توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434142
مهم‌ترین زمان‌ برای انجام سونوگرافی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۲
سه ماهه اول بارداری، هفته پانزدهم، آخر هفته هجدهم و هفته بیست و دوم بارداری است.

داريوش فرهود، متخصص ژنتيك در اين‌باره گفت: بايد دانست انجام سونوگرافي در هفته هجدهم بسيار حائز اهميت است؛ به‌دليل اينكه فقط تا هفته نوزدهم بارداري درصورت وجود بيماري خاص در نوزاد مي‌توان سقط جنين انجام داد و بعد از گذشت هفته نوزدهم بارداري، قانون و شرع اجازه سقط جنين را به پزشك و خانواده نمي‌دهد.

به گزارش همشهری، عضو پيوسته و دائمي فرهنگستان علوم پزشكي ايران درخصوص خطرات سونوگرافي گفت: در سونوگرافي برعكس راديولوژي، اشعه‌‌اي به بدن مادر منتقل نمي‌شود و تشخيص توسط امواج صوتي صورت مي‌گيرد؛ به همين دليل خطر جدي براي نوزاد و مادر ايجاد نمي‌شود، اما لازم است از سالم بودن دستگاه‌ها و استاندارد‌بودن آنها اطمينان خاطر داشته باشيم.

چون دستگاه‌هاي معيوب و غيراستاندارد، احتمال بروز كم‌شنوايي را در كودك افزايش مي‌دهد.

وي درخصوص استفاده از محصولات تراريخته توضيح داد: استفاده از هرگونه كود و مواد شيميايي و دستكاري‌هاي ژنتيك كه به‌دليل افزايش كيفيت روي محصولاتي مانند ميوه‌ها و سبزيجات انجام مي‌شود به نوع خود مضر است و مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هايي مثل سرطان را افزايش دهد. تمام دستكاري‌هاي ژنتيك مي‌تواند منجر به توليد محصولي مضر و سرطان‌زا شود و جالب است بدانيم در ساير كشورها محصولات ارگانيك با قيمت بيشتري نسبت به محصولات تراريخته به فروش مي‌رسد كه متأسفانه به‌دليل عدم‌اطلاع‌رساني به جامعه، اين موضوع در كشور ما برعكس است.
 
کلمات کلیدی : سونوگرافی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته