توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 300276
نام بابک زنجانی برای رسانه‌های کدام کشور همچنان جالب است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۳
رسانه‌های ترکیه به برگزاری دادگاه بابک زنجانی میلیاردر ایرانی، واکنش نشان دادند. به گزارش خبرگزاری آنا، نام بابک زنجانی و سرنوشت او برای رسانه‌های ترکیه همچنان جالب است. از روزی که تاریخ برگزاری دادگاه این فرد در ایران مشخص شد، اخبار مربوط به زنجانی با آب و تاب بیشتری در رسانه‌های ترک زبان منتشر می‌شد.

پس از جلسه دادگاه رسانه‌های ترکیه نیز با تیترهایی چون احتمال بالای مصادره اموال زنجانی در ایران و جزئیات آن و همچنین انتشار اخباری مبنی بر سفر «رضا ضراب» به خارج از ترکیه در زمان برگزاری دادگاه زنجانی، به استقبال این پرونده در ایران رفتند.

نام رضا ضراب، تاجر ایرانی‌الاصل در ترکیه با نام ضراب گره خورده است. ضراب در پرونده مالی معروف ۱۷ دسامبر که به پرونده فساد مالی در ترکیه مشهور شد، مدت سه ماه در زندان بود.

او در یکی از اعترافات خود بابک زنجانی را رئیس خود معرفی کرده بود. بر اساس ایمیل‌های رد و بدل شده بین ضراب و زنجانی،‌ این ایرانی ثروتمند قصد سفر به ترکیه و دیدار با ضراب را در هتلی لوکس در آنتالیا داشته است. به گفته پلیس ترکیه، بابک زنجانی و رضا ضراب هیچ وقت تلفنی صحبت نمی‌کردند و ارتباط‌شان فقط از طریق ایمیل بوده است. البته ضراب در نهایت در این پرونده تبرئه شد. بنابراین پوشش گسترده اخبار مربوط به پرونده بابک زنجانی در ایران قابل پیش‌بینی بود چرا که «رضا ضراب» که متهم به همکاری با «زنجانی» است، در ترکیه در مظان اتهام برای مشارکت در فساد مالی و اختلاس قرار داشته است. روزنامه «تودی زمان» با اشاره به برگزاری جلسه دادگاه متهم بزرگ‌ترین پرونده فساد در تاریخ معاصر ایران نوشته است: «احتمال آن وجود دارد که تمام اموال زنجانی در ترکیه که ثروتمند‌ترین بازرگان ایرانی قلمداد می‌شود، مصادره شود.

این موضوع به سبب اتهام وارد شده علیه او درخصوص روابطش با چهره‌های کلیدی سیاسی در ترکیه از جمله با وزیران پیشین دولت عدالت و توسعه است.» تودی زمان اشاره کرده که طبق گمانه‌زنی‌ها، ارزش کل دارایی‌های زنجانی ۱۴ میلیارد دلار است. این روزنامه اشاره کرده که زنجانی به اختلاس ۲/۷ میلیارد دلاری پول‌های دولتی متهم شده است.

در اتهامات او آمده که او این پول را در ظاهر برای تجارت نفت برای شرکت ملی نفت ایران صرف کرده اما در واقع اختلاس کرده است. تودی زمان در ادامه گزارش کرده است که دولت ایران می‌خواهد اموال او در ترکیه، مالزی و تاجیکستان مصادره شود.

تودی زمان با اشاره به جزئیات فعالیت‌های اقتصادی زنجانی در ترکیه می‌نویسد: «رسانه‌های ترکیه در سال ۲۰۱۳ میلادی گزارش دادند که شرکت هواپیمایی خصوصی «اونور ایر» به «کوردت توجل» و «مهدی شمس» بازرگان ایرانی فروخته شده بودند که نخست با پاسپورت بریتانیایی ساکن دبی بوده است. تودی زمان اشاره کرده است که پیش‌تر نیز امیرعباس سلطانی نماینده مجلس اشاره کرده بود که ایران به اطلاعات مهمی از پول‌های زنجانی در ترکیه که توسط رضا ضراب، تاجر ایرانی‌تبار، مدیریت می‌شده دست یافته است. تودی زمان با کنایه اشاره کرده در حالی که در جریان پرونده فساد مالی دسامبر ۲۰۱۳ در ترکیه مشخص شد که رضا ضراب نقش داشته است، دستگاه قضایی ترکیه او را تبرئه کرد و اجازه بررسی بیشتر درباره ارتباط وزیران پیشین دولت ترکیه با ضراب را نداد و در ماه ژوئن گذشته نیز به ضراب جایزه قهرمان صادرات در بخش طلا و جواهرات را داد.

روزنامه «حریت» نیز روز دوشنبه با اشاره به برگزاری سومین جلسه دادگاه استماع دفاعیات زنجانی در تهران نوشت: «این دادگاه از سه اکتبر آغاز شده است. معاون دادستانی تهران در خلال برگزاری جلسه کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای را قرائت کرد و جلسات بعدی در روزهای شنبه و یکشنبه برگزار شدند. اتهامات واردشده علیه زنجانی تقلب، پولشویی و فساد در داخل و خارج از ایران بخصوص در ترکیه هستند. معاون دادستانی تهران با استناد به همین اتهامات خواستار مصادره تمام اموال و دارایی‌های متهم در ایران و سایر کشور‌ها شده و اموال تحصیل‌شده زنجانی را مغایر با منافع ملی جمهوری اسلامی ایران دانسته است.»

روزنامه حریت همچنین پیش‌تر گزارش داده بود که ضراب همزمان با زمان برگزاری دادگاه زنجانی در تهران به دبی رفته است.
منبع: روزنامه ایران
 
کلمات کلیدی : رضا ضراب، بابک زنجانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.