نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 232939
تیم مذاکره کننده ایران اعلام کرد
دستورالعمل لازم برای به نتیجه رسیدن داریم / حضور ۲۰ روزه ظریف در وین
بخش داخلی الف، 11 تیر 93
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۵

 
صبح امروز هیات مذاکره کننده هسته ای ایران به وین رفت تا در ششمین دور از مذاکرات با کشورهای ۱+۵ نگارش متن نهایی توافق ایران و غرب را آغاز و به سرانجام برسانند. برای این دور از مذاکرات زمانی طولانی ۲۰ روزه در نظر گرفته شده است. که به گفته عباس عراقچی از اعضای تیم مذاکره کننده « حضور ۲۰ روزه‌ وزیر امور خارجه در وین نشان‌دهنده‌ جدیت دو طرف مذاکره برای این که مذاکرات را به نتیجه برسانند» است.

از سوی دیگر طرف مقابل که سرپرستی هیات آن را خانم اشتون بر عهده دارد نیز اعلام آماده کرده تا بتوانند مذاکرات را به انتها رسانده و به توافق نهایی برسند. البته عراقچی تاکید می کند که در صورتی که به توافقی هم نرسیم دنبا به آخر نمی رسد و فاجعه ای رخ نداده است.

وزیرخارجه نیز در ابتدای ورود به وین در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «به طور طبیعی اگر با زیاده خواهی مواجه شویم، این مانع پیشرفت مذاکرات خواهد بود و آن را نخواهیم پذیرفت.»

دستورالعمل لازم برای به نتیجه رسیدن داریم
اما با این حال به نظر می رسد هر دو طرف برای انجام توافق به وین رفته اند. صرف نظر از سخنان روز گذشته حسن روحانی در تهران که گفته بود: «با اقداماتی که دولت تدبیر و امید و تیم مذاکره کننده انجام داده است، کاسه تحریم شکسته شده و کسی قادر نیست آن را به شکل اول برگرداند.» او تاکید داشت که «دوستان ارزشمندان نگران نباشند» چرا که «می دانیم چه کار می کنیم.»

امروز عراقچی در وین گفت: «دستورالعمل لازم برای به نتیجه رسیدن را داریم» و همزمان ظریف در گفت وگویی دیگر با بیان اینکه «اگر در طرف مقابل اراده سیاسی برای توافق وجود داشته باشد، ما با آمادگی کامل برای توافق آمده ایم». عراقچی البته با بیان اینکه هنوز برای قضاوت کردن زود است می گوید: «ما به عنوان دیپلمات امیدوار هستیم و از اراده و جدیت لازم و همچنین دستورالعمل‌های لازم برخوردار هستیم تا بتوانیم این گفت‌وگوها را به نتیجه برسانیم. »

معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امورخارجه تاکید می کند: نتیجه از نظر ما زمانی حاصل می‌شود که حقوق هسته‌ای مردم ایران تثبیت شود و مورد احترام قرار گیرد. تلاشی که در ۱۰ سال گذشته در این جهت صورت گرفته است و سختی‌هایی که مردم ایران تحمل کردند به نتیجه برسد.

اگر محدودیت‌هایی را قبول کنیم برای یک دوره‌ زمانی مشخص و موقتی خواهد بود
درعین حال آنطور که به نظر می رسد این امکان وجود دارد که غرب بخواهد محدودیت هایی را برای ایران اعمال کند. اما عراقچی معتقد است که «اگر به خاطر اعتماد‌سازی محدودیت‌هایی را قبول کنیم برای یک دوره‌ زمانی مشخص و موقتی خواهد بود.»

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان ادامه داد: تمام گمانه زنی‌هایی که درباره زمان اجرای توافق نهایی صورت می‌گیرد و اعداد و ارقامی که از رسانه‌ها شنیده می‌شود هیچ کدام اصالت ندارد و درست نیست و حتی بعضا با سوء‌نیت بیان می‌شود. به ویژه اعداد و ارقامی که از منابع خارجی درباره‌ دوره زمانی یا مثلا میزان غنی‌سازی می‌شنویم گمانه زنی‌هایی است که صحت ندارد و بعضا برای آلوده کردن فضای مذاکرات با سوءنیت مطرح می‌شود.

حضور طولانی ظریف و غیرمعمول ظریف در وین
از سوی دیگر حضور طولانی مدت ظریف وزیرخارجه کشورمان در وین حضوری غیرمعمول توصیف می شود. عراقچی در این زمینه می گوید: «تا حدی غیر معمول است که وزیر خارجه در کشور دیگری به مدت طولانی بماند اما این موضوع در چارچوب مذاکرات بین‌المللی چندان عجیب نیست. کما این که قرار است خانم اشتون نیز در این ۲۰ روز در وین بماند و همه هیات‌هایی که در این مذاکرات حضور می‌یابند که در سطوح بالا هستند این کار را خواهند کرد.»
عراقچی افزود: وقتی مذاکرات پیچیده‌ بین‌المللی به آخر خود می‌رسد این شکل را دارد و چندان از نظر ما این موضوع تعجب برانگیز نیست بلکه نشان‌دهنده‌ این است که طرفین برای این که مذاکرات را به سرانجام برسانند جدی هستند و همه نیز درک می‌کنند که موضوعات مورد مذاکره از سختی و پیچیدگی بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین لازم است وقت و انرژی مناسبی را صرف آن کنند.

به گزارش الف، ظریف و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر امروز به وقت وین با یکدیگر دیدار و گفت و گو خواهند کرد.

در پنجمین دور از مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که از۲۶ تا ۳۰ خرداد ماه در وین برگزار شد، دو طرف وارد نگارش متن توافق نهایی شدند که نام آن را «برنامه اقدام مشترک جامع» گذاشته اند.

طرفین در وین ۵ چارچوب متن برنامه اقدام مشترک جامع را تعیین کردند اما در مورد محتوا و حتی مقدمه دارای اختلافاتی هستند. این اختلافات ماهوی از جمله درباره میزان، سطح و اندازه غنی سازی، جدول زمان بندی لغو تحریم ها و مدت زمان توافق است که طرفین موارد اختلافی را در درون پرانتز قرار داده اند تا در طول مذاکرات وین ۶ به این موارد بپردازند.
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۱۸:۲۵:۵۸
رئیس سازمان انرژی اتمی گفته است که در صورت برداشته شدن تمام تحریم‌ها می‌توانیم پروتکل الحاقی را بپذیریم. از قول ما بنویسید اگر کفار تا این حد قابل اعتماد بودند در قرآن به این موضوع اشاره می‌شد در حالی که توصیه قرآن این است که کفار قابل اعتماد نیستند. حال اگر ما پروتکل الحاقی را پذیرفتیم و آن را امضاء کردیم و آمریکا تمام تحریم‌ها را برنداشت تکلیف چیست؟ اگر برداشت و سپس بهانه‌جویی را شروع کرد و برطبق پروتکل الحاقی خواست از همه مراکز جمهوری اسلامی جاسوسی کند چه؟ (2234350) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۰۴:۴۴:۳۸
مواظب استفاده از واژه ها باشید،کافر یعنی کسی که به خدا اعتقاد ندارد، شما با چه اطمینانی از این واژه استفاده می کنید. مسلما کشورهای مقابل به دنبال منافع خود هستند ما هم باید به دنبال منافع خود باشیم (2236151) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۱۹:۲۴:۰۶
خوشبختانه و به مدد الهی، سیاستمداران خبره ای در تیم وزارت خارجه داریم. نتیجه هر چه شود، حتما با صلاحدید آنها بوده و به نفع مملکت.

ترس من از جاییست که نتیجه اینهمه تلاش تیم وزارت خارجه با عملکرد منفی مدیران احمدی نژاد در تیم وزارت اقتصاد که به باد رفته تاکنون، ادامه پیدا کند.

اثر روانی و سیستماتیک مذاکره، می توانست به مقدار زیاد از بار گرانی ها کم کند که متاسفانه تیم وزارت اقتصاد فرصت سوزی کرده اند. (2234448) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۲۲:۲۴:۱۹
جان ‌کری تهدید کرده که اگر ایران خواسته‌های 5+1 را نپذیرد تحریم‌ها بیشتر خواهد شد. (2234627) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۲۳:۱۴:۵۴
عزیز ، فرمان رهبری یادتان باشد.
باید از لحاظ اقتصادی متکی به درون بود تا تحریم نتواند کشور را فلج کند.

اگر مسئولین اقتصادی نتوانند راه های تامین مالی کشور را تدبیر کنند، نام وزارت امور اقتصادی، باید به وزارت امور دارایی یا وزارت امور مصرف پول نفت تبدیل شود. (2234704) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۱۹:۲۴:۴۸
اميدوارم تيم مذاكره كننده با موفقيت به كشور برگرده. (2234450) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۱۹:۴۰:۵۱
برو عمو!!!!!!!! ما که چیزی برای مخفی کردن نداریم که از بررسی های اونا و یا به قول شما جاسوسی اونا بترسیم. بهدش هم به قول آقای ظریف، اعتماد باید دوطرفه باشه و هروقت طرف مقابل زیر حرفاش بزنه ما می تونیم 24 ساعته همه چیز رو به حالت قبل برگردونیم. پس نترس عزیزم!!!!!!!! (2234480) (alef-10)
 
محمد رضا
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۲۱:۲۰:۱۷
وقتی که شخص دوم مملکت ( رییس جمهور ) مگویند ما میدانیم چکار میکنیم ، دیگر نباید به اوهام وخیالات بیهوده پناه برد . قطعا شخص رییس جمهور بدون نظر و راهنمایی رهبری کاری را انجام نمی دهند . پس در این برهه از زمان بهترین کار توکل به خداوند است و دعا برای تیم هسته ای ، اینشالله که به برکت ماه مبارک رمضان و دعا های مردم شریف و مومن ایران اسلامی مشکل تحریمها حل گردد . امین. (2234564) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۲۱:۲۸:۱۷
امثال شما هستین و نمیگذارید (2234570) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۲۱:۵۱:۵۳
پس با این حساب حتی نباید یک معاهده و سند بین المللی را بپذیرم چون کفار در تمام آنها عضویت دارند. اصلاً چرا عضو سازمان ملل شده ایم؟ به نظر شما بهتر نیست از عضویت از سازمان ملل هم خارج شویم؟!! (2234598) (alef-10)
 
آرمین
۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۲۲:۳۰:۰۵
در دنیای امروز قدرت در مذاتکره تعریف میشود (2234636) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۲ ۱۰:۲۰:۵۶
از عراقچی بعید الست که می گوید در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات دنیا به آخر نمی رسد..باید به ایشان گفقت در صورت چنین حادثاه ای دلار چند برابر شده و بدبختر از قبل میشویم.. (2235152) (alef-10)
 
سجاد
۱۳۹۳-۰۴-۱۲ ۱۸:۴۹:۵۴
دو دایره که در 2 نقطه همدیگه رو قطع کنن یک "ناحیه مشترک" رو تشکیل میدن. حالا دو دایره که فواصل مراکز اونها بیش از (r1+r2) باشه در هیچ منطقه ای با هم همپوشانی ندارن. قضیه ایران و 5+1 مثل این دو دایره با شعاع r1 و r2 هست.
به همین سادگی
مطمئن باشید هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت...! (2235757) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۰۰:۲۴:۲۰
ملت ایران ده سال تمامی مشکلات را تحمل کرده اند تا حقی از آنها ضایع نشود. افرادی که تاکنون در هیات مذاکره کننده کشورمان حضور داشتند تمام تلاش شان در این راستا بوده. تیم فعلی هم فرزندان این مرز و بوم هستند قطعا آنها نیز در جهت عزت و اعتلا ملی حرکت کرده و می کنند. بنده به عنوان یک ایرانی به نتایج این گفتگوها امیدوارم و آروزوی توفیق برای تمامی خادمان این ملت سربلند را دارم. (2236032) (alef-10)
 
هموطن
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۷:۰۸:۰۹
مذاکره برای منفعت کشور خوبه حرفمون رامیزنیم گوش میکنیم به حرفشون اگر نفع مملکت توش باشه توافق خوبه اما سوظن داشتن به همه تنهای ورسوایی اخرش هست کسانی که دنبال عدم مذاکره هستند ضدایرانند (2236712) (alef-1)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته