نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460170
امپراطوری دلالان
بخش تعاملی الف - امیراسد حسینی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۶


هنوز هم عده زیادی با احتیاط و ترس از واژه امپراطوری دلالان صحبت می کنند. گروهی اصولا قائل به وجود چنین امپراطوری ای نیستند و عده دیگر وجود آن را تایید می کنند، اما از ترس صدمه دیدن توسط این گروه هیچ اظهار نظری نمی کنند و حتی نام آنان را نمی برند.
 
اما واقعیت این است که اقتصاد کشور ما سال هاست که در دست این امپراطوری است و این اژدهای چند سر، هر روز از این ترس ها وانکارها ارتزاق کرده و قوی تر می شود.
 
برهان بسیار ساده زیر وجود این امپراطوری بی نام و نشان اما قدرتمند را آشکار می سازد.
 
هر ساله به نوروز باستانی که نزدیک می شویم، بحث میوه شب عید داغ می شود و وعده و عیدهای مرتبا توسط دولتیون مبنی بر اینکه مردم نگران نباشند و همه چیز بر وفق مراد است، داده می شود. اما همگان به وضوح می بینیم که اگر ما در یک اقتصاد سالم قرار داشتیم، اولا قیمت ها می بایست تابع قانون عرضه و تقاضا باشند و ثانیا این قیمت ها صرف نظر از اینکه دستوری و یا توسط صنف مربوطه تهیه می گردند می بایست با فرمول های یک اقتصاد سالم همخوانی داشته باشد.
 
مثلا همگان آگاهند که پرتقال از باغدار کیلویی (قیمت فرضی می باشد) 1000 تومان خریداری می گردد، اگر هزینه چینش و بسته بندی این محصول کیلویی 400 تومان هم باشد لذا هزینه کلی برای واسطه عمده فروش که محصول را از باغ دار می خرد و قرار است به دست خرده فروش برساند، با احتساب هزینه حمل که آن را هم اگر کیلویی 400 تومان در نظر بگیریم ،  مجموعا 1800 تومان می شود. در همه جای دنیا و در اقتصادهای سالم سود بخش واسطه عمده فروشی از تولید تا خرده فروشی حد اکثر 5 درصد است. پس با این حساب قاعدتا عمده فروش ما باید پرتقال را به دست مغازه دار کیلویی 1890 تومان بفروشد. و مجددا سود بخش خرده فروشی بدون احتساب هزینه های مربوطه می بایست حداکثر 20 درصد باشد. بنابر این اگر فرض کنیم به هر کیلو پرتقال بابت حمل از میدان به مغازه، برق ، آب، کارگر و اجاره مبلغ 1000 تومان در هر کیلو هزینه مترتب گردد و 20 درصد سود هم لحاظ شود قیمت برای مصرف کننده باید کیلویی 3268 تومان باید باشد. اما با کمال تعجب می بینیم که همان پرتقال کیلویی 6 تا 8 هزار تومان فروخته می شود!
 
اختلاف ما و کشورهای دارای اقتصاد سالم، در واقع همین امپراطوری دلالی می باشد
 
اگر از جنبه قانون عرضه و تقاضا هم به قضیه نگاه کنیم به همان نتیجه می رسیم. زیرا این قانون می گوید که هرگاه عرضه زیاد شود و تقاضا کم گردد، قاعدتا می بایست قیمت پایین بیاید و یا لااقل عرضه کنندگان محصول در رقابت با هم کاهش قیمت داشته باشند. اما با کمال تعجب شاهد هستیم که در موسم نزدیک به عید نوروز ، شهر را پرتقال بر می دارد! میوه فروش ها تا وسط خیابان و در چندین ردیف پرتقال چیده اند، بقال، مکانیک، بوتیک، تعویض روغنی، دانشجو، نانوا و.... پرتقال می فروشند. و از طرف دیگر با هر کس صحبت کنی اظهار می دارد که به دلیل اینکه سال گذشته میوه ها را مهمانان نخورده و فاسد شده اند ، امسال کمتر خرید کرده اند. اما قیمت همچنان بالا و جالب تر و عجیب تر اینکه تقریبا در یک محدوده جغرافیایی از شهر "یکسان" است! که حاکی از انسجام نا مرئی فی مابین همان امپراطوری دلالی می باشد . هر که از قیمتی که آنها گذاشته اند تخطی کرده و ارزان فروشی کند ، مورد غضب قرار خواهد گرفت!
 
همین دلالان، از دیرباز حرفی شیطانی را در افواه مردم انداخته اند و نان حرام و نامشروع آن را می خورند که "هر جا دولت نظارت کند، قیمت ها بالا می رود و شرایط بدتر می شود"! ولی در واقع آنچه باعث می گردد این وضع پیش بیاید خود نظارت دولتی و  حکومتی نیست، بلکه عدم "استمرار" این نظارت است. بصورتی که چند روزی نظارت صورت می پذیرد و چند ماهی رها می شود.
 
و در آخر به این نکته باید اشاره چند باره کنم که تا زمانی که این امپراطوری وجود دارد، صحبت از علم اقتصاد و پیاده سازی آن  و استفاده از فرمول های آن برای بهبود اقتصادی ، حرفی خنده دار خواهد بود و بی معنا.
 
کلمات کلیدی : امیراسد حسینی
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۰۸:۴۹:۰۷
مساله امپراطوری و ... دلالها نیست. مساله قدرت دلالها نیست. مساله ضعف نهادهای حمایت کشاورزی و عدم وجود بازار سالم و سیستم تامین مالی است به همین دلیل کشاورز محصول خود را به قیمت مفت به دلال میفروشد (4238425) (alef-11)
 
امیراسد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۱۵:۵۲:۱۱
دوست عزیز ، مسئله پرتقال فقط یک مثال بود برادر! منظور بنده همانطور که در ابتدا عرض کرده ام ، همه ی اقتصاد کشور است.

در ثانی شما خودت هم فرموده ای که "مسئله عدم وجود بازار سالم است" خوب این به همان دلیل وجود امپراطوری دلالی در مملکت ماست!

چرا در مقوله کشاورزی به گفته شما از کشاورزی حمایت نمی شود!؟ خیلی ساده ! زیرا همان امپراطوری نمی خواهد!

خوب حتی اگر به گفته شما کشاورز محصولش را مفت به دلال هم بفروشد ، اگر دلال سالم باشد و تحت قانون و قانونی کار کند و مافیا و امپراطوری راه نیاندازد که نباید محصول خریداری شده با این قیمت ها به دست مصرف کننده برسد.

واقعیت این است که دلالی و واسطه گری در همه جای دنیا هست، اما مافیایی و به صورت امپراطوری مافیایی عمل نمی کند. (4239435) (alef-3)
 
سعید تمر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۱۳:۱۶:۳۷
نویسنده محترم جناب آقای حسینی مساله را خوب باز کرده اند
ولی اصل مطلب این نیست.
علت بوجود آمدن این امپراطوری های ناکارآمد برای جامعه امر دیگری است. (4239039) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.