توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452647
فصلی نو در روابط ایران و کشورهای عربی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵
سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به قطر در رسانه های عربی به عنوان گامی در مسیر تنش زدایی، همکاری و آغاز فصل تازه روابط ایران با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تعبیر شده است.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه عصر روز گذشته (18 اسفند) برای انجام سفری یک روزه وارد دوحه پایتخت قطر شد. ظریف در این سفر با شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر دیدار کرد.

در این دیدار ظریف و «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی » درباره گسترش مناسبات دو جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با هم گفت و گو کردند.

در سفر پیشین وزیر امور خارجه کشورمان به قطر که مرداد ماه سال گذشته انجام شد، دو طرف درباره گسترش مناسبات دو جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش برای رویارویی موثر با تروریسم و گروه‌های تکفیری گفت و گو و رایزنی کردند.

رسانه های عربی به تحلیل اهداف ها و نتایج این سفر پرداختند. در ادامه، به مهم ترین محورهای تحلیلی در برخی رسانه های عربی نگاهی خواهیم داشت.

** تلاش ایران برای داشتن روابط دوستانه با همسایگان

خبرگزاری رسمی کویت «کونا»، روزنامه های «الاخبار» لبنان، «الرای» کویت، «العربی الجدید» چاپ لندن و صفحه عربی خبرگزاری «اسپوتنیک» با اشاره به سفر ظریف به قطر، تلاش های ایران برای عادی سازی روابط با کشورهای عربی را در کانون توجه قرار دادند.

به نوشته «کونا»، وزرای خارجه ایران و قطر بر اهمیت روابط دوجانبه با تکیه بر قوانین، منشورها و هنجارهای بین المللی و حل اختلاف ها از راه گفت و گوهای سازنده تاکید کردند.

وزیر امور خارجه قطر نیز در این دیدار بر اهمیت روابط ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیح فارس بر پایه احترام متقابل و دخالت نکردن در امور داخلی یکدیگر تاکید کرد.

روزنامه الاخبار در گزارشی با عنوان «ظریف در قطر برای شکستن کوه یخی» نوشت: وزیر امور خارجه ایران در دیدار با امیر قطر و وزیر امور خارجه این کشور تحولات تازه منطقه را بررسی کردند. این نخستین سفر وزیر امور خارجه ایران به قطر طی بیش از یک سال و نیم گذشته است.

سفر ظریف به دوحه از اهمیت ویژه برخوردار است. به ویژه این سفر در شرایطی صورت می گیرد که «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران در ماه پیش به عمان و کویت سفر کرد. این سفر در شرایطی صورت می گیرد که ایران درک می کند که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تمایل به تغییر اوضاع دارند.

درباره نتیجه سفر مقام های ایران به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس منابع پیش بینی می کنند که این سفرها آثار مثبتی در آب شدن یخ روابط میان تهران و کشورهای عربی داشته باشد. زیرا که کشورهای عربی سال گذشته از نه از روی تمایل بلکه تحت فشار عربستان سفیران خود را از تهران فراخواندند.

روزنامه العربی الجدید سفر وزیر امور خارجه کشورمان به دوحه و دیدار او با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی را بسیار مهم و قابل توجه دانست و نوشت به احتمال زیاد این سفر در راستای تلاش ها برای عادی سازی روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صورت می گیرد.

روزنامه الرای کویت نوشت: ناظران بر این باورند که سفر ظریف به دوحه در واقع ادامه سفرهای روحانی به کشورهای عمان و کویت است. این سفر در راستای تلاش های ایران برای بهبود روابط با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس صورت می گیرد.

خبرگزاری اسپوتنیک هم سفر دکتر ظریف به قطر و دیدار او با مقام های این کشور را در راستای تلاش های تهران برای بهبود روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ارزیابی کرد.

به نوشته اسپوتنیک، ناظران بر این اعتقادند که قطر در سه دهه گذشته تلاش کرده است موازنه را در روابط با ایران و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس حفظ کند. زیرا در این مدت روابط ایران و قطر هیچ گاه تنش واقعی را شاهد نبوده است.

برپایه این گزارش روابط این دو کشور رضایتبخش است به طوری که تهران و قطر قرارداد سرمایه گذاری نفتی به ارزش 50 میلیارد دلار امضا کرده اند. افزون بر این دو کشور در زمینه توسعه میدان گازی پارس جنوبی همکاری می کنند.
 
کلمات کلیدی : ایران + کشورهای عربی + قطر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.