توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493246
سوالی که خیلی‌ها از شورای نگهبان دارند!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۸
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه در بحث انتخابات قانونگذار ما را منع کرده است گفت: بررسی صلاحیت افراد در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی قابل انتشار نیست، قطعا در رابطه با مشروع مذاکرات مربوط به صلاحیت ها نمی توان آن را منتشر کرد.

کار در شورای نگهبان متوقف بر ساعت معین نیست
 به گزارش باشگاه خبرنگاران، عباس علی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه شرایط کاری در شورای نگهبان به چه صورت است گفت: کار در شورای نگهبان متوقف بر ساعت معین نیست زیرا کاربعضا حجمی نیست که الزاما از ساعت 8 تا 4 بعداز ظهر باشد لذا بخش های اداری مانند سایر ادارات عمل می کنند اما برای اعضای شورای نگهبان زمان مفهومی ندارد ،هر وقت مصوبه ای می آید دیگر نمی توان متوقف بر زمان بود.
 
وی با بیان اینکه در مورد مصوبات در فرصتی که قانون تعیین کرده باید اعلام نتیجه کرد و همه اعضا باید حضور فعال داشته باشند و وظیفه قانونی خودشان را بدون توجه به ساعت زمانی مرسوم انجام دهند اظهار داشت: شورای نگهبان وظایف مختلفی دارد ، تفسیر اصول قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است که درچارچوب بحث های تقنینی لحاظ می شود.
 
کدخدایی با اشاره به اینکه شورای نگهبان دو وظیفه نظارت تقنینی و نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد خاطرنشان کرد: مذاکرات مجلس از طریق رادیو باید پخش شود و همه باید به تکلیف قانونی تبعیت کنند اما شورای نگهبان تکلیف قانونی برای انتشار مذاکرات را ندارد، نفس انتشاار مذاکرات خوب است لذا در بحث مربوط به مصوبات این کار انجام می شود به طوری که متن مذاکرات را منتشر می کنیم.

بررسی صلاحیت افراد در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی قابل انتشار نیست
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه در بحث انتخابات قانونگذار ما را منع کرده است گفت: بررسی صلاحیت افراد در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی قابل انتشار نیست، قطعا در رابطه با مشروع مذاکرات مربوط به صلاحیت ها نمی توان آن را منتشر کرد.
 
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در شورا فقط 12 نفر راجع به مسائل مهم تصمیم گیری می کنند گفت: در مجمع مشورتی در یک سالن افراد به دور هم نشسته و مذاکره می کنند، در سال 79 به پیشنهاد مقام معظم رهبری یک سازمان برای بررسی دقیق تر و بیشتر مطالب به عنوان پیش مقدمه ای برای مصوبات در بعد حقوقی و فقهی در نظر گرفته شد ، مرکز تحقیقات شورای نگهبان در سال 79 شکل گرفت به طوری که مجلس با حقوقدانان مصوبات را کارشناسی می کند و اگر لازم باشد از نمایندگان دولت و مجلس دعوت می شود تا مذاکرات مقدماتی انجام شود و نهایتا نظریه مشورتی برای اعضای شورای نگهبان ارسال می شود.

کدخدایی با بیان اینکه در قم زیر نظر یکی از فقهای شورای نگهبان مجمع فقهی داریم که از بعد فقهی موضوعات و مصوبات را بررسی ، رای گیری و در نهایت نظرشان را برای اعضا ارسال می کنند گفت: در روز بررسی مصوبه در صحن شورای نگهبان نظرات فقهی و حقوقی مورد بررسی قرار می گیرد.

شورای نگهبان فارغ از بررسی سند 2030 بود
 سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه موضوعاتی که برای شورای نگهبان ارسال می شود یا در مجلس به تصویب می رسد و یا برای بررسی تقنینی به شورا می آید و یا برخی مصوبات هیات وزیران است گفت:سند 2030 به عنوان مصوبه مجلس مطرح نشد و یا اینکه در هیات وزیران به عنوان اساسنامه نبود، پس مصوبه 2030 مسیر قانونیش این نبود که به شورای نگهبان بیاید لذا شورای نگهبان فارغ از بررسی و نظر بود.

موافقت نامه پاریس در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت
 
وی با اشاره به اینکه موافقت نامه پاریس در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت افزود: در این رابطه از مجلس خواسته شد تا ابهامات را رفع شود و در نهایت شورای نگهبان اعلام نظر کند.
 
کلمات کلیدی : کدخدایی ، سخنگوی شورای نگهبان ، انتخابات ریاست جمهوری ، بررسی صلاحیت ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.