توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 322849
چند نکته درباره التهاب لوزالمعده
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۴
یک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد گفت: بیماری پانکراتیت حاد در ۱۰ درصد موارد به درمان پاسخ نداده و کشنده است و معمولا مصرف مسکن و داروهای آنتی اسید برای بیماران ضروری است.

دکتر پژمان علوی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پانکراتیت یا بیماری التهاب لوزالمعده (پانکراس) به صورت حاد و مزمن بروز می‌کند که پانکراتیت حاد ناشی از سنگ‌های صفراوی است و در گروه سنی ۴۱ تا ۵۰ سال بیشترین شیوع را دارد.

وی ادامه داد: مواردی چون الکلیسم مزمن، بیماری‌های مجاری صفراوی، سنگ کیسه صفرا، تومورها، ضربه یا جراحی شکم، مصرف بعضی از داروها مانند گروه سولفا، کلروتیازید یا داروهای کورتونی، بعضی از عفونت‌ها مانند عفونت ویروسی اوریون، هیپرلیپیدمی، ‌هیپرپاراتیروئیدی، واسکولیت، هیپرکلسمی(میزان بیش ‌از حد کلسیم در خون)، نارسایی مزمن کلیه و دیالیز، در ابتلا به بیماری پانکراتیت تاثیر دارند و از علل این بیماری محسوب می‌شوند.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز افزود: درد شکمی شدید، تهوع، استفراغ، تعریق، درد عضلانی، تورم و نفخ شکم، بی‌حالی، تب، افت فشارخون و حتی شوک نیز از علائم پانکراتیت حاد است.

علوی‌نژاد درباره درمان این بیماری گفت: دادن استراحت کامل به لوله گوارش (محدودیت مصرف غذا و مایعات) از درمان‌های پانکراتیت حاد غیرصفراوی است و اغلب برقراری تغذیه وریدی، بستری در بیمارستان و کنترل عفونت احتمالی نیز در درمان این بیماری به کار گرفته می‌شود.
 
کلمات کلیدی : التهاب ، لوزالمعده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.