توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 291240
شمخانی: هدف انقلابیون یمن حاصل شد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۱
دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه مهمترین مؤلفه‌های اقتدار قدرت و امنیت، اقتصاد، رضایتمندی و تدبیر است، گفت: در شرایط امروز مهمترین مؤلفه تعیین‌کننده اقتدار ملی ایران و پروزن‌ترین آن اقتصاد است که مهمترین دستورالعمل آن اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش فارس، امیر دریابان، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز (پنجشنبه) در همایش اقتدار ملی، همدلی و همزبانی دولت و ملت، گفت: یکی از مواردی که باید در مراکز تحقیقاتی از آن دوری کنیم عادت است زیرا این موضوع ما را دچار عقب‌ماندگی می‌کند.

وی افزود: مؤلفه‌های اقتدار قدرت و امنیت اقتصاد، رضایتمندی (انسجام) و تدبیر(ساختار) است. دبیر شورای عالی امنیت ملی، خاطرنشان کرد: مؤلفه‌های مختلفی باعث شکل‌گیری و استحکام بیرونی اقتدار می‌شود زیرا یکسری از عوامل بنیادی و یکسری عرضی است ولی ترکیب آنها در اولویت‌ها و زمان‌های مختلف متفاوت وی کسان نیست.  وی گفت: وجود عوامل بنیادی و عرضی اقتدار را به وجود نخواهد آورد.

شمخانی با بیان اینکه اقتدار یا ذاتی است یا اکتسابی اظهار داشت: اقتدار اکتسابی فاقد تداوم است البته ممکن است که زمان زیادی آن را داشته باشیم ولی وقتی بخشی از عناصر جابه‌جا و بازنشسته می‌شود تداوم از بین خواهد رفت. نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: بدون وجود جغرافیا امکان بروز اقتدار وجود ندارد زیرا حضرت رسول اکرم هم بدون فتح مکه و مدینه قادر به ارسال پیک نبود. وی گفت: بدون امام خمینی(ره)انقلاب اسلامی قدرت و قابلیت تولید اقتدار را نخواهد داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: جغرافیا بدون شک عامل بروز و ظهور اقتدار است. وی گفت: دولت تکفیری که متأسفانه روند تکمیلی پیدا کرده بود برای خود دولت اسلامی عراق و شام یعنی جغرافیا تعریف کرده که این روند تکمیلی آنها به مراتب خطرناک‌تر از هدف قرار گرفتن برج‌های دوقلو در آمریکاست. شمخانی با بیان اینکه ساختار یکی از عناصر اقتدار خاطرنشان کرد: بدون داشتن ساختار کارآمد، اقتدار موجود در جغرافیا قابل ترجمه به اقتدار عینی نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تاریخ ۲۵۰۰ ساله در ایران خاطرنشان کرد: عرصه‌های اقتدار ایران در طول تاریخ تابع جغرافیا بوده است. وی گفت: ایران قبل از انقلاب دارای اقتصاد عاریتی و ایران بعد از انقلاب دارای اقتدار ذاتی ناشی از ترکیب دین‌مداری، فرهنگ، جغرافیا و تدبیر است که ایران فعلی را تبدیل به امن‌ترین، مستقل‌ترین و با ثبات‌ترین کشور منطقه کرده است. شمخانی تصریح کرد: اقتدار امن هم عینی است نه ذهنی.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: در درون جغرافیای یک کشور مردم آن باید عزت و اقتدار را لمس کرده و ادبیات به کار گرفته شده توسط ملت نیز در اقتدار آن به کار گرفته شود. وی افزود:‌ در بسیاری از کشورها برای اینکه تولید اقتدار کنند به اقداماتی دست می‌زنند در حالی که این اقدامات برای آنها تبدیل به ضد اقتدار شده که نمونه آن اقدامات صدام حسین بوده است.

شمخانی تصریح کرد: صدام حسین برای افزایش اقتدار خود به جنگ تحمیلی علیه ایران و حمله به کویت دست زد. دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: آمریکایی‌ها برای افزایش اقتدار خود به افغانستان و عراق حمله کردند ولی برون‌ داد آن منجر به ریختن قدرت و اقتدار به کیسه ایران شد. شمخانی افزود: امروز برای جلوگیری از انجماد راهبردی و عقب ماندگی، عربستان سعودی به یمن حمله کرد تا برای خود تولید اقتدار کند ولی هرگز انصارالله و حوثی‌ها آنطوری که در ادبیات سیاسی دنیا هم اکنون معروف شده‌اند در گذشته نبودند.

وی گفت: هرگز حوثی‌ها و انصارالله به دنبال تسلط بر جغرافیای یمن نبوده و نیستند در حالی که هم اکنون سلاح‌ها و قدرت زیادی دارند ولی آنها تنها به دنبال شنیدن صدایشان در دنیا بودند که در اثر این جنگ هدف انقلابیون حاصل شد. دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: بسیاری از کشورها برای اینکه اقتدار کسب کنند اقدامی را انجام می‌دهند که برون‌داد آن به زیان اقتدار آنها تمام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هر عمل و عکس‌العملی برون‌دادی دارد که اگر ناشی از تدبیر نباشد نمی‌تواند باعث اقتدار شود. دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: مردمی که احساس اقتدار می‌کنند نهادهای اقتدارساز خود را می‌شناسند ولی تعریف بد از این نهادها می‌تواند منجر به تضعیف آن شود.

وی گفت: تلاش‌های زیادی شده که در حوادث کشور سپاه پاسداران را تضعیف کنند ولی انسان‌هایی که حتی تمایلی به انقلاب ندارند کارکردهای داخلی و بیرونی سپاه را عامل عزت ایران می‌دانند. وی تصریح کرد: اقتدار در نگاه بیرونی مردم باید کاملاً ملموس باشد.

وی با اشاره به پروژه غرب در ایران هراسی و شیعه هراسی گفت: ملک‌ها، شیخ‌ها و شاه‌ها که درآمد سرانه، جغرافیا و تاریخ دارند جایگاهشان در تحولات منطقه‌ای و دفاع از ملت فلسطین کجاست که مردم منطقه و عرصه بین‌الملل این سوال را با اقدامات ایران مقایسه می‌کنند. شمخانی افزود: مردم منطقه، دفاع ایران از فلسطین و حمایت از صداهای منطقه و جنبش‌های آن را می‌بینند و آن را برای جمهوری اسلامی ایرانی اقتدارآور می‌دانند در حالی که برخی از کشورهای منطقه به جای شنیدن این صداها اقداماتی را که ناشی از عقب‌ماندگی تاریخی است انجام می‌دهد.

وی گفت: زمان‌بندی اولویت‌های اقتدار در زمان جنگ با اولویت‌های اقتدار در زمان صلح متفاوت و البته جابه‌جاست که انعکاس آن در تولید قدرت و ثبات خواهد بود. دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: امروز هیچ احدالناسی نمی‌تواند از نظر امنیت، ثبات و استقلال قرینه‌ای را برای ایران پیدا کند زیرا ساختار و رفتار ایران در سی و هفت سال اخیر برای ما تولید قدرت کرده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد:‌ بیش از ۳۰ انتخابات و همچنین رهایی گروگان در زمان‌های مناسب توانسته برای جمهوری اسلامی ایران اقتدار بیاورد. وی گفت: امروز مهمترین مؤلفه تعیین‌کننده اقتدار ملی ایران و پروزن‌ترین آن اقتصاد است. وی با بیان اینکه در گذشته دعوای اقتصاددانان در ایران بر اساس روش اقتصادی کینز، آدام اسمیت، مارکسیست و سوسیالیست‌ها بوده گفت: ولی امروز دیگر این دعوا را نداریم.

وی با اشاره به ابلاغ اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری گفت: این دستورالعمل مهمترین دستورالعمل فعلی اقتصاد کشور است. وی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی در آغاز جنگ هشت ساله عراق علیه ایران گفت: اگر ساختار متناسب اقتصادی با تهدید به سرعت در جنگ تحمیلی شکل نمی‌گرفت چه بسا در اهواز تسلیم می‌شدیم.

شمخانی افزود: مؤلفه‌های اقتدار کشورها برای تضعیف از سوی دیگران مورد هجوم قرار می‌گیرد و وقتی هویت‌های یک اقتدار در شرایط تحریم مورد حمله قرار می‌گیرد کاملاً روشن است که به دنبال تضعیف اقتدار آن کشور هستند. وی با تأکید بر اینکه مؤلفه اقتصاد مهمترین تدبیر فعلی است،‌ گفت: فراتر از سخنرانی باید به عنوان یک ضرورت ملی که در آینده تاریخ‌ساز است به مؤلفه اقتصاد نگاه ویژه‌تری داشته باشیم.

دبیرشورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: بعد از مدت‌ها که جنگ هشت سال عراق علیه ایران شروع شده بود توانستیم قرارگاه تشکیل دهیم و راهبردهای لازم را برای ادامه جنگ تعیین کنیم لذا به نظر می‌رسد که باید برای اقتصاد نیز قرارگاهی تشکیل دهیم چرا که در حال حاضر این موضوع مهمترین تهدید ماست. نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: عادت کرده‌ایم که هزینه‌های بچه شیخی داشته باشیم اما تولید ثروت بنگلادشی.

وی با اشاره به تأکیدات فراوان مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد اقتصاد گفت:‌ باید بی‌رحمانه با فساد اقتصادی مبارزه کنیم زیرا این موضوع به مانند موریانه انقلاب ما را خواهد خورد.

وی در پایان گفت: اگر به همدلی و همزبانی معتقدیم باید بتوانیم و البته انتظار هم آن است که از مرحله اقتصاد فعلی به تولید کارآمدی و بهینه‌سازی مصرف و تولید ثروت به عنوان یک ارزش ملی سریع عبور کنیم.
 
کلمات کلیدی : شمخانی، یمن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.