتي پيدا‌مي‌كند؟

http://images.hamshahrionline.ir/images/2017/6/position36/17-6-17-184359motham-541.gif.jpg
به گزارش همشهری، عصر نخستين روز از شهريور‌ماه سال88 ساكنان كوي شابوداغيان شهر قدس شاهد حادثه‌اي بي‌سابقه بودند. يكي از ساكنان به نام محمد كه حدود 65سال داشت يك سلاح كلاشنيكف به‌دست گرفت و هر كسي را كه مي‌ديد به سويش تيراندازي مي‌كرد. او ابتدا همسر و دخترش را به رگبار بست و در ادامه به پشت‌بام رفت و شروع به تيراندازي كرد و بعد از حدود 2ساعت 18نفر را هدف گلوله قرار داد كه 6نفر از آنها جان باختند. سرانجام وقتي مرد مسلح خشاب سلاحش را پر مي‌كرد مأموران وي را دستگير كردند و معلوم شد او در اين حادثه حدود 1200گلوله شليك كرده است.

او در بازجويي‌ها گفت: من 2همسر دارم و به يكي از آنها و دخترم شك داشتم. به همين دليل تصميم گرفتم آنها را به قتل برسانم. از طرفي با يكي از همسايه‌ها نيز اختلاف داشتم. با سلاحي كه از سال‌ها قبل مخفي كرده بودم به خانه‌مان رفتم و همسر و دخترم را به قتل رساندم و در ادامه از همسايه‌مان انتقام گرفتم. چند نفر را هم كه به طرفم حمله كرده بودند با گلوله هدف قرار دادم.

اين مرد مدتي بعد محاكمه و به قصاص و پرداخت ديه محكوم شد اما قضات شعبه بيستم ديوان‌عالي كشور اين رأي را نقض و اعلام كردند بايد وضعيت رواني متهم در كميسيون پزشكي قانوني بررسي شود. به اين ترتيب در شرايطي كه مسجل شده بود متهم از روان‌پريشي رنج مي‌برد.

وي دي‌ماه سال گذشته در شعبه چهارم دادگاه كيفري يك استان تهران به رياست قاضي اصغر عبداللهي و با حضور قاضي كيخا محاكمه شد. در اين جلسه به‌جز اولياي دم دختر و همسر مقتول كه اعلام شكايت نكرده بودند اولياي دم 3نفر از مقتولان خواستار قصاص متهم شدند و اولياي دم يكي ديگر از مقتولان درخواست دريافت ديه كردند. در اين جلسه متهم گفت از كاري كه كرده پشيمان نيست و اگر روزي آزاد شود باز هم افرادي را به قتل مي‌رساند و چند نفر ديگر را كه از دستش فرار كرده‌اند مي‌كشد.

سرانجام كميسيون ويژه پزشكي قانوني گزارش نهايي خود را اعلام كرد. در اين گزارش آمده است: متهم به بيماري روان‌پريشي و خلقي از نوع دوقطبي مبتلاست. او هنگام ارتكاب قتل‌ها نيز تحت‌تأثير اين موقعيت رواني قرار داشته و ممكن است باز هم‌چنين رفتارهايي از او بروز كند. به همين دليل بايد تا زمان رفع حالت خطرناك در مكاني مناسب نگه‌داري شود. در اين شرايط قضات دادگاه وارد شور شدند و براي متهم قرار منع تعقيب صادر كردند. به اين ترتيب وي قصاص نخواهد شد و تا زمان رفع حالت خطرناك در زندان باقي خواهد ماند.

گفت‌وگو با رئيس دادگاه
قاضي اصغر عبداللهي، رئيس شعبه چهارم دادگاه كيفري يك استان تهران درباره اين رأي به همشهري گفت: با توجه به ‌نظريه پزشكي قانوني صدور و اجراي حكم قصاص امكان‌پذير نيست. متهم به‌دليل شرايط رواني كه دارد بايد در مكاني خاص نگه‌داري شود. البته پزشكي قانوني اعلام كرده كه در شرايط كنوني او مي‌تواند در زندان نگه‌داري شود. اما در اين شرايط تكليف 6نفري كه در اين جنايت جان‌شان را از دست داده‌اند چه مي‌شود؟

رئيس شعبه چهارم در اين‌باره گفت: حق اولياي دم براي دريافت ديه پا برجاست اما چون متهم به‌دليل شرايط رواني نمي‌تواند ديه را پرداخت كند عاقله او بايد ديه را بپردازند. اولياي‌دم مقتولان و افرادي كه در اين حادثه دچار جراحت شده‌اند بايد دادخواست حقوقي دريافت ديه از عاقله ارائه دهند تا به خواسته‌شان رسيدگي شود.
 
کلمات کلیدی : قاتل، قتل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.