توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461043
نیاکاراگوئه پایگاه جدید جاسوسی پوتین از آمریکا؟!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰
با بالا گرفتن تنش‌های آمریکا و روسیه، روزنامه واشنگتن پست هم در گزارشی از ساخت یک مجتمع روس‌ها در نیکاراگوئه ابراز نگرانی کرده است. این مجتمع که یک پایگاه ماهواره‌ای است در لبه یک دهانه آتشفشانی و در دید سفارت آمریکاست.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، مقام‌های نیکاراگوئه می‌گویند که از این محتمع برای ماهواره‌های جی پی اس روسیه استفاده می‌شود. با این حال برخی از کارشناسان اطلاعاتی آمریکا معتقدند که این مجتمع می‌تواند یک پایگاه جاسوسی باشد.

این مرکز به سفارت آمریکا واقع در ماناگوآ، پایتخت نیکاراگوئه احاطه دارد. آمریکا و روسیه حین جنگ سرد درگیری‌های نیابتی بسیاری در نیکاراگوئه داشتند. برخی از مقام‌های آمریکایی نگران هستند که ساختمان مذکور کاربری دوگانه داشته باشد. بدین معنا که تجهیزات و کارمندانی با قابلیت اجرای شناسایی الکترونیک علیه شهروندان آمریکایی داشته باشد.

یکی از ساکنان محلی منطقه هم درباره کارمندان این مرکز به تایمز گفت: اطلاعی ندارم. آنها روس هستند و روسی صحبت می‌کنند و دستگاه‌های روسی هم دارند.

به گفته تایمز، کارشناسان امنیتی معتقدند که تحرکات روس‌ها در نیکاراگوئه می‌تواند واکنش مستقیم به فعالیت‌های آمریکا در شرق اروپا باشد. گرچه آمریکا به صورت کلی هشدار نداده است اما در حالت هشدار به سر می‌برد. به گزارش تایمز، سایر مقام‌های آمریکایی که اخیرا به نیکاراگوئه فرستاده شدند یا روسی صحبت می‌کنند و یا تجربه فعالیت‌هایی در روسیه را داشتند.

آمریکا و روسیه تاریخ طولانی و پیچیده‌ای با نیکاراگوئه دارند چرا که شوروی حین جنگ سرد از شورشیانی برای ساقط کردن دیکتاتور تحت حمایت آمریکا در سال ۱۹۷۹ حمایت می‌کردند. سیا هم فورا حمایت‌ها از شورشیانی موسوم به "کنتراس" را آغاز کردند که با گروه‌ ساندنیست‌های حامی شوروی می‌جنگید.
 
کلمات کلیدی : ترامپ + پوتین + آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.