نظر منتشر شده
۲۵۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 203841
چرا مرگ بر آمریکا ؟؛ چرا مذاکره با آمریکا؟
احمد توکلی، 11 آبان 92
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۴
این روز ها ایامی است که در تاریخ انقلاب اسلامی با تظاهرات ضد آمریکایی شناخته می‌شود. امسال در روزهایی این چنین، وضعیت خاصی پیش آمده که شاید برای کاهش دشمنی عملی آمریکا با ملت ایران راه‌هایی پیدا شود. به همین مناسبت تردیدهایی نسبت به جلوه‌های ابراز برائت از ستمگری و سلطه‌طلبی هیات حاکمه ایالات متحده آمریکا و مظالمی که این حکومت طی حدود یک قرن اخیر بر ملت ایران روا داشته، به وجود آمده است. هدف از این نوشته پاسخ به پرسش های اساسی مرتبط به این موضوع است:

۱. چرا شعار "مرگ بر آمریکا" اساساً پسندیده است؟

۲. آیا می شود با کشورهای دیگر مراوده داشت و در عین حال خواهان مرگ و نابودی اقدامات و روشهای ظالمانه و استکباری دولت آن بود؟

۳. در وضعیت امروز ادامه ابراز برائت مردم ایران از دولت آمریکا به مصلحت است؟

۱) چرا شعار "مرگ بر آمریکا" اساساً پسندیده است؟

ابراز نفرت و لعن و نفرین از ستمگری و ستمگران، امری کاملا فطری و ممدوح است. حتی ظالمان از این که ظلم متوجه آنها بشود بیزارند. تمام قواعدی که بشر برای نظم و امنیت جوامع وضع کرده است بنا بر فرض بر همین امر فطری تکیه دارد. در مناسبات بین المللی نیز تلاش ها لااقل در ظاهر ، معطوف به حاکمیت قواعدی است که مانع سلطه کشوری بر کشور دیگر شود. حتی همین تحریم هایی که علیه ما وضع شده است به بهانه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی وضع می شود، چرا؟ چون ادعای مذکور با ادعای دیگری تکمیل می‌شود که ایران اتمی سلطه‌جویی خواهدکرد و مانع دوام امنیت منطقه و جهان می‌گردد. وقتی امری بنا بر فطرت همه ابناء بشر باشد، حسب اقتضاءِ این نفرت، اقدامی را برای نشان دادن بیزاری در پی داشته است. آن قدر این مسأله روشن است که در کشورهای غربی برای اظهار این تنفر قاعده وضع شده و تظاهرات علیه امور منفور ضابطه‌مند است.

در سلطه‌گری و ستمکاری دولت آمریکا، غیر از افراد هم سنخ خودِ آنان و جاهلان و غافلان از مناسبات و تاریخ چند صد ساله آمریکا، چه کسی تردید دارد؟ تاریخ آمریکای مرکزی و جنوبی، آسیای شرقی، و خاورمیانه مشحون از سلطه گری خونین و مزورانه ایالات متحده آمریکا است. چند نمونه:

۱. در گواتمالا، در سال ۱۹۵۴ با كودتای نظامی، جاكوب آربنز را كه با ۶۵% آراء رای دهندگان انتخاب شده بود، سرنگون كرد . جرم او ملی كردن ۵/۱ میلیون هكتار زمین زراعی بود.، در حالی که ۳% مالكان، ازجمله شركت آمریكایی یونایتدفروت ،مالك ۷۰% زمین ها بودند. دیكتاتور نظامی كودتاچی بلافاصله پس از تسلط ،اصلاحات ارضی را لغو، سواد آموزی را متوقف و معلمان را اخراج و تعاونی‌های كشاورزی را منحل كرد. این حاكمیت نظامی بدنام ۳۰سال با حمایت آمریكا به خود كامگی ادامه داد.

۲. در شیلی، سالوادور آلنده رئیس جمهور منتخب صنایع مس، ازجمله چندین شرکت بزرگ آمریکایی فعال در این صنعت را ملی کرد. از همان ابتدای دوره در ۱۹۷۰ با اخلال های سیا روبرو شد. سرانجام در سال ۱۹۷۳ سیا با حمایت از ژنرال پینوشه كودتای نظامی به راه انداخت و آلنده کشته شد و به ۴۳ سال دوره دموکراسی در شیلی خاتمه داد. پینوشه كه درتمام دوران بیست و چند ساله حكومتش از حمایت آمریكا برخودار بود در پایان حاكمیت سفا كانه اش ۱۰۰ هزارزندانی و كارنامه قتل ۲۰هزار نفر از مخالفان را همراه داشت.

۳. در فلیپین سه سال طول كشید تا آمریكائیان وحشی بتوانند مقاومت مردم به رهبری امیلیون اگوینالدو را با ۷۰ هزار نیروی نظامی سركوب كنند. سناتور آلبرت بیوریج در نطق ۹ژانویه ۱۹۰۰ دركنگره گفت:

“آقای رئیس جمهور! موقع رك گویی فرارسیده است. فیلیپین برای همیشه به ما تعلق دارد .... فراسوی فیلیپین بازارهای نامحدود چین قرار دارد . ما از هیچ كدام صرف نظر نخواهیم كرد. ما ماموریت نژادی و سرپرستی تحت امر خداوند را برای تمدن دنیا، رها نخواهیم كرد ”

۴. در فلسطین جنایات اسرائیل همواره تحت حمایت آمریکا انجام شده است. رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مصاحبه با سی ان ان گفت(ماه مه ۲۰۰۲):
”باید سعی كنیم اسرائیل سلطه خود را بر كرانه باختری و نوار غزه حاكم سازد و فلسطینی ها را مجبور كنیم آنجا را ترك كنند...ما قادریم در سرزمین های عربی هزاران منطقه را نشان دهیم كه سرزمین مستقل فلسطینی در آنجا ها تشكیل شود و این همه دردسرهم نباشد!”

۵. در کشور خودمان، در جریان ملی شدن صنعت نفت، بیشترین پشتیبانی را از انگلستان، آمریکا به عمل آورد. پاداش آمریكا در قبال حمایت از انگلستان در نهضت ملی شدن صنعت نفت، سكانداری چپاول ایران بود كه با كودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تكمیل شد. اسناد محرمانه CIA كه در سال ۲۰۰۰ منتشر شد طرح كودتا و عملیات آژاكس را رسما علنی کرد.

در انقلاب، در سالهای پس از پیروزی و در سالهای جنگ، بدترین رفتار را با ملت ایران کرد. روبرت نوواك روزنامه نگار آمریكایی در واشنگتن پست نوشت(۲۶ سپتامبر ۲۰۰۲۹):

"طبق گزارش مجلس سنای آمریكا ، مواد سمی و تولید كننده امراض ، تحت پروانه دولت آمریکا در سالهای ۱۹۸۵-۱۹۸۸ كه هنوز جنگ عراق علیه ایران ادامه داشت، به عراق صادر می‌شد. این مواد سمی و بیولوژیك را بازرسان سازمان ملل كه پس از جنگ ۱۹۹۱ خلیج فارس برای انهدام مواد كشنده شیمیایی به عراق رفته بودند، در آنجا دیدند»

هنوز هم این کینه توزی‌ها با تحریم های غیرقانونی برای باز داشتن ملت ایران از دستیابی به فناوریهای نوین، به بهانه سلاح اتمی ادامه دارد. همین دولت آمریکا بود که وزیر دفاعش گفته بود ریشه ملت ایران را باید خشکاند. و یا رئیس جمهورش ایران را محور شرارت خواند و اخیرا نیز معاون وزیر خارجه‌اش، مردم ایران را ذاتا فریبکار دانست. جنایات ایالات متحده در افغانستان و عراق و مصر را نیز همه به یاد داریم. و جدیدترین شاهد مثال هم، افشای رفتار استکباری حتی با نزدیکترین متحدانش یعنی جاسوسی از مقامات و شهروندان غربی است.

حالا اگر ملت ایران به دلیل این جنایات و هزاران برابر آن ها آرزوی مرگ چنین اقدامات و روشها را بکند، رفتاری انسانی کرده است یا غیرانسانی؟ رفتاری منطبق بر منطق قرآن دارد یا ندارد؟ قرآنی که می گوید:

"لاَّ يُحِبُّ اللّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوَءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَن ظُلِمَ، خداوند ناسزاگویی و بدگویی را دوست ندارد مگر از کسی ظلمی به او رفته باشد."(نساء/۱۴۸). یا درباره یهودیان و مسیحیانی که موضع اعتقادی مشابه کفار پیش از حضرت موسی و حضرت عیسی علیهما السلام اتخاذ کرده بودند، می‌گوید:

"قَاتَلَهُمُ اللّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ، خدا آنان را بكشد چگونه [از حق] بازگردانده مىی‌شوند."(توبه/۳۰). یا با صراحت از آنان اعلام برائت می‌فرماید:

"بَرَاءةٌ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى‌الَّذِينَ عَاهَدتُّم مِّنَ الْمُشْرِكِينَ، این اعلام بیزاری خدا و رسولش است نسبت به مشرکانی که با آنان معاهده دارید."(توبه/۱)

آیا ملت ایران از فطرت انسانی خویش و روش خدا پیروی کند یا از کسانی که او را به خاطر ظلم‌ستیزی و ابراز نفرت نسبت به روحیه و روش استکباری ملامت می‌کنند؟

۲) آیا میشود با چنین دولتی با مواضع ضدانسانی سابق الذکر مذاکره کرد؟ یا بالاتر، رابطه سیاسی برقرار کرد؟

مذاكره يا رابطه سياسي تابع مصالح ملي است. رابطه با آمريكا نه مثل نماز است كه واجب باشد، نه مثل شراب است كه حرام باشد، بلكه تابع مصالح ملي است. به اصطلاح فقهي بايد ديد با مذاكره و رابطه غبطه مسلمانان تامين مي شود يا با عدم مذاكره و قطع رابطه. يك مصلحت عمومي براي همه مسلمانان و ايرانيان وجود دارد كه اصل است. در جهانی كه به تعبير امام خميني يك شهر شده كه كشورهاي مختلف هر يك، محله‌اي از آن شهرند، اصل بر ارتباط داشتن با همه محله‌هاي شهر است كه بدون آن زندگي مقدور نيست.

در سال‌هاي اول دهه شصت هجري شمسي، جرياني به ظاهر انقلابي در سپاه زير نظر سيدمهدي هاشمي معدوم (سردسته گروه منحرف و فتنه‌گري كه در بيت مرحوم آيت الله منتظري نفوذ داشت) شعار «رابطه با ملت‌ها آري، رابطه با دولت‌ها نه» را سر مي‌داد كه امام امت رحمه الله عليه در ملاقات سفيران و كارداران جمهوري اسلامي با ايشان، در دو سال پياپي به اين تفكر حمله كردند و بر ضرورت داشتن رابطه با همه كشورها تاكيد شديد داشتند. تنها دو استثنا داشت كه اسرائيل و آفريقاي جنوبي قبل از نلسون ماندلا بود. آمريكا نيز خودش با ما قطع رابطه كرده بود و از موضع متكبرانه و فرا دست وارد مي‌شد. امام فرمودند آقاي كارتر اين نمي‌شود كه شما در عرش باشيد و ما بر فرش و با هم مذاكره كنيم؛ شما هم از عرش فرود آئيد و بر فرش بنشينيد، آنوقت مذاكره مقدور است.

طي سال‌هاي طولاني همواره وقتي آمريكا دعوت به مذاكره مي‌کرد پيش شرط مي‌گذاشت كه شما بايد بياييد در مذاكرات بگوئيد چرا سلاح كشتار جمعي مي‌سازيد؟ چرا حقوق بشر را نقض مي‌كنيد؟ چرا از تروريست‌ها حمايت مي‌كنيد؟ در واقع دعوت به محاكمه بود، نه مذاكره. آمريكا خود در مقام شاكي، دادستان و قاضي مي‌نشست و ايران را در مكان متهم مي نشاند. بديهي بود كه پذيرش مذاکره با چنين آرايشي بلاهت بود نه عقلانيت. مقامات جمهوري اسلامي هم همواره مي‌گفتند، هيچ پيش‌شرطي را نمي‌پذيريم، بلكه اول بايد آمريكا دارايي‌هاي ما را كه به طور غيرقانوني بلوكه كرده‌ آزاد كند تا علامتي از اراده سياسي مسالمت‌جويي باشد.

اين مشي جمهوري اسلامي هم بر آموزه‌هاي قرآن و سنت استوار بوده است كه در سوره توبه دراين باره آمده است:

"بَرَاءةٌ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى الَّذِينَ عَاهَدتُّم مِّنَ الْمُشْرِكِينَ... وَأَذَانٌ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى النَّاسِ يَوْمَ الْحَجِّ الأَكْبَرِ أَنَّ اللّهَ بَرِيءٌ مِّنَ الْمُشْرِكِينَ وَرَسُولُهُ ... إِلاَّ الَّذِينَ عَاهَدتُّم مِّنَ الْمُشْرِكِينَ ثُمَّ لَمْ يَنقُصُوكُمْ شَيْئًا وَلَمْ يُظَاهِرُواْ عَلَيْكُمْ أَحَدًا فَأَتِمُّواْ إِلَيْهِمْ عَهْدَهُمْ إِلَى مُدَّتِهِمْ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ ... كَيْفَ يَكُونُ لِلْمُشْرِكِينَ عَهْدٌ عِندَ اللّهِ وَعِندَ رَسُولِهِ إِلاَّ الَّذِينَ عَاهَدتُّمْ عِندَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ فَمَا اسْتَقَامُواْ لَكُمْ فَاسْتَقِيمُواْ لَهُمْ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ ... كَيْفَ وَإِن يَظْهَرُوا عَلَيْكُمْ لاَ يَرْقُبُواْ فِيكُمْ إِلاًّ وَلاَ ذِمَّةً يُرْضُونَكُم بِأَفْوَاهِهِمْ وَتَأْبَى قُلُوبُهُمْ وَأَكْثَرُهُمْ فَاسِقُونَ ... لاَ يَرْقُبُونَ فِي مُؤْمِنٍ إِلاًّ وَلاَ ذِمَّةً وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُعْتَدُونَ ... وَإِن نَّكَثُواْ أَيْمَانَهُم مِّن بَعْدِ عَهْدِهِمْ وَطَعَنُواْ فِي دِينِكُمْ فَقَاتِلُواْ أَئِمَّةَ الْكُفْرِ إِنَّهُمْ لاَ أَيْمَانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ يَنتَهُونَ (توبه/۱-۱۲)

[اين آيات] اعلام بيزارى [و عدم تعهد] است از طرف خدا و پيامبرش نسبت به آن مشركانى كه با ايشان پيمان بسته‌‏ايد ... و [اين آيات] اعلامى است از جانب خدا و پيامبرش به مردم در روز حج اكبر كه خدا و پيامبرش در برابر مشركان تعهدى ندارند ... مگر آن مشركانى كه با آنان پيمان بسته‏ايد و چيزى از [تعهدات خود نسبت به] شما فروگذار نكرده و كسى را بر ضد شما پشتيبانى ننموده‏اند پس پيمان اينان را تا [پايان] مدتشان تمام كنيد چرا كه خدا پرهيزگاران را دوست دارد ... چگونه مشركان را نزد خدا و نزد فرستاده او عهدى تواند بود مگر با كسانى كه كنار مسجد الحرام پيمان بسته‏ايد پس تا با شما [بر سر عهد] پايدارند با آنان پايدار باشيد زيرا خدا پرهيزگاران را دوست مى‏دارد ... چگونه [براى آنان عهدى است] با اينكه اگر بر شما دست‏يابند در باره شما نه خويشاوندى را مراعات مى‏كنند و نه تعهدى را. شما را با زبانشان راضى مى‏كنند و حال آنكه دلهايشان امتناع مى‏ورزد و بيشترشان منحرفند ... در باره هيچ مؤمنى مراعات خويشاوندى و پيمانى را نمى‏كنند و ايشان همان تجاوزكارانند ... و اگر سوگندهاى خود را پس از پيمان خويش شكستند و شما را در دينتان طعن زدند پس با پيشوايان كفر بجنگيد چرا كه آنان را هيچ پيمانى نيست باشد كه [از پيمان‏شكنى] باز ايستند"

از اين آيات نوراني چنين فهميده مي شود كه:

- بيزاري جستن مانع مذاكره و معاهده نيست. به شرط آنكه كشور متخاصم برعهدش بماند.

- در اين صورت لازمه تقوا رعايت عهد في مابين است. حتي با مشركي كه از او بري هستيم.

- اينكه معتقديم كه مشركان به سوگند و پيمانشان پايبند نيستند و اكثرشان عهدشكن و تجاوزكارند، باعث نمي شود كه وارد مذكره يا معاهده شويم.

- البته بايد هوشياري و مراقبت باشد تا اگر عهدشكني كردند حالت مخاصمه تجديد مي شود و بايد سران كفر را هدف گرفت نه توده‌هاي ناآگاه را.

- جنگ و نزاع نيز بر سر رعايت پيمان است.

روشن است كه انجام مذاكره و رساندنش به معاهده و امضاي آن، با ناسزا و ناسزا و نارواگويي مذاكره‌كنندگان يا مقامات رسمي دولتي قابل جمع نيست ولي مقامات غيردولتي و مردم مي توانند كار خود را بكنند. در اين مورد از امام رضوان‌الله تعالي عليه، موارد روشني به خاطر داريم. مثلا در قصه جنايات آل سعود در مكه مكرمه در سال ۱۳۶۶، امام فرمودند كه اگر از صدام بگذريم، از آل سعود نخواهيم گذشت. در عين حال بعد از يكي دو سال به وزارت خارجه دستور داند كه باب مذاكره و تجديد رابطه را طي كند، كه شد. يا در ماجراي سلمان رشدي درحاليكه فتواي مشهور اعدام انقلابي آن ملعون را صادر فرمود، دولت را از موضعگيري رسمي منع فرمود.

تجربه بشري هم همين تفكيك را نشان مي‌دهد. هم‌اكنون در آمريكا سالانه فيلم‌‌هاي زيادي عليه ملت و دولت ايران ساخته مي‌شود، هر روز مقالات و پيام‌هاي ضدايراني، حتي ضد ملت ايران منتشر مي‌گردد، ولي به بهانه آزادي بيان دولت آمريكا هيچ مسئوليتي برعهده نمي‌گيرد، بنابراين مردم، رسانه‌ها (در معناي عام) مي‌توانند به ابراز نفرت و بيزاري خويش از نظام ادامه دهند و دولت هم كار خودش را بكند. البته با نظارت رهبري و مردم. اعتقاد به پيمان شكني تاريخي آمريكا نيز باعث متوقف كردن تلاش براي حل مسائل في ما بين نيست، فقط مراقتب بيشتر مي طلبد.

۳) وضعيت امروز چه تفاوتي با گذشته كرده است تا بپذيريم كه مذاكره پي‌گيري شود و در اين صورت بازهم ادامه ابراز بيزاري از هيات حاكمه آمريكا درست است؟

به نظر اينجانب تفاوتي كه در اين مرحله پيش آمده است كه منجر به اجازه رهبري در انجام مراودات هوشيارانه براي آزمودن عملی ادعاهای مقامات آمریکایی و رفع تحريم‌هاي ظالمانه شده است، تغيير ادبیات و گفتار بخشی از مقامات دولت آمريكاست.

براي اولين بار:

۱) رئيس دولت آمريكا بدون هيچ پيش شرطي پيشنهاد مذاكره مستقيم داده
۲) از احترام متقابل و گفت‌گوي برابر ياد كرده
۳) وزيرخارجه اين كشور به اصل غني‌سازي تعرضي نكرده و ميزان غني‌سازي را مورد اعتراض قرار داده است.

البته اينكه چرا در اين اوضاع و احوال آنان به اين نتايج رسيده‌اند، بحث جداگانه‌اي مي‌طلبد. بنابراين فرصتي هم براي ما پيدا شده كه بي‌توجهي بدان، يا بدتوجهي به آن، هر دو مي‌تواند براي ملت بزرگوار ايران و اسلام عزيز هزينه داشته باشد.

معناي بي توجهي معلوم است، نبايد از كنار اين فرصت تاريخي و تقريبا بي‌سابقه بي‌اعتناي گذشت. اما بدتوجهي آن است كه موضع اصيل ديني و انساني ضد ظلم و استكبار بودن خود را فراموش كنيم. مردم خود را از ابراز تنفر نسبت به ستمكاري و كبريايي ورزيدن باز داريم. ذوق‌زدگي نشان دهيم. درست برعكس هر كسي بايد كار خودش را بكند، مردم بر سر پيمانشان با خدا و شهدا هستند و با حفظ موضع اعتقادي، فطري و انساني خويش عمل مي‌كنند، دولت را هم قابل اعتماد مي‌شمارند و به ان در چارچوب حكمت، عزت و مصلحت، اجازه تعقيب منافع كشور را مي دهند. در عين حال با چشم‌هاي بيدار مراقب رفتارها و نتايج هستند.

هر نوع میلي كه نشانه ضعف ملت باشد، براي مذاكره‌كنندگان ما هزينه دارد، چون قدرت چانه زني آنان را بر سر كسب منافع بيشتر كاهش مي‌دهد. كمك به دولت و تيم مذاكره كننده اين نيست كه مثلا تابلوهاي صداقت آمريكايي را پايين بكشد، بلكه برعكس است. ذوق‌زدگان هم به اشتباه يا تعمدا با شدت بيشتري تيم ايران را تضعيف مي‌كنند. اشتباه برخي اين است كه تصور مي‌كنند با مذاكره و معاهده با آمريكا همه مشكلات كشور حل مي شود، مگر سوءمديريت، سوء سياست و فساد و خودرأیی را دخيل در پيدايش اين وضع نمي‌دانند كه چنين تصور غلطي را ترويج مي‌كنند. مگر آمريكا در اين كشور آقايي نمي‌كرد و فقر و بيچارگي حاكم نبود؟ مگر هم اكنون كشورهايي كه در منطقه آمريكايي شده‌اند، بيچارگي و بدبختي ندارند؟ با كساني هم كه تعهد دارند حرفي نداريم. زمان رسوايي آنان نيز خواهد رسيد. اينان مصداق بيماردلاني هستند كه قرآن مجيد درباره شان مي فرمايد:

"فَتَرَى الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ يُسَارِعُونَ فِيهِمْ يَقُولُونَ نَخْشَى أَن تُصِيبَنَا دَآئِرَةٌ فَعَسَى اللّهُ أَن يَأْتِيَ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِّنْ عِندِهِ فَيُصْبِحُواْ عَلَى مَا أَسَرُّواْ فِي أَنْفُسِهِمْ نَادِمِينَ (مائده/۵۲) مى‏بينى كسانى كه در دلهايشان بيمارى است در [دوستى] با آنان شتاب مى‏ورزند؛ مى‏گويند مى‏ترسيم به ما حادثه ناگوارى برسد. اميد است‏خدا از جانب خود پیروزی يا امر ديگرى را پيش آورد تا [در نتيجه آنان] از آنچه در دل خود نهفته داشته‏اند پشيمان گردند."

۴) آیا شعار مرگ بر آمریکا ابدی است و باید در هر شرایطی تکرار شود؟

جواب منفی است، تاکید شد که امور مربوط به سیاست خارجی تابع مصالح ملی و اقتضائات آن است، ممکن است روزی مردم با توجه به اقتضائات و مصالح نظام از ابراز بیزاری خودداری کنند. چنانکه در گذشته در مواردی چنین شد. آنچه مهم است امروز، عکس چنین حالتی ضرورت دارد. بگذارید فطرت ایرانیان همچنان ضد ظلم و استبداد و استکبار باقی بماند.
 
رضا
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۳۴:۲۶
به نظرم با گفتن خزانه خالی و پایین کشیدن پلاکاردها بیشترین کمک را دولت به طرف غربی کرده است (1753701) (alef-6)
 
محمدی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۲۲:۳۷
یک طول وعرض جغرافیایی درقاره آمریکای شمالی وجودداره که نامش را همه اعم از مردم خودش وجهان وسازمان ملل به نام ایالات متحده آمریکا میشناسند.هر مدالی که مردم این کشور درجهان میگیرند،هرخبری که دردنیا برای این طول وعرض گفته میشه به نام کشوری نامیده میشه به نام آمریکا.محل تولد مردم اینکشور به نام آمریکاثبت شده ومردم این کشور که خیلیهاشون هم باسیاستهای هیئت حاکمه آنجا مشکل جدی دارند خودرا آمریکایی مینامند.من شک دارم وقتی ما میگوئیم "مرگ برآمریکا"واین شعاردر تلویزیونهای آمریکایی پخش میشه اون آمریکایی که درمقابل تلویزیون نشسته وشنونده فریاد"مرگ برآمریکا"از طرف من ایرانیست قبلش مقاله آقای توکلی را خوانده باشه وعلت وفلسفه شعار "مرگ برآمریکا" از دهان من ایرانی رو بدونه؟براستی ما با این شعار به شستشوی مغزی صهیونیستهای جنایتکار ومکارولابی آنها برای ایجاد موج ایران هراسی کمک نکرده ایم؟او در مورد ایران وایرانی چه فکر میکنه؟آیا برای اینکه به قول آقای توکلی "فطرت ایرانیان همچنان ضد ظلم و استبداد و استکبار باقی بماند" شعار "مرگ برآمریکا" باید بدهیم؟آیا این صغری وکبری ها ومثالهای تاریخی که آقای توکلی برای دلیل دادن شعارهای مرگ برآمریکاآورده اند(وبسیاریش هم درست بود)برای بعضی کشورها که درحال حاضر روبط خوبی هم باهاشون داریم(که کار درستی هم میکنیم چون با دنیا که سرجنگ نداریم) نمیشود بیشترش را آورد؟آیا این دلیل میشود که علیه آنها هم شعار"مرگ بر(نام کشورموردنظر)"سربدهیم؟ (1753957) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۳۴:۱۲
به نظرم اشتباه میکنید! ما مثل بچه ها فقط داریم خودمون رو گول میزنیم! مگه مناظرات تلویزیونی یادتون رفته که همه حرفها در رابطه با این موضوعات زده شد و اینکه نباید تحریم میشدیم و اینکه باید با کدخدا مذاکره کنیم؟ ابنها توجیهات دوستان است وگرنه اصلا نباید تحریم میشدیم! تا وقتی اقرار به اشتباه در این مملکت به عنوان یک امر پسندیده فرهنگ سازی نشود ما بجائی نمیرسیم! اینکه ما حفظ ظاهر کنیم هم حرف قشنگی نبیست! فقط به این فکر کنید که اکثریت مردم چه میخواهند اگر حرکتی با تصمیم کل ملت انجام شود هیچگاه دچار ضعف نخواهیم شد و ملت آماده دادن هزینه هم برای ان تصمیم خواهد بود و همیشه سربلند خواهیم ماند حتی اگر اشتباه باشد. (1754405) (alef-13)
 
سام
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۰۲:۵۵
درنمایشگاه عکسهای هوایی چندسال پیش یکی ازمسولین رده بالا شرکت کرده بودووقتی یکی ازعکسهای هوایی تهران را دید ازبعدنظامی بسیار ناراحت شد وگفت میدانید که اگراین عکسها به دست آمریکاییها بیفتد چه خطراتی برای کشورخواهدداشت تنها بعد ازتوضیح کارشناس مربوطه مبنی براینکه این تصاویر باهزینه بسیار بیشتر ازکشورثالث خریداری شده وتصاویری است که آمریکاییها اجازه پخش آن راداده اند تازه متوجه شد که عکسها ازماهواره های غیر نظامی آمریکاست حالا این چه ساده نگری است وعوامفریبی که فکرمیکنید آنها نمیدانسته اند درآمدهای کشور چقدر است (1754462) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۵۱:۱۴
دوست عزیز تا وقتی برخی مسوولان سر زیر برف باقی بمانند و منطقشان لجبازی باشد، به جایی نمیرسیم... (1754711) (alef-13)
 
سلامتی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۱۰:۲۱
یک نگاه به نقشه قدیم ایران بیندازید ببینید کشورهای گرجستان،ارمنستان،آذربایجان و..راکدام کشورازایران جداکرد.ببینید کدام کشور گیلان وآذربایجان رااشغال کرد وکدام کشور حرم مطهر امام رضا رابه توپ بست،وحالا به آن کشور بااین همه جنایت مرگ نمیگوییم.واقعا بیایید رفراندوم برگزار کنید (1754474) (alef-13)
 
mart
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۴۷:۲۱
مردم در انتخابات نظرشان را اعلام کرده اند ولی به مذاق برخی خوش نیامده متأسفانه. (1754705) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۵۷:۰۵
دوست عزیزاین چه منطقی هست که تا یه اتفاق رخ میده بحث روسیه رو مطرح میفرمایید.اصلا مرگ بر روسیه.حالا یه سوال مطرح است.اینکه یه اتفاق تاریخی رو مربوط به رابطه الان ما باامریکا میکنید چه نتیجه ای میخواهید بگیرید؟؟
ایا روسیه مارا ازابتدا تحریم کرد؟
ایاروسیه در ایران کودتا کرد؟
ایا روسیه درهمه امور ایران در زمان پهلوی دخالت داشت؟
ایا روسیه در ایران دنبال کاپیتولاسیون بود؟
ایا روسیه به همین شاه بیشتر خیانت کرد یا امریکا؟
ایا روسیه به منافقین کمک تسلیحاتی ونظامی کرد؟
ایا روسیه به صدام بیشتر کمک کرد یاامریکا درحالی که روسیه متحد عراق بود؟
ایا روسیه بعد از جنگ قانون داماتو را اجرا کرد؟
ایا روسیه به هواپیمای مسافربری ما حمله کرد؟
ایاروسیه مارامحور شرارت خواند؟
ایا روسیه بود که گفت دی ان ای ایرانی هامکر وفریب است؟
ایا روسیه ملت مارا وحشی خواند؟
ایا روسیه نام سازمان منافقین را ازلیست تروریسم خارج کرد؟
وهزارتا ایا ی دیگر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکبار از خودت این سوالها رو بپرس (1754727) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۱۱:۵۲
يعني سفسطه از اين بد تر نميشود.
اولين صحبت در مورد اميركا بود نه روسيه. حالا در مورد روسيه رفتار ما ممكن است غلط باشد. ثانيا روسيه چهار بار توي اين مدت پوست انداخته. ما كه با جغرافياي روسيه مشكل نداريم.
امريكا همان است كه بود. اي كاش صحبتهاي جلسه رأي اعتماد وزير دفاع امريكا به فارسي ترجمه ميشد تا ببينيد چه ميگويم (1754759) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۰۷:۳۳
بذار آمریکا کله پا بشه سراغ اونم میریم! (1754911) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۶:۰۹
بعلاوه بگوئیدچه کشوری شوروی هاراازایران بیرون کرد جه کشوری ایران را در مقلبل خطر کمونیسم حمایت کرد یا چه کشوری مانع اشغال کل ایران توسط روسها شد خوب معلوم است امریکا (1755142) (alef-13)
 
خانی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۱۰:۵۵
تا زمانی که ان کشور وجود داشت و قداره می کشید خیلی محکم در شعارهایمان مرگ بر شوروی هم می گفتیم ، امروز که از هم پاشیده و هر ایالت ولایتش بدبختر از دیگری است. اگر امریکا هم ان شاالله روزی چنین شود آنقدر به انها ترحم خواهیم داشت که حتی بخاطر با وجود رنگین بودن دستهای آنها به خون پدرم هم از خیر مرگ بر ایشان گفتن بگذرم (1755302) (alef-13)
 
مشهدی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۰۱:۰۶
خدا می دونه تو این مدت چقدر با این ذوق زدگی بعضی از افراد و گروهها به منافع ملی ضرر زدند .

خدا می دونه چند تا تحریم دیگه رو ردیف کردند تا کاری کنند که ما تمام تجهیزات هسته ای رو سوار کشتی کنیم براشون بفرستیم .


بیشترین ضرر به منافع ملی توسط دوستان ذوق زده ما به کشور وارد شده .

امسال برای جبران این ضرر باید مراسم روز 13 آبان را با باشکوه هر چه تمام تر برگزار کنیم .

وعده دیدار ما یوم الله 13 آبان . (1754738) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۸:۱۷
سوال اساسی!!!!!:
اولا اگر ملاک بر مرور تاریخ باشد آیا ایران در طول تاریخ به هیچ کشوری حمله نکرده یا ظلمی نکرده؟ لشکر کشی وحشتناک نادرشاه به هند را چیکار میکنید؟ دوما خدا وکیلی آیا ایران هیچ تلاشی در جهت تغییر حکومت ها و ملت ها به نفع خودش نمی کند؟(با این استدلال که فقط ما جبهه حقیم و کل دنیا باطل) (1755153) (alef-13)
 
اکبر
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۵۱:۴۹
اوضاع نابسامان اقتصادی باعث شده چنین وضعی پیش بیاید نه ملاطفت گفتاری مسئولین امریکا زیرا اوباما چند سال پیش چنین خواست که مذاکره صورت گیرد که ما در آن موقع می بایستی بر اساس آیات شریفه قرآن عمل می کردیم هرچند هنوز دیر نشده و ماهی را هرموقع.... (1755160) (alef-13)
 
حميد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۳۵:۴۰
بايد از دستگاه ديپلماسي و وزارت خارجه حمايت كرد بابا جون كجاي دنيا اين طوري رفتار ميكنند حتي پيامبر هم با سفيري كه خودش ميفرستاد براي صبحت با كفار حمايت ميكرد رهبري هم حمايت كرده بايد عين زمان جنگ همه حمايت كنند (1755238) (alef-13)
 
فری
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۶:۱۰
ممنون از اقای توکلی که مجال بحث و انتقاد و اظهار نظر را با این مقاله بوجود آوردند
سوال اینه که چرا همیشه افرادی که تریبون و بلندگو در اختیار دارند بایستی برای مردم تصمیم گیری نمایند !!!؟؟
همانند موضوع محرمانه ماندن مذاکرات هسته ای که 83 درصد موافق محرمانه ماندن هستند
در مورد عادی سازی روابط با آمریکا نیز نظر سنجی کنیم
زندگی مردم ایران است و خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند نه مداحی که دادوهوار میکند برای 77 میلیون نفر تصمیم بگیرد !!
و اینکه مدام میگویید آمریکا کودتای کرد . شاه را آورد و ......
درست
اما اگر بایستی تلافی کنیم و انتقام بگیریم
بهتره از مغولستان شروع کنیم
اول به مغولستان بخاطر جنایتهایشان اعلان جنگ بدیم
بعدش
مگه بدترین جنایتها را انگلستان در هند انجام نداده !؟
رابطه هند و انگلستان چطوره ؟
هندیها مدام مرگ بر انگلیس میگویند !؟
منطقی بیاندیشیم نه طالبانی (1755838) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۰۸:۳۷
اگه اين روال درست بره و ارتباط برقرار بشه مثل رابطه با روسيه روزي ميرسه كه اين حرفا خنده دار ميشه (1756100) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۴۰:۱۷
خودمون رو گول نزنيم !
مرگ بر آمريكا و مذاكره با آمريكا ؛ قابل جمع نيست . (1753717) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۱۵:۲۰
فشار آنها و تهدید آنها با مذاکره قابل جمع است؟! (1753938) (alef-6)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۳۹:۲۰
تحریم روز افزون ملت ایران و تغییر سیاستهای آمریکا در قبال ایران چطور؟!! قابل جمع کردنه؟! (1753982) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۰۶:۰۸
پس چطور چماق و هویچ قابل جمعه (1754191) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۳۱:۰۴
حتما فکر کردن ایرانی ها هم جرم است! البته به نظرم هویجشان هم قلابی است. (1754667) (alef-13)
 
س س
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۰:۱۳:۳۵
متاسفانه یا خوشبختانه در همه مذاکرات طرفین مذاکره از سیاست تشویق و تنبیه برای رسیدن به حداکثر منفعت مورد نظر خود استفاده می کنند
چماق اونها تحریم هایی است که وضع کردند و مسئولین ما (منجمله خود اقای توکلی) هر چقدر گشتند چیزی جز شعار "مرگ بر امریکا" به عنوان ابزار فشار پیدا نکردند.
آمریکا دشمن ماست و از نظز اونها ما دشمن آمریکا
ما برای مقابله با آنها از "مرگ بر امریکا" استفاده کردیم
و اونها از هزار و یک ابزار به غیر از شعار
سوال اینجاست کدام یک موفق تر بوده اند؟
بیاید قبول کنیم ابزار انتخابی ما نتوانسته مدافع خوبی برای منافع ملی باشد (1754843) (alef-13)
 
میلاد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۵۰:۴۱
یعنی شما معتقد به این هستید که چماق و هویج قابل جمعه؟؟؟ (1754953) (alef-13)
 
س
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۲:۲۱
نه نیست ولی وقتی یه نفر با تو رفتار صادقانه نداری تو هم نباید باهاش روراست باشی.
طرف داره ما رو مسخره می کنه انتظار داری چی بهش بگیم؟ (1755721) (alef-6)
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۰۸:۱۴
حتما اون صحبتی که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت شدنیه!!!
چطوره که جلو بردن مذاکره و فشار شدنیه اما مرگ بر آمریکا و مذاکره با این شیطان بزرگ شدنی نیست؟
چطوره که توهین نژادی به ایرانی‌ها به همراه مذاکره شدنیه اما مرگ بر آمریکا و مذاکره شدنی نیست؟ (1754344) (alef-13)
 
فرشيد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۷:۵۸
سي و اندي سال شعار مرگ برامريكا چه سودي داشت ؟ به كجا رسيديم ؟
در اين سي سال اخير تركيه ، مكزيك ، چين ، هند ، آر‍انتين ، برزيل و...... در عين حفظ رابطه مناسب با امريكا و استفاده از سرمايه گذار هاي خارجي چنان از نظر اقتصادي و نظامي قوي شده اند كه كم كم امريكا از انها حساب مي برد ما چه ؟ ما به كجا رسيده ايم ؟ (1755108) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۱۱:۴۴
راستش رو بخواید کاری که داره اتفاق می افته درسته، مرگ بر آمریکا سر جای خودش باید باشه تا اونها دست به عمل بزنن و در عمل ثابت کنن که از موضع برابر قصد حل و فصل مسائل رو دارن. فقط جای تعجب داره که آقای هاشمی رفسنجانی چرا این قافله ی این غائله رو در این زمان در داخل به راه انداخت! شاید بعدها بفهمیم، چون بعید به نظر می رسه که ایشون دست از دوراندیشی های سیاسی شون برداشته باشن! (1754921) (alef-13)
 
صداقت
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۲۶:۴۱
قابل توجه آقاي توكلي با احترام:
149- لا يحب اللّه الجهر بالسوء من القول الا من ظلم و كان اللّه سميعا عليما(148) ان تبدوا خيرا او تخفوه او تعفوا عن سوء فان اللّه كان عفوا قديرا
كلمه (سوء من القول زشت از سخن ) به معناى هر سخنى است كه در باره هر كسى گفته شود ناراحت مى گردد، مثل نفرين و فحش ، چه فحشى كه مشتمل بر بدى ها و عيب هاى طرف باشد و چه فحشى كه در آن بدى هائى به دروغ به وى نسبت داده شود، همه اينها سخنانى است كه خداى تعالى جهر به آن را و يا به عبارت ديگر اظهار آن را دوست نمى دارد و معلوم است كه خداى تعالى منره است از دوستى و دشمنى به آن معنائى كه در ما انسان ها و در حيوانات هم جنس ما وجود دارد، چيزى كه هست از آنجا كه امر و نهى در بين ما انسانها به حسب طبع ناشى از حب و بغض است (چيزى را كه دوست مى داريم مامور خود را امر مى كنيم تا آن را عملى كند و چيزى را كه دشمن مى داريم طرف را از انجام آن نهى مى كنيم ) لذا بطور كنايه امر و نهى خدا را اراده و كراهت (يا حب و بغض و يا رضا و سخط او تعبير كرده اند) و گرنه در ساخت مقدس او اينگونه حالات كه در نفس ما پيدا مى شود وجود ندارد.

پس اينكه فرمود: (خدا سخن زشت به جهر گفتن را دوست نمى دارد) كنايه است از اينكه در شريعتى كه تشريع فرموده ، اين عمل را نكوهيده شمرده ، حال چه نكوهيده به حد حرمت و چه اينكه زشتى آن به حد حرمت نرسد و از حد كراهت و اعانه تجاوز نكند.(تفسير الميزان)
http://www.aviny.com/quran/almizan/jeld-5/mizan-05.aspx (1755018) (alef-13)
 
فرهنگی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۴۱:۰۷
آقای توکلی چراهیچ گروه ودسته ای وچراکل مردم امریکاهرگزحکومت شان راسرنگون نکرده اند.کشورهایی راکه مثال زدیدواقعیت تاریخ اندامابایدپرسیدچرااین مردم درمقابل امریکایی هامقاومت نکردند؟نمی شدمقاومت کنند؟چراعراقی هانکردند؟ (1753720) (alef-6)
 
دلسوز
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۴۴:۲۱
جناب فرهنگی عزیز مطمئنین مردم عراق مقاومت نکردن؟؟؟؟؟؟
کدوم دلیل و مدرک می گه اینو
باطلاق عراق بدون خواست مردم و مسئولین عراق که ایجاد نشده (1754278) (alef-6)
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۰۵:۵۴
آيا مي پسنديم كه در جايي از اين دنيا گروهي شعار "مرگ بر ايران" سر دهند يا پرچم ما را آتش بزنند و بعد توجيه كنند مثلا ما با ملت ايران مشكلي نداريم و مشكلمان با دولتمردان و حاكمان ايران است؟! (1754470) (alef-13)
 
بابك
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۲۷:۰۸
بخشيد البته واقعا ببخشيد شما عقل هم داريد مگه ايران هواپيماي آمريكا رو ساقط كرده يا مگه ايران توي آمريكا كودتا كرده وووو (1754786) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۰۸:۴۸
اگه دولت ایران مستکبر و جنایت کار بود، آره (1754913) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۴:۵۹:۰۹
اگر زمانی مانند شاه خائن ایران هم اینگونه بود همان تکلیف امریکا را برای ملتها داشت و مظلومین همان کار را می کردند و من ایرانی نباید ناراحت میشدم.
آیا فکر می کنید دولت امریکا واقعا از دل ملت امریکاست؟
دلبستگی به امریکا یعنی بی اعتمادی به خود و اعتقادات و ارزشهای ملی (1754984) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۳:۰۳
هواپیمای مسافری یک کشور را آتش زدن بدتر است یا پرچم را؟ کمی هم عزت نفس داشته باشید. مرگ خوب نیست ولی در برابر ظلم مجازیم این شعار را بدهیم. اثرش هم حداقل این است که مادامی که ظالم باشند می دانند منفورند، منفورند و منفور! آنها باید عوض شوند و به دیگران و ملت ها احترام بگذارند. (1755417) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۰۰:۱۲
بله اگه دولت ما علیه اونجا اقدامات وحشیانه کرده باشد طبیعتا انتظار آتش زدن پرچم رو داریم و بهشون حق می دیم. (1756079) (alef-6)
 
مرسی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۲۱:۰۸
جناب فرهنگی
لطفا پاسخ سوالاتتان را در عملکرد امپراطوری رسانه ای روپرت مورداک و ساخت و ارایه تصویر از اسلام و ایران در هالیوود و حتی سریالهای تلویزیونی بگیرید. مردم امریکا دولتی را در برابر دولتشان ندیده اند و نمی شناسند. حضرتعالی و بنده را یک مشت وحشی بی تمدن می دانند(عموما) و اعتراضاتشان به این نیست که چرا دولتشان با دروغ کذا و کذا به اقصی نقاط دنیا حمله نظامی می کند. اعتراضشان به این است که چرا فقیرند و چرا دولت ایالات متحده شکم مردم تمامی ایالات را بدون تبعیض و تفاوت سیر نمی کند و کاش خواهشاً آنقدری که به فکر سرکوب تروریسم و القاعده و طالبان و سلاح های صدام و ...الخ(!) هستند، به فکر فقر مردمشان هم باشند. مردم امریکا با اصل نظامشان هنوز عموما مشکلی ندارند که بخواهند سرنگونش کنند. لطفا بیشتر به واژگان "امپراطوری رسانه ای" و "فراماسونری" فکر کنید و در موردش تحقیق کنید تا بیشتر بدانید چرا مردم آمریکا هنوز به طور عام و در تمامی ایالات به بصورت یکپارچه به این نظر واحد نرسیده اند که وقت است نظامشان را سرنگون کنند.
و مردم عراق و اکثریت مظلوم افغانستان مگر سلاح داشتند که بجنگند؟ مگر بندر بن سلطان و اربابانش حتی یک فشنگ به شیعیان عراق دادند تا آنها هم بتوانند چند نفره در برابر 150 هزار نظامی غربی تا بن دندان مسلح بایستند؟ یا مگر رهبری مثل امام و آقای خامنه ای داشتند؟ یا مگر شیعیان اکثریت را تشکیل می دادند؟. طبعا در مورد سوریه هم موارد بسیاری برای توضیح هست که عملا جایش اینجا نیست و اشارتی که رفت کفایت مطلب را می کند.
جناب آقای فرهنگی عزیز، از شمایی که بسیاری نصوص اصلی تاریخ و بایگانی های نوشتاری، صوتی و تصویری در دسترستان است بیشتر از این انتظار می رود...

مرسی! (1754501) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۱:۴۹
دوست عزيز،

شما اطلاعات نسبت به كشور امريكا نداريد. مردم امريكا عاشق كشور شان هستند. بر خلاف نظر شما هم مردم امريكا ايرانيان را وحشي نميدانند بلكه بسيار له تمدن ايران زمين علاقه مند هستند. شايد بد نيست بدا نيد كه كتاب مولانا دومين پرفروشترين كتاب شعر امريكا هست. البته بيش از يك ميليون ايراني كه در امريكا زندگي ميكنند هم در نشان دادت فرهنگ ايراني كم اثر نبوده است. بيشتر مطالعه كنيد. (1755097) (alef-13)
 
ص
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۳:۵۰
پس چرا دولت های امریکا همیشه با ایران بد رفتاری کرده اند؟
مگر دولت امریکا نماینده مردم امریکا نیست؟
اگه نیست پس نماینده کیه؟ (1755724) (alef-6)
 
سید مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۹:۰۹:۵۷
خود مردم آمریکا هم می گن نیست! (1761143) (alef-6)
 
بسيجي واقعي
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۴۱:۲۴
يا بايد بگيم مرگ بر آمريكا و يا بايد با آمريكا مذاكره كنيم .
جفتش با هم امكان نداره . (1753722) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۰۲:۴۹
چطور اونا هم شعار چماق های (تحریم های) جدید میدن و بعدش هم میان میگن آینده مذاکرات مثبته؟؟؟؟؟!!!

اگه اونا میتونن جمع کنن ما هم میتونیم.


اتفاقاً سیاست یعنی همین. (1754327) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۳۰:۰۰
چطور پيغمبر اسلام با مشركين مذاكره كرد؟ (1755023) (alef-13)
 
سید مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۱۰:۴۲
تا طرف چگونه باشه؟! (1755078) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۷:۱۸
فکر نکنم بسیجی باشی (1755220) (alef-13)
 
سالك / البرز
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۴۴:۴۳
بابا توره خدا بذاريد اين دولت ( به اصطلاح خودش ) تدبير و اميد !!!!!! كارش رو بكنه . (1753731) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۵۱:۰۶
نمرديم و معني تدبير و اميد رو فهميديم !!!!!
مرغ كيلويي 6000 تومن و پرايد 18 ميليون تومني !!!!! (1754015) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۳۶:۰۴
خجالت میدونین چیه ؟ زمان کی بود پراید شد 20 تومن ؟ مرغ شد 7 تومن؟ دلار شد 3500؟
واقعا بعضیا وقاحت رو به اوجش رسوندن! (1755893) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۲۲:۵۴:۱۰
گران شدن مرغ را هم گردن پابرهنه هایی بگذارید که مرگ بر آمریکا گفتند! اینجوری با یک تیر دو نشان می زنید! (1756757) (alef-6)
 
سید مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۱:۲۹
آمریکا که این همه بر ملت ما جفا کرده و هزینه روی دست ما و منطقه و دنیا گذاشته سزاوار مرگ نیست؟! پس آیه ی قرآن که می گوید (فقاتلو ا ائمه الکفر) چه می شود. حلا آمدیم و این شعار را ندادیم. آیا به آمریکا می شود اعتماد کرد که به نفع ملت ها حتی وعده ی تو خالی بدهد؟ گفتی خدا و رسول راه را مشخص کرده اند پس امام راحل که گفت آمریکا شیطان بزرگ است چست؟ مگر امام راحل جای رسول الله نیست؟ آیا شیطان کاری جز فریب و مکر دارد؟ امید به چه بسته ای؟ (1755095) (alef-13)
 
abbas
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۴۸:۱۲
بنده واقعا با آمریکا مشکل دارم و آن را استکبار میدانم اما
چرا قرآن گفته به بت ها ناسزا نگویید؟
آیا رسول خدا برای دشمنانش طلب مرگ میکرد؟
با این شعار توانسته ایم حق خود و مظلومان را بگیریم؟
آیا شعار دادیم به ضررمان تمام شد؟
بودو نبود این شعار آیا در زندگی ما چه تاثیری دارد؟
دونفر دعوا میکنند . حالا اگر به هم ناسزا بگویند آیا کینه نمیشود؟ آیا اوضاع سخت تر نمیشود؟
بازم میگم بنده آمریکا را استکبار و ظالم میدانم و برای ستیزه با این کشور هیچ مشکلی ندارم . روش کار را خدا، پیامبرو اهل بیت مشخص کرده اند (1753740) (alef-6)
 
سید
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۴۲:۲۱
عباس عزیز!

فکر کنم باید کمی بیشتر دقت کنی!

در جای جای قرآن نفرین یا مرگ بر... داریم.
و یا زیارت عاشورا که اسناد محکمی داره: اللعین ابن اللعین علی لسانک و لسان نبیک فی کل موطن و موقف....
اما شاید منظور شما زمان شناسی بوده.

ضمنا همین شعارها زندگی ها رو میسازه مگه معاویه مرض داشت که 25 سال روی منبر امیرالمومنین را لعن می کرد و می کردند. (1754268) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۰۳:۵۶
متن رو کامل بخونی جوابتو پیدا میکنی.

قاتلهم الله یعنی مرگ بر اونها (1754331) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۳۱:۲۸
لطفا تفسير آيه رو بخون بعد ميفهمي منظور از مرگ يعني چه؟ (1755026) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۳۲:۱۰
شما مفسر قرآني يا قرآن را آن طوري كه دوست داري تفسير مي كنيد ؟ (1755114) (alef-13)
 
ش
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۵:۰۹
شما تفسیر دیگه ای از این آیه داری؟
بفرمایید ما هم بدانیم.
قران اونقدرها هم پیچیده نیست.
قران برای همه انسان ها نازل شده و فقط برای مفسرین نیست. (1755727) (alef-6)
 
سام
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۰۴:۴۱
ولی برای دلالان تحریم نون داشته همانگونه که برای کاسبین فتنه نان داشته است (1754468) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۵۶:۰۸
یعنی هرکسی هر حرفی از دهنش بیرون میآید، دنبال پول است. قبول کنیم که برای برخی ملی گرایی، برای برخی لیبرالیسم غربی و برای برخی کمونیسم و سوسیالیسم شرقی به عنوان یک مکتب و مرام مهم است و حاضرند برای آن هزینه بدهند.
البته عده ای از شعار سوسیالیسم شرقی منتفع میشوند، عده ای از شعار لیبرالیسم غربی و عده ای هم از ملی گرایی. ولی این منتفع شدن دلیلی برای غلط یا درست بودن شعارها نیست.

مثال ساده همین انقلاب خودمان، بالاخره عده ای از انقلاب زیان کردند و به علت اینکه همراه رژیم طاغوت بودند به خارج فرار کردند یا زمینهایشان مصادره شد. عده ای هم که در طول جنگ و پس از آن در کشور ماندند و تلاش کردند، منتفع شدند. اما انقلاب ما برای ضرر مادی به یک عده و نفع مالی برای یک عده دیگر انجام نشد. انقلاب با اهداف متعالی الهی صورت گرفت که حتی مخالفینش هم نمیگویند مثلا امام خمینی برای دلالی یا کاسبی انقلاب کرد یا مرگ بر آمریکا گفت. (1755061) (alef-13)
 
تولی و تبری
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۳۵:۴۱
خود قران که می فرماید به خدایان انها توهین نکنید می فرماید تبت یدا ابی لهب و تب و لعنتهای زیادی در قرآن بر علیه ظالمین کفار و ...است باید با تفسیر قرآن بیشتر آشنا باشیم تا بتوانیم قضاوت کنیم.
مثلا بحث تولی و تبری از فروعات اسلام است نمی شود سر سفره یزید بنشینی و برای امام حسین علیه السلام هم سینه بزنی
بحث لفظ نیست شما اسمش را بگذار یواس ای یا دولت شیاطین یا صهیونیزم بین الملل یا دجال ...امروز دولت امریکا همان یزید زمان است و دوستی با امریکا و دل سپردن به او مخالف صریح قرآن:
بِسمِ اللهِ الرَّحمانِ الرَّحیمِ یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لاتَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَ عَدُوَّکُمْ أَوْلِیاءَ

أَمِ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِیاءَ فَاللهُ هُوَ الْوَلِىُّ وَ هُوَ یُحْىِ الْمَوْتى وَ هُوَ عَلى کُلِّ شَىْءٍ قَدِیرٌ

وَ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِیاءَ اللهُ حَفِیظٌ عَلَیْهِمْ وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ ﴿الشورى:٦﴾

در آیه زیر قرآن می فرماید که برخی پیامبران الهی کافران را لعنت کردند:
لُعِنَ الَّذینَ کَفَرُوا مِنْ بَنی إِسْرائیلَ عَلى لِسانِ داوُدَ وَ عیسَى ابْنِ مَرْیَمَ ذالِکَ بِما عَصَوْا وَ کانُوا یَعْتَدُونَ ﴿٧٨﴾
و لعنت همه مردم:
أُولئِکَ جَزاؤُهُمْ أَنَّ عَلَیْهِمْ لَعْنَةَ اللهِ وَ الْمَلائِکَةِ وَ النّاسِ أَجْمَعینَ ﴿٨٧﴾

این سه آیه رابرای مطالعه پیشنهاد می کنم شاید کسانی که تردید دارند بیشتر با مفاهیم قرآن آشنا شوند: مبارکه آل عمران
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا بِطانَةً مِنْ دُونِکُمْ لا یَأْلُونَکُمْ خَبالاً وَدُّوا ما عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضاءُ مِنْ أَفْواهِهِمْ وَ ما تُخْفی صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ قَدْ بَیَّنّا لَکُمُ الْآیاتِ إِنْ کُنْتُمْ تَعْقِلُونَ ﴿١١٨﴾
ها أَنْتُمْ أُولاءِ تُحِبُّونَهُمْ وَ لا یُحِبُّونَکُمْ وَ تُؤْمِنُونَ بِالْکِتابِ کُلِّهِ وَ إِذا لَقُوکُمْ قالُوا آمَنّا وَ إِذا خَلَوْا عَضُّوا عَلَیْکُمُ الْأَنامِلَ مِنَ الْغَیْظِ قُلْ مُوتُوا بِغَیْظِکُمْ إِنَّ اللهَ عَلیمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ ﴿١١٩﴾
إِنْ تَمْسَسْکُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَ إِنْ تُصِبْکُمْ سَیِّئَةٌ یَفْرَحُوا بِها وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا لا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئاً إِنَّ اللهَ بِما یَعْمَلُونَ مُحیطٌ ﴿١٢٠﴾

اى کسانى که ایمان آورده اید! محرم اسرارى از غیر خود، انتخاب نکنید. آنها از هر گونه شرّ و فسادى درباره شما، کوتاهى نمى کنند. آنها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشید. (نشانه هاى) دشمنى از سخنانشان آشکار شده; و آنچه در دلهایشان پنهان مى دارند، از آن مهمتر است. ما آیات (و راههاى پیشگیرى از شرّ آنها) را براى شما بیان کردیم اگر بیندیشید. ﴿١١٨﴾
شما کسانى هستید که آنها را دوست دارید; امّا آنها شما را دوست ندارند. و (شما) به همه کتابهاى آسمانى ایمان دارید ولى (آنها) هنگامى که شما را ملاقات مى کنند، (بدروغ) مى گویند: « ایمان آورده ایم.» امّا هنگامى که تنها مى شوند، از شدّت خشم بر شما، سرِ انگشتان (خود را به دندان) مى گزند! بگو: «با همین خشم بمیرید! خدا از (اسرار) درون سینه ها آگاه است.» ﴿١١٩﴾
اگر نیکى به شما برسد، آنها را ناراحت مى کند; و اگر حادثه ناگوارى براى شما رخ دهد، خوشحال مى شوند. ولى اگر (در برابرشان) استقامت و پرهیزگارى پیشه کنید، توطئه هاى آنان، به شما زیانى نمى رساند; زیرا خداوند بر آنچه انجام مى دهند، احاطه دارد. ﴿١٢٠﴾ (1754987) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۴۸:۲۰
اقای توکلی ایا ابوسفیان در حق پیامبر ظلم کرد یانه ؟

اهل مکه بیست وسه پیامبر را آزاردادند یاخیر ؟

آیا ایشان خاندان بنی هاشم عمو وهمسر وخود پیامبر وعلی بن ابیطالب را محاصره اقتصادی کردند یا خیر ؟

غزوات بدر و حنین و خندق و احد توسط اهل مکه در راس ان ابوسفیان تحمیل شد یا نه ؟
و...

ایا خسرو پرویز به نامه پیامبر جسارت کرده یا نه ؟

اقای توکلی اگر مرام ما در اداره کشور از هر حیث اسلامی هست باید سلوک پیامبر بعنوان صاحب شریعت مد نظر قرار گیرد.

پیامبر بعد از کسب قدرتی فراتر از مکه و ابوسفیان ، شهر مکه را تصرف واهل ان را امان داد ابوسفیان و خانه اش را امان داد

به ایران حمله نکرد دیپلماسی عمومی از جهت ارتباط مکتوب را در پیش گرفت

شما وهم فکران شما هم در داخل وهم در روابط بین الملل صرفا با یک بعدی نگری و مطلق اندیشی و از موضع ادبیات تهاجمی برخورد می کنید با امریکا هم می توان رابطه داشت ودرعین حال د رمیادین اقتصادی وصنعتی از وابستگی نجات یابیم و مردانه رقابت کنیم نه درحرف (1753741) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۳۴:۱۰
برادر محترم. آیا ابوسفیان قلدری هم می کرد؟! آیا می گفت فشار را حفظ می کنیم! ابوسفیان مغلوب شده بود و دیگر توان زورگویی نداشت. (1754675) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۴۰:۵۹
همیشه تاریخ مومنان و تمامی پیامبران در مقابل مفهوم ظلم و سر دمداران ظلم به عنوان نماد ظلم و ظالمین ایستاده اند بخشش و ... ربطی به این موضوع ندارد
پیامبران علیهم السلام آنجایی که بخودشان مربوط بود می بخشیدند ولی آنجا که به دین و جامعه اسلامی مربوط می شد هرگز کوتاه نمی آمدند.
آیا امریکا هم آنقدر شیفته شماست که شما هستید؟
ساده انگارانه است اعتماد بر شیطان... (1754988) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۵۷:۲۵
آمریکا هم مثل ابوسفیان مسلمان شود، ما دیگر مرگ بر آمریکا نمیگوییم. اما تا وقتی که سردسته کفار است مانند ابولهب همیشه میگوییم تبت یدا ابی لهب و معتقدیم که هیزم کش جهنم است. (1755064) (alef-13)
 
سید مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۷:۵۳
کجای کاری بنده ی خدا!!!!!!!!. رسول خدا با تمام قوا با دشمنانش جنگید و وقتی پیروز شد با دشمن با بخشش رفتار کرد. الان دسمن رویری ما ایستاده و چنگ و دندان نشان می ده ! واقعاً بعضی ها کجای کارن! (1755107) (alef-13)
 
شجاع
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۰۱:۱۸
پیامبر در موضع عزت و پیروزی بود که ابوسفیان را بخشید و با این بخشش، عزت و قدرت اسلام را توسعه داد.
ما الان نسبت به امریکا در موضع عزت نیستیم.
ما هم هر وقت بر امریکا پیروز شدیم امریکا رو می بخشیم.
شما که مقایسه می کنی درست مقایسه کن رضا جان.
اگر پیامبر زمانی که تحت فشار و اذیت ابوسفیان بود، با ابوسفیان کنار می اومد درست بود؟ تمام آیاتی که در زمان قبل از پیروزی بود، بر جهاد و مقاومت تاکید داشت.
ما هم الان تحت فشار و اذیت امریکا هستیم و کنار اومدن با امریکا تنها در صورت تسلیم شدن ممکن است چون منطق آنها اینطور است.
امریکا یه چماق (تحریم و تهدید) بالای سر ما گرفته و می گوید یا بیا مذاکره کن یا می زنم تو سرت!
خب این کجاش عزتمندانه است؟
هر وقت ما به شرایط فتح مکه رسیدیم که امریکا مانند ابوسفیان از ما طلب گذشت کرد، ما هم همون کاری رو میکنیم که پیامبر اسلام کرد (یعنی گذشت می کنیم). (1755185) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۶:۲۰
پیامبر تا زمانیکه که بر ابوسفیان پیروز نشده بود با ابوسفیان می جنگید و بخشیدن ابوسفیان در شرایط پس از پیروزی بود.
ما در برابر امریکا هنوز در مرحله اول هستیم و معنی ندارد بگوییم امریکا را می بخشیم! (1755219) (alef-13)
 
قادر
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۴۸:۴۱
من نمي فهمم كه درخواست براي مذاكره با آمريكا و نيز شعار مرگ بر آمريكا چه نسبتي ميتواند با هم داشته باشد ؟!!!!!
هر كي فهميد يه توضيح هم به ما بده ! (1753743) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۴۲:۱۲
همان چماق و هویج است (1754990) (alef-13)
 
سید مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۳۱:۱۳
همان نستی داره که آمریکا تمایل به مذاکره می کنه و یک ساعت بعد دم از تحریم همه جانبه و متوقف کردن غنی سازی می زنه! اعتماد خوبه ولی بجاش! (1755112) (alef-13)
 
ش
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۵۴:۱۴
همون نسبتی که تحریم های یک طرفه امریکا و مذاکره آنها دارد.
آنها همزمان سیاست فشار و مذاکره را دنبال میکنند.
اگر آنها این حق را دارند ما هم داریم.
شیرفهم شد؟ (1755170) (alef-13)
 
شجاع
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۰۵:۲۲
این مذاکرات صرفا در زمینه هسته ایه و البته طرف حساب ما فقط امریکا نیست بلکه 5+1 هست.
ضمنا مگه دشمنی امریکا کم شده که ما شعار ندیم؟
تحریم کم شده؟
حمله نظامی هم که به قول اوباما هنوز روی میزه!
خب امریکای الان با امریکای زمان حمله طبس چه فرقی کرده که ما شعار ندیم؟
البته رفتار دولت ایران کاملا سنجیده و درسته و ما ازش حمایت می کنیم چون تلاش دیپلماتیک خیلی سخت تر و پیچیده تر از مقاومت سرسختانه است.
امیدوارم در دیپلماسی بتوانیم بر امریکا پیروز شویم و به دنیا نشان دهیم منطق ما درست است و امریکا حرف زور می زند (هر چند که رسانه های جهان دست امریکاست). (1755194) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۴:۰۹
ها تو هیچ وقت نوفهمی! (1755217) (alef-13)
 
شهرو ند
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۴۸:۵۷
با سلام سخنان متین و استوار که با ادله و برهان از برادارانمان جناب توکلی شنید شد که بارقه امید این مردم از نماینده انقلابی خود میباشد هم سوی با خطیب محترم نماز جمعه و صدای رسای نمازگزاران می باشد و نشان از همگامی با مردم انقلابی و زجر دیده از شیطان مباشد شیطان جز چپاول و غارت و فقر و بدبختی و ترور و حمایت از تروریسم برای این ملت تا کنون سوغاتی نداشته و ندارد و ایادی شیطان امروز زبون وخوار گشته و صدای لبیک یا حسین سراسر مهین اسلامی ما را فرا گرفته و این لبیک با فریاد مرگ بر شیطان متبلور می شود چرا کسانی به خود جرات میدهند وبنر واقعی شیطان را که نشانگر پلیدی و ریا کاری شیطان است را جمع اوری میکنند ؟ جرا عدهای که متاسفانه خود را استاد منامند به خود احازه میدهند که در 13 ابان بگویند شعار مرک بز شیطان نگوییم ؟ انقذر کور و کر شدهاند که جنایت شیطان را در سراسر جهان نمی بیند ؟ صدای ناله کودگکان وزنان که با بمب خوشه ای شیطان به خاک وخون می غلطند ایا دانشمندان غیور هسته ای این مرز وبوم که بدست ناپاک شیطان شهید شدهاند نمیبیند ؟ ایا فقر و جان کندن بیمارانی که شیطان از ارسال دارو به انها جلوگیری میکند این استاد نمی بیند . کور شده است ؟ ایا حواب خاندان ععزیز شهدا را که بوسیله شیطان شهید شده اند را میتواند بدهد؟ و ایاو....... (1753744) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۴:۳۳
هرگاه آقای توکلی بر اساس مذاق شما حرف می زند، ناگهان یاد «ادله محکم و منطقی برادرتان» می افتید. اما وای به روزی که مثلاً در باره ماهواره مقاله ای بنویسند و رفتن بالای دیوار مردم را نهی کنند. آن وقت توکلی و سایتش می شود عامل استکبار! ما با نظرات امثال شما در سایت الف آشنا هستیم. (1755100) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۵۸:۰۲
آقای عزیز اگر شما هم سواد داشتید و استاد میشدید قطعا نظرت این بود که نباید مرگ بر آمریکا گفت، بس کن عوامفریبی، آمریکا اگر جنگ می کند برای از بین بردن تروریسم است، آمریکا بایستی تلاش کند تا جنگ جهانی دیگری رخ ندهد، ولی افرادی مثل جنابعالی اگر قدرت داشته باشین دنیا را خراب میکنید.تمامی تکنولوژی ها و علوم و فنون از آمریکا منشا میگیرد، ما با این همه منابع چه گلی به سر ملت زدیم، بجز خار تورم، بیکاری، اعتیاد، کشت و کشتار توسط خودروی داخلی، به فرهیختگانی که نمیتوانی مثل آنها فکر کنی توهین نکن، لفظ استاد را فقط دانشجویش می تواند به زبان بیاورد نه شما. ضمنا از خودت مایه بذار، نه از ملتی که با این همه. اقتدار و عزت تاریخی، به تنگنا افتاده، جوانانی که بیکار و معتاد شده اند، امثال شما به خودی ها رحم نمی کند. (1755174) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۰۳:۴۱:۵۴
پس ببخشید اونی که تروریسم رو ایجاد کرد کی بود اونوقت . (2245498) (alef-10)
 
0912
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۵۰:۲۴
ما در سياست خارجي دچار سر در گمي مطلق شديم .
يا بايد بگوئيم مرگ بر آمريكا و يا بايد با آمريكا مذاكره كنيم . (1753748) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۰۶:۴۲
شما سردرگمی.

ما مشکلی نداریم.

ماهم از جناب ظریف و دولت محترم حمایت میکنیم و هم در نماز جمعه و 13 آبان میگوییم مرگ بر آمریکا. (1754337) (alef-13)
 
میلاد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۵۶:۴۸
آخر جمله 2 تا علامت تعجبم میزاشتی درست تر بود (1754958) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۸:۲۳
از چی تعجب می کنی؟
از اینکه یه نفر بگه مرگ بر امریکا و حامی دولت هم باشه؟
فکر کنم دیدگاه شما نسبت به دولت کلا اشتباهه.
من هم روحانی و کابینه اش رو دوست دارم و هم میگم مرگ بر امریکا تا چشم صهیونیست ها و دوستای داخلیش دربیاد. (1755737) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۳:۰۶
راست میگه دیگه. یا زنگی زن یا رومی روم. هم بگوییم مرگ بر امریکا و هم بگوییم بیا بنشینیم با هم دو تا کلوم حرف بزنیم! شما حالتان خوش نیست برادر من. (1755099) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۶:۵۹
خسته نباشي . تازه مي گه ليلي زن بود يا مرد (1755105) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۴۰:۳۳
سلامت باشی.
چه ربطی داشت؟
مگه نمیشه یه نفر بگه مرگ بر امریکا و از دولت هم حمایت کنه؟
شما مطمئنی روحانی و ظریف رو می شناسی؟
اینها مال انقلاب خودمون هستن. خارجی نیستن. امریکایی نیستن. باور کن. باور نداری از خودشون بپرس. (1755751) (alef-6)
 
مرضیه
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۰۱:۴۸
اگر زیاد فکر نکنی سردر گم هم نمیشی ...اونوقت میتونی هم از مذاکره حمایت کنی و هم بگی مرگ بر آمریکا (1755186) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۹:۰۴
سردرگمی خودت را به پای همه نذار لطفا
موضع ما کاملا منطی و درسته
مرگ بر امریکا با مذارکه کاملا قابل جمع است.
چرا اونها حق دارند همزمان چماق و هویج رو اجرا کنند؟ به همون دلیل ما هم حق داریم. (1755221) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۵۱:۳۴
خزانه خاليست .
فكر اساسي كنيد .
به زودي از گرسنگي تلف خواهيم شد . (1753750) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۰۵:۰۲
نترس کسی از گرسنگی نمرده. (1754335) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۱۱:۵۱
این دیگه از اون حرفها بود. از گرسنگی اگه کسی نمیمیره پس چی میشه؟ جاویدان میشه؟ (1755079) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۳۱:۴۹
اتفاقا به هيچ عنوان صحبت از گرسنگي نيست . به هيچ عنوان كسي هم نمي ميرد . صحبت سر اين است كه با شعار دادن نه ما قوي تر مي شويم و نه آمريكا مضمحل مي شود . با آمريكا رابطه نداشته باشيم ولي داد و بيداد نكنيم و شعار الكي هم ندهيم . (1755113) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۷:۰۶
دوست عزیز تعریف شما از گرسنگی چیست ؟ (1755147) (alef-13)
 
مهرنوش
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۵۸:۱۷
واقعا کسی از گرسنگی نمی میره؟؟؟؟ شما ظاهرا اصلا سری به کپرنشین ها و فقیرا نمی زنید. برای شما که همیشه یخچال خونتون پر هست معلومه قابل درک نیست واست (1755177) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۱۵:۲۴
چرا عزیزم خیلی ها مردن .انگار نفس جنابعالیه که از جای گرم در میاد . یک نگاه کوچیک به بچه های کار بنداز که دو برابر شدند و تو خیابونها دارند چیز میز میفروشند یا سرشون توی سطل زباله ست ودنبال چیزی برا خوردن یا فروختن میگردن . الف جان خواهشا بچاپ (1755309) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۴۷:۴۷
دولت راستگویان صداقت پیشه نکرد خزانه خالی نبوده
آیا احمدی نژاد بلد نبود ملت را بترساند؟
واقعا این حرفهای دولت و ایجاد ترس در مردم و مذاکره هم زمان چه معنایی دارد؟
ما در تاریخ انقلاب مشکلات بیشتر از این را قدرتمندانه سپری کرده ایم ما قدرتمند شده اید و باید با قدرت ادامه دهیم تا قله های یشرفت نه اینکه با قدرت تسلیم امریکا شویم
یک گردنه تا پیروزی فاصله است مقاومت مقاومت مقاومت (1754993) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۳:۴۶
اگه با این حرف ها بریم مذاکره که فاتحه مون خونده است! (1755216) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۵۲:۱۱
با این استدلالات می توان مرگ بر انگلیس ، مرگ بر فرانسه ، مرگ بر استرالیا، و .... می توان گفت (1753751) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۴۸:۱۶
مغالطه می کنی (1754994) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۵۹:۲۳
در قرآن هم به سردسته کفار اشاره شده است، قاتلوا ائمه الکفر. یا اینکه ابولهب به عنوان سردمدار کفار مورد عتاب قرار گرفته است.
دوست من، در مرگ بر آمریکا، همه شعارهایی که شما گفته اید نهفته است. (1755066) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۲:۴۹
نه لزومی نداره چون همه اینایی که گفتی نوچه امریکا هستند و ما با گنده لاتشون طرفیم.
وقتی شما به کدخداشون چیزی میگی انگار به نوچه ها هم داری میگی. (1755213) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۵۳:۱۳
با تشکر از آقای توکلی، یکی از معدود مقالاتی از جانب شماست که نظر من رو جلب کرد. امیدوارم همیشه راه منطق و منافع ملی و مردم را در نظر داشته باشید، همچون این مقاله (1753755) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۵۳:۲۰
بیزاری از ظالمان راه درستی است که هم جایگاه ما را روشن می کند و هم به خودمان تلقین می کند که هرگز ظالم نباشیم، وقتی که زیارت عاشورا می خوانیم و بر دشمنان امام لعنت می فرستیم، هم می خواهیم به بدی ها نه بگوییم و از آنها تبری بجوییم و هم حواسمان باشد که خودمان جز آنها نباشیم.
اما کلاه خودمان را قاضی کنیم، یک سوزن به خودمان و یک جوالدوز به همسایه بزنیم، اگر امریکا چنین و چنان ظلمهایی را کرده که کرده و بد هم کرده، در چه لباس و در چه جایگاهی بود؟ یک ابرقدرت که می خواسته قدرت و منابعش را حتی به قیمت ظلم به دیگران حفظ کند، خب طبیعی است ما انسان هستیم و بر فطرت الهی، کسی پیدا نشده که بگوید من ظلم می کنم چون زور دارم، من ظلم می کنم چون شما ضعیف هستی (حداقل در عصر فعلی)، حرف از دموکراسی و حقوق بشر و ... می شود. آیا ما که این همه می گوییم امریکا بد و سردمداران آن فلان و تحت تاثیر صهیونیسم و ... درست است که انتظار داشته باشیم به عدالت با مردم دنیا رفتار کند؟ طبیعتا خیر
از آن طرف، خود ما چه می کنیم، آیا وقتی این فراز از زندگی درخشان حضرت علی (ع) را می خوانیم که با دزدی غیرمسلمان به قاضی رفت و قاضی به جای در نظر گرفتن جایگاه خلیفه مسلمانان، حکم به نفع آن فرد غیر مسلمان داد چون حضرت علی شاهد نداشت، یا این که ایشان فرمود، یک جوان مسلمان حق دارد بمیرد اگر در جایی از این حکومت اسلامی خلخال از پای یک زن غیرمسمان درآورند... آیا در این ترازو ما نباید روزی صد بار هم مرگ بر خودمان بگوییم؟ آیا ما استکبار بزرگتری هستیم یا امریکا؟ آمریکا که تحت تاثیر است، آمریکا که کافر است، ما چه؟ آیا این همه ضربه ای که امروز می خوریم از سلفی ها و انتحاری ها و طالبان و مانند آنها، از غیر مسلمانهاست؟ آیا اگر ملت ما اتحاد داشت کودتای 28 مرداد موفق می شد؟ اگر عناصری خود فروخته و بی سواد و مزدور نبودند، قلدرهای شاه موفق می شدند؟ امریکا دلار و فکر وارد کرد، ما چه کردیم؟
پس تبری جستن از ظالمان خوب است اما اول خودت بعدا کسی!! (1753758) (alef-6)
 
نازنازی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۶:۵۰
عزیزم مسایل را قاطی نکن ! هر چیز به جای خویش نیکوست. ما پشت سر ولی امر جلو می ریم. هر جور شد شد مرگ بر آمریکا . (1755145) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۷ ۱۴:۲۱:۰۰
سلام
بعد از قضیه ی هیروشیمای ژاپن یک خبرنگار از یکی از مقامات ژاپنی پرسید: چرا شما با وجود ضربه ای که از آمریکا خوردید علیه آنها شعار مرده باد سر نمی دهید و با آمریکا ارتباط دارید؟ می دانید چه پاسخ داد؟ گفت: وجود تلفن پاناسونیک بر روی دفتر ریاست جمهوری آمریکا یعنی مرگ بر آمریکا...
ما نیاز به گفتن نداریم بلکه عمل می کنیم!
ما ایرانی ها کار راحت تر از شعار نداریم! (1806418) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۵:۵۶:۲۴
نميشود هم مذاكره كرد و هم شعار مرگ بر ، سر داد . (1753767) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۰۸:۰۱
پس شما در خانه بخواب؛ نه مذاکره کن و نه شعار بده. (1754342) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۰:۰۸:۵۲
اوج منطق اصولگرایان! (1754838) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۱:۲۲
میشه خوب هم میشه
همونطوری که امریکایی ها هم تحریم می کنند هم مذاکره، ما نیز هم شعار میدیم هم مذاکره میکنیم. (1755208) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۱۰:۳۰
هر كاري امريكا بكنه شما هم ميكني؟ شايد اونا بخوان از كشور ايران يك شرور بسازند كه چپاولش كنند بايد بهشون كمك كنيم (1756110) (alef-6)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۱۱:۰۹
آقای توکلی مطالب قابل تاملی بود
ولی اگر یک تناقض رو برای من حل و فصل کنید من کل مطالبتون رو دربست قبول میکنم
و آن اینکه برائت از ظلم و اعلام انزجار از ظالم فقط ظالم خارجیست یا کسانی که در حق ما در داخل کشور ظلم کرده و میکنند رو هم شامل میشه ؟ (1753803) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۰۹:۵۴
از انصاف نگذریم، یکی از کسایی که مثل کوه جلوی کژتابی های احمدی نژاد ایستاد همین امثال احمد توکلی ها بودند. (1754352) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۲۷:۲۶
جواب:
پیش تر از این؛ آقای توکلی به کرّات اعلام انزجارِ مورد نظر شما را کرده اند. دیدگان مبارک را قدری بر تمامی متون و اظهارات ایشان بگشایید. آخرینش تا جایی که به یاد دارم رسوا کردن دولت دهم در واپسین روزهای کار دولت بابت لاپوشانی و به قول خودمان پیچاندن هزاران میلیارد بدهی و فضاحت مالی بود که شخص احمد توکلی به تنهایی بانگ برآورد...

مرسی! (1754523) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۵۶:۴۲
آره وقتی دیدند آخر کار دولته و چند روز دیگه ممکنه بدلیل 7 سال حمایت بیچون وچرا برند زیر سوال برن شدند منتقد کیهان هم منتقد شد آخرکار (1755063) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۱۱:۱۱
دوست عزیز حقوق بنده و جنابعای فقط دست احمدی نژاد نبود که آقای توکلی رسواشون کنن من حقوق فراوانی دارم که بخشیش دست دولته بخشیش دست قوه قضائیه است بخشیش دست مجلسه و حتی حاکمیت اونا چی میشه ؟ (1755303) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۵۵:۵۹
iهه آقا این قانونا فقط برا اونا صدق میکنه برا ما نیست
اگه تو ایران برا گرفتنه حقشون اعتراض کنن له میشن...:((( (1754592) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۵۱:۰۲
ظلم و ظالم ملاک و معیار قرآنی و دینی دارد اگر در مسیر آن معیار بود داخلی خارجی ندارد مثل منافقان و مزدوران داخلی که روزگار اقتصادی سیاسی مردم را سیاه می کنند (1754995) (alef-13)
 
کریم
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۵۰:۵۳
ظلم ظلمه هر جا می خواد باشه. البته چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است! (1755158) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۱۱:۰۹
احسنت، بگذارید فطرت ایرانیان همچنان ضد ظلم و استبداد و استکبار باقی بماند. (1753804) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۱:۱۴
«فطرت ایرانیان» آن نیست که شما خیال می کنید. لطفاً آنچه را که در ذات خود و اطرافیانتان می بینید، به همه ایرانیان سرایت ندهید. ممنونم.
از طرف یک ایرانی (1755093) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۱۱:۲۶
احسنت بر این نماینده آزاد اندیش. (1753806) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۱۶:۴۴
سر میز مذاکره لبخند بزنیم، کف خیابان پرچم آتش بزنیم؟ شدنی نیست! (1753820) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۲۴:۵۲
در ایران بعد از اینکه با حیله و نیرنگ توان هسته ای صلح آمیز را از ما خواهد گرفت و سپس شروع به تکرار حرف های بیهودهٌ گذشته مثل حقوق بشر،حقوق اقلیت ها و تروریسم منطقه ای و غیره خواهد کرد و چون نقطه ضعف مذاکره کنندگان را پیدا کرده دوباره به دشمنی هایش ادامه خواهد داد. (1753838) (alef-6)
 
یه نفر
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۲۵:۳۹
اینکه شعار بدهیم یا ندهیم در برایند موضوع فرقی نمی کند . ما سالهاست شعار داده ایم و پرچم آمریکا را آتش زده ایم و پرچم آمریکا را بر روی الاغ انداخته ایم و .... نتیجه اش را داریم می بینیم . البته منظور من این نیست که آمریکا به خاطر اینگونه تحرکات احساسی و عوامپسندانه بعضی افراد در ایران بر علیه ما اقدام می کند بلکه آمریکا فقط و فقط منافع ملی و منطقه ای و بین المللی خود را می بیند و بس . این اقدامات را فقط در جهت بسیج افکار عمومی و اجماع جهانی بر علیه ایران به کار می گیرد . بنابر این ما هم باید منافع خود را بببینیم و به جای تحرکات بی نتیجه و مانور های تبلیغاتی ،که فقط افکار عمومی را به بازی می گیردو مصرف داخلی دارد ، خواهان آرامش و تعقل و تدبیر تا حصول به نتیجه مطلوب که همانا یک تعامل سازنده با تمام کشور ها و همچنین آمریکاست ، باشیم . (1753839) (alef-6)
 
صالح نیا
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۳۴:۲۱
باسلام خدمت آقای دکترتوکلی عزیزودرتاییدفرمایش ایشان روایت شده است درزمان یکی ازائمه که شخص امام علیه حاکم سخنی نمی گفت یکی ازیاران امام برسکویی ایستاده بودوعلیه خلیفه سخن میگفت به امام گفتندفلانی که ازیاران شماست چراچنین میکند؟امام فرمودندهرکسی وظیفه ای داردواوبه وظیفه خودعمل میکند. (1753861) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۴۴:۳۵
آمريكا يك كشور است مرگ بريك كشور گفتن يعني مرگ بريك ملت واين امر ناپسندي است مخصوصا كه پرچم آن كشورراهم آتش ميزنيد

رضااحسن فر (1753873) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۶:۴۸:۳۳
افرين بر اين تحليل جالب. (1753880) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۰۶:۳۷
سلام. به نظرم مقاله بسیار خوبی بود. انتخاب آیات نیز بسیار به جا بود. ممنون (1753916) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۲۴:۰۰
سلطان محمود هم به هند حمله کرد و قتل و غارت ... حالا هندیا باید بگن مرگ بر ایران ؟ این نفرت تاریخ مصرف و انقضا نداره ؟ چند سال و چند نسل از آمریکا باید لعن بشن تا دلمون خنک شه؟ (1753959) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۳۰:۳۶
اول بياييم با خودمان روراست باشيم .
آنچه باعث شد به مذاكره تن دهيم تغيير لحن امريكا نبود ، كه اين را اوباما سالهاست به ما عرضه داشته ، بلكه همان دليلي بود كه حماسه 24 خرداد را رقم زد .

دوم اينكه بياييد تكليف خود را با چيزي به نام رابطه با "ظالم" روشن كنيم و البته "كافر".
روسيه اي كه حداقل جنايتش عليه ما گلستان و تركمنچاي بود و چيني هايي كه كمترين جرمشان نابود كردن توليدات ايراني است و البته به حكم خدا كافر هستند چه مزيتي نسبت به امريكا جهانخوار دارند ؟
جز اينكه امريكا مي تواند يكجانبه به ما حمله كند اما آنها توان نظامي و اقتصادي براي اينكار ندارند ؟

سوم :‌توهين به پرچم سيصد ميليون انسان و پاره كردن عكس رئيس جمهوري قانوني يك كشور و شعار مرگ عليه يك كشور و نه دولتش سردادن چه دخلي به آموزه هاي اسلامي دارد ؟

چهارم : اصولا"‌كوچه و خيابان و فلان مداح و منبري را چه دخلي به سياستهاي كلي نظام ؟ (1753967) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۲۵:۲۱
اول
حقیقت تلخیست.
دوم
وقتی کشوری سلطه گر اول، کدخدای خود خوانده، جنایت کار اول، دخالت کننده در اقصی نقاط جهان، مستکبرترین می باشد، اولویت با اونه. بله روسیه هم هست ولی اولا روسیه امروز ماهیتش با روسیه تزاری و شوروی متفاوته دوما در رده ی بعدی قرار داره (بعد از آمریکا نوبتش می رسه)
سوم
در مورد پرچم موافقم چون خوب یا بد به عنوان نماد هویت مردم آنجا جا افتاده است و مثل بت آنهاست ولی شعار مرگ بر آمریکا مساوی است با مرگ بر امپریالیسم آمریکا نه مردم و واقعا منظور ما از این شعار همینه
چهارم
انقلاب آمد تا همه به سیاستهای کلی نظام کار داشته باشند! (1754932) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۳۷:۴۶
دوستانی که میگن مرگ بر آمریکا و مذاکره با هم قابل جمع نیست، لطفاً بگن تحریم ملت ایران و مذاکره چطور قابل جمعه!!! (1753975) (alef-6)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۴۲:۴۲
اگر این این ادله رو با آیات قرآنی بیان کردید
مرگ بر روسیه و انگلیس رو باید خیلی خیلی محکمتر از مرگ بر امریکا گفت! (1753995) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۷:۵۴:۴۵
اگر امریکا تحدید به تحریم جدید می کند چرا ما مقابله به مثل نکنیم مثلا تحدید به غنی سادی با غنای بالا یا تحدید به خروج از ان پی تی و غیره
پ
پ (1754023) (alef-6)
 
فالینا
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۸:۰۱:۲۱
جناب توکلی باسلام
1 - چرا مرگ بر استکبار جای خود را به مرگ بر آمرکا داده !؟
2 - چرا شعار نه شرقی ، نه غربی ، تبدیل به نـــه آمریکا شد !؟
3 - چرا وقتی کشور گروهی معدود در یکی از کشورهای همسایه پرچم ما آتش زدند،توهین به مِلَتِ ما قلمداد شد ،ولی آتش زدن پرچم سایر کشورها توسط ما ، میخواهیم مقابله با دولت مطبوع صاحب آن پرچم شمرده شود!؟
در آخر میگویم : مرگ بر استکبار ( از هر رنگ و قاره ای ) و مرگ بر ملت استعمار پذیرباد . (1754044) (alef-6)
 
فرید ذاکر
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۸:۰۲:۱۵
سلام به نظرم تحلیل زیبا و قابل احترامی بود (1754046) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۸:۲۹:۵۶
جناب توکلی! رجوع کنید به صحبت های دکتر زیبا کلام درباره آمریکا ستیزی. فکر می کنم جواب مطلب شما رو از قبل داده. (1754111) (alef-6)
 
حسين
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۰۵:۴۵
براي دوستان مخالف:چطور ادامه تحريمها با مذاكره قابل جمع است؟
حر باشيد (1754189) (alef-6)
 
کمال
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۲۵:۲۷
انها تحریم کردند تا ایران پای میز مزاکره بیاید وبه اصطلاح انها نگرانیهایشان در رابطه با موضوع هسته ای ایران رفع شود،اگر شد تحریمها برداشته میشود در غیر اینصورت ادامه مییابد . (1754387) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۰۷:۰۷
آقاي توكلي اين تجزيه و تحليل شما در كجاي نرمش قهرمانانه قرار دارد ؟ (1754194) (alef-6)
 
صبا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۰:۱۰
فکر کنم معنی نرمش قهرمانانه رو متوجه نشدی
نرمش قهرمانانه فقط یک تاکتیکه برای غلبه بر حریف نه اینکه جلوی حریف زانو بزنیم و بگیم غلط کردیم! (1755206) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۱۰:۲۲
مشی مقابله با دشمن را فقط و فقط از سنت رسول الله باید اموخت و بس چرا که او متصل به وحی بود و دیگران مصون از خطا نیستند از پیامبری بیاموزیم که صلح حدیبیه را با انشا اشراف قریش ولی بخاطر منافع مردم پذیرفت و امام راحل هم از همین شیوه پیروی کردند و قطعنامه 598 را پذیرفتند و با تواضع و شهامت بخاطر ملک و دین جام زهر را نوشیدند چرا که در مکب خمینی اصل اسلام و ایران بود نه فرد و انشالله همه مسولان این مشی را که همان سنت نبی مکرم اسلام است اتخاد کنند و بدانند راه جاودانگی انان در این است . و ایه شریفه قران که میفرمایید به بتان انان توهین نکنید که انان با مقدساتشما توهین یکنند. (1754205) (alef-6)
 
کاتب
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۰۳:۱۰
اولاً به علی ابن ابی طالب هم همین حرف را زدند که او جوان و شوخ است و مصون از خطا نیست. ثانباً قطعنامه ی 598 با صلح حدیبیه نست چندانی ندارد. ثالثاً 35 سال رفتار آمریکا با ملت ما بفهم و بعد حرف بزن! (1755190) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۱۶:۳۱
آقای توکلی! از شما بعیده که اینقدر ساده به شعار مرگ بر آمریکا نگاه کنید.
آمریکا نام یک شخص یا حزب نیست.نام یک کشوره.به نظرتون اگه بر ایران حکومتی استثمارگر و ظالم حاکم بشه که به کشورهای ضعیف ظلم کنه مردم اون کشورها حق دارن شعار مرگ بر ایران سر بدهند؟ (1754216) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۲۶:۱۵
به صورت واضح حق دارن (1754934) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۵۸:۵۵
خوب تو بجاي مرگ بر امريكا بگو مرگ بر دولت و كنگره امريكا (1754962) (alef-13)
 
ناصری
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۲۲:۲۵
زنده باشید آقای توکلی . انقلاب ما اهداف ضد امپریالیستی و استکبار ستیزی دارد وگرنه مفهوم انقلاب ما زیر سوال می رود دولت ضعف خود را پنهان می کند دولت ما باید همراه با رهبری علیه آکریکا محکمبایستد (1754225) (alef-6)
 
علی عارفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۲۸:۵۵
جناب آقای دکتر توکلی سلام
حضرتعالی که انسان معتدل و میانه رو و عاقلی هستید و اهل شعار هم نیستید ، عزیز برادر اینکه دولت کار خودش را بکند و رسانه ها و مردم هم نظراتشان را اعلام کنند البته که منطق خوبی است اما خود جنابعالی خیلی بهتر و دقیق میدانید که ابراز عقیده فقط برای گروهی خاص مجاز است این اولا و ثانیا از نظر من هر وقت ما توانستیم هواپیمای بهتر از بوئینگ بسازیم و بهترین مغزها را در کشورمان جمع کردیم و از نظر علم و تکنولوژی حرف اول را زدیم در همان زمان بزرگترین ضربه را به آمریکا که سهل است به تمام دشمنان پیشرفت کشورمان زده ایم و بالاخره ضربه ای که ایران از روسیه و انگلیس خورده بمراتب کاری تر از 28 مرداد است اگر قرار به قطع ارتباط است چرا در حال برقراری رابطه مجدد با انگلیس هستیم و چرا با روسیه قطع ارتباط نمیکنیم ، بنظر من کسانی که مخالف برقراری رابطه با امریکا هستند منافع مادیشان در ادامه تحریم است . و در پایان اجازه دهید این دولت کارش را انجام دهد و مشکلات را حل کند (1754236) (alef-6)
 
قطره
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۱۰:۲۱
سلم علیکم
پیشنهاد میکنم یکبار دیگه دقیق مقاله رو مرور کنید.آن جا که گفته شد ما با هیچ کشوری قطع ارتباط نمیکنیم.بجز با رژیم اسرائیل و رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی (که البته اونها رو هم کشور نمی دونستیم)
این وسط ، خود آمریکا با ایران قطع رابطه کرد (1754473) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۴:۳۹:۱۲
شما چرا خودتو به خواب زادی؟ یعنی‌ پس از گروگان گرفتن سفیرش و اشغال سفارتش هنوز می‌خواستی رابطه رو قطع نکنه؟ پس از اون اتفاق اونها هم میتونستن کارکنان ایرانی‌ سفارت ایران رو گروگان بگیرن. ولی‌ به قوانین عمل کردن و فقط اخراجشون کردن. همون کاری که ما باید میکردیم حتا اگه جاسوس بودن (1754979) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۴:۵۰:۰۱
شما میگوید آمریکا خودش قطعه رابطه کرده. آیا پس از اشغال سفارتش و به گروگان گرفتن کارمندانش هنوز انتظار داشتید سفیر جدید تعیین کند؟ اگر هم شما ثابت کرده بودین که آنها جاسوس هستند باید کارمندانش را اخراج میکردید نه گروگان. و اینکه اگر آنها هم مثل ما کارمندن ایرانی‌ سفارت ایران را گروگان میگرفتن چه؟ ولی‌ آنها به قوانین عمل کردند و فقط اخراج کردند (1754980) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۳۷:۰۳
ممنون از اینکه جان کلام همه ملت رو گفتین ضربه ای که ایران از روسیه در طول تاریخ خورده خیلی عمیق تر و کاری تر بوده (1754541) (alef-13)
 
امید
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۰۸:۴۹
انشاءالله این دولت هم رفع تحریم را صرفا! کلید حل مشکلات نداند و مردم را به آمریکا نفروشد. (1755202) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۴۱:۴۳
با سلام
به من بگویید کجای دین ما گفته حق داریم مرگ را بر دیگر همنوعان خود بخواهیم مگر ما بعنوان یک انسان همچین اجازه ای داریم. (1754266) (alef-6)
 
nader
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۹:۵۳:۵۷
آقای توکلی خداوکیلی جواب بدین آیا خوشتون می یاد مردم امریکا هم مرگ بر ایران بگن، پرچم کشورمان را آتش بزنند و عکس مقامات ما را در حالت های کاریکاتوری یا توهین آمیز منتشر کنند؟ کحای اسلام و قرآن گفته به حریف خودتان توهین کنید؟ (1754302) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۰:۰۵:۰۰
شما اگه توان بخشیدن ابوسفیان رو داری ببخش ولی مطمئن باش خدا نمی بخشه . (1754834) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۵۳:۳۳
با احساسات بازی نکنید آیا ایران و امریکا یکی هستند؟ (1754998) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۳:۵۵
اگر ایرانیها زمانی به خودشان حق دادند دولتی سر کار بیاورند که در کشورهای دیگر کودتا کند، تحریم کند، بمب اتم استفاده کند، شورای امنیت را به بازی بگیرد و خودش را امپراطور بلامنازع دنیا بداند، آنوقت چه شما بخواهید چه نخواهید صدای مرگ بر ایران هم بلند می شود (1755136) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۷:۲۲
زمانی که احمدی نژاد در سازمان ملل سخنرانی داشت تمام در و دیوار نیویورک و برخی شهرها پر بود از فحش و بد و بیراه علیه ایران و احمدی نژاد، چرا انوقت یکی از این دلسوخته ها صدایش بلند نشد که این چه کاری است؟ (1755149) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۵۳:۲۴
سلام
بعد از ده سال در راهپیمائی سیزده آبان شرکت می کنم .
1- در اعتراض به سیاستهای خصمانه امریکا علیه ایران
2- در اعتراض به جمع اوری پلاکاردهای ضد امریکائی توسط عده ای خود فروخته.(نوچه های امریکا را بیرون کردیم که آزاد باشیم نه اینکه توی جمهوری اسلامی نتوانیم یک بنر علیه امریکا بزنیم! ضمنا هزینه چاپ دو بنر را از جیب خودم در اعتراض به این کار پرداخت نموده ام) (1755166) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۳۶:۲۲
آقای توکلی 8 سال و (بلکه خیلی بیشتر ) این کشور سیاستهای امثال شما را دنبال کرد و میبینید که به چه وضعیتی افتاده و افق آینده هم در صورت تداوم آن سیاستها بدتر و بلکه سیاه خواهد بود. بگذارید کسانی که مردم روی کار آوردند و از سیاستشان پشتیبانی میکنند به کارشان برسند. اون بیلبوردهای مضر فکر میکنید غیر از تمسخر سیاست خارجی م چیزی بود؟! (1754411) (alef-13)
 
صاحب
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۵۰:۵۳
عالي بود ، ما مردم عادي بايد برائت از مشركين رو انجام بديم . در ضمن مرگ بر آمريكا يعني ظلم هاي دولت ايالات متحده نه مردم آن كشور .
خلاصه دوستان مباحث رو قاطي نكنيد ، شعار مرگ بر آمريكاي ما منافاتي با مذاكره نداره . (1754441) (alef-13)
 
بهار
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۳۶:۲۹
خداوکیلی اگر کسی در مخالفت با دولت ایران پرچم ایران را آتش بزند و بگوید مرگ بر ای ران چه احساسی به شما دست میدهد ؟ (1754941) (alef-13)
 
مرگ بر روسیه
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۰:۵۵:۵۴
جناب اقای توکلی اگر قرار است برای کسی ارزوی مرگ کنیم روسیه و چین در صدر قرار خواهند گرفت که بدترین خیانت ها را در طول صد سال اخیر روسها بر ما کرده اند و اکنون هم کشور ما را بدلایل مختلف بصورت کامل مستعمره خودشان کرده اند واقعا ننگ بر شرف و غیرت نداشته کسانی که بخاطر چند روز خوشگذرانی و راحت طلبی خودشان در این دنیا خون مردم بدبخت و فقیر را در شیشه میکنند و ککشان هم نمیگزد ! اقای توکلی خودتان هم میدانید که اگر روزی با امریکا رابطه ای برقرار شود نان خیل عظیم جماعت مفت خور و کذاب بریده خواهد شد البته بعید میدانم چاپش کنی؟ ضمنا مثبت و منفی ها را درست کنید نترسید؟؟؟؟؟؟ (1754451) (alef-13)
 
ش
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۰۸:۵۱
دوست عزیز صد سال پیش رو ولش کن
دشمنی و دوستی در سیاست موقتی است.
اگه اینجوری که شما میگین باشه که کلا باید با همه دنیا دشمن باشیم چون ممکنه در یک مقطعی از تاریخ علیه ما اقدام کرده باشند.
مهم اینه که امروز دشمن ما کیه نه صد سال قبل.
معلوم نیست شماها منظورتون از این مرگ بر چین و روسیه چیه که هی مرتب تکرار می کنید! البته می تونید بگید ولی بی معنیه. (1755203) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۷:۳۷
خب اگه موقتیه که دیگه مساله حله امریکا هم باید فراموش بشه
روسیه دو تا قرارداد ترکمنچای گلستان به ما تحمیل کرده و بخش زیادی از کشور را جدا کرده و.. (1755398) (alef-13)
 
کریم
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۰۸:۰۴
آقا جان نیت خود رو درست کن! (1755379) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۰۲:۵۳
آمریکای جنایتکار در کشتار ملت ما مستقیم و غیر مستقیم نقش داشته هزاران هزار جوان رشید مثل گلهای محمدی در عنفوان جوانی مثل دسته گل پرپر شدند آیا ما فراموش میکنیم که استخوانهای آنها را به عنوان شهید گمنام دفن کردیم نفرت ابدی بر سردمداران دو رو و ریاکار کاخ سفید که همپیمانان صهیونیست ها هستند باید از موضع قدرت با آنها رفتار شود رهبر معظم چه جالب گفته که نباید به آنها اطمینان کرد درود بر خونین کفنان دشت عشق و جانبازان عزیز که ولی نعمت ما هستند. (1754461) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۳:۴۳:۲۰
یا شما جنگ رو ندیدید یا تاریخ رو نخوندید یا هر دو.
ما هنوز تانکها، هواپیماها، کشتیها ، اسلحه و هلی کوپترهای روسی یادمونه. (1754977) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۳۰:۵۱
از شهدا مایه نذار، دلال تحریم (1755235) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۱۱:۱۹
روحیه استکبار ستیزی می تواند حفظ شود نه با گفتمان این چنینی مثل مرگ بر امریکا . این گفتمان دور از شان مردم با فرهنگ ایران است . دولت روحانی در خط مقدم جبهه است این دولت را یاری کنیم (1754477) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۰۹:۳۳
سر میز مذاکره قدرت حرف اول را می زند نه حالت ذلیلانه! (1755383) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۲۲:۲۸
خداوکیلی روحیه زندگی کردن نداریم.تاکجاوتاکی بایدقیمت تفکرات عده ای اندک رامردم بپردازند.هرچه میگذردناامیدی وبدبختیمان بیشتر/خدای بزرگ این حق این مردم نیست.بخداداریم داغون میشیم. (1754506) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۵۴:۲۴
آروم برادر مرد که داغون نمیشه (1754999) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۳۸:۱۲
شعار مرگ بر یک شخص یا یک ملت یک شعار جنگ طلبانه است و به هیچ طریقی قابل توجیه نیست. در رابطه با این مسأله هم باید شجاع بود و هم عاقل. شجاع از این جهت که بپذیریم این نوع فحاشی به یک ملت اشتباه محض است ولو ملتی ظالم باشد(اسلام دین رأفت و مهربانی و بخشش است). و عاقل از آن جهت که ملتی چون آمریکا که مهد علم و تکنولوژی است(البته اگر بپذیرید) و ایستادن در مقابل اینچنین ملتی چهره ملت بزرگ ایران را مخدوش کرده، می کند و خواهد کرد. اگر مستکبر است چرا به زبان خودشان با آنها مبارزه نمی کنیم؟ (1754546) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۰۹:۳۹
درود بر شما (1755300) (alef-13)
 
صدف
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۲:۱۳
قرآن می گوید که مسلمان باید «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» باشد یعنی اول شدت بر دشمن و دوم رحمت بین خودی ها. کجایی اخوی ! این 35 سال دشمنی آمریکا را ندیده ای! ما که شروع کننده نبودیم ! خیال می کننی اگر مرگ بر آمریکا نگوئیم او ما را رها خواهد کرد؟ امام راحل می گفت اگر لحظه ای از آمریکا غافل شوید همه نابود خواهید شد! (1755413) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۴۴:۳۹
با اعلام نفرت و مرگ نمیتوان به پشت میز مذاکره رفت و دست پر برگشت دنیای سیاست دنیای معامله و بده بستان است بده بستان بستگی وزن و قدرت هر کشور دارد شعار ها نمیتواند وزن ایران را در صحنه جهانی بالا ببرد بلکه این واقعیت های ملموس هستند (وضع اقتصادی، بیکاری، فقر ، درآمد سرانه ، روابط با سایر کشورها و...) که وزن وقدرت یک کشور را به نمایش میگذارد
با سرنوشت این ملت بیچاره بازی نکنید ببینید کشور را به کجا کشاندید
لطفا از خواب بیدار شوید آقای دکتر (1754568) (alef-13)
 
سید مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۳:۴۸
قربون صداقتت!!!!!!!!!!!!!!!!! (1755420) (alef-13)
 
مراد
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۱:۴۹:۲۴
به نظر بنده مرگ بر اين و مرگ بر آن مشكلات را حل نميكند . و داريم ميبينيم كه سى سأله ميگيم ولى انها جلو ميرند و ما چه؟ و شاهد از اينكه ما ميگيم مرگ ،خداوند طرف اونها را گرفته ميرن جلو.. (1754576) (alef-13)
 
سپید
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۲۸:۳۴
چی داری میگی ؟ آیان نعوذ بالله خدا ظالم است که طرف ظلم را بگیرد؟! (1755428) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۵:۲۸:۳۷
لا يغرنك تقلب الذين كفروا في البلاد متاع قليل ثم مأوئهم جهنم و بئس المهاد- آيه 198آل عمران. (1756002) (alef-6)
 
!!!!گرسنه!!!!
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۰۳:۱۱
آقای توکلی شما و دیگر سیاستمداران تاکنون نظرات و تحلیلهای موافق و مخالف زیادی در مورد این مسئله بیان کردید در نماز جمعه هاٰ، سایت ها، مجلس، روزنامه ها، صدا و سیما... حال تصمیم گیری با ملت است چون شعار مرگ بر آمریکا را آنها باید سر دهند 13 آبان همه چیز مشخص میشود و خواهیم فهمید چنددرصد از مردم موافق حذف شعار هستند خواهشا از آن به بعد به خواسته اکثریت ملت احترام بگذارید و به حل بقیه مشکلات ملت ببردازید. آقای توکلی اینکه حتی یک مکان تفریحی در شهرم نیست سینما نیست تئاتر نیست باشگاه ورزشی نیست اشکالی ندارد اما اینکه نمیتوانم جوابگوی نیازهای اولیه فرزندانم باشم مرا عذاب میدهد. (1754605) (alef-13)
 
ناصر
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۰۶:۴۶
جناب توکلی به قول طلبه ها حفظت شیئا و غابت عنک الاشیاء. بنده در آیاتی که برای درستی استدلال خویش بدان استناد فرموده اید، شکی ندارم، اما ان قلت های فراوانی دارم و به گمانم ناشیانه تفسیر به رای فرموده اید.به عنوان نمونه تشریح فرمایید از کجای آیۀ لاَّ یُحِبُّ اللّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوَءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَن ظُلِمَ تمنای مرگ ظالم را بیرون آورده اید؟ تردیدی نیست که آیه بر این امر تصریح دارد که در مقابل ظالم با ایستاد و فریاد برآورد حتی با لحن و گفتاری ناخوشایند حضرت رب، اما این بدان معنا نیست که شما مختارید که تمامی مبانی انسانی و عرفی را زیر پا بگذارید. جناب توکلی بفرمایید که آیا در آیۀ زیر شبهه دارید؟
و لاتسبوا الذین یدعون من دون الله فیسبوا الله عدوابغیر علم كذلك زینا لكل امه عملهم ثم الی ربهم مرجعهم فیبنهم بما كانوایعملون(انعام.108) معبود كسانی را كه غیر خدا را می خوانند دشنام ندهیدمبادا آنها (نیز) از روی ظلم و جهل خدا را دشنام دهند، این چنین برای هرامتی عملشان را زینت دادیم سپس بازگشت آنها به سوی پروردگارشان است و آنهارا از آنچه عمل می كردند آگاه می سازد (و پاداش و كیفر می دهد) در تفسیرنمونه آمده است: هیچگاه بتها و معبودهای مشركان را دشنام ندهید، زیرا اینعمل سبب می شود كه آنها نیز نسبت به ساحت قدس خداوند همین كار را از روی ظلم و ستم و جهل و نادانی انجام دهند.
جناب توکلی آیۀ فوق صراحتا با برداشت حضرتعالی از آیۀ فوق الذکر منافات دارد، ما حق نداریم به علت قرار گرفتن در جایگاه مظلوم به مانند ظالم عمل کنیم. حق دادخواهی یک چیز است، رفتار و گفتار ناشایست چیز دیگر . هیچ کس حق ندارد به دلیل ظلمی که بر او رفته است حدود الهی را زیر پا بگذارد.
رابطۀ استدلال بالا با مسئلۀ مورد بحث اظهر من الشمس است چرا که اگر شما هم یک شهروند آمریکایی بودید و از رسانه هایتان هر روز لگد کوب کردن و به آتش کشیدن پرچم کشورتان، سوزاندن آدمک شخص اول مملکتتان هر روز هر لحظه پخش می شد، نسبت به عامل این عمل احساس قرابت و دوستی نمی کردید و مقابله به مثل که در آیه به صراحت بدان اشاره گردیده، بطور حتم امری غیر قابل تصور و دور از ذهن برای شما نخواهد بود.
از آیۀ "بَرَاءةٌ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى‌الَّذِينَ عَاهَدتُّم مِّنَ الْمُشْرِكِينَ نیز استفادۀ مطلوب کرده اید.
جناب توکلی برائت از مشرکین نیز به معنی پسندیده بودن مرگ بر مستکبر نیست. این آیه تنها بر این امر تصریح دارد که از عمل استکباری و عامل آن باید اعلام برائت کرد، اما این به معنی طلب مرگ او نیست. توجه فرمایید: خداوند تبارک و تعالی به رسول خویش موسای کلیم می فرماید: اذْهَبَا إِلَى فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَى فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّيِّنًا لَّعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى.آیه در طغیان فرعون صراجت دارد، و به گمانم در ظالم بودن این طاغی تردیدی نیست، اما حضرت حق از پیامبرش درخواست سخن نرم دارد . درست به عکس تفسیر حضرتعالی متن آیه بر این مسئله تصریح دارد که با فراعنه نیز باید با نیکوترین گفتارها احتجاج کرد. جناب توکلی از کجای این آیه تقاضای مرگ بیرون می آید. آقای توکلی شما و دوستان همفکرتان چرا از اثر محبت غافل شده اید؟ برخورد پیامبر در مقابل آن یهودی که با کینه خاک بر سر او آورار می کرد، برخورد امام سجاد با آنکه به مادر بزرگوارش دشنام می داد، چگونه بود؟
آقای توکلی بنا ندارم به خطاهایمان در بارۀ آمریکایی ها بپردازم، اما از شما به عنوان یک نمایندۀ مردم که تقریبا اهل انصاف نیز هست، تمنا دارم اندکی از منظر چشم یک آمریکایی به کنش و واکنشهای مسئولین کشورمان بنگرید و پاسخ دهید که آیا ما در این درگیری تنها در جایگاه مظلوم قرار گرفته ایم و هیچ ظلمی در بارۀ طرف مقابل روا نداشته ایم؟
آقای توکلی اگر شما به این جملۀ زیبای ماندلا که فرموده است ما آنچه بر ما گذشته است را می بخشیم، آما هرگز آن را فراموش نمی کنیم باور داشته باشید، آن گاه توان بخشیدن ابوسفیان را نیز خواهید داشت.
آگاهی تا رهایی (1754611) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۳۹:۱۱
آفرین بر صاحب این قلم فرهیخته و با سواد، جناب «ناصر». (1754689) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۵:۵۶:۴۷
پیامبراسلام بخاطر بزرگواری از حق شخصی می گذشتند ولی از حقوق اسلام و جامعه هرگز...
چرا معیار را گم کرده اید. (1755000) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۳۳:۲۲
خیلی خوب. آفرین. ختم بلاغت بود. (1755237) (alef-13)
 
اسلام دوست
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۰۸:۱۷
درود بر نویسنده این اظهار نظر که به گمانم از عالمان دین هم باشند. ایکاش امثال جناب آقای توکلی هم که از جمله انسانهای صادق و صالح به نظر می رسند نیز بیشتر در جهت اعتدال حرکت کنند و خشم و تنفر را که سیره پیامبر گرامی اسلام نیست از خود دور کنند. (1755296) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۵۴:۰۰
این دوستانی که با امریکا مشکل دارند چطوره که با ابداعات و اکتشافات امریکا مشکل ندارید؟ چرا با ماشین رفت و امد می کنید؟چرا از اینرنت استفاده می کنید؟چرا از اعمال جراحی استفاده می کنید؟چرا واکسن میزنید؟امریکا هیتلر و صدام و طالبانو صربها رو سرکوب کرده با ابداعاتش هم بیشترین کمک رو به بشریت کرده و جان میلیونها انسان رو نجات داده بسیار هم کشور موفقی است
شما چه کرده اید برای بشریت؟جز سوزاندن پرچم یک کشوری که 200 کشور عضو ملل متحد قبولش دارند کار دیگه ای بلدید؟مرد باشید و از اختراعات و اکتشافا امریکا استفاده نکنید
دشمن امپریالیست رو در همه زمینه ها تحریم کنید برادران عزیز (1754716) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۲:۵۷:۳۶
با این تفاسیر باید گفت : مرگ بر دنیا (1754728) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۵:۳۰:۰۰
خیر برداشت شما درست نیست.
مرگ بر امریکا و اسرائیل.
اگه ایندو نبودند ما با بقیه دنیا مشکل خاصی نداریم. (1756006) (alef-6)
 
محمد باقر
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۲۲:۲۱
خیلی عالی بود
ممنون از مقاله خوبتون
در جواب دوستان که مطلب زدند تنها باید گفت که تمام جواب هاشون تو متن هست اگه با دقت و بدون تعصب بخونن (1754776) (alef-13)
 
قلاوند
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۳۶:۲۵
اگه اونا همين طوربا ما برخورد كنند يعني هم شعار مرگ بر ايران بدهند هم خواستار مذاكره با ما باشند آيا ما در چنين صورتي ميتوانيم به آنها اعتماد كنيم مسلما نه پس چگونه انتظار داريم با اين دوگانگي ما كنار بيايند وبه ما اعتماد بكنند چيزي كه الان با ما سران دعوي دارند عدم اعتماد است اگه ميخواهيم اعتمادسازي كنيم با اين روش آيا ميشه بقول آن مجري مردم واقعا ميشه ؟! (1754802) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۴۲:۳۰
تندروهای ایرانی : مرگ بر آمریکا می گوییم و در عین حال با آمریکا مذاکره می کنیم .
تندروهای آمریکایی : با ایران مذاکره می کنیم و و در عین حال تحریم ها را شدت می بخشیم.
عجب تفاهمی (1754806) (alef-13)
 
نادر
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۵۹:۱۵
آقای توکلی عزیز
واقعا من هنوز نمی فهمم که حکمت مرگ برآمریکا گفتن چیست؟
مثلا روی دست دادن و صحبت کردن با متحدان بسیار نزدیک آمریکا مثل انگلستان و فرانسه حساس نیستیم. با کشورهایی که سرمایه داران اصلی آنها آمریکایی ها هستند -مانند ژاپن و کره جنوبی -اقتصاد خود را پیوند می زنیم! و سعی به ایجاد روابط خوب با دوستان و نوچه های آمریکا در منطقه داریم ولی مرگ برآمریکا می گوییم. مثل این می ماند در یک محل ما فقط با لات بزرگ محل رفیق نمی شیم ولی با بقیه نوچه ها و دار و دسته اش سعی داریم دست دوستی دراز کنیم. متاسفانه من احساس می کنم شعار مرگ برآمریکا صرفا یک شعار تبلیغی و احساسی است! و در جهان امروز معنی ندارد. در تحریم آمریکایی ها اثبات کرده اند قلب اقتصاد جهان دست انهاست ، دیگر بقیه اش را خودتان می دانید! (1754827) (alef-13)
 
35 ساله
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۵۹:۳۳
آقای توکلی من 35 سالمه. لیسانس دارم.

هنوز زن ندارم. به خدای احد و واحد خسته شدم. افسرده شدم.چقدر صبر؟ چقدر تحمل؟ آیا نباید از خدا طلب مرگ کنم؟

خونه ندارم. کار دارم حقوقم ماهی 600 هزار تومنه ( تازه شده اینقدر پارسال 500 بود)، تا حالا فقط تونسته بودم 15 میلیون تومن جمع کنم که با کاهش ارزش پول، تقریباً دیگه به درد هیچی نمیخوره نمیخوره.

هر چی جستجو کردم دختری پیدا نکردم که حاصر باشه کنار پدر و مادرم بامن زندگی کنه و با این حقوق و شرایط من بسازه.حق هم دارند.( پدرم هم پولدار نیست و توان کمک کردن به من رو نداره ، بنده خدا داره تمام سعیش رو میکنه که بتونه یه جهیزیه متوسط واسه دو تا خواهرم تهیه کنه)

روی دریایی از نفت و گاز هستیم. موقعیت جغرافیایی بی نظیر داریم.نیروی کار ماهر و آماده داریم. افراد ثروتمندو سرمایه دار بسیار زیادی داریم.

چرا امثال من نباید بتوانند مثل یک انسان از حداقل های زندگی برخوردار باشند؟ در حد رفع نیازهای اولیه نه بیشتر.

آقای توکلی به نظر شما چرا من باید بگم مرگ بر امریکا؟ آقای نماینده لطفاً جواب بدید.

( امیدوارم نظرم سانسور نشه) (1754828) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۰:۰۲:۴۱
به نظر من اين گونه كارها مشابه طرف دعوايى است كه فقط فرياد مى زند و كار ديگرى از دستش بر نمى آيد و ناسزا مى گويد اما طرف ديگر مشتهاى كارى و هوشمندانه مى زند!
حالا اين انتخاب طرف ضعيفتر است كه عاقلانه عمل كند و منافع خود را حفظ كند يا اينكه به فرياد زدن بى فايده ادامه بدهد .
شايان ذكر است كه توليد ناخالص ملى اقتصاد امريكا سي برابر ايران است.
المومن كيس ! (1754831) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۰:۱۱:۴۳
ممنون از قلمت آقای توکلی (1754842) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۰:۲۵:۰۳
ازجواب منطقی شمابسیارخرسندم وامیدوارشدم هستندکسانیکه آیات الهی رابارای خودتفسیرنمیکنند. (1754853) (alef-13)
 
هوشنگ
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۰:۵۷:۲۵
اقای توکلی:سلام من مثل خیل عظیمی ازایرانیان بارژیم پهلوی وسلطه امریکا مخالف بودم بدون اینکه درنظام موجود بهره ای جزگرانی وحسرت دریافت کرده باشم بهرحال به دو مورداز نوشته شمااشاره میکنم وبعدقضاوت رابه خو انندگان سایت شماوامیگذارم 1:درمورداینکه هم امریکابرکشورماسلطه داشت هم فقروجود داشت شکی نیست امادرهمان زمان من خودتازه استخدام شده بودم باماهی ششصدتومان حقوق مدتی بعدوقبل ازازدواج یک خانه درمنطقه تقریبآمتوسط تهران خریدم 12000تومان 3000تومان به بانک صادرات بدهکاربودبنابراین 9000تومان هم نقدپرداخت کردم وخانه را تحویل گرفتم ان زمان بنده اگرحقوقم رافقط 20ماه جمع میزدم میشدان خانه وحالا میشودچیزی درحدود 300ماه ................................ 2:زحمت کشیده بودیدتعدادی ازایات قران رااستخراج وتطبیق داده بودیدبا شعار علیه استکبارمن چون تخصص دران قسمت ندارم تآییدیاتکذیب نمیکنم اما سوال دارم ایادربین این ایات کلام ا...به ایه یاایاتی برخوردنکردیدکه به مسوولین هم هشدار داده باشد:رنج ومشقتی که بعدازهجو م دشمن ویادراثرعمل دشمن{جنگ وتحریم} به شماواردمیشود.مسوولین هم ازان مصایب ذره ای تقبل کنندشایددارویی باشد برای تسکین الام دردمندان واقی یعی قشرتهی دست ایاچیزی پیدانکردیدکه اگر مسولی بی کفایت دررآس امورقرار گرفت وزیردستانش بیت المال رابتاراج بردند.باان مسوول وزیردستان خطاکارباید چه کارکردیااین که فقط گفته شده مسوولین بعدی ومردم عادی چیزی نگویندچون دشمن میفهمدهمه رابرده اندایااین گونه رفتاربا متخلفین جوازی یاگوشه چشمی نمیشودبرای خلاف هاوخلاف کاران بعدی الف عزیز لطفاپخش کنید (1754900) (alef-13)
 
میراقا طلبه جانباز از قم
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۰۲:۵۲
سخنان مکتوب جناب آقای توکلی متین ومحکم ومستند واستوار وحکیمانه بود برخلاف دیگران که خطابی وغیر مستدل بود. ازدیووددملولم وانسانم آرزوست. (1754906) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۱۱:۱۳
شعار مرگ بر آمريكا قبول اما
1) ايا اين شعار مورد قبول تمام مردم ايران يعني 75 ميليون ايراني است ؟
2) ايا اين شعار در مورد دولت و سياست مداران امريكا است و يا مورد كشوري با 320 ميليون جمعيت و بيش از 7 برابر اين وسعت؟
3) ايا در روز 13 آبان همان طور كه موافقان اين شعار با حمايت سپاه و بسيج صدا و سيما و ... به خيابان مي ايند امكاني براي افرادي كه با اين شعار موافق نيستند هم است؟
4) آيا شعار مرگ بر امريكا اثر مثبتي بر روي امريكا هم دولت و هم مردم امريكا دارد؟
5)چرا براي برقراري دوستي بين دو ملت اقدامي نمي شود؟ (1754917) (alef-13)
 
میراقا طلبه جانباز از قم
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۱:۱۴:۰۶
ازجنا ب ناصر هم تشکر میکنم که حق مطلب را ادافرمودند که اینجانب مدتی است این آیه شریفه را تذکرمی دهم >ولاتسبواالذین یدعون من دون الله..... (1754924) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۰۸:۳۶
مرگ برهمه ظالمین چه داخل وچه خارج (1755012) (alef-13)
 
man
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۳۷:۱۹
مگر مملکت دولت ندارد که همه در نقش وزارت امور خارجه ظاهر می شن؟ (1755033) (alef-13)
 
عليرضا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۵۵:۵۴
گفتن واژه ذوق زده مصداق تحقير طرف مقابل و همان خس و خاشاك است كشور دارد مذاكره مي كند نبايد صفت منافقانه داشته باشيم حتي اگر طرف مقابل منافق باشد (1755060) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۷:۵۷:۵۳
درود بر دکتر دوانی عالی موضع گیری کردی مومن از یک سوراخ چند بار گزیده نمی شود مرگ بر منافق و مرگ بر سلفی (1755065) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۰۸:۳۲
سلام.

با این استدلال آقای توکلی و امثالهم! که من باید هر روز مقابل رئیس و مدیر و مدیرکل و هزار آدم دیگه توی ادارات این مملکت بایستم و شعار "مرگ بر..." سر بدهم و اعلام انزجار بکنم! مرسی از راهنمائی‌تان! (1755075) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۰۹:۲۵
جتاب اقاي توكلي ساده انگاري ميفرماييد دقيقا ما به دليل تحريمهاي امريكا و متحدانش سر از نرمش قهرمانانه در اورديم همان گونه كه پايان جنگ را فشار بيش از حد اقتصادي تايين كرد و متاسفانه نه رزمندگان جان بر كفمون
فكر نمي كنم شما سمت اجرايي يا حاكميتي داشته باشيد كه بخواهيد اين تند روي هاي گذشته و با سر خوردن زمينها را توجيه كنيد شما نماينده مردم هستيد لطفا حقايق را بگوببد
و لطفا حقيق را منعكس فرماييد (1755077) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۱۷:۵۲
مرگ بر امریکا گفتی و دیدی ثمرش را نگفتن مرگ بر امریگا چه بدی داشت که یک بار نگفتین (1755086) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۳:۲۱
آقای دکتر توکلی: استکبار و مستکبر فقط شامل امریکاییها میشه؟
این فقر و بیکاری و فرهنگ آقازادگی و نورچشمی و رانتی که برخی از همکاران شما در مجلس به واسطه آن در عنفوان جوانی به بلاترین پله های ترقی رساند و اداعای استکبار ستیزی شان هم گوش فلک کرده کرده هم استکبار است
شدمنی امریکا با ما هزار برابر کمتر از بلاهایی هست که فساد اخلاقی و سیستمی برخی مسئولین بر سر مردم آورد
امریکا مرج دروغ و رانت و رشوه و فساد و اختلاس در ایران هست؟؟
منافع عده ای که تریبونهایی مثل مجلس و صدا و سیما در اختیار دارند آلان به شدت در خطره و کیست که نداند نیت این افراد از طرح شعار مرگ بر امریکا نه استکبار ستیزی بلکه مبارزه با دولت اعتدال و امید هست که داره دستشون از رانتهای خاص می بره..
امثال افراطیهایی که حاضرند این ملت را تا پای جنگ بکشونن برای قدرت و ثروت مایه ننگ این جامعه هستند..
زنده باد زندگی .. مرگ بر افراطی گری
من به مرگ به امریکا نخواهم گفت (1755134) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۸:۳۷
كاش اخه به شعار مرگ اكتفا ميشد،اتيش زدن هويت يك كشور و لگد كردن عكس رييس جمهورشو،من ميترسم از فردا اعلام كنن تو راهپيمايي ها زن بچه ها رو نيارين تا راحت بتونيم به امريكا فحش ناموسي هم بديم!!! (1755154) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۳:۱۶
آقای توکلی تمام راهپیمایی ها به همراه شعارها و قطعنامه هایشان در کشور ما دولتی است و موضع دولت محسوب میشود نباید خودمان را گول بزنیم (1755215) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۲۸:۳۱
من فکر ميکنم که رابطه بين ايران و امريکا درخواست 99 درصد مردم ايران باشه و اون 1 درصدي که دوست ندارن ارتباط ايران با امريکا خوب بشه دارن از اين اب گل الود ماهي خودشون رو ميگيرند و هيچ به فکر اين مردم و ايران نيستند.کشورهايي هم هستند که برندگان بزرگ تحريم ايرانند ؛ روسيه ، چين ، هند و امارات متحده عربي ، در رأس اين کشورها هستند. فروش محصولات نامرغوب به ايران با قيمت دلخواه ،خريد ارزان و قسطي از ايران و نپرداختن پول نفت ، واسطه گري براي معاملات بين المللي ايران ، ماهي هاي بزرگي هستند که اينان از درياي تحريم ايران صيد کرده اند. همين چند وقت پيش بود که مقامات هندي گفتند از بابت خريد نفت ايران به قيمت ارزان، بيش از 8 ميليارد دلار سود برده اند ، 8 ميلياردي که در شرايط عادي بايد به ايران مي رسيد و حالا در جيب هندي هاست و البته رقم هاي درشت تري نيز به روس ها ، چيني ها و اماراتي ها رسيده است. (1755232) (alef-13)
 
م م خليلي
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۲۸:۳۷
آقای توکلي سرباز واقعي ولايت و يک شيعه واقعي است (1755233) (alef-13)
 
ziba
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۲۹:۰۸
قشنگ و بجا بود. منتها کمتر از قرآن مایه بگذارید. (1755234) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۳۷:۰۷
آیا توکلیان ادب حکم می کند یک نگاهی به این اظهار نظر بیفکنید برای خودت خوب است که نکند یک وقت خدای نکرده نماینده مردم جدا از مردم فکر کند. اگر قرار علیه امریکا اقدامی صورت گیرد مرد و مردانه همه با همه به جنگ امریکا برویم آیا شما مشکل معشیتی، بیکاری فرزندان، خانه استجاری، درآمد بخور و نمیرو .... بسیاری از مردم را دارید؟ حیف که این مطالب به گوش شما نمی رسد (1755239) (alef-13)
 
عرفان
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۹:۴۶:۵۱
آقای توکلی راجع به جنایات آمریکا مطالبی مرقوم فرمودید در کل باید گفت بیشتر آنچه آمریکا به عنوان جنایت انجام داده یا توسط عناصر خود فروخته و فاسد در همان کشور انجام شده ویا اینکه کشور مورد نظر حاکمانی داشته که خون مردم خودشان یا همسایگانشان را در شیشه کرده بودند.
برای حالت اول مورد کودتا در ایران و شیلی مصداق خوبی است که بیشترین اقدامات توسط مزدوران داخلی انجام شد وبرای دیگر حالت هم رژیمهای صدام و طالبان و همچنین آلمان نازی و امپراطوری ژاپن (لازم به ذکر است که این کشور در جنگ جهانی دوم تنها 10 میلیون چینی را قتل عام کرد)موارد خوبی جهت تحقیق هستند.
اما از روسیه تزاری و عهدنامه های ننگین و جنایتهای فراوانشان که بگذریم ،ایران در طول انقلاب با شوروی رابطه داشت .همان شوروی که:
1- قتل عام 20 میلیون نفر درجریان پاکسازیهای استالین در شوروی
2-تجاوز به 1 میلیون زن آلمانی بی پناه در جنگ جهانی دوم
3-فشار بر دولت منتخب دکتر ادوارد بنش در چکسلواکی جهت استعفا و روی کار آوردن یک حکومت دیکتاتوری مارکسیستی
4- اشغال و الحاق پروس شرقی از آلمان پس از جنگ جهانی دوم
5- اشغال ایران در جنگ جهانی دوم و تقویت و تحریک گروههای تجزیه طلب در آذربایجان و کردستان
6- روی کار آوردن حکومتهای دیکتاتوری مارکسیستی در کشورهای اشغال شده به زور
7- حمله به مجارستان و قتل ایمر ناجی نخست وزیر منتخب این کشور
8- حمله به چکسلواکی و برکناری دولت اصلاح طلب الکساندر دوبچک
9-اشغال جزایر کوریل ژاپن (با وجودیکه با این کشور پیمان عدم تجاوز داشت) ادامه آن تا کنون
10-سوء استفاده از حرکتهای انقلابی در کشورهای جهان سوم
11- حمله به افغانستان
12-تجهیز ارتش عراق در زمان جنگ با ایران
و...
اما در زمان حال:
1- مداخله در کشورهای تازه استقلال یافته
2- آزار و قتل مردم مسلمان چچن
3- اشغال مناطقی از گرجستان
4- حمایت همه جانبه از صربهای جنایتکار در جریان جنگ بوسنی و کوزوو
5- زیاده خواهی در دریای خزر به ضرر ایران (1755255) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۱۲:۳۶
آقای توکلی چرا ژاپن را مثال نمی اورید که بعد از قبول خسارات دو بمب اتمی به جای اینکه 60 سال لعن و نفرین کند و درهایش را روی آمریکا ببندد .از متخصصان آمریکایی مانند دمینگ دعوت کرد به کشورشان بروند و از علم آنها برای پیشرفت خودشان استفاده کردند.و هم اکنون یکی از قطب های صنعت و اقتصاد در جهان تبدیل شده اند. ..براستی چه چیزی برای گفتن در مقابل این به قول شما ظالم داریم؟فرار مغزها که اکثرا به آمریکا ست. هنوز معطل این هستیم که داروها و کره از بنادرمان ترخیص شوند. ...خودتان بهتر می دانید از تحریم و دشمن تراشی این سالها فقط عده منافعشان تامین شد و مردم هر روز بدبخت تر شدند...سری به کوچه و بازار بزنید و نظر واقعی مردم را بپرسید. از چه می ترسید ؟ نظر مردم این همه ناامید کننده و ترسناک است؟ (1755305) (alef-13)
 
وجدان
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۲۰:۵۲
سلام .متاسفم ایرانی باید به ایرانی بودن خود وازهمه مهمتربه مسلمان بودن خود افتخارکند تنها راه برون رفت ماازاین اوضاع فقط اتحاد است ولاغیر

اما این انصاف نبود که دولت یازدهم همه خدمات ارزنده دولت نهم ودهم

اگرمنصفیدودم ازقران میزند بحث های جنجالی را رها کنیدبه فکر مردم باشید (1755317) (alef-13)
 
زهرا م
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۲۵:۲۲
به نظر شما خوب است شعار بدهید و دل عربستان و اسرائیل خوشحال کنید بالاخر ه انها دارند سی سال از این شعارها نان می خورند ما تا این افکار را داریم این کشور به جای نخواهد رسید . فکر کنم با این شعار ها نتیجهای که دارد . عقب ماندگی و کم شدن سهم ما از دریای خزر و نابودی اقتصاد و بی کاری و اعتیاد جوانان است لطفا به فکر این کشور و منافع ملی مان باشید تا زمانی که توهین کنید کسی به مردم و کشور ما احترام نخواهد گذاشت . (1755319) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۲۸:۲۸
سوزاندن پرچم دیگر کشورها براتون عادی شده در حالی که بسیار کار ناپسندیه اگر پرچم خودمون رو بسوزونن چه حسی پیدا می کنید؟ (1755322) (alef-13)
 
افشار
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۳۳:۳۷
باسلام. از مقاله جناب دکترتوکلی لذت بردم از بیشتر نظر دهندگان تمنا دارم با دقت بیشتر، همه مقاله را بخوانندوبعد نظر دهندآنچه مسلم است افراط و تفریط در هرکاری موردمذمت است (1755329) (alef-13)
 
rezagol
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۳۵:۱۳
جناب توکلی شما همواره از یک اصول ثابت وپایدار در نگاه خود به حکومت ها برخوردار هستید وبا این نگاه می توان این تصور را داشت که حکومت فعلی عراق بدلیل اینکه به ایران حمله کرده هم دشمن ماست چون سرزمین ما را مورد تعرض قرار داد ومردم ما را دچار اسیب های فراوان نمود .ولی حال می بیند که حکومت فعلی عراق را دشمن خود نمی بینید حتی از حقوق حقه ملت ایران در خصوص دریافت غرامت جنگ خوداری می کنید وانرا به دولت فعلی عراق بخشیده اید .بزرگان ما می گویند در هر نگاه وتحلیلی بایستی مقتضیات زمان ومکان وشرایط مشخص ان برهه را شناخت وبر اساس ان تحلیل کرد که به نظر می رسد بدلیل منافع سرشاری که از این عناد با امریکا به جیب یک عده می رود وسر مردم تراشیده می شود صلاح نیست که امور به نفع مردم گردش کند وتئوری مرگ بر مرگ بر بایستی همچنان پایدار بماند تا دیگ فقط برای یک عده بجوشد وسور وسات انان فراهم باشد امروز به نظر من عمده درامدهای نفتی صرف امور باطل وبیهوده می گردد .دشمنان شما نفت شما را می خرند ومایحتاج تکنولوژی مورد نیاز شما را به شما می فروشند وحتی کندم مورد نیاز شما را تامین می کنند وشما عین دون کیشوت با شمشیرهای خود به دشمن خیالی حمله می کنید ومرگ بر می گویید وانها بخوبی می دانند با انسانهای توسعه نیافته ای طرف هستند که در حکومت به هموطنان خود نیز رحم نمی کنند ویا مخالفین را قلع وقمع کرده ویا می کشند ویا درزندانها از انها پذیرایی می کنند پس کسی که به هموطن خود رحم نمی کند بایستی بدو زمان داد واموزش انسانیت را سرلوحه کارشان برای اصلاح ما قرار داده اند .راستی مگر همین امریکای به اصصلاح جهانخوار نبود که وقتی صدام را به اسارت گرفت دو دستی با حکومت عراق تقدیم ارای مردم نمود وشیعیان عراق قدرت را بدست گرفتند .براستی علت چه بود .فقط باید به این باور رسید که در دوران فعلی مردم بیشتر بر امور زندگی خود حاکم شده اند ودوره زورگویی واعمال خوشونت رو به پایان است وانسان در هر تحلیلی باید روند حرکت جوامع را به سمت وحدانیت در حفظ ودفاع از حقوق انسانی ببیند ودر جدال با تیره گی ها به سمت صلح ودوستی گام بردارد .موید باشید (1755331) (alef-13)
 
حسن بک
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۴۲:۳۰
در 20 سال اخیر دخالتهای نظامی آمریکا در کشور های دیگر شامل موارد زیر بوده است:
1- حمایت از بوسنی و هرزگوین در مقابل صربهای تحت حمایت روسیه
2- حمله به کوزوو و حمایت از اقلیت مسلمان آلبانی تبار باز هم در مقابل صربهای تحت حمایت روسیه
3- حمله به افغانستان و سر نگونی طالبان
4- حمله به عراق و سرنگونی صدام که منجر به روی کار امدن مجلس اعلا و حزب الدعوه طرفدار ایران شد
5-حمله به لیبی و سرنگونی قزافی (1755347) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۴۲:۵۸
بالاخره يک روزي بايد شعار مرگ بّر اين و آن در اين مملکت از بين ميرفت و شعار زندگي‌ جايش را مي‌گرفت.
زنده باد صلح
زنده باد ارامش براي مردم ايران
درود بر عقلانيت.
(1755348) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۴۸:۱۴
چه سنگدل است سيري که گرسنه اي را نصيحت مي کند تا درد گرسنگي را تحمل کند (جبران خليل جبران) درود بر منطق و اعتدال (1755353) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۴۹:۳۹
شعار بیشتر - مشکلات بیشتر
اگر مخالفان با آمریکا در اکثریت بودند با طرح نظرسنجی هم مخالفت نمی کردند. (1755356) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۰:۵۶:۱۹
شعار و هی شعار و هی شعار
بدا به حال مردمی که عزت خود را در مرگ بر این وآن گفتن و نمایش دادن و تظاهر کردن و این یافته اند و نمی دانند قدرتمند با شرف واقعی کسانی هستند که فکر می کنند و علم می آموزند و انسان گونه پیشرفت می کنند. (1755366) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۹:۳۳
بدبختی اینجاست اگه کنسولگری امریکا هم باز بشه باز یه عده ادم نااگاه صبح تا شب اونجان و مشکلا اساسی برای کشور درست می کنند .مشکلات ما همه در نا اگاهیه (1755405) (alef-13)
 
hamvatan
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۴۷:۱۱
باسلام
تمام کشور ها برای حفظ منافع یا در جهت تامین منافع خود هستند ،چرا؟جوابش ساده است چون میخواهند روبرو جلو حرکت کنند ،این دنیا دنیای رقابته توی این دنیا ثابت ماندن و برگشت به عقب عواقب جبران ناپذیری را به همراه داره.

اینکه ما بنشینیم بگیم آمریکا فلان کرده، بهمان کرده عذر میخواهم یک کار خاله زنکی هست دولت های پیشین هر کشوری مسئول کار های خود هستند نه دولتهایی که پس از آن بر سر کار می آیند،اگر ما بخواهیم کینه بگیریم از کشوری که نمیشه که پس الان ژاپن باید سرتاسر کینه باشه از آمریکا اما میبینید که اینطور نیست ،در حال حاضر هم رئیس جمهور آمریکا پا پیش گذاشته برای گفتگو که فرصت خوبی هست که 2 تا کشور بایداستفاده کنند داشتم الان سایتها را مطالعه میکردم گویا سنای امریکا جلوی تحریم های جدید رو هم گرفته دیگه وقتی ابرقدرت دنیا میاد این کارو میکنه یعنی چی؟یعنی آقا جان هر چی بوده تموم شده ،آن دسته کسانی که مخالف این کار هستند همان افرادی هستند که قطعاً این تحریم ها بسود آنها تمام میشه و تعداد خیلی اندکی هستند به امید خدا که سرشان به سنگ بخوره و راه را پیدا کنند اگرم پیدا نکردند مشکلی نیست انقدر تعدادشان کمه که مجبورند برای همرنگ شدن با جماعت تغییر رنگ بدهند. (1755464) (alef-13)
 
سید مطصفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۱۰:۲۵:۴۷
مشکل ما با آمریکا بنیادی است . مثل این که فراموش کرده ایم در این کشور انقلاب شده است ! انقلاب یعنی تغییر مناسبات جهانی و آمریکا این را خوب فهمیده و می خواد جلو ضررش را بگیره، اما بعضی از ما فقط جلو پایشان را می بینند. اوایل انقلاب مردم فریاد می زدند که ما برای نان قیام نکردیم. نه این که نان نباید باشد، اما همین دیدگاه ها بود که جوانانمان در جنگی نابرابر با تمام دنیا پیروز کرد. اگر آنان تنها به فکر نان بودند چنین کاری می کردند؟ (1761264) (alef-6)
 
1360
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۴۹:۳۵
در جريان حمله به هواپيماي مسافر بري امريكا تمام خسارت وپول هواپيمارو به ايران داد در زمان دولت هشتم
و بابت كودتا 28 مرداد عذر خواهي كرد
ايا ما با ريختن به سفارت امريكا و اسيركردن ديپلماتهاي ان كشور به مدت 444 روز ايا كاره ما درست بود
كشور ما وقتي طالبان جاني جان ديپلماتهاي مارو ميگرفت چه كرد ناراحت نشد
ايران در منطقه از زمان بسيار بسيار قديم رفيق استراتژيك نداشته عربستان و به علت سني بودن با ما در ستيز مذهبي هستن
پس عقل سليم در اينه كه ما با غرب وارد صلح و دوستي بشيم اين حرف كه عضتمونو از دست ميديم من قبول ندارم
من منافع ملي و در نظر ميگيرم بس
چين و روسيه به عنوان قلك به ايران نگاه ميكنن فقط ايران به انها امتياز ميده ولي امتياز نميگيره نمونش 22 ميليارد دلار پول نفت خودمونو چين نميده (1755467) (alef-13)
 
عزت
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۱۰:۱۶:۱۴
آیا عقل سلیم در اینه که ما با آمریکایی که نشان داده صداقت نداره اعتماد کنیم تا عضتو مونو ( عزتومون ) بدست آوریم؟ (1761251) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۱:۵۶:۴۷
اساسا ستيز ما با امريكا ناشي از مشي ضد امريكايي گروهاي چپ ميباشد. كه در متن انقلاب تاثير زيادي گذاشتند. و حالا سياستمداران قديمي و متعلق به اول اقلاب بصورت تعصبي موضوع را كش ميدهند. مشي ايشان سياه و سفيد ديدن است. نسل جديد تفكري مدرن و بر پايه تعامل دارد. (1755486) (alef-13)
 
سید مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۹:۲۵:۰۰
تعامل با کی ؟ با کسی که می گه تا ذلیل نبینمت دست بر نمی دارم! (1761174) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۰۱:۳۴
اماما شرمنده ایم که سال ها قبل جسمت را و امروز افکارت را به تبعید فرستادند و فراموش کردند که گفته ای "مرگ بر امریکا یک عبادت است، هر چه فریاد دارید بر سر امریکا بزنید" (1755494) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۲:۱۳
دوستان بیایند یک گزارشی به ملت از سیسات تقابل با امریکا در این 35 سال بدهند ملت را قانع کنند که دستاوردها این بوده و همین سیاست را همادامه خواهیم داد. (1755830) (alef-6)
 
فدایی ولایت
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۸:۳۲:۵۲
خدا خیرتان بدهد (3324012) (alef-3)
 
عبدالله
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۰۴:۱۹
بسمه تعالی
شما می گوییدمذاکره یارابطه تابع مصالح ملی است وماهم به همین دلیل
بادشمن مشغول مذاکره ایم وپیشنهاد می کنید درهمین زمان مردم هم باید
به ابراز نفرت وبیزاری از دشمنیهای طرف مقابل ادامه دهند یعنی مرگ برآمریکا
را ترک نکرده واز آتش زدن پرچم آنها خودداری نکنند. حال اگر درهمان زمان مردم
آمریکا هر روز در ایالات مختلف قراربگذارند یک ساعت درروز مقابل یکی از کلیساهایشان شعار مرگ برمارا سر بدهند وپرچم مقدس ماراکه برای هرکشوری مقدس است به آتش بکشند باز هم مذاکره کنندگان محترم ما به
مذاکره ادامه میدهند یا بدون اجازه از جناب آقای رئیس جمهورمحترم جلسه را
ترک می نمایند؟ آیا زمانی که پیامبر اکرم صلوات الله علیه وعلی آله بامشرکین
مکه: عرض می کنم بامشرکین نه اهل کتاب مذاکره میکردند وقرارداد می نوشتند که برای زیارت کعبه اجازه داشته باشند مسلمین در بیرون خیمه آیات
برائت ازمشرکین را می خواندند؟ شما نماینده این مردم هستید یعنی باید
خیر وصلاح آنهارا بخواهید تاحقوقی که از بیت المال می گیرد حلالتان باشد
میتوانید سفارش کنید که هموطنان عزیز در این زمان که دولت خدمتگزار شما
مشغول مذاکره بادشمن است تاشاید به دشمنی 35 ساله آنها پایان دهد
گرچه میداند که ممکن است توبه گرگ مرگ باشد مدتی سکوت کرده و از
تحریک آنها خودداری کنید شاید آنهاهم در این وضع خراب اقتصادی خود میل
به سازش نشان دهند وقضیه با نتیجه برد برد به پایان برسد" البته باخواندن
سوره قل اعوذ برب الناس. وبااین وعده که پس از پایان مذاکرات میدان برائت
از مشرکین با زخواهدبود. (1755508) (alef-13)
 
کاشف
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۱۰:۱۰:۱۹
ببخشید عزیزم خیلی از واقعیت دوری! آمریکایی ها حتی وعده ی تو خالی هم ندادند !دلت را به مذاکره گرم کرده ای ! شتر در خواب بیند پنبه دانه ! (1761242) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۲:۴۰:۱۸
international politice is complicated and has his own methods and ways.
not a single european politicans or american one would , give his attention to the paroll and billboards installed in iran.
it is wrong to eliminate these billboards. this would only lead to the fact, that the designer and supporter of these billboards achieve kind of attention.
_where is the different between ahmadi nedjad and rouhani government, when rouhani loses his patience and reacts on such billboards annoyed and .
aggresive

i appreciate you for your profound knowledge . (1755586) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۱:۰۷
برادر توکلی کشورهایی که علیهشون شعار میدیم روز به روز قویتر شدن و ریال ما روز به روز ضعیفتر شده بخشی از دوستان در مورد روسیه کامنت گذاشتن خوبه شما اونها رو هم مطالعه کنید و یک تجدید نظری کلی بفرمایید
شایسته نیست در حالی که تکنولوژی موبایل و اینترنت امریکا رو استفاده می کنیم با رنگ ساخت امریکا بنر بسازیم و شعار مرگ بر امریکا بدهیم
اگر که انتقادی داریم حرفی داریم مستقیما اون رو بیان کنیم مثلا بگوییم حرکت امریکا در فلان مورد و...محکوم است یا فلان سیاست امریکا رو محکوم می کنیم
یا ما مخالف این حرکت امریکا هستیم و...
نه اینکه شعار مرگ بر...بدهیم
ما تا ابد رابطه هم با امریکا نداشته باشیم باز هم بهتره که مورد به مورد علیه هر حرکت غیر اخلاقی امریکا شعار بدهیم نه شعار کلی و مرگ یک کشور رو طلب کنیم
شوروی از هم پاشید خب الان همون سیاستها رو روسیه داره به نوعی دنبال میکنه
در موضوع سرکوب مسلمانان چچن ما سکوت کردیم اما اگه امریکا این کار رو کرده بود خودتون میدونید که 25 ساعت از 24 ساعت برنامه های تلویزیون اختصاص به این قضیه پیدا می کرد
ما تکلیفمون رو روشن کنیم اگر که قصد داریم از مستضعفان دفاع کنیم و بد اخلاقی ها را محکوم کنیم کشوری خاص نباید استثنا شود همه ظالمان چه در داخل چه خارج باید زیر نگاه ما باشند نه اینکه در جنایات فلان کشور چشمانمان را ببندیم ولی امریکا رو زیر ذره بین قرار بدهیم (1755719) (alef-6)
 
تقی
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۱۰:۰۳:۳۵
قربون شکلت! آمریکا اعلام کرده که تا براندازی ما پای کاره ! شما چی می گی؟ کشورهای دیگر چنین حرفی زده اند؟ مسلمون کشی ها رو در دنیا نمی بینی؟ دست کی در کاره!!!!!!!!! (1761234) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۵:۴۶
سیاست مرگ بر امریکا هیچ دستاوردی نداشته فقط انزوا ایجاد کرده (1755730) (alef-6)
 
صدف
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۹:۲۹:۲۱
بابا دست خوش ! حداقل خیزش های مردمی را در منطقه ببین! اونا اگر الگو نداشتن چگونه این کار را می کردند؟ (1761180) (alef-6)
 
عرفان
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۳:۵۹:۳۹
آیا کشوری به اندازه عراق از هوطن های ما شهید کرده سربازان عراقی جزئی از مردم عراق بودند اما حالا عراق کشور دوست و برادر ما هستش!منافع عدهای در رابطه با آمریکا به خطر می افتد و آنها با تمام قوا می خواهند فردا بگویند "مرگ بر آمریکا" بجا مرگ گفتن و توهین به یک ملت و پرچم یک ملت بگویید مرگ بر هر آنکه منافع کشورش را فدای منافع خودش میکند (1755799) (alef-6)
 
کریم
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۹:۴۴:۰۱
بارها گفته شده که منظور از "مرگ بر آمریکا" مردم آنجا نیست. اصلاً کابوها اساس تمدن خشن خود را بر گشتار ملیون ها بومیان بی گناه گذاشته اند و همین رویه را برای همه ی کشور ها دارند! (1761202) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۶:۴۵
دوستانی که سالهاست از خون شهدا استفاده ابزاری می کنند خواهشا حرمت خون شهدا را حفظ کنید و این مسائل را وارد دعواهای سیاسی نکنید این کارها باعث میشود مردم بی مدیریتی شما را ناخوداگاه پای شهدا بگذارند و قداست مساله دچار خدشه بشه
لطف کنید بیخیال این مساله بشید.مشکلی اگه با خودتون دارید لفظی زبانی مناظره ای یا با درگیری فیزیکی حل کنید وارد ساحت مقدس شهدا نشوید (1755839) (alef-6)
 
سید مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۹:۴۷:۲۲
پیام شهدا پیام امام راحل یود که آمریکا را شیطان اکبر خواند و گفت اگر لحظه ای از آمریکا غافل شوید همه هلاک خواهید شد! اخوی گول لبخند را نخور! (1761210) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۲۴:۴۲
مرگ بر، مرگ بر.

حداقل اگر اصرار دارند چنين شعارهايي بدهند، بهتر است به جاي اين شعار كه يك ملت را نشانه مي گيرد شعارهاي كلي تر كه يك صفت زشت را نشانه مي گيرد جايگزين شوند.
مانند "مرگ بر استكبار" (1755863) (alef-6)
 
بنده خدا
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۹:۵۱:۰۷
مردم آمریکا هم انسانند و فهمیده اند که دولتشان چه جانوری است ؟ برج های دو قلو را آن ها فراموش نکرده اند که بوش پسر برای حمله به کشور های منطقه خلیج فارس درست کرد و فرزندانشان را به کشتن داد! (1761219) (alef-6)
 
هموطن
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۴:۲۸:۰۳
یک مقام چینی سالها پیش گفت: آمریکا گاوی است که ما او را می دوشیم و شما ایرانیان با شاخش کلنجار می روید .
ما ایرانیان باید بیاموزیم که با شاخ گاو ور نرویم اگر توانستیم او را بدوشیم چه بهتر (1755875) (alef-6)
 
صاحب
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۹:۵۳:۳۴
او چینی است که می تونه جهان را بچاپه ببخشید بدوشه! ما پول های بلوکه شده مان را بدهند بسمان است! (1761222) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۵:۳۵:۴۸
دلایلی را که اورده اید به چند کشور دیگر هم میشه تعمیم داد مثلا انگلیس و اون گذشته استعماریش ،روسیه که دیگه واضحه،عراق که به ما حمله کرده و... بناراین باید قطع رابطه کنیم و شعار علیه دیگر کشورها بدهیم؟ (1756020) (alef-6)
 
نیلی
۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۹:۵۸:۰۳
وقتی دست از سرمان بر نمی دارند و اعلام کرده اند در صدد براندازی ما هستند و نمونه اش کشتن 400 نفر زن و مرد و کودک بی گناه در آسمان است چه کنیم؟ توقع داری حداقل آخ هم نگیم!!!!!!!!!!!!!!!!! (1761227) (alef-6)
 
پویا
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۶:۰۲:۵۳
من که اصلا به آمریکاییها خوش بین نیستم . باور کنید به خاطر مشکلات اقتصادیشونه که می خوان با ایران رابطه برقرار کنند . به زودی می بینیم که سیل بیکاران و پناهجویان آمریکایی می ریزن تو کشور ما !!!! اونوقت بیا و درستش کن (1756084) (alef-6)
 
علی عسک
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۷:۵۹:۰۱
جناب توکلی مقاله جالب و منطقی بود
ایکاش بعضیها هم مثل شما فکر میکردند (1756304) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.