نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 48194
تخریب رهبری، آخرین حربه‌ي دشمن
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ تير ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۳۶

اکبری - دانشجوی دکتری برق در یادداشتی نوشته است:

بسیاری از بزرگان ما طوری زندگی کرده‌اند که تا وقتی در میان مردم بوده‌ کسی به عظمت و زهد آن‌ها پی نبرده و تنها بعد از رحلت آن بزرگواران بوده است که مردم به پرهیزکاری و دقت‌نظر آن‌ها در زندگی واقف شده‌اند. همین عامل سبب شده بود در موارد بسیاری تصوراتی خلاف واقع در ذهن مردم و حتی نخبگان جامعه شکل بگیرد که فاصله‌ي آن تا حقیقت گاه مثل فاصله شرق تا غرب عالم بوده و اسباب جفایی بزرگ در حق آن عزیزان شده که حتی پای اشخاص با سوابق درخشان نیز در آن امتحانات دچار تزلزل و لغزش گردیده است.

حال تصور کنید که این شخص در منصب حکومت نیز قرار داشته باشد. سیل تهمت‌ها و افتراها از یک سو و القائات دشمنان از سوی دیگر عامل مضاعفی بر شکل‌گیری این ذهنیات و شایعات خواهد بود. نگاهی به تاریخ گواه وجود چنین نمونه‌هایی است. بارزترین این نمونه‌ها امیرالمومنین علی بن ابی‌طالب (ع) است که تا سال‌های سال مورد لعن و نفرین واعظین بر منابر بوده و ده‌ها سال مرقد مطهر آن حضرت از عموم مخفی نگه داشته شده است.

اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند این است که شاید این وقایع مربوط به قرن‌های گذشته بوده و در عصر حاضر که عصر اطلاعات نامیده شده است دیگر مصادیقی برای آن نتوان یافت. اما با جستار کمی می‌توان فهمید واقعیت چیز دیگری است. گسترش اینترنت و انواع رسانه‌های نوشتاری، گفتاری و شنیداری سبب شده که یک خبر یا یک شایعه در زمان اندکی مثل یک ویروس تکثیر شده و حجم انبوهی از آن همه‌جا را فرا بگیرد. خدا نکند که این شایعات منافعی را هم نصیب بانیان این رسانه‌ها بکند که در آن صورت سرعت انتشار بطور نمایی افزایش خواهد یافت. در دوره‌ي انتخابات شاهد افزایش بی‌سابقه‌ي این تهمت‌زنی‌ها و افتراها از سوی طرفداران نامزدها بودیم. بعد از پایان انتخابات و اعلام نتایج نیز برخلاف انتظار این قضایا نه تنها خاتمه نیافت، بلکه ابعاد گسترده‌تری نیز به خود گرفت. بعنوان نمونه می‌توان به انواع اتهامات و نسبت‌ها برای تقلب در انتخابات و ارایه نمودارها و منحنی‌های مغلطه‌آمیز گرفته تا درآوردن شایعات زیاد مانند کشته شدن پنج نفر در کوی دانشگاه و ریختن اسید از هلیکوپتر و ده‌ها نمونه‌ي دیگر اشاره کرد که اعلام کذب بودن آن‌ها با تاخیر سبب بازی با احساسات مردم و یا بدبینی‌های مقطعی گردید. با الطاف وعنایات الهی این نقشه‌ها تاکنون با شکست مواجه گردیده است و دشمنان اسلام و ایران در اجرای نیات شوم خود ناکام مانده‌اند.

آخرین سناریویی که توسط دشمن و برخی از طرفداران داخلی آن‌ها، در دستور کار قرار گرفته ، تضعیف جایگاه رهبری و تخریب اعتقادات مردم نسبت به ولایت‌فقیه و شخص آقای خامنه‌ای (حفظه‌الله) است. متاسفانه تعدادی از طرفداران برخی از کاندیداها نیز خواسته یا نخواسته تحت تاثیر این فضا قرار گرفته و در اشاعه‌ي آن سهیم شده‌اند. هر چند که شان ایشان و خانواده‌ي ایشان اجلّ از آن است که کسی به چنین شایعاتی توجه نماید، لکن اینجانب در این برهه‌ي زمانی سکوت را جایز ندیده و تصمیم به انعکاس مجدد گوشه‌ي کوچکی از زندگی ایشان از زبان اطرافیان‌شان گرفتم.

ساده‌زیستی مقام معظم رهبری

آيت‌الله خامنه‌اي در تمام طول زندگي، مشي ساده‌زيستي و مردمي بودن را حفظ كرده و تمام اطرافيان و مسوولان كشور را نيز به اين امر دعوت مي‌كنند. رهبر بزرگوار در ضمن بيان نخستين خاطره‌هاى زندگى خود از وضع و حال زندگى خانواده‌شان مي‌گويند: «پدرم روحانى معروفى بود اما خيلى پارسا و گوشه گير... زندگى ما به سختى مى‌گذشت. من يادم هست شب‌هايى اتفاق مي‌افتاد که در منزل ما شام نبود! مادرم با زحمت براى ما شام تهيه مي‌کرد و... آن شام هم نان و کشمش بود.»

حجت‌الاسلام سيدعلي اكبري در بيان خاطراتي در وبلاگ شخصي خود مي‌گويد: «ما زماني خدمت ايشان رفتيم و از آقا درخواست نموديم تا اجازه بفرمايند از داخل منزلشان و وضيعت زندگي‌شان فيلم‌برداري کنيم، تا مردم وضيعت زندگي رهبر خود را ببينند و بفهمند که ايشان چگونه زندگي مي‌کنند. آقا فرمودند: «اگر شما بخواهيد زندگي مرا نشان بدهيد مي‌ترسم خيلي‌ها باور نکنند.» [نقل از حجت السلام المسلمین سید علی اکبر حسینی]

از حضرت آیت‌الله جوادی آملی نیز نقل شده است: «یك روز مهمان مقام معظم رهبری بودم. فرزند ایشان آقا مصطفی نیز نشسته بود كه سفره گسترده شد، آیت‌الله خامنه‌ای به وی نگاهی كرد و فرمود: شما به منزل بروید. من خدمت ایشان عرض كردم: اجازه بفرمایید آقازاده هم باشند، من از وی درخواست كرده‌ام كه باهم باشیم‌. آقا فرمودند: این غذا از بیت‌المال است، شما هم مهمان بیت‌المال هستید. برای بچه‌ها جایز نیست كه بر سر این سفره بنشینند. ایشان به منزل بروند و از غذای خانه میل كنند. من در آن لحظه فهمیدم كه خداوند چرا این همه عزت به حضرت آقا عطا فرموده است.»

زهرا رهنورد نيز تعريف مي‌كند: در زمان رياست جمهوري آيت‌الله خامنه‌اي، روزي همسر ايشان به منزل ما آمدند و به من گفتند: «کوپن قند و شکر ما تمام شده است، اگر شما قند و شکر داريد مقداري به ما قرض بدهيد.»

از مهندس حمید میرزاده نیز نقل شده است: در زمان ریاست جمهوری ، حضرت آیت الله خامنه ای یک چک پنجاه هزار تومانی برای نخست‌ وزیر وقت - مهندس میر حسین موسوی - ارسال می‌نماید و می‌فرمایند: این حداکثر پولی است که ممکن است از بیت‌المال در هزینه‌های شخصی بنده جابجا شده باشد ، کمتر از این است ، ولی شما این مبلغ را به حساب خزانه دولت واریز کنید تا من مدیون بیت المال نباشم.

سردار سرلشکر سيدرحيم صفوي نيز در بيان خاطره‌اي مي‌گويد: ‌روزي که در منزل مقام رهبري، در خدمت ايشان بودم، بحث قدري به طول انجاميد و نزديک مغرب شد. پس از نماز، معظم‌له با مهرباني به من فرمودند: «آقا رحيم! شام را مهمان ما باشيد». بنده در عين حال که اين را توفيقي مي‌دانستم، خدمتشان عرض کردم:‌ «اسباب زحمت مي‌شود.» مقام معظم رهبري فرمودند:«نه، بمانيد؛ هرچه هست با هم مي‌خوريم.» وقتي‌که سفره را گشودند و شام را آوردند، ديدم شام چيزي جز املت ساده نيست.

حجت‌الاسلام و المسلمين محمدي گلپايگاني نيز مي‌گويد: با اين‌که مقام معظم رهبري مي‌توانند از همه‌ي امکانات مادي بهره‌مند شوند، سطح زندگي خصوصي ايشان از سطح زندگي يک شهروند معمولي پايين‌تر است. معظم‌لَه علاوه بر اين که از يک زندگي معمولي سطح پايين بهره مي‌برند، دائماً به مسوولان سفارش مي‌کنند: «مواظب زندگي خود باشيد. اسراف نکنيد.»

دکتر غلامعلي حداد عادل در خاطراتش مي‌گويد: در اوايل رياست جمهوري آيت‌الله خامنه‌اي، يک شب ديداري با ايشان داشتم. صحبت به درازا کشيد، معظم لَه فرمودند: «شام پيش ما بمان.» من از اين دعوت خوشحال شدم؛ زيرا مي‌توانستم مدتي بيش‌تر در خدمت ايشان باشم. آقا فرمودند: «من نمي‌دانم شام چي داريم يا اصلاً به اندازه ما دونفر شام هست يا نه؟ به هر حال، هرچه باشد با هم مي‌خوريم.» از همان دفتر کار به منزل تلفن زدند و با خانواده صحبت کردند و گفتند: «خانم، شام چي داريم؟ فلاني پيش ماست و من گفته‌ام که هر چه باشد با هم مي‌خوريم.» از جواب‌هاي آيت‌الله خامنه‌اي، احساس کردم که در منزل به اندازه يک نفر شام کنار گذاشته‌اند. آقا فرمودند: «عيبي نداره! هر چه هست براي ما بفرستيد، قدري هم پنير و ماست همراهش کنيد.» پس از گذشت حدود يک ربع، يک بشقاب برنج ساده با يک کاسه کوچک خورشت معمولي خيلي متوسط و مختصر آوردند .قدري هم شايد نان و پنير و ماست همراه آن بود. آن‌ها را نصف کرديم و با هم خورديم. من در دلم و بعدها به زبانم، هزار مرتبه خداوند را به سبب نعمت انقلاب اسلامي شکر کردم که چنين تحولي در کشور ايجاد کرد. در دستگاه طاغوت – در قبل از انقلاب – چه جاه و جلال و تجمل و اصراف و تبذيري وجود داشت و امروز رييس‌جمهور چه ساده زندگي مي‌کند.

حجت الاسلام و المسلمين مسيح مهاجري نيز مي‌گويد: «در زمان رياست‌جمهوري آيت‌الله خامنه‌اي، ايشان ماجرايي را براي من تعريف کردند که بسيار شنيدني و جالب است. معظم لَه فرمودند روزي در دفتر کارم نشسته بودم، تلفن زنگ زد. مادرم پشت خط بود، گوشي را که برداشتم با صداي خنده ايشان روبه رو شدم. علت را پرسيدم؛ مادرم گفت: «چند روزي است در خانه هيچ نداريم، پدرت هم پولي ندارد». اين داستان براي من بسيار مهم بود. پدر و مادر رييس‌جمهور کشور، پول و غذا ندارند. ماجراي مذکور نشان از ساده‌زيستي در خانه مقام ولايت دارد. ايشان در خانه بسيار ساده زندگي مي‌کنند و هيچ فردي تا به حال نتوانسته از موقعيت معظم لَه سوءاستفاده کند. چه افتخاري براي ملت مهم‌تر از اين که چنين شخصيت ارزشمندي رهبري آنان را بر عهده دارد؟!

آيت‌الله سيدمحمودهاشمي شاهرودي نيز در بيان خاطره‌اي مي‌گويد: زندگي شخصي آقا از سادگي و سلامت خاصي برخوردار است. اين سادگي به زندگي نزديکان ايشان نيز سرايت کرده است. آقا و فرزندانش اهل تجملات نيستند. همين اعتقاد آنان را از سوءاستفاده از مقام و موقعيت بازداشته است. من اين سادگي را در منزل ايشان به تماشا نشستم. روزي معظم لَه مرا به کتابخانه خود دعوت کردند، من در آن جا يک ميز ساده و قديمي ديدم. در کنار ميز نيز يک صندلي کهنه بود. آن ميز و صندلي مربوط به قبل از انقلاب بود. مقام معظم رهبري در کتابخانه‌ي ساده‌ي خود هنوز از همان ميز و صندلي استفاده مي‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمين حاج سيداحمد خميني «ره» نيز مي‌گويد: بر خود واجب مي‌دانم که شهادت دهم زندگي داخلي آيت‌الله خامنه‌اي نه از باب اين‌که رهبر عزيز انقلاب ما به اين حرف‌ها نياز داشته باشند، بلکه وظيفه خود مي‌دانم تا اين مهم را به مردم مسلمان وانقلابي ايران بگويم. من از داخل منزل ايشان مطلع هستم. مقام معظم رهبري در خانه، بيش از يک نوع غذا بر سفره ندارند. خانواده‌ي معظم‌لَه روي موکت زندگي مي‌کنند. روزي به منزل ايشان رفتم، يک فرش مندرس آن جا بود. من از زبري آن فرش به موکت پناه بردم.

آيت‌الله مصباح يزدي نيز مي‌گويد: مصرف گوشت خانه‌ي آيت‌الله خامنه‌اي در زمان رياست‌جمهوري تنها از طريق کوپن بود. ايشان در آن زمان به من فرمودند: «من تاکنون غير از همان گوشت کوپني که به همه مردم داده مي‌شود گوشت ديگري از بازار نخريده‌ام.» امروز هم زندگي ايشان مثل زندگي مردم محروم و مستضعف است.

سيد علي اکبر طاهايي نيز در بيان خاطره‌اي مي‌گويد: «‌من در آن زمان نماينده‌ي مجلس شوراي اسلامي بودم. همسرم يکي از بچه‌ها را نزد پزشک برد و در مطب دکتر، همسر مقام معظم رهبري را ملاقات کرد. ايشان نيز يکي از فرزندان خود را براي مداوا به آنجا آورده بودند. کسي نمي‌دانست که ايشان کيست! چون نوبت به همسر آقا رسيد؛ به اتاق پزشک مراجه کردند. دکتر پس از معالجه فرزند مقام معظم رهبري گفت: براي مداواي فرزندتان روزي يک ليوان لعاب برنج به او بدهيد. همسر مقام معظم رهبري گفت: «ما چنين امکاناتي را نداريم» پزشک که ايشان را نمي‌شناخت عصباني شد و گفت: «مگر امکان دارد درخانه‌اي برنج نباشد؟» همسر مقام معظم رهبري فرمود: «آقاي ما اجازه نمي‌دهد که در خانه، غير از برنج کوپني استفاده کنيم و آن هم کفاف خوراک ما را بيش از يک بار در هفته نمي‌دهد.»

سردار سرتيپ پاسدار شوشتري نيز در با اشاره به توجه رهبري به ساده‌زيستي و پرهيز از تجمل‌گرايي مي‌گويد: مقداري زيلو در خانه مقام معظم رهبري بود. آن‌ها را جمع کرديم و فروختيم و يک مقدار هم پول از مال شخصي خودم روي آن‌ها گذاشتم. تا به جاي آن زيلوها، براي منزل آقا فرشي تهيه کنيم. وقتي زيلوها را عوض کرديم و فرش‌ها را پهن نموديم، آقا تشريف آوردند و فرمودند: «اين‌ها ديگر چيست؟» گفتم: «زيلوها را عوض کرديم». فرمودند: «اشتباه کرديد که عوض نموديد. برويد همان زيلوها را بياوريد». اصرار را بي‌فايده ديدم و با هزار مکافات رفتم و زيلوها را پيدا کردم و توي خانه انداختم. زيلوهايي که واقعاً به آن‌ها نگاه مي‌کردي، مي‌ديدي که نخشان درآمده و ساييده شده‌اند.

حجت الاسلام علی ابوترابی نیز فرموده‌‌‌اند: مقام معظم رهبری -در زمان ریاست جمهوری- سفرهای خارجی زیادی داشتند و در این سفر‌ها هدایای زیادی به شخص ایشان می‌دادند .حتی در سفری که به یوگسلاوی داشتند ،کلید طلایی کشور را به آقا دادند ولی مقام معظم رهبری در هیچ یک از این هدایا تصرف نکردند و بعد از پایان دوره ریاست جمهوری ، دستور فرمودند هدایا را در موزه نگهداری کنند و همه آنها را متعلق به کشور بدانند.

آقای دکتر غلامعلی حدادعادل به نقل خاطره‌ای پرداخته است: چند روز پس از خواستگاری خانواده بزرگوار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دختر بنده، خدمت مقام معظم رهبری رسیدم. ایشان فرمودند: «آقای دكتر! اگر خدا بخواهد با هم خویشاوند می‌شویم.» عرض كردم چطور؟ فرمودند: «آقا مجتبی و دختر خانم شما ظاهراً یكدیگر را پسندیده‌اند و در گفتگو به نتیجه رسیده‌اند. حالا نظر شما چیست؟» عرض كردم: آقا اختیار ما هم دست شماست! آقا فرمودند: «شما و همسرتان استاد دانشگاه هستید و زندگی شما با زندگی ما متفاوت است. تمام زندگی ما غیر از كتاب‌هایم، یك وانت لوازم كهنه است. خانه ما هم دو اتاق اندرونی دارد و یك اتاق بیرونی كه مسئولان می‌آیند و با من دیدار می‌كنند. من پولی برای خرید خانه ندارم. خانه‌ای اجاره كرده‌ایم كه قرار است، در یك طبقه‌ی آن آقا مصطفی و در طبقه‌ی دیگر آقا مجتبی زندگی كنند. ما زندگی معمولی داریم و شما زندگی خوبی دارید، مثل ما زندگی نكرده‌اید. آیا دختر شما حاضر است با این وجود زندگی كند؟!» زیبایی و دقت سخن رهبر معظم انقلاب برای من بسیار جالب بود. موضوع را به دخترم گفتم و او با روی باز استقبال كرد.

حجت الاسلام و المسلمین نیازی نیز درباره تاکید رهبری بر عدم تبعیض در برخورد فرموده‌اند: یكی از مسئولان نظامی دستور تصرف مكانی را صادر كرده بود. گرچه حق با او بود، اما شیوه اقدام قانونی نبود. سازمان قضایی نیروهای مسلح گزارش حادثه را تنظیم و خدمت مقام معظم رهبری ارسال كرد. ایشان در زیر آن گزارش، مرقوم فرمودند: «با متخلف برخورد كنید ولو پسر من باشد.»

سخن پایانی

آنچه گفته شد قطره‌ای بود از دریایی عظیم که آب دریا را اگر نتوان کشید هم بقدر تشنگی باید چشید. بی‌دلیل نبود که امام راحل (ره) در مورد ایشان فرمودند: «در مورد دوستان و متعهدان به اسلام و مبانی اسلام از جمله افراد نادری هستید که چون خورشید روشنی می‌دهید.» ( صحیفه نور ج۲۰ص455).

وای بر ما اگر دچار غفلت تاریخی شویم. آیا بعضی می‌خواهند ماجرای صفین و حکمیت را بعد از چهارده قرن دوباره تکرار کنند؟ در صفين علي را به تصميم واداشتند؛ برخلاف نظر او.

امروز اما ما می‌گوییم که سیدنا و مولانا، حاشا و کلاّ که ما تو را تنها بگذاریم. اگر چه از مظلومیت و غربت شما دلمان خون شده است، لکن بدان که ما هنوز نمرده‌ایم که عده‌ای بخواهند حریم ولایت را شکسته و شما را آماج حملات ناجوانمردانه‌ی خود قرار دهند و دستان علی را در بند کنند. ما امروز «مقداد وار» چشم به چشمان شما دوخته‌ و منتظر اشارت پلک شما هستیم تا کاری کنیم که تاریخ همانند آن را سراغ نداشته باشد. 

لینک‌ منابع:

http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-940907 1-

2- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8703210909

3- http://www.aviny.com/Bozorgan/Ayatollah_Khamenei/Khaterat/Index2.aspx

 
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۳ ۱۱:۵۶:۱۳
ای کاش بقیه مسوولین هم از ایشان درس بگیرند (161959)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۳ ۱۱:۵۷:۵۱
سید ما مولای ما دعا کن برای ما... (161965)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۳ ۱۱:۵۸:۰۸
توصیفات زیبایی است. اما پرسش اصلی این است چرا در سایه ایشان شاهکی سلطانکی مثل هاشمی رفسنجانی وجود دارد. رهبری و هاسمی رفسنجانی در دو جهت کاملا متضاد قرار دارند . فرزندان رهبری اصلا قابل قیاس با فرزندان چند خط وخال هاشمی رفسنجانی نیستند. تصور نمیکنم که رهبری توجهی به این امور نداشته باشند.حال شما باگوییدمردم کدام را الگو باید قرار دهند. کاش به این پرسش پاسخ دهید (161967)
 
محمد حسین
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۲:۳۲:۴۹
با اینکه برای آقای هاشمی هنوز احترام قائلم....
بطور کلی وقتی در صدر اسلام در سایه رسول اکرم و امیر المومنین چنین افرادی شکل گرفتند که عده ای بعدا عاشورا را برپا کردند، اینکه امروز هم در سایه رهبری همان افراد شکل بگیرند، عجیب نیست. (164448)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۴-۰۳ ۱۴:۲۶:۳۵
این را هم اضافه کنید:
حجت الاسلام والمسلمین شیخ عباس پور محمدی می گویند:

وقتی در ایرانشهر سیل آمد، خانه های بسیاری از مردم خراب شد. ما از طریق كرمان برای كمك رسانی به ایرانشهر رفتیم. وقتی به آن جا رسیدیم پرسیدیم: مسئولیت كارها را چه كسی به عهده دارد؟ گفتند: آن سیدی كه داخل سیل است. نزدیكتر رفتم، سید رشیدی (آیت الله خامنه ای) را دیدم كه یك كیسه آرد به دوش گرفته، پاچه های شلوارش را بالا زده است تا آب نگیرد و به كسانی كه دچار سیل شده اند كمك می كند . پس از سلام و احوال پرسی، به او گفتم:چه چیز نیاز است؟ فرمودند: همه چیز نیاز است، ولی الآن كمك های نقدی بهتر است.

سریع به رفسنجان آمدیم و در مساجد پول جمع كرده، به ایرانشهر برگشته و خدمت حضرت آیت الله خامنه ای رسیدیم. ایشان فرمودند: الآن وقت خوبی است، آقایان همه جمع هستند، خوب است ببینیم با این پول چه كار كنیم تا بیشترین استفاده را برای سیل زده ها داشته باشد. هر كس پیشنهادی داد، در پایان ایشان فرمودند: به نظر می رسد برای هریك از خانواده های سیل زده یك گوسفند پاكستانی كه شیر فراوان می دهد و زاد و ولدش زیاد است بخریم تا بتوانند از پوست، گوشت، شیر و زاد و ولدشان استفاده كنند. این كار ارزشمندی بود كه آن موقع برای سیل زده ها انجام شد... (162407)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۴-۰۳ ۱۴:۲۸:۰۷
این را هم اضافه کنید:
حجة الاسلام محمد علی حقانی (از اعضای بیت - تهران) می گوید:

زمانی كه ضریح مطهر حضرت امام رضا(ع) در حال تعویض بود ، در خدمت مقام معظم رهبری به پابوسی امام هشتم مشرف شدیم . مقام معظم رهبری برای زیارت در كنار مرقد آن امام همام ، مشغول راز و نیاز بودند . چون ضریح را برداشته بودند ، حضور در كنار قبر رنگ بوی دیگری داشت.

بعد از پایان راز و نیاز حضرت آیت الله خامنه ای ، آقای واعظ طبسی به ایشان عرض كرد آقا زاده ها هم بیایند جلوتر تا از نزدیك امام (ع) را زیارت كنند. معظم له فرمودند: پس بقیه چی؟

این دقت را همواره حضرت آقا دارند. ایشان امتیاز خاصی را برای فرزندانشان قایل نیستند. در آن روز هم فرمودند : اگر بقیه افراد می توانند از نزدیك قبر امام هشتم را زیارت كنند ، فرزندان من هم بیایند. پس از بیان آقا ، همه توفیق حضور یافتند .

عجب روز بیادماندی بود! بعضی از دل شكستگان ، سر از پا نمی شناختند. (162409)
 
شاهدتنها
۱۳۸۸-۰۴-۰۳ ۲۲:۰۴:۵۳
دونکته 1-تعریفها نباید بوی غلو بگیرد بنده معتقدم ایشان در اداره بیت ودفترشان احاطه کامل ندارند2-دررابطه با بز پاکستانی توجه شود که طرح خوبیست اما نه برای سیل زده که نان خودش راهم باید رهبری به صورت کسه ای آرد بر دوش بکشد چه برسد به علوفه آن حیوان زبون بسته 3-در مورد ساده زیستی اشتباه نشوداولا در مقام رهبری جامعه جز این نباید باشد دوما بعضی شم اقتصادی ندارند. بنده شخصا رفتار حضرت علی را میپسندم که کار اقتصادی میکرد در عین حال ساده زندگی میکرد که در زمان ما به کوری چشم همه اونایی که نمیتونن ببینن مصداقش آقای هاشمی رفسنجانیست خداوند جان ومالش را از حقد حسودان حفظ کند. این همه چیز مینویسید مرد باشید اینم بنویسید چیز بدی نیست (163129)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۴:۳۲:۳۰
سلام ببخشید مثل اینکه شما خیانت در امانت رو با شم اقتصادی اشتباه گرفتید
یه کم از جهت گیری هاتون فاصله بگیرید (164506)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۴:۴۴:۳۹
این جریان گوسفند پاکستانی احتمالا چند روز پس از پایان سیل بوده. در ضمن اون وقت ها گوسفندها رو رها می کردند تو کوه و صحرا تا از علوفه تغذیه کنند.
بنده هم مخالف افراط و تفریط هستم، ولی گویا جامعه ما دچار بیشتر تفریط شده است. (164514)
 
عماد
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۴:۴۹:۱۳
جناب شاهد تنها! اگر خيال کردی حضرت آقا شم اقتصادی ندارند اشتباه فرموديد، ايشان شم اقتصادی بالايی دارند منتها هميشه خود و استعدادهای خود را وقف اسلام و امام و انقلاب کرده اند و با توکل به خدا هيچ گاه اسير نگرانی معيشتی آينده نشده اند. اصلا طرف دنيا هم نرفته اند . شما هم لازم نيست برای زنده کردن يک مرده ی سياسی چشم همه را کور نی، بهتر است چشم دل خود را بشويی و از کوری نجات يابی.( در ضمن بز پاکستانی مخصوص نواحی بی آب و علف پاکستان است که دقيقا به درد افراد سيل زده بعد از سيل می خورد که با حداقل امکانات از آن بهره مند شوند.) (164515)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۸ ۰۴:۵۰:۴۶
آره، شم اقتصادی خوبه ولی نه تو شرایطی که کمترین اطلاعات اضافی موجب رانتهای کلان میشه وگرنه مطمئنا اگر قرار به استفاده از به قول شما شم اقتصادی! باشه، آقا هم از همه باهوشتر است و هم شم اقتصادیشون بهتره. تازه کاش فقط اطلاعات اضافی بود، کافیه یه جا فقط بفهمن فرزند فلانی هستی، برای همینه که آقا فرزندانشون را کلا از فعالیتهای اقتصادی نهی کرده اند.
همین استفاده از شم اقتصادی! بوده که باعث شده فرزندان بعضی ها اقامت کشورهای اروپایی رو داشته باشن و تو اروپا و کانادا خونه داشته باشن و بنز چندصد میلیونی زیر پاشون باشه در حالیکه خیلی ها حسرت یه ماشین کهنه قسطی را دارن.
اگر استفاده از شم اقتصادی خوب بود امام نمی گفتن مسئولین از بین کسانی باشن که درد مردم را درک می کنند. کسی که فک و فامیلش برای هر دل درد و سر دردشون سر از بیمارستانهای اروپا در میارن چه می فهمه درد مردم چیه؟ در حالیکه آقا همسرشون را برای عمل جراحی تو بیمارستان دولتی بستری می کنن.
در ضمن شما نگران بیت و دفتر ایشون نباش، ایشون کشور به این بزرگی را با کمک خدا در همه بحرانها و با وجود کلی دشمن داخلی و خارجی و خیلی وقتها بدون کمک کسانی که خود را یاور ایشون مینامند هدایت کرده اند،و مطمئنا تسلطشان بر بیت و دفتر خیلی بیشتر از تسلط اقای هاشمی بر فائزه است.
از این بحران هم ان شا الله می گذریم و روسیاهیش برای مسببان اصلیش میمونه. (167958)
 
رضا
۱۳۸۸-۰۴-۰۴ ۱۶:۳۲:۳۶
خدایا ما را از پیروان راستین ولایت قرار بده و با ایشان محشور بفرما (164017)
 
روح الله
۱۳۸۸-۰۴-۰۴ ۱۷:۱۹:۲۸
با سلام و تشکر از این مطلب زیبا.

یک اشتباه املایی در متن هست. لطفا تصحیح بفرمایید.

پاراگراف دوم بعد از \"ساده‌زیستی مقام معظم رهبری\" اشتباها نوشته شده \"حجت الاسلام سید علی اکبری\" که درستش \"حجت الاسلام سید علی اکبر حسینی\" است.

ممنون. (164032)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۴-۰۴ ۲۲:۵۵:۴۷
در منابع چنین نقل شده.
البته شما اگر به انتهای پاراگراف نگاه کنید، نویسنده آن را در نوشته است. (164222)
 
علی
۱۳۸۸-۰۴-۰۴ ۱۷:۲۲:۲۹
والله یعلم حیث یجعل رسالته جان ما فدای چنین رهبری (164036)
 
ايراني
۱۳۸۸-۰۴-۰۴ ۱۹:۱۲:۳۳
از اول هم منظور اين جماعت مخالفت با ولايت فقيه(و نه حتي شخص رهبري)بود ومنافقان داخلي و خارجي با نفوذ در جريان غافلان سياسي کشور مدام در حال نقشه کشيدن و مکر وحيله بستن بودند،غافل اذ اينکه خداوند وعده داده است :
ومکروا ومکرالله والله خيرالماکرين........ (164107)
 
ali
۱۳۸۸-۰۴-۰۴ ۲۰:۱۲:۰۲
ببينيد مسرفين كار را به كجا رسانيده اند كه اين دوستمان شرح حالي از مقام معظم رهبري آورده است. در حالي كه همه مردم شريف ايران در مورد ساده زيستي و تقوي معظم له هيچ شكي نداشته‌اند.
براي رسيدن به دولت دو روزه دنيا چه خيانتها و دروغها كه نمي‌بينيم و نمي‌شنويم (164155)
 
سيد احمد موسوي
۱۳۸۸-۰۴-۰۴ ۲۳:۰۹:۴۸
سلام چراصحبت هاي ديشب دكتر ولايتي رو نمي گذاريد ؟ آقاي موسوي بابيانيه هي جديدشان كه مي نويسند به كدام سمت مي روند كه دائم حرف از ابطال و خون شهداي مردم و غيره مي زنند؟ ايشان در صحبت هايشان كه در سايت كلمه نوشته بود از حمايت هاي رهبري از دولت با الفاضي در پي چي مي گردد؟ هنوز فكر مي كنن كه 45 مليون يعني در حدود 95 درصد از مردم به ايشان راي دادن؟من به آقاي توكلي ايراد دارم من ايشون رو خيلي دوست دارم اما هنگامه انتخابات با اين جناه بندي كه شد مردم دوست دارند صادق باشين بحث آقاي احمدي نژاد نيست ايشون هم به قول شما عيب خيلي دارن اما بحث حق و باطل هست فكر مي كنم با سخناني كه رهبري با نماينده ها زدند تكليف مجلس در برادري هميشگي با دولت مردمي روشن شده باشه. من آقاي توكلي رو دوست دارم چون از روي حرف ها وجهتش تا اندازه بسيار زيادي مسير ايشون رو مي توانيم حدث بزنيم و اينكه ايشون به مباني اسلام و عدالت واقعي اعتقاد دارند . اما گله بيشتر من از آقاي لاريجاني است وكمتر به آقاي قاليباف خيلي ها نمي تونن تشخيص بدن از حرفهاي ايشون (البته بدون در نظر گرفتن كارهايي كه قبل از انتخابات انجام دادن تا بعضي ها راي بيارن در روزنامه ها وغيره ...)كه كدونم طرفند اما آقاي احمدي نژاد زشته نميدونم مي گن از توي لوپ لوپ در آمده اما براي خيلي ها چون زلاله چون صافه چون روشنه چون نمي خواهد تظاهر كنه زيباترين آدم روي زمينه كه وقتي مي بينيش يه احساس شعفي به ما دست مي ده خيلي دوستش دارم اما ... نظراتم توي سايت زده نمي شه شايدم من نديدم ولي توي اين چند خيلي جوش خوردم شبا نمي خوابيدم تا بچه هاي دانشگاه يه چيزايي بفهمند مطلب جمع مي كردم بحث مي كردم العان مي گم اگه هركي شك داري من كه توي مشهدم شروع كنيم از تك تك افراد بپرسيم به كي راي دادن از دانشگاه شروع مي كنيم تا حاشيه شهر هركي مرده بياد جلو اما خودشون مي دونن هدف چيزه ديگه اي هست وگرنه بعد از 10 روز توي سايتشون شماره تلفن و فكس و ايميل نمي گذاشتن كه بيا اگه چيزي ديدي از تخلفات بگو يا نديدي هم بگو بي تاثير نيست.! اين نوشته ديده خواهد شد در سايت.؟!
دانشجوي معماري (164230)
 
مادر ایلیا
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۰۰:۲۴:۴۵
خدایا ما را پیرو ولایت فقیه قرار بده و درظهور آقا صاحب الزمان تعجیل بفرما. (164262)
 
خوشرو
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۰۱:۳۳:۲۲
کار خیلی خوبیه این روشنگری ها
اما بیشتر از این ها باید به روشنگری اصل ولایت فقیه پرداخته بشه که این روزها بدجوری مورد حمله است
به نظرم باید کار اساسی کرد
توی روزهایی هستیم که هر کس به خودش اجازه میده این اصل رو زیر سوال ببره
باید رسانه ها اقدام کنن برا تببین این اصل که حقیقتا نماد بارز تعادل بین دین و سیاسته.
زهبر اگر فرمان دهد جان را نثارش می کنیم (164316)
 
علی
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۰۹:۱۳:۱۶
خدا لعنت کنه اونهایی که این اصل مترقی ولایت فقیه ، نظریه بی بدیل امام خمینی رو تضعیف می کنند و خدا لعنت کنه اونهایی رو که این سید مظلوم ، این رهبر عزیز و این مرد بزرگ رو اذیت می کنند

خدایا اگر ضالین هستند هدایتشان و اگر مغضوب عليهم ، لعنتشون کن

سید ما مولای ما دعا کن برای ما (164396)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۱:۳۷:۴۷
شان ولایت فقیه بسیار بالاتر از ان است که بخواهیم با توصیف نوع شام خانه مقام رهبری شان ان را بمردم نشان دهیم شما بجای انکه به چنین توصیفات ساده لوحانه ی سطح پایینی بپردازید که در خانه بسیاری از مردم هم چنین وضعیتی حکمفرماست معنا ووظایف فقهی وقانونی ولایت فقیه را برای مردم توضیح دهید بمردم بگویید هدف از رهبری جامعه توسط ولی فقیه چیست ؟نتایج مورد انتظار از رهبری جامعه توسط ولی فقیه چیست ؟وقتی روشن بشود مردم خودشان علاقمند خواهند شد وشما لازم نیست با تحمیق مردم وبنمایش گذاشتن وقایع درون منزل مقام رهبری کاری کنید که ریا وچاپلوسی در جامعه فراگیر شود از خدا بترسید فرهنگ مردم را بالا ببرید شما در پیشگاه الهی مسئولید امکانات دارید مردم را تحمیق نکنید این توصیفات سطح پایین هرگز محبوبیت نمی اورد .30سال از انقلاب می گذرد مردم ما هنوز نمی دانند وظایف ولی فقیه چیست وهمینطور به ذهن مردم فرو رفته که باید مطیع سلیقه شخصی ولی فقیه باشند .نه اقا اینطور نیست جایگاه ولایت فقیه بسیار با عظمتتر از اینهاست .با این تصویرها واعمال سلیقه های سطح پایین به ولایت فقیه ظلم نکنید .من بارها پیام داده ام تصور می کنم شما نظرات خود ساخته تان را مندرج می کنید این راهم نوشتم تا در نوع نگاه عوامفریبانه عده ای شاید تجدید نظری شود. (164432)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۸:۴۶:۱۵
بنده هم معتقدم که شان ولی فقیه بالاتر از این حرفهاست.
ولی اگر به سایت های طرفداران آقای موسوی سر بزنید، دارند با القائاتی که می کنند، ایشان و فرزندانشان چه تهمت هایی که نمی زنند.
اصلا انگیزه ی نویسنده این بوده که جلوی این تهمت ها رو بگیره.
خب شما یک مقاله در مورد ولی فقیه بنویسید. (164623)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۶ ۰۱:۲۹:۲۴
ببین برادر من اشتباه نکن! طرح این مسایل نه تنها ساده لوحانه نیست، بلکه نیاز امروز جامعه ی ماست و بنظر من نویسنده بسیار آدم فرصت شناسی بوده است و به موقع عمل کرده است.
زیرا دشمن امروز پا را از تخریب رهبری فراتر گذاشته و تخریب آقا مجتبی را در برنامه ی کار خود قرار داده است. (164867)
 
hussein
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۳:۱۰:۴۰
سلام روشنگری و شناساندن بزرگانی مثل مقام معظم رهبری خیلی خوب است باید توطئه دشمنان را خنثی کرر قبل از پشیمانی ما بعد از دنیا رفتن بزرگان آنها را می شناسانیم و یا می شناسیم بایائید از الان اینها را بشناسیم و قدر بدانیم و شایعات دشمنان را بر خودشان برگردانیم خدایا عزت و شرف و طول عمر به آقا عنایت بفرما تا این دشمنان دندان تیز کرده را به زمین بکوبد بیائید طلحه و زبیر ها را بهتر و زودتر بشناسیم گول شعارها و حرفهای قشنگ دشمنان را نخوریم من بش از هشت سال است که بیرون از ایرانم بخدا دلم میخواد یک بار روی ماه آقا را ببینم که دیدن روی علما عبادت است مخصوصا که فرزند خلف مولا علی باشد (164469)
 
هوشنگ
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۴:۲۳:۰۰
ممنون از نقل اقوال فوق از سوی این برادر عزیز ، ولی میخواهم عرض کنم دفاع بد از ولایت هم در ایجاد این بدبینی نقش موثری دارد .

موضوع فعلی کشور ، ایراد به نوع زندگی مقام رهبری نیست ، به هر حال عده ای از مردم که کم هم نیستند ، این شبهه را دارند که بنا به مصلحت نظام و صلاحدید رهبری و برخی کانونهای قدرت ، در انتخابات دست برده شده است .

بالطبع برای رفع این شبهه نمیتوان با استناد به ساده زیستی معظم له این شبهه را برطرف نمود و چه بسا ، آنان که این شبهه را دارند اینها را توجیهاتی برای رفع و رجوع موضوع تلقی و این شبهه بیشتر هم شود .

اینکه ایشان و فرزندانشان درگیر مسائل مالی و فساد نیستند ، رافع شبهه درگیر بودن در وابستگان ایشان در بحث انتخابات نخواهد بود .
باز هم تاکید میکنم بنده از کلمه شبهه استفاده کرده ام و نه یقین این بخش مردم .

ضمنا دفاع کامل معظم له از آقای احمدی نژاد و تایید صحت انتخابات و فضای محدود رسانه ای و اتفاقات خیابانی و دستگیریهای اخیر ، این فضا را بیشتر مغشوش کرده و مظمئنا من بعد در هر کوتهی و اشتباه و کم کاری دولت ، باز هم شاهد روانه شدن تهمتها بسوی ایشان خواهیم بود .

این فضا هم با بیان ساده زیستی ایشان از بین نخواهد رفت و استدعا دارم که شما هم از این فضا خارج شده و مسئل مهمتر را بیان نمایید . (164504)
 
محمد علي ناصح
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۵:۵۹:۱۷
خدايا به اين بنده حقيرت هم توفيق پيروي عاشقانه از نائب حضرت ولي عصر عج در اين دوران پر فتنه عنايت فرما امين يا مهربان عالميان (164537)
 
وحید
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۱۶:۱۳:۲۶
من افتخار می کنم که چنین رهبر و رییس جمهور پاک شجاع و مردمی در این کشور داریم. ما همه وظیفه داریم که انها را در راه رسیدن به اهداف مقدس اسلامی یاری نماییم چون نظیر ایشان در دنیای واقعی امروز کمیاب می باشد همانطور که می دانیم رهبر معظم امسال را سال صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف اعلام فرمودند ولی متاسفانه بعضی از لایه های پایین مدیریتی توجهی به این امور ندارند از رییس جمهور محترم تقاضا داریم توجهی ویژه به ریخت و پاش و سفر های خارجی زیاد مدیران عامل و اعضای شرکت های قطعه ساز تحت پوشش گروه ایران خودرو و مخصوصا گروه سایپا داشته باشند . این مدیران بدون توجه به ملاحظات فرمایشات و ساده زیستی رهبر و رییس جمهور محترم مشغول سفرهای بی حاصل خارجی به بهانه های مختلف هستند که بعضی مواقع تعداد ان ها از سفرهای وزیر امور خارجه که شغل ایشان است بیشتر می باشد و هزینه های سنگینی را بر بیت المال تحمیل می کند که به هیچ عنوان سنخیتی با اهداف عالیه رهبری ندارد. (164545)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۵ ۲۳:۲۷:۱۰
با سلام

میخواستم از سایت الف خواهش کنم مسلئه اصلی را گم نکند. مسئله اصلی سلامت انتخابات است, نه سلامت اقتصادی حضرت آیت الله حامنه ای. ما به اینشون در هر حال ارادت داریم, اما این شبهه که در انتخابات تقلب شده با فرمایشات ایشان یا با تایید شورای نگهبان یا با بیگانگان را مقصر نامیدن که از ذهن جامعه پاک نمیشود.

اگر زودتر راه دقیقی و هوشمندانه ای برای پاک ساختن این شبهه پیدا نکنیم خدای نکرده بهای آن آبروی مقام ولایت در میان بسیاری از مردمی است که به آقای احمدی نژاد رای نداده اند. این بهای بسیار سنگین و خطرناکی است. درست است که آبرو و عزت را خدا عنایت میکند, اما مگر ما بندگان خدا هیچ مسئولیتی نداریم.

وظیفه سنگینی و سختی بر دوش صدا و سیما هستش. تا وقتی که همه میهمانانش از یک گروه باشند این شبهه پاک نمیشود.

بنظرم شورای نگهبان هر آزمونی را که کاندیداهای انتخابات دهم طرح کردند باید بپذیرد و در برابر چشمان جامعه انجام دهد. تا اعتماد مردم به این شورا برگردد و خدای نکرده اعتماد به مقام رهبری نیز از بین نرود. (164783)
 
سینا- تهران
۱۳۸۸-۰۴-۰۶ ۰۱:۳۳:۰۴
دوستان توجه !
نقل زندگی شخصی و آوردن مثال برای آدمهای بزرگ مانند مقام رهبری نشان دادن طرز تفکر و سلامت فکری آنان است
خدا در قرآن هم برای اثبات بعضی مطالب به مثالهای بسیار کوچک اکتفا میکند مانند مثال به پشه و تار عنکبوت و...
در زمان پیامبر هم بعضی شیاطین مثالهای گفته شده در قرآن را مسخره می کردند و می گفتند این چه خدایی است که به پشه بی چیز مثال می زند اما غافل از آن بودند که در پس این مثالها چه دریایی از نکته ها و مصالب قرار دارد.
بله سرتون رو درد نیارم می خوام بگم که مثال از زندگی شخصی افراد بزرگ نه تنها به نحوه طرز فکر انان بلکه نحوه مدیریت و نگرش سیستمی آنان ارتباطی کاملا معنایی و منطقی دارد لطفا آقایان به اصطلاح روشنفکر دقت کنند که بی توجهی به این مسایل باعث شکل گیری فضای اجتماعی خاص در آینده و به تدریج خواهد شد که دیگر تغییر آن سخت است مثال کاملا ملموس نیز طرز تفکر آقای هاشمی نسبت به نحوه زندگی فرزندان محترمشان و خانواده خود است ببینید تفاوت دیدگاه ایشان و رهبری چقدر در طول بیست سال اخیر نتایج متفاوتی دربر داشته است من خودم از زبان یکی از همین افراد شورای مرکزی مشارکت شنیدم که می گفت انصافا جبهه اصلاحات از زندگی آقای خامنه ای نتوانسه ایرادی و نکته منفی دربیاورد وگرنه تا حالا صد بار آن را بر سرشان می کوبید. اما جناب آقای هاشمی که خود سبقه انقلابی و مبارزاتی قابل تقدیر دارند به دلیل عدم دقت در نحوه زندگی خصوصی فرزندان که نشات گرفته از طرز تفکر شخصی ایشان است چگونه (حداقل و با دیدی مثبت) خود را در این بیست سال در معرض و آماج حملات و شبه ها قرار داده است.
نتیجه: زندگی شخصی آدمها کاملا در نحوه مدیریت و رفتار اجتماعی آنان تاثیر مستقیم دارد. (164870)
 
۱۳۸۸-۰۴-۱۴ ۱۳:۵۷:۲۲
چرا شما بی انصافی می کنید و سر نوشت انقلاب را با خانواده آقای هاشمی گره می زنید آنان اگر تخلفی کردند شما که این همه آقای موسوی را به رعایت قانون و پیگیری مطالباتشان از طریق قانون گوش زد می کنید چرا خودتان پایبند به قانون نیستید شما که می گوئید آنان غیر قانونی مال اندوخته اند چرا از طریق ساز و کارهایی که قانون مشخص کرده است پیگیری نمی کنید
رئیس قوه قضائیه هم که مستقما از طرف رهبری انتخاب می شوند پس چه نگرانی دارید
و بقول معرف مرگ فقط برای همسایه خوب است (175338)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۶ ۱۳:۵۱:۵۶
از اين همه مظلوميت آقا نايب امام زمان گريه ام درآمد. آقا شفاعت ما را هم بكن. آقا كجايي كه بسيجيان در خيابان ها كشته مي شوند. . چقدر مظلومند. (165485)
 
علیچانی
۱۳۸۸-۰۴-۱۸ ۰۰:۳۱:۰۲
دوستان عزیزشرایط زندگی هرکسی بسته به موقعیتش فرق دارد شما شرایط زندگی راوبلاگ:دیرتش باد\"ببینید !یک کپردر هوای شرجی....واینکه رهبر ما چنین زندگی دارند خوب هست وما به ان مفتخریم .الان هم بحث این هست که قدرت سیا سی به رای ملت با ید واگذار به صا حبش بشودولی رقبا تشکیک کرده واز نظر دنیا هم مراحل قانونی ان طی نشده(توجه:تایید رهبری با ید بعد از تا یید شورای نگهبان می شد)هرچند از نظر ولایت مداری فقط تا یید رهبر مهم ا ست ولی دنیا ا ز ما قبول نمی کند که رهبر معظم قبل از شورای نگهبان ان را تا یید کند.من با اینکه با این نظر مخالفم ولی از نظر قانونی نمی توانم بقیه را قا نع کنم اگر کسی بحثی در این مورد دارد بفرما یند ما را هم توجیه شویم......ضمنا درودبر توکلی عزیزکه برای چنین مواردی وبلاگ مدیریت می فرمایند (177558)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.