توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414874
این افراد در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
یک فوق تخصص غدد علایم و عوامل خطر بیماری دیابت را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا شفیع پور در گفت‌وگویی، با بیان اینکه ما هر سال با افزایش تعداد افرادی مواجه هستیم که به دیابت مبتلا هستند، تصریح کرد: آمار دیابت در ایران در افراد بالای ۳۰ سال ممکن است تا ۳۰ درصد افزایش یافته باشد زیرا ۵۰ درصد افراد دیابتی در کشور شناسایی نشده‌اند.

این پزشک  فوق تخصص غدد در تعریف بیماری دیابت، گفت: دیابت بیماری متابولیک است که تغییراتی در بدن ایجاد می کند و میزان قند در خون فرد بالا می‌رود. اگر قند خون ناشتای فرد بالای ۱۲۶ باشد یا میانگین قند سه ماهه بیشتر از ۴.۶ باشد یا قند فردی بالای ۲۰۰ همراه علائم باشد، جزو معیارهای بیماران دارای دیابت محسوب می‌شود.

شفیع‌پور وجود عوامل خطر را در ابتلا به دیابت موثر دانست و افزود: افراد دارای فشار خون بالا، چربی خون بالا و کسانی که پدر و مادر دیابتی دارند، در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند و نیاز است با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش از لحاظ دیابت بررسی شوند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه دیابت در نوع کلی به دو نوع ۱ و ۲ تقسیم بندی می‌شود، افزود: دیابت نوع ۱ در سنین پایین خود را نشان می‌دهد و درمان آن امکان پذیر است، اما دیابت نوع ۲ در سنین بالای ۳۰ سال ایجاد می‌شود که افراد معمولا پس از ایجاد عوارض به پزشک مراجعه می‌کنند. مهم است که در این مرحله به خوبی آن را تشخیص دهیم و درمان کنیم.

شفیع پور بیان داشت: اگر در مراحل اولیه دیابت شناسایی شود از بسیاری از عوارض آن جلوگیری می‌شود. دیابت بیماری خاموش است و بیمار زمانی نزد پزشک می آید که دچار عوارض آن شده است.

وی شیوه زندگی، بی‌تحرکی، شیوه تغذیه و استعداد ژنتیکی را از عوامل ایجاد دیابت برشمرد و خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از بیماری اگر فردی یک یا دو ریسک فاکتور را داشته باشد، لازم است با یک یا دو آزمایش ساده وضعیت دیابت خود را مشخص کند.
 
کلمات کلیدی : بیماری دیابت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.