نظر منتشر شده
۵۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432135
جان کری در یادداشت خداحافظی از دولت اوباما؛
حالا نوبت فشار بر برنامه موشکی است/به دولت ایران صراحتاً گفتیم سیاست‌هایش را عوض کند
بخش سیاست خارجی الف، ۱۷ دی ۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۷
وزیر خارجه آمریکا می‌گوید مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از ساخت بمب اتم، به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند.

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در یادداشتی که به مناسبت نزدیک شدن به روزهای پایانی حضور در کابینه آمریکا نوشته، بارها از ایران نام برده و با اشاره به توفیق مذاکرات هسته‌ای، از لزوم ادامه فشار به تهران برای موفقیت در عقب نشاندن برنامه موشکی کشورمان سخن گفته است.

در این نامه البته به طور کلی از دستاوردهای دستگاه سیاست خارجی دولت اوباما در زمینه‌های مختلف گفته شده که بسط نفوذ سیاسی و اقتصادی آمریکا در مناطق مختلف دنیا و روش‌های بکار رفته برای رسیدن به این هدف، در ذیل آن مورد اشاره قرار گرفته است.

بخش مربوط به ایران با این تیتر آغاز شده است: «ایران را به روشی قابل راستی‌آزمایی، از دستیابی به سلاح هسته‌ای، بازداشتیم.»

جان کری گفته که ایران در مسیر ساخت بمب اتم بوده و «جامعه جهانی بر سر اینکه چگونه با این تهدید فزاینده برخورد کند، اختلاف‌نظر داشت ... ایالات متحده طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها را روی میز و در دسترس داشت ولی می‌دانستیم که گزینه دیپلماتیک، ماندگارترین اثر را داشت.»

وزیر خارجه آمریکا نوشته که در این مسیر، ابتدا واشنگتن به سختی توانست دنیا و از جمله روسیه و چین را برای اعمال رژیم تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بسیج کند «تا محاسبات ایرانیان را بر هم بزنیم.»

جان کری گفته که در این مسیر، کنگره هم به دولت آمریکا کمک شایانی کرده زیرا با گسترده‌تر کردن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و کمک به آوردن مذاکره‌کنندگان ایرانی در پای میز، موافقت کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا نوشته که البته تحریم‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانسته برنامه هسته‌ای ایران را از نفس بیاندازد زیرا با شروع اعمال آنها، ایران 19 هزار سانتریفیوژ پیشرفته را به کار گرفت.

جان کری در ادامه به «دسترسی به (مقامات) ایران از طریق کانال‌های دوجانبه» و دو سال و نیم مذاکرات چندجانبه جدی پرداخته و آن را زمینه‌ساز اعلان برجام دانسته است.

کری در توصیف مزایای برجام نوشته که ایران پیش از برجام می‌توانسته ظرف 90 روز، بمب اتم بسازد اما حالا «به محض» سرپیچی ایرانیان از تعهدات برجامی خود «ما می‌فهمیم و وقت کافی برای اقدام خواهیم داشت.»

جان کری از روزمه خود در اراک هم گفته؛ کری نوشته: «ایرانیان خود قلب راکتور اراک را بیرون کشیدند و آن را با سیمان پر کردند تا مطمئن شویم که دیگر قابل استفاده نیست.»

جان کری که اولین وزیر خارجه‌ای است که به صورت رسمی توانسته از واشنگتن با تهران صحبت کند، در این نامه خداحافظی، بین مردم و دولت ایران، فرق‌هایی قائل شده است.

کری نوشته که برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای «شانس آینده‌ای بهتر را برای مردم ایران ایجاد کرده است.» این وزیر کابینه اوباما ادامه داد: «در مورد دولت ایران، ما به آنها با صراحت گفته‌ایم که برای (ایجاد) آینده‌ای متفاوت آماده‌ایم به شرطی که بسیاری از سیاست‌های مخالفت‌برانگیز خود را تغییر دهد.»

در این نامه همچنین آمده است: «روابطمان با ایران بسیار مناقشه‌برانگیز خواهد ماند و ما باید اعمال فشار را بر ایران حفظ کنیم تا بتوانیم برنامه موشکی ایران را عقب بنشانیم.»

در ادامه می‌خوانیم: «اهداف دیگر ما، فشار بر ایران برای دست کشیدن از حمایت تروریست‌ها، پایان دادن به بی‌توجهی به حقوق‌بشر و توقف مداخله ثبات‌زدایانه در امور همسایگانش است.»
 
کلمات کلیدی : جان کری+برجام+ بدعهدی آمریکا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۲۵:۲۴
برجام و « تقریبا هیچ» به دهان این ها مزه کرده. (4102991) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۲:۱۲:۵۵
آقای روحانی قبل از ثبت نام برای انتخابات ۹۶ باید به چند چرا پاسخ بدهد،
۱- مدرک دکترای حقوق شما چرا چنان پشتوانه علمی نداشت که این همه ضعف حقوقی را بتواند در مذاکرات برجام قبل از شکل گرفتن متن برجام تشخیص دهد و متنی ضعیف ، ناقص، پر ابهام و پر از راه گریز برای دشمن ، و نقطه های کور به نفع دشمن را شکل داد ؟؟؟!!!
۲ - تحصیلات عالی ظریف در دانشگاه های امریکا و تجربه ۳۰ ساله او در علوم سیاسی و روابط بین الملل، حاوی چه محتوایی است، که در یک قرار داد سرنوشت ساز، منافع ملی کشور را از متن برجام خارج و بر اعتماد به قول شفاهی جان کری نماینده شیطان بزرگ پایه گذاری می کند ؟؟؟؟!!!!
۳ - برجام نقض شد ، رهبری این نقض را اعلام فرمودند، و همه مسولین قوا از جمله شما اعتراف کردید برجام نقض شده است، شما قول دادید به این نقض پاسخ جدی خواهید داد ایران اکنون در برابر دیوانه ای به نام ترامپ قرار گرفته که در نقض برجام هیچ دریغ نخواهد کرد کنگره و سنا هم همراه او هستند، شما برای حفظ منافع ملی ایران غیر از وعده و شعار ، چه اقدام بازدارنده انجام خواهید، اگر صدور گاز و نفت را تحریم کردند، با کدام پشتوانه با آنها مذاکره می کنید آیا تخم مرغی برای مذاکره مجدد باقی مانده است؟؟!!! اگر هوس جنگ کردند، سایه جنگ را با بتون ریزی در کدام رآکتور از سر ملت بر میدارید ؟؟؟!!! اصلا از نظر حقوقی و سیاسی کدام کشور با شما همراه است؟؟!!!! انگلیس یا فرانسه یا آلمان یا چین یا روسیه؟؟؟!!!! اگر ترامپ هر چه دوست داشت از وضع تحریم و نقض برجام انجام داد اصلا شما به کجا شکایت می برید؟؟؟!!!!! (4103055) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۵:۲۵:۵۵
درباره برنامه موشکی ایران روسیه و چین از سیاستهای آمریکا حمایت می کنند (4103783) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۲:۱۳:۱۶
دولت و وزارت خارجه برجامی چند ماهی دیگه بیشتر مهمون مردم نیستند.
مثل شماها که رفتین اوناهم باید برن (4103056) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۲:۵۹:۳۱
برادر جان ، آنها دشمن اند، ما از آنها که نباید انتظار رعایت منافع ملی امان را داشته باشیم، روحانی و ظریف قابل ملامت اند که در مذاکره واقعا سادگی و نپختگی و بی تدبیری و ناتوانی خود را اثبات کردند و از چاه تحریم دارند کشور را به دره تحریم می اندازند، دو هفته دیگر ماه عسل برجام برای روحانی و ظریف تمام میشود ترامپ دیوانه و احمق است و سیل تحریم های جدید. (4103074) (alef-13)
 
:-)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۸:۴۷:۲۵
روحانی مچکریم !!! (4103154) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۱:۳۷:۴۰
برجام پيروزى بزرگى براى كشور بود زير اتحاد جهانى و تحريمهاى همه كشورهاى جهان را بر عليه ايران برهم ريخت ، حال امريكا تك و تنها بدنبال تحريمهايى است كه از اول انقلاب بعد از تسخير سفارتشان انجام داده اند . اگر تحريمهاى قبل برجام ادامه پيدا ميكرد شك نكنيد كه اقتصاد كشورمان له شده بود و چيزى مثل عراق در انتظارمان بود . (4103425) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۲۶:۵۴
نه ، اقای کری. حوزه دفاعی در اختیار کسانی نیست که برای اهداف زودگذر جناحی، مذاکره می کردند . (4102993) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۲۷:۵۸
جان کری کی از بهترین وزرای خارجه آمریکا بود (4102995) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۹:۰۳:۱۰
روحانی ؛ تحویل بگیر ! (4103173) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۹:۲۹:۴۲
دقیقا روی چه حسابی این حرفو زدی؟
-اینکه تمام وزرای خارجه امریکا رو میشناسی...
-اینکه یه عده توی کشور این حرفا رو زدن...
-اینکه عملکرد چهار سالش رو تحلیل و بررسی کردی...
-یا اینکه چون تفاهم شده و اونا لطف کردن که با ما به تفاهم رسیدن؟ (4103191) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۰:۰۶:۵۱
در فریب دادن ظریف بله بهترین بود!! (4103267) (alef-3)
 
MOHAMMAD قاسمی
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۰:۵۰:۲۶
البته از نظر امریکایی ها (4103342) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۲۹:۰۶
عینا همان تحریم های هسته ای، این بار به بهانه موشکی اعمال شده. بعد برجامی ها می گن ، ببینید ،دیگر به بهانه هسته ای تحریم نیستیم و برجام موفق بوده!!! (4102997) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۳۱:۴۲
تفکر ان اقایی که در بالکن هتل کوبورگ ، از شادی توافق بالا و پایین می برید ، دیگر در بین مردم ایران خریداری ندارد ، جناب کری! پس زیاد به مذاکره در حوزه موشکی ، فکر نکنید. (4103000) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۷:۴۵:۵۴
طرفدارظریف بودن رامردم میگن نه شماکه همه مملکت روحق خودتون میدونید.تولدت مبارک ظریف عزیزکه برای رفع تحریم های ظالمانه ایثارکردی (4103130) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۴:۴۹:۳۳
خواب دیدی خیر باشه!!! تحریمها سر جای خودش مانده!! (4103742) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۳۳:۰۲
وزارت خارجه که برای مسایل جناحی داخلی مثل اعتراف ظریف و... فورا بیانیه می دهد، چرا در مقابل این گستاخی ها ، ساکت است؟ (4103001) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۸:۵۰:۳۱
چون جراتش را ندارد (4103157) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۳۴:۰۳
جان کری ، همه جا برجام را به عنوان رزومه موفق خود معرفی می کند!! (4103002) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۳۶:۰۶
جان کری در جلسه استماع کنگره: اگر توافق نمی شد، تحریم ها فرو می پاشید! (4103004) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۳۸:۰۸
وقتی « همه چیز» گرفته و « تقریبا هیچ » داده. معلوم است که باید در اندیشه برجام موشکی باشد. (4103006) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۳۸:۳۶
شتر در خواب بیند پنبه دانه! (4103007) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۴۰:۲۰
خدا رو شکر که حوزه دفاعی در اختیار دولت و ذوق زده ها نیست. و الا معلوم نبود که برای اهداف زودگذر جناحی، چه امتیازهایی می دادند. (4103010) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۵۸:۲۵
اینم از قول آقای کری به آقای ظریف!!!! (4103018) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۵۸:۵۷
نظرات دولت شما حتي براي مردم خودتان خريدار نداشت چونكه بر خلاف نظر بزرگان امريكا ترامپ راي اورد انوقت ميخواهيد براي دنيا نسخه بپيچيد...شما ما را مجبور به عقب نشيني نكرديد بلكه رهبران ديني ما ساخت بمب اتم را ممنوع كردند.... (4103019) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۱:۳۸:۲۷
تا دیروز که اوباما برای آقای روحانی کدخدا و شخصیت با هوش و مودب بود ، و ظریف با اوباما دست میداد و با جان کری قدم می زد و لبخند میزد، حالا چطور شد که کری و اوباما این بزرگان امریکا چنان بی اعتبار شدند ؟؟؟!!!!! ، نکنه ، یک عده از ترامپ ترسیده اند ، با زیر پوش پرچم سفید در برابر ترامپ بالا می برند !!!!!!!!!!! عجب زمانه غریبی است !!!!! و عجب مردمانی، تو درتو !!!!!!! (4103037) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۲:۱۱:۴۱
جناب مهندس تا دیروز برای همین کری واوباما هورا میکشیدید الان بهتره سکوت کنید وکمی فکر بفرمایید. (4103054) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۰:۵۴:۲۵
شما که اینرا میدانید چرا هنوز هم دنبال خط و ربط و سیاست های اقای هاشمی و دنبال کنندگانش هستید ؟ یادم می اید چون از شناسه خاصی !! استفاده می کنید از همان اوایل برجام نظرات شما را می دیدم . جالب اینکه اکثرا مخالفین خود را به عدم مطالعه و کم سوادی متهم می کردید . البته نظر بالا را درست فرمودید . لیکن من در عجبم از زیرکی های روزگار که چطور افراد را با مبانی استراتژیکی و تاکتیکی متض (4103351) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۲۲:۵۹:۰۲
اقای مهندس شهری اگر دنبال بمب تبودیم چرا اینقدر هزینه شد ؟ (4104616) (alef-3)
 
کامران
Italy
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۱:۰۱:۴۵
امریکا از اون ور دنیا داره تو کله جهان مداخله میکنه بعد انتظار داره ایران تو تحولات منطقه اطرافش که مستقیما با امنیت ایران رابطه داره دخالت نکنه این خنده دار نیست یعنی اگه یه روز تو کانادا درگیری بشه امریکا هیچ دخالتی نمیکنه؟درسته یه سری از اعراب سرشونو مثل کبک تو برف کردن ولی ایران کبک نیست. یوزه برادر یوز (4103025) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۱:۵۴:۱۱
امریکا داره اثبات میکنه که فقط زبان زور رو میفهمه (4103046) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۲:۰۷:۵۹
واقعا این امریکایی ها قابل اعتماد نیستند (4103052) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۲:۳۳:۵۰
اقاي جان كري كاش به اين موضوع هم اشاره ميكرد كه زير پا گذاشتن توافق توسط امريكا ميتواند ايرانيان را تحريك كند تا مجددا ظرفيت هاي هدف قرار دادن منفعت امريكايي ها را در منطقه دنبال كنند وديگر هرگز دولتي در ايران سر كار نيايد كه به امريكا اعتماد كند ودر اين ميان اين امريكاييها هستند كه بيشتر ضرر ميكنند ما در تحريم ها وجنگ ابديده شده ايم واين سربازان شما ومردم ناز پرورده شما هستند كه اسيب پذير ترند (4103060) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۲:۵۰:۳۸
نمی‌دونم آقای زیباکلام این حرفا رو دیگه چه جوری می‌خواد توجیه کنه. البته تا کسانی کامنتی مثل «جان کری کی از بهترین وزرای خارجه آمریکا بود» می‌ذارن و تعداد زیادی مثبت می‌دن تعجب نمی‌کنم که امثال زیباکلام این همه دشمنی رو نمی‌بینن و می‌گن تقصیر ماست که آمریکاستیزی می‌کنیم! انگار این عده تا دشمن مستقیم متعرض خاک و ناموس این مملکت نشه از خواب بیدار نمی‌شن، همون طور که بعد از 5 سال جنگ در سوریه هنوز خوابن و می‌گن ایران اونجا چه می‌کنه. البته این آدما همیشه در طول تاریخ بودن و خیلی وقتا هم در اکثریت بودن، اما من از قرآن یاد گرفتم که همیشه اکثریت ملاک حق نیست چون این رو زیاد تو قرآن دیدم: «اکثرهم لایعقلون». (4103069) (alef-13)
 
ایرانی
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۴:۵۸:۲۲
فقط بعنوان یک شهروند ایرانی میگم آقای ظریف متاسفم!!!
جناب روحانی دولتتون به بیراهه رفت!
حتی عزت ایرانی رو هم به باد دادین!!! (4103091) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۵:۴۹:۰۱
ایا واقعا آمریکا از چند موشک ایران می ترسد، ایا اسا آمریکا هراسی از ایران دارد؟
چرا مخالفت جدی با برنامه هسته ای هند و پاکستان نکرد؟
چرا با برنامه های عظیم تسلیحاتی ترکیه، عربستان، امارات نکرد؟
مشکل نظام ایران با آمریکا سر چیزی دیگر است! (4103099) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۸:۳۲:۳۵
اینایی که همه تقصیرات رو گردن دولت روحانی و بر جام می اندازن، ظاهرا یادشون رفته که دولت احمدی نژاد بود که کشور رو توی چاه تحریم ها انداخت. (4103148) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۲:۰۸:۲۹
یادوشن نرفته، شکمشون سیره (4103476) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۲:۱۸:۲۸
من فدات بشم . قدر خودت را بدان . احمدینژاد را که قبول ندارم . ولی شما ها خسته نشدید از اینکه همه چیز با بیاندازید گردن حاج محمود ؟ هنوز هم فکر می کنی مشکل امریکا انرژی هسته ای ما ست ؟ بابا ایول !!!!! (4103496) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۹:۳۰:۱۵
با این توافق، ضربه ای که روحانی و ظریف به تفکر اصلاح طلبی زد احمدی نژاد نزد! (4103193) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۹:۳۲:۰۵
سیاستمدار به این میگن. بدون شلیک حتی یک گلوله به همه اهداف خود رسیدند. در مورد برجام تقریبا محاله ایران بتوانه به روند قبلی برگرده و اینکه گفته می شود دست ما هم پره بیشتر به یک جوک شبیه است. کشورهای قدرتمند شورای امنیت علی رغم رقابت های تنگاتنگ در مورد برنامه هسته ای ایران اتفاق نظر دارند. فشار اقتصادی که از سال 90 به ایران تحمیل شده عملا برداشته نشده و تنها تخفیف داده شده است. کجاست آن آقایی که میگفت تحریم اصلا نمندی؟ غرب به فشار خود برای تغییر رفتار ایران ادامه خواهد داد چون حداقل با این روش به یکی از اهداف خود رسیده است. در آینده باید منتظر بهانه های دیگر آنها برای فشار به ایران بود (4103197) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۰:۰۰:۱۵
سیاست موشکی عکس العملی است در برابر تحریم هواپیماهای تظامی تصور کنید کشور امارات به تنهائی از مجموعه ای از هواپیماهای اف-16 برخوردار استکه با هیچ خطر خارجی مواجه نیست . فقط به تعداد هواپیماهای نظامی همسایگان بجز افغانستان و نرکمنستان مابقی همگی در حال خرید و نو سازی نیروی هوائی خود هستند . سیاست موشکی عکس العمل در مقابل محدودیت است . ساخت هواپیما در استاندارد های جهانی عملا غیر ممکن است (4103252) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۲:۱۵:۴۲
ساخت هماپیما با استانداردهای جهانی و در مراحل بعدی فوق ان کاملا امکانپذیر است . سختی کار زمانی بود که هیچ نبود و میخواستی ابداع کنی . وقتی که هست - علیرغم تنوع و پیچیدگی ها - چرا نشود ؟ کار من در صنایع های تک است و کار زیادی انجام داد ه ایم . لیکن نه تنها حمایتی نیست بلکه حق و حقوقت را نمی دهند که هیچ قطره چکانی عمل می شود . یعنی هر از گاهی یکبار یک مبلغ مختصر از مطالبات ادم را می دهند که هیچ علاجی نمی کند . در بخش های بزرگ دولتی و خصوصی فعالیت کرده ام . هموراه مانع اصلی حاشیه ها بوده است و نه اصل کار . این حاشیه هایی که دولت ها و فرهنگ مردم ایجاد کرده اند را ازبین ببریم اصل قضیه کاری ندارد . یکی از نقاط ضعف کار که باید از بیم برود همین تفکر شماست . یعنی ما نمی توانیم . (4103488) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۲:۵۰:۳۱
همون هواپیما ایران 141 که ساختید کافیه! در گزارش تحقیق سقوط اون هواپیما اومده بود که موتور هلیپکوتر روی هواپیما گذاشته بودند؟؟ (4103539) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۲۱:۴۳:۳۴
هواپيما ميخواي بسازي؟ از تو بزرگتراش كره و ژاپن و آلمان و انگلستان همچين كاري نتونستن بكنن، ميشه بگي شما چطور ميخواي بسازي؟ (4104508) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۰:۳۶:۵۸
اینهایی که با شدت نظر داده اند حاضرند در جنگ برای دفاع از وطن شرکت کنند؟! (4103318) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۱:۳۴:۱۳
همانهایی که مخالف روند مذاکراتی دولت روحانی بودند و جلویمجلس علم مخالفت برداشتند شهدای مدافع حرم شدند!
اما طرفدارن مذاکرات سازش کارانه به ترامپ نامه نوشتند و درخواست تحریم ایران را داشتند (4103419) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۵:۴۸:۰۰
زنده باد برجام . (4103817) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۱:۲۳:۱۸
با توجه به اینکه علم هسته ای در کشور وجود دارد باید همچنان تولید انواع طرحهای مورد نیاز در مسایل هسته ای صورت گیرد و در صورتیکه طرف مقابل به دنبال سوء استفاده از تحریم و اینبار تحت عنوان مسایل موشکی بود طرحهای جدید هسته ای و اینبار بسیار قوی تر از آن رو نمایی و مورد اجرای سریع قرار گیرد.
وقتی هدف سنگ اندازی و تحریم است باید اقدام عملی محکمی انجام داد.
یا رومی ... (4103405) (alef-13)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۱:۳۷:۳۲
برجام خوست ملت و تایید مردم است (4103424) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۲:۵۷:۱۹
منفي (4103551) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۵:۱۸:۰۲
خودتو معادل ملت گرفتی؟ (4103771) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۸:۴۱:۱۰
اگربرجام نبود الان گوشت کیلویی 4500دلاربود. (4104139) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.