توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426042
رشد بیکاری نشان از بی‌برنامگی اقتصادی دولت دارد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
یک کارشناس بازار کار معتقد است که آمارهای اعلامی دولت در رشد اقتصادی با وضعیت موجود بازار کار و فضای کسب و کار کشور تناقض دارد و هم‌اکنون به دلیل بی‌برنامگی‌های دولت شاهد بحران در بازار کار و موانع جدی در فضای کسب و کار هستیم.

حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با فارس، با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی ماه‌های گذشته که در آمارهای دولت اعلام می‌شود، صرفاً به دلیل صادرات نفت است، اظهار داشت: در شرایط حاضر حوزه کسب و کار کشور بسیار نامطلوب بوده و رشد اقتصادی اعلامی از سوی دولت نمی‌تواند ناشی از فعالیت‌های غیرنفتی باشد. 

وی افزود: در حوزه نفت، تعداد محدودی می‌توان اشتغالزایی کرد که آن هم رقم قابل توجهی نیست، بنابراین بخش عمده اقتصاد کشور از تعاونی‌ها گرفته تا بخش خصوصی، دچار بحران تعدیل نیروی کار به دلیل تعمیق رکود اقتصادی هستند.

حاج‌اسماعیلی خاطرنشان کرد: شعارهای دولت و شاخص‌هایی که از سوی آقای روحانی پیش از انتخابات برای رشد اشتغال و تولید بیان شده بود، محقق نشد و رشد اقتصادی فعلی طبق آمارهای دولتی، صرفاً به دلیل صادرات نفت است و مابقی صنایع، در رکود عمیقی به سر می‌برند. 

وی در عین حال به تناقض میان کسب و کار کشور و اشتغال با آمارهای اقتصادی دولت اشاره کرد و گفت: اگر رشد اقتصادی فراگیر در اقتصاد ملی وجود داشت، هم‌اکنون طبق آمارهای مرکز آمار ایران شاهد افزایش نرخ بیکاری نبودیم و وضعیت فعلی بهتر می‌بود. 

حاج‌اسماعیلی با بیان اینکه تسهیلات طی سال‌های گذشته به بخش واقعی تولید تزریق نشد، خاطرنشان کرد: بانک ها طی سال‌های گذشته، تنها به بنگاه‌هایی تسهیلات اعطا کردند که تقریباً اوضاع خوبی نسبت به اکثریت بنگاه‌ها داشتند و بسیاری از بنگاه‌های راکد همچنان با مشکلات سرمایه در گردش مواجه هستند. 

وی گفت: تمرکز دولت بر روی احیای بنگاه‌های راکد و نیمه‌فعال نبود، چرا که بانک‌ها ریسک پرداخت تسهیلات به این بنگاه‌ها را نمی‌پذیرفتند. 

وی گفت: در کنار همه این موارد، هیچ‌گونه برنامه جدی و سیاست اقتصادی متناسب با شرایط بازار کار کشور از سوی دولت ارائه نشد و دولت کار جدی هم در این زمینه به استناد آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در حوزه فضای کسب و کار و بازار کار نکرده است. 

این کارشناس بازار کار در ادامه به برنامه ششم توسعه کشور اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم، برخلاف تمام انتظارها که باید در حوزه کسب و کار و اشتغال کشور برنامه‌ای دقیق و جامعی ارائه می‌شد، وجود ندارد و یکی از ضعف‌های این لایحه، عدم تدبیر برای وضعیت بازار کار کشور است که عمده بیکاران کشور را دانش‌آموختگان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.
 
کلمات کلیدی : بیکاری، اشتغال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته