نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 358679
مسکن مهر از بن‌بست خارج می‌شود؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۱
هیأت وزیران در جلسه سه‌شنبه شب چند مصوبه برای تسریع در روند تکمیل واحدهای مسکن مهر را از سر گذراند.

پس از مشكلاتي كه در زمينه تأمين خدمات زيربنايي و روبنايي برخي پروژه‌هاي مسكن مهر ايجاد شد و تحويل اين واحدها را به تأخير انداخت، هيأت دولت تصميم گرفت تا با اختصاص مبالغي به وزارت راه و شهرسازي و وزارت نيرو، روند تكميل واحدهاي مسكن مهر براي تحويل به متقاضيان را سرعت ببخشد. هدف از اين مصوبات تكميل و تحويل ۳۵۰هزار واحد مسكن مهر تا پايان سال‌جاري اعلام شده است.

طبق اعلام پايگاه اطلاع‌رساني دولت، هيأت‌وزيران، وزارت راه و شهرسازي را مكلف كرد تمهيدات لازم براي واگذاري واحدهاي بدون متقاضي به پيمانكاران، شركت‌ها و طرف‌هاي قرارداد و ساير خريداران را فراهم كرده و از محل منابع حاصل از فروش اين واحدها و دريافت ارزش زمين براي تكميل پروژه‌هاي خدمات روبنايي هزينه كند. هيأت وزيران همچنين با اختصاص اعتبار مورد نياز براي آماده‌سازي‌ شرايط خدمات زيربنايي ۳۵۰هزار واحد مسكوني مسكن مهر موافقت كرد.

بر اين اساس، مبلغ يك‌هزار ميليارد تومان از محل تسهيلات اسناد خزانه اسلامي به‌منظور پرداخت بخشي از ديون پيمانكاران تا پايان سال۱۳۹۴ و سال۱۳۹۵، مبلغ ۴۰۰ميليارد تومان از محل منابع مديريت بحران، مبلغ ۷۰۰ميليارد تومان از محل منابع داخلي شركت‌هاي عمران شهرهاي جديد و سازمان ملي زمين و مسكن، مبلغ ۱۰۰ميليارد تومان از منابع داخلي وزارت نيرو از محل فروش انشعابات، مبلغ ۲۰۰ميليارد تومان از محل قانون بودجه سال۱۳۹۵ كل كشور با عنوان «تخفيف عوارض پروانه، حمايت‌هاي مالي و تراكم و ايجاد تأسيسات عمومي مسكن مهر» به وزارت راه و شهرسازي و مبلغ ۲۵۰ميليارد تومان از همين محل با عنوان «زيرساخت مسكن مهر- سهم دولت» به وزارت نيرو اختصاص يافت.

دولت همچنين ضمن تأكيد بر الزام دستگاه‌هاي اجرايي خدمات‌رسان به ارائه خدمات روبنايي مسكن مهر مطابق قانون، با استفاده از محل منابع داخلي شركت‌هاي عمران شهرهاي جديد و سازمان ملي زمين و مسكن و همچنين فروش واحدهاي فاقد متقاضي به‌منظور احداث و تكميل روبناها شامل مراكز آموزشي، انتظامي، فرهنگي - مذهبي و درماني، موافقت كرد.

ورود جدي سازمان مديريت
مصوبات هيأت دولت براساس پيشنهاد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور نهايي شد. ورود سازمان مديريت به موضوع مسكن مهر زماني جدي شد كه در ميانه ارديبهشت ماه، افتتاح ۴هزار و ۵۵۰ واحد مسكن مهر در پرديس به تعويق افتاد. مشكلات تأمين آب براي اين واحدها و عدم‌تكميل خدمات زيربنايي و روبنايي موجب شد تا تحويل اين واحدها با تأخير مواجه شود و اعتراض‌ها در اين زمينه افزايش يابد. متقاضيان مسكن مهر نسبت به تأخيرهاي طولاني در تحويل واحدها اعتراض كرده‌اند اما هنوز مشكلات در اين بخش پابرجاست. قائم‌مقام وزارت راه و شهرسازي اعلام كرده است كه بسياري از واحدهاي باقيمانده مسكن مهر در مرحله پايان عمليات ساخت است اما به‌دليل عدم‌تكميل زيرساخت‌ها و خدمات روبنايي، تحويل داده نشده است.

وزير نيرو هم در اين زمينه تأكيد كرد كه منابع داخلي وزارت نيرو براي تأمين زيرساخت‌هاي آب و فاضلاب اين پروژه‌ها كافي نيست. طبق گفته عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي، از يك ميليون و ۹۵هزار واحد مسكن مهر داراي قرارداد ساخت تعداد ۴۰۵هزار واحد فاقد انشعاب آب، ۴۹۰هزار واحد فاقد انشعاب فاضلاب، ۴۱۳هزار واحد فاقد انشعاب برق و ۴۷۰هزار فاقد انشعاب گاز هستند و هم‌اكنون با وجود اتمام نازك‌كاري تعداد ۲۷۹هزار واحد مسكوني، به‌دليل نبود خدمات زيربنايي امكان تحويل آنها و اسكان متقاضيان فراهم نشده است.

در جريان اين اختلافات بود كه گمانه‌زني‌ها از ورود جدي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي براي حل و فصل آن حكايت كرد. به‌نظر مي‌رسد نشست‌هاي مشترك وزارت راه و شهرسازي و وزارت نيرو با همراهي سازمان مديريت به مصوبات روز گذشته هيأت دولت منجر شده است تا شايد مسير تكميل اين واحدها هموار و پرونده آن در پايان سال‌جاري بسته شود. حامد مظاهريان، معاون مسكن و ساختمان وزير راه و شهرسازي اعلام كرده است كه با پايان مسكن مهر، طرح مسكن اجتماعي وارد فاز اجرايي خواهد شد و بودجه‌اي كه تاكنون به مسكن مهر اختصاص مي‌يافت، به سمت اين طرح جديد هدايت خواهد شد.
منبع: همشهری
 
کلمات کلیدی : مسکن، مسکن مهر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۳ ۱۶:۰۴:۰۷
قسط های بانکی بالای مسکن مهر بخاطر تورم سال91 زمان احمدی نژاد برای مردم مسضعف مشگل ساز وغیر قابل تحمل است بعضی از این اپارتمانها فعلا بخاطر پرت بودن محل احداث قابل سکونت نیستند ومساله مسکن انهارا حل نکرده است (3738300) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.