نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447337
موضع گیری تازه وزارت خارجه نسبت به اظهارات ضدایرانی مقامات عربستان و ترکیه/ قاسمی: منتظر یک صدای مشخص از عربستان هستیم/ ترکیه بداند صبر ما هم حدی دارد
بخش سیاست خارجی الف،‌ ۲ اسفند ۹۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۰
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هیاتی از ایران 5 اسفندماه عازم عربستان می‌شود تا درباره شرایط برگزاری حج در سال آینده با مقامات سعودی گفت‌وگو کنند.

به گزارش خبرگزاری ها، بهرام قاسمی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی ادامه داد: این هیات در پی دریافت دعوت‌نامه از دولت عربستان برای گفت‌وگو درباره شرایط حج سال آینده به عربستان می‌رود.

سخنگوی وزارت امور خارجه هم‌چنین درباره اجلاس آستانه 2 اظهار کرد: با وجود تبلیغات منفی که از سوی برخی محافل خاص انجام گرفته است که مدعی بودند اجلاس آستانه 2 موفق نبوده است، اما اطلاعات ما حاکی از آن است که این اجلاس موفق بوده است.

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با این که قرار است امروز ایران آزمایش جدید موشکی انجام دهد، گفت: هر کس چنین چیزی اعلام کرده دروغ است و من این موضوع را تکذیب می کنم.

وی در ادامه با اشاره به روابط ایران و اعراب اظهار داشت: در برخی کشورها در حوزه خلیج فارس با یک تناقضی مواجه هستیم و نمی دانیم که در آنجا چه کسی حاکم هست، ما همین مقدار که از جانب این کشورها مواضع منفی می شنویم گاهی پیام های مثبتی هم از طرق مختلف دریافت می کنیم . لذا باید دیدی در این کشور( عربستان) چه کسی حکومت می کند و چه سیاستی را در قبال مسائل منطقه ای و روابط با ایران دنبال می کند؟ لذا یک صدای واحد از این کشور به گوش نمی رسد و ما منتظر هستیم که صدای مشخص و از جانب اکثریت این کشور را دریافت کنیم و بر اساس آن راه خود را ادامه دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سئوالی در مورد سخنان اخیر مقامات ترک گفت: ترکیه یکی از همسایگان مهم ما هست، از کمک های بسیاری از جانب ما بخصوص بعد از کودتای نافرجام برخوردار بوده است و می دانند که ایران چه میزان کمک های لازم را در مواقع حساس به آنها داشته است . 

وی افزود: نمی دانم که آیا باید به آنها حق داد یا نداد اما وضعیت نابسامان ترکیه و بی ثباتی در این کشور باعث شده که برخی سیاستمداران این کشور رفتار ناهنجاری داشته باشند که احتمالا به عواقب آن هم خیلی فکر نکردند وبیشتر از روی عصبانیت و فرافکنی بر آنها تحمیل شده است . ترک ها دچارگردابی شده اند که ناچارند به گونه ای سرپوشی بر مشکلات اساسی داخلی و خارجی بگذارند. لذا بهتر است که تامل بیشتری کنند. ما علاقمند نیستیم که این سخنان بین ما و ترکیه وجود داشته باشد ولی در این مورد قطعا صبوری خواهیم که حتما حدی دارد. امیدواریم ترک ها در گفتار و بیان سخنانی که در مورد ایران مطرح می کنند با ذکاوت و هوشیاری بیشتری اقدام کنند که نهایتا موجب پاسخگویی ما نشود.
 
 
کلمات کلیدی : حج + عربستان + بهرام قاسمی
 
م
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۱:۵۶:۱۸
از نظر شرعی هر نوع فریضه در صورت تهدید جان حرام است ....سال دیگه شهدای منا ۲ رو لابد داریم (4169708) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۳:۲۳:۵۶
انصافا به جا پاسخ داده شده (4169801) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۴:۰۲:۳۱
آنها تهدید میکنند و اینها میخندند !!!!!! (4169847) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۴:۱۴:۵۱
چرا مسئولان اصرار بر رفتن مردم به حج دارند ؟ (4169862) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۴:۴۳:۰۳
خزانه خالی است (4169911) (alef-3)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۴:۱۶:۰۷
اینا میدونن ایران هیچ جوابی نمیده نکنه برای برجام اتفاقی بی افته (4169869) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۴:۱۸:۱۱
سیاست سر در گُم وزارت خارجه ما !
پس از شکست کودتای ترکیه ؛ وزارت خارجه ما اولین کشوری بود که شکست کودتا رو به دولت ترکیه تبریک گفت و حالا :
داره میتوپه به ترکیه !!!! (4169871) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۴:۲۴:۵۹
عزیز دل برادر سخنان ترک ها ناشی از پول یا مفت عربها است که به انها رسانده می شود (4169881) (alef-3)
 
ورشو چی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۴:۳۷:۳۶
قاسمی جان !!!!
ترکیه عضو ناتو است .
همین (4169900) (alef-3)
 
Slovakia
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۷:۱۴:۳۲
خدائیش ظریف خیلی خوب جواب داد. (4170129) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.