نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 316648
دستاورد بزرگ اجتماع میلیونی اربعین
حسین رضوانی، 21 آذر 94
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۰
"کسی که صاحب این مراسم بزرگ یعنی اباعبدالله الحسین(ع) به او توفیق داده که در حراست از آرامش این مراسم نقش ایفا کند و در این راه، رنج خطر را ببیند تا کسی نتواند فردای روز بیستم صفر تیتر بزند: "حادثه در اربعین"، چقدر نزد پروردگارِ حسین ماجور است؟"

بر اساس روایات نشانه‌های شیعه زیارت اربعین، داشتن انگشتر عقیق به دست راست، خواندن ۵۱ رکعت نماز در شبانه روز و… است. شیعه باید به واسطه نشانه هایش برای مردم دنیا شاخته شود. پس باید اربعین را با این نگاه دید نه صرف این که یک عمل مستحبی.

حد فاصل نجف تا کربلا، از هر رنگ و نژاد، همه برای تجدید بیعت آمده بودن و پا جای پای جابر بن عبدالله انصاری گذاشتند تا نشان دهند کربلا به عنوان یکی از اصلی ترین شعائر شیعیان و به طورکلی آزاد یخواهان جهان در هیچ زمانی کم شور و حرارت نخواهد بود. این حقیقت روشن و نظریه ثابت شده در اربعین امسال نیز مشاهده شد اما با یک تفاوت مهم.

امسال اربعین در حالی برگزار شد که داعش در مقاطع زیادی نسبت به خرابکاری در این مراسم با شکوه تهدید کرده بود که البته این تهدید، با اتفاقات پاریس -جدای از ابعاد مختلفی که این حادثه داشت - رنگ و بوی جدی تری گرفته بود.

برخلاف تحرکات داعش در پاریس که هنوز چرایی وقوع این حادثه در هاله ای از ابهام است و تحلیل های متفاوتی در رابطه با واقعه ارائه شده، در رابطه با قصد و نیت داعش برای خرابکاری در گردهمایی بزرگ اربعین همه متفق القول بودند که داعش علاقه بسیار زیادی برای ایجاد اختلال داشت اما آنچه مشاهد شد این بود که همه تیرها به سنگ خورد و زائران در کمال آرامش، جلوه ای از ایمان، اعتقاد و باورهای راستین را به نمایش گذاشتند. آنچه نگارنده مد نظر دارد اشاره به پشت صحنه زحماتی است که در رابطه با هرچه با شکوه برگزار شدن این مراسم انجام شد.

از نیروهای خدماتی که حدفاصل نجف تا کربلای معلی را چنان تمیز نگه داشتن که گویی آنجا یک خیابان عادی در یک روز عادی است تا موکب های فراوان ایرانی ها و عراقی ها که برای زائران حسینی(ع) یک استراحت گاه مطمئن و آرامش بخش بود. بعضی از موکب ها نیز بودند که علاوه بر کار ویژه آنها یعنی پخت غذا برای زائران حسینی، فعالیت هایی فرهنگی با فرم هایی جدیدی نیز انجام می دادند همانند موکب امام رضا(ع) که کارهای ابتکاری مثل برگزاری نمایش آیینی، روایت‌گری، زیارت مجازی امام رضا علیه السلام، خدمات اینترنتی و موبایلی و نیز پرسش و پاسخ در خصوص مسیر را در دستور کار خود قرار داد در مشاهده این فعالیت ها برای نگارنده حقیقتا فراموش نشدنی بود و هست.

اما مهمترین نیروهایی که در هرچه بهتر برگزار شدن این گردهمایی بزرگ نقش داشتند و البته کمتر از دیگران به چشم آمدند کسانی نبودند جز نیروهای امنیتی.
ورود و خروج افراد مختلف به عراق و بالعکس با هجم بالای تردد بدون هیچ گونه خطای امنیتی یک آزمون مقبول برای دستگاه های نظامی و امنیتی اعم از ناجا، سپاه، ارتش و وزارت اطلاعات بود که با توجه به بحث اصلی و مورد تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر هوشیاری در برابر نفوذ، نشان دادند نسبت به تعریف نفوذ در حیطه فعالیت خود به خوبی آگاه هستند و فضای کشور و همسایه ها را از این مسئله مصون می دارند.

در روی دیگر این ماجرا و در داخل خود عراق نیز ، باید علاوه بر حفظ شرایط سبز_امنیت کامل_ منطقه نجف تا کربلا از چندین ماه قبل، در روزهای برگزاری پیاده روی، بیشترین دقت و تمرکز توسط این نیروها انجام می شد تا خدای نکرده، تروریستی بین این جمعیت انبوه، دست به اقدام تروریستی نزند که این مهم نیز با همکاری پیوسته و مثبت نیروهای امنیتی، نمونه یک اقدام موفق بود که باعث شد هیچ اتفاق خاصی در این ایام به وجود نیاید.

برگزاری موفق مراسم اربعین حسینی تا بدان جا مثال زدنی بود که رسانه‌های غربی هم نتوانستند تعجب خود را از این اتفاق بزرگ پنهان کنند. شبکه یورو نیوز در این باره گزارش داد: بیش از ۲۰ میلیون نفر از مسلمانان شیعه در روزی که آن را اربعین می‌خوانند با وجود تهدیدات داعش به زیارت پیشوای سوم مذهبی خود رفتند.

شبکه بی‌بی‌سی انگلیس هم در گزارشی اذعان کرد : میلیون‌ها زائر شیعه با وجود تهدیدهای "گروه‌های تندرو" (تروریست‌های داعش) وجود دارد، برای شرکت در مراسم اربعین به شهر کربلا سرازیر شدند.

شرایط ایده آل امنیتی این مسیر به قدری مشهود بود که وزیر اطلاعات به راحتی به موکبی در مرز می‌رود و بدون هیچ مسئله مشکوکی، چایی می‌خورد و به دست اندرکاران خداقوت می‌گوید. این مسئله در خیل عظیم مسئولین سابق و فعلی ایرانی حاضر در مراسم همچون قالیباف، شهردار تهران و بسیاری از نمایندگان مجلس و سرداران و امیران سپاه و ارتش نیز قابل تعمیم بود که همچون مردم عادی و به دور از هرگونه حلقه امنیتی جداگانه، به پیاده روی پرداختند.

امام صادق علیه الصّلاة والسّلام - طبق روایت - فرمودند که "هر کس یک بیت شعر درباره ی حادثه ی عاشورا بگوید و کسانی را با آن بیت شعر بگریاند، خداوند بهشت را بر او واجب خواهد کرد." حال به نظر شما کسی که صاحب این مراسم بزرگ یعنی اباعبدالله الحسین(ع) به او توفیق داده که در حراست از آرامش این مراسم نقش ایفا کند و در این راه، رنج خطر را ببیند تا کسی نتواند فردای روز بیستم صفر تیتر بزند: "حادثه در اربعین"، چقدر نزد پروردگارِ حسین ماجور است؟
 
کلمات کلیدی : اربعين
 
مهم نیست
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۶:۲۰:۳۰
ببخشید - میتوانید از دیگر دستاوردها این اتفاق را تصرف و ورود نیروهای ترکیه ای به عراق را عنوان بفرمایید . ؟! (3382891) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۸:۵۸:۲۸
شما دردت یه چیز دیگه......واقعا ادم دل مرده رو نمیشه هیچ کاری کرد (3383094) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۷:۱۴:۳۳
ر اساس روایات نشانه‌های شیعه زیارت اربعین، داشتن انگشتر عقیق به دست راست، خواندن ۵۱ رکعت نماز در شبانه روز و… است. شیعه باید به واسطه نشانه هایش برای مردم دنیا شاخته شود. پس باید اربعین را با این نگاه دید نه صرف این که یک عمل مستحبی.
من فکر می کردم که نشانه های شیعه اعتقاد به اصول مذهب، پیروی از امام امامان حضرت علی علیه سلام بزرگ مرد تاریخ اسلام، برادر حضرت محمد ص می باشد. آقای رضوانی شما اجتهاد دارید که با این جمله می خواهید ثابت کنید که زیارت امام حسین واجب است. شما لطفا یک بار دیگر امامان ما را از اول تا آخر نام ببرید. همچنین اعلام بفرمایید که در چه کتابی و در چه مرجعی اعلام شده که امامی بر امام دیگر ارجح است. اگر من شیعه حضرت علی را بیش از دیگر امامان دوست دارم به این دلیل است که حضرت علی هم حضرت محمد را از دست داد و هم حضرت فاطمه را . هیچ امامی به اندازه امام علی تنها نبود، هیچ کسی مثل علی که مبارزترین مبارز زمان خود بود بخاطر حفظ اسلام مظلوم واقع نشد . فاجعه کربلا مشخصا فاجعه بزرگی است. اما چند سالی است که گویا سیاست بر این است که حضرت علی در پس زمینه باشد. حداقل در پرچم های عزا داری که من دیدم این طور نوشته شده: الله. فاطمه، ابوالفضل، یا حسین. (3382958) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۷:۲۳:۴۸
خدا را شکر که در این حماسه اربعین سیل میلیونی زائران عاشق مولا سیدالشهدا(ع) به بیش از 27 میلیون رسید در حالی که قطره خونی از دماغ کسی نیامد. که باید بگوییم ننگ بر آل سعود ملعون که با آن همه امکانات و دوربین‌های ناظر قریب به 8 هزار زائر بیت‌الله الحرام را با لب تشنه به مسلخ فرستاد. این نکته هم در اربعین افتخاری بود برای همه محبان اهل‌بیت عصمت و طهارت و لکه ننگی بر پیشانی دشمنان اسلام و استکبار جهانی. (3382968) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۷:۲۴:۱۰
همان‌طور که مردم عراق در مراسم اربعین خالصانه در خدمت زائران اباعبدالله‌(ع) بودند مردم ایران و به ویژه مشهد نیز به همان‌گونه پذیرای زائران عراقی و ایرانی علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) باشند. (3382969) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۸:۰۰:۲۷
چرا باید در کشور ما همه چیز جنبه سیاسی پیدا کنه بهتر که مذهب همچنان زلال و پاک بمونه (3383018) (alef-13)
 
سعید ایرانی
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۸:۲۲:۴۰
خدا را صد هزار مرتبه شکر که اتفاق بدی نیفتاد .هرچند سخنی ها و حوادث کوچکی بود.در کل این همه نباید به زیارت اون هم با این حجم بالا پرداخت .این ها با روح اسلام و سیره ی پیامبر و ائمه علیهم سلام همخوانی ندارد .روح اسلام کار و تلاش و آبادانی در بستری از عدالت و مهربانی است . (3383041) (alef-13)
 
زائر
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۹:۰۶:۰۶
بسمه تعالی
بی شک اظهار ارادت میلیون ها شیعه به ساحت مقدس ابی عبدالله (ع)،یکی از عظیم ترین تجمع ها و بزرگداشت ها در طول تاریخ است ،در باره کمبود ها و کاستی های این سفر (زیارت کربلا) زیاد می توان گفت و نوشت ولی انگار تقدیر چنین است که زائران کربلا از کرب و بلا بی بهره نباشند .انچه تاسف برانگیز است ،تحریف معنوی اربعین است یعنی توقف در ظواهر و موکب ها،خوردن ها و خوراندن ها ،براستی بهره برداری ،وابلاغ پیام واقعی امام حسین (ع){زندگی با عزت و زیر بار ذلت نرفتن}به عهده کیست ؟در جای جای کربلا تصاویر قمه زنی و عزاداری با آهنگ های نا مناسب پخش میشود ،تولیت آستان مقدس حسینی رسالت سنگینی را بر دوش دارد برایشان از صمیم قلب دعا کنیم که بتوانند از این همه اظهار ارادت در جهت اهداف آن حضرت بهره جویند . (3383107) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۲۰:۰۲:۵۳
شایسته است کامنتهای مخالف را هم منتسشر بفرمایید از دید من این مسائل دستاورد نیست من قرصی که برای کم کاری تیروئید به کار میره رو دستاورد میدونم و امثالهم.
نه اینکه ما رفتیم یه جایی بهمون حمله نشد پس دستاورده! این همه به شیعیان اینطرف و اونطرف در پاکستان و لبنان و..حمله شده اینا چی بوده پس؟ (3383199) (alef-13)
 
مادر
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۲۰:۰۴:۲۱
به نظر من یک قدرت نمایی و مانوور شیعه در اربعین به نمایش گذاشته شد و جنبه سیاسی اجتماعی آن بر ابعاد فردی عبادی غلبه داشت.یک سفرسخت و لذتبخش و جلوه ای از زمان ظهور. (3383201) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۲۳:۵۸:۱۵
مدیریت حوادث طبیعی و تروریستی در راهپیمایی باشکوه و تاریخی اربعین به علت تقارن زمانی با حادثه منا برای سرکوفت زدن به حاکمان عربستان قابل بهره برداری بود اما تعجب کردم هیچکس از این قضیه استفاده نکرد. عربستان درایت نداشت دو میلیون حاجی را مدیریت کند اما جهان شیعه توانست ۲۰ میلیون زائر را در پرتو خطرات تروریستی به سلامت به مقصد برساند! مقاومت سه ساله چهار شهر شیعه نشین سوریه در محاصره کامل دیوصفتان داعش در برابر تسلیم یکروزه موصل و کرکوک و ... را باید در همین روحیه و عنایات ائمه اطهار جستجو نمود. (3383757) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۰۹:۰۲:۲۹
دوست عزیز جو گیر نشو
توی همین اخبار مرتبط خبر ، بخون ببین چند نفر در تصادفات مرتبط با اربعین کشته شدند
اینقدر شعار ندیم !!
خبر سقوط جرثقیل در مسجد امام حسین تهران و کشته شدن چند نفر را بخون !!! (3384175) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۴ ۰۶:۴۳:۱۷
قطعا در مدیریت جمعیت میلیونی اربعین حضرت صاحب الزمان عج نقش داشتند و انشاالله مقدمه ای باشد بر ظهور اقا و حکومت جهانی ایشان (3389915) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.