توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463942
واکنش سازمان میراث فرهنگی به ادعای مالکیت بنیاد مستضعفان بر کاخ‌ها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹
سازمان میراث‌فرهنگی در پاسخ به ادعای مالکیت بنیاد مستضعفان بر کاخ‌ موزه‌های سعدآباد و نیاوران بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، متن این بیانیه به‌ این شرح است: «کاخ‌های نیاوران و سعدآباد که به‌جامانده از دوره قاجار و پهلوی است، متعلق به وزارت دربار بوده و هزینه ساخت و ایجاد باغ و ساختمان‌های آن از منابع ملّی پرداخت شده است. این اموال به‌هیچ‌وجه متعلق به خاندان‌پهلوی نبوده و ازاین‌رو، به دولت جمهوری اسلامی به‌نمایندگی سازمان تخصصی متولی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تعلق دارد.

در تاریخ ۱۳۵۷/۱۲/۱۳، زمانی که حضرت امام خمینی قدس سرّه الشریف، طی فرمانی اختیار اموال منقول و غیرمنقول خاندان پهلوی را به شورای انقلاب واگذار کردند، شورای انقلاب نیز بلافاصله به‌موجب لایحه قانونی مورخ ۱۳۵۹/۱/۲۳ کاخ‌‎های سعدآباد و نیاوران را برای ایجاد موزه به وزارت فرهنگ سابق واگذار کرد؛چراکه سند این املاک به‌نام وزارت دربار سابق، اداره بیوتات سلطنتی صادر شده بود و از آن تاریخ نیز این کاخ‌ها در اختیار وزارت فرهنگ وقت بوده و بعد از آن هم این سازمان به‌عنوان جانشین قانونی آن وزارتخانه اقدام نموده است.

پیش از این نیز بنیاد مستضعفان در جلسات مشترک در این خصوص توجیه و مجاب شده، لکن علی‌رغم همه توافقات، اقدام به طرح دعوی در محاکم کرده است. هرچند این سازمان کلیه اقدامات حقوقی لازم را برای حل موضوع و حفظ این ابنیه تاریخی ارزشمند که در فهرست آثار ملّی ایران نیز به‌ثبت رسیده انجام داده است، که پیش‎بینی می‎شود به‌زودی منتج به نتایجی شود که متضمن منافع ملّی کشور در حوزه فرهنگی باشد.

آنچه مسلم است سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی تنها متولی قانونی حفاظت و صیانت از میراث‌فرهنگی کشور است که در وظیفه‌اش حفظ و نگه‌داری، معرفی و بهره‌برداری فرهنگی و موزه‎ای از این مجموعه‎ها گنجانده شده است.

این دو مجموعه تاریخی‌فرهنگی در پهنه سبز شهر تهران، که تنفّس‌گاه شهری نیز محسوب می‌شود، بخشی جدایی‌‌ناپذیر از هویت دوران‌معاصر معماری و شهری تهران است و سازمان میراث‌فرهنگی وظیفه خود می‎داند از منظر حقوقی و قانونی تمام تلاش خود را برای حفاظت و صیانت از آن به‌کار گیرد.»
 
کلمات کلیدی : سازمان میراث فرهنگی + بنیاد مستضعفان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.