توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482239
حمایت رهبر اقلیت سنای آمریکا از ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۰
رهبر اقلیت مجلس سنای آمریکا از تلاشها برای ممانعت از اجرای بخشی از قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری میان دولت آمریکا و عربستان سعودی حمایت می کند.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه هیل، سناتور «چارلز شومر» رهبر اقلیت مجلس سنای آمریکا از تلاشها برای متوقف ساختن اجرای بخشی از قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری میان دولت آمریکا و عربستان سعودی حمایت می کند.

شومر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «حقوق بشر و دغدغه های بشردوستانه به خوبی ثبت و مستند شده و از اهمیت برخوردارند؛ نگرانی من آن است که دولت [عربستان] سعودی از طریق روابط خود با وهابیسم و تأمین بودجه مدارسی که به اشاعه اندیشه های افراط گرایی در سراسر جهان می پردازند، به روند یاری رسانی و تقویت تروریسم ادامه دهد».

گفتنی است که مجلس سنای آمریکا قرار است طی هفته جاری یک «قطعنامه عدم تصویب» را به رأی گذارد. طبق مفاد این قطعنامه که از سوی سناتورها «راند پال»، «کریس مورفی» و «ال فرانکن» مطرح شده است، اجرایی شدن بخش کوچکی از قرارداد منعقده میان ترامپ و مقامات ریاض ممنوع می شود.

گفتنی است که اعلام حمایت سناتور شومر از این روند، برای حامیان این قطعنامه جدید یک امتیاز بشمار می رود. البته وی پیش از این به لغو یک قطعنامه مشابه در سال ۲۰۱۶ رأی داده بود. سناتورهایی که خواهان ممانعت از فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی هستند؛ بر این باورند که فروش تسلیحات به ریاض وضعیت جنگ داخلی در یمن را وخیم تر خواهد ساخت.

پیش بینی می شود که قطعنامه مذکور نتواند آرای لازم را کسب نماید؛ اما سناتور مورفی اواخر ماه میلادی گذشته خطاب به خبرنگاران گفت که آنها در مقایسه با قطعنامه ۲۰۱۶ شاهد «حمایتهای فوق العاده بیشتری» خواهند بود.

وی همچنین گفت: «جنگ داخلی یمن یک کابوس امنیت ملی برای آمریکا است و [این تسلیحات] برای وخیم تر ساختن فاجعه انسانی که در حال حاضر در یمن حاکم است، مورد استفاده قرار می گیرد».
 
کلمات کلیدی : سنای آمریکا ، فروش تسلیحات ، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.