نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 179777
"اعلام قیمت جدید خودرو توسط شورای رقابت"
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۴
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه جلسه بسیار مناسبی با رئیس شورای رقابت در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد تا بتوان به تصمیمی کارشناسی در خصوص موضوعات مرتبط با خودرو و قیمت آن برسیم، اعلام کرد: خودروسازان مستندات لازم را در مورد 5 مدل انواع خودرو را به شورای رقابت تقدیم کردند که این شورا ظرف یکی دو هفته آینده بررسی و قیمت‌ها را اعلام خواهند کرد.
 
به گزارش مهر، مهدی غضنفری در حاشیه همایش حمایت از حقوق مصرف کننده در جمع خبرنگاران در خصوص اعلام آنالیز قیمتی از سوی خودروسازان گفت: روز گذشته جلسه بسیار مناسبی با رئیس شورای رقابت در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد تا بتوان به تصمیمی کارشناسی در خصوص موضوعات مرتبط با خودرو و قیمت آن برسیم.وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسش مهر افزود: تیم کارشناسی سازمان حمایت مصرف کنندگان به شورای رقابت معرفی شدند تا بتوانند تجزیه و تحلیل لازم را بر روی آنالیز قیمتی ارائه شده از سوی خودروسازان صورت دهند.
 
وی تصریح کرد: همچنین خودروسازان نیز مستندات لازم را در مورد 5 مدل انواع خودرو را به شورای رقابت تقدیم کردند که شورای رقابت ظرف یکی دو هفته آینده بررسی و قیمتها را اعلام خواهند کرد. غضنفری ادامه داد: مستندات خودروسازان به نحوی بود که اجزای قیمت تمام شده خودرو را ارائه می کرد که این آنالیز نشانگر این است که چه کالاهایی در هر خودرو استفاده شده و چه تعداد از قطعات ناشی از تغییر نرخ ارز و چه تعداد از قطعات ناشی از نرخ تورم تغییر کرده است.
 
وی در پاسخ به این سئوال که آنالیز تنها 5 مدل از خودروها اعلام شده است اظهار داشت: این مستندات که از سوی خودروسازان هم به سازمان حمایت و هم به شورای رقابت ارائه شده در حال بررسی است ضمن اینکه خودروسازان در مورد تمامی انواع خودرو قرار شد اطلاعات لازم را به شورای رقابت و سازمان حمایت ارائه دهند. وی همچنین در ادامه در خصوص امکان کاهش تعرفه خودرو خاطر نشان کرد: بعد از اینکه قرار شد گمرک محاسبه عوارض گمرکی یا تعرفه را با نرخ مبادلاتی انجام دهد تیم اقتصادی دولت تعرفه ها را به نصف کاهش داد و بنابراین تعرفه خودرو به 45 درصد تقلیل یافت.
 
غضنفری ادامه داد: همچنین در مصوبه اخیر قیمت گذاری دولت نیز در یک بند مقرر شده سالانه 5 درصد تعرفه واردات خودرو کاهش یابد که اگر این دو مصوبه را در نظر بگیریم در سال 92 تعرفه واردات خودرو 40 درصد خواهد بود. غضنفری در پاسخ به این پرسش که آیا امسال بازنگری در تعرفه واردات خودرو در کمیسیون ماده یک منتفی است؟ خاطر نشان کرد: با توجه به وجود این دو مصوبه به نظر می رسد کاهش تعرفه خودرو به میزان 5 درصد از سال آینده ملاک عمل قرار گیرد؛ اگر چه دولت این اختیار را دارد که اگر رئیس جمهور خواستار کاهش درصد بیشتری برای تعرفه واردات خودرو بود، این کار عملیاتی شود.
 
این عضو کابینه دهم در مورد قیمت گذاری سایر کالاها و سپردن آن به شورای رقابت خاطر نشان کرد: قرار شد وزارت صنعت، معدن و تجارت کار اولیه قیمت‌گذاری با شورای رقابت را در مورد خودرو صورت دهد اما سال آینده در مورد سایر کالاها نیز ممکن است شورای رقابت همکاری بیشتری با سازمان حمایت داشته باشد. وی در خصوص وضعیت حمایت از حقوق مصرف کنندگان نیز خاطر نشان کرد: اصناف باید مراقب عرضه مستمر کالاهای کیفی و رعایت قیمت های مصوب باشند؛ اگرچه ممکن است موضوع تورم و نوسانات نرخ ارز آثار مستقیم و غیر مستقیمی را در روند توزیع و قیمت کالا داشته باشد اما باید جانب حمایت از حقوق مصرف کننده همواره رعایت شد.
 
وی خاطر نشان کرد: در مجموع احساس می شود موقعیت مورد انتظار برای حمایت از مصرف کننده به دست نیامده و کنترل قیمتهای مد نظر سازمان حمایت و تعزیرات حکومتی فراهم نشد. غضنفری خاطر نشان کرد: البته دولت تلاش دارد در حوزه اقتصاد خرد و کلان کنترل نقدینگی و تورم را به نفع مصرف کنندگان و تولید کنندگان صورت دهد.
 
حسين
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۲:۳۳:۱۸
تو اين آناليزي که خودرو سازها دادن قيمت پژو 405 رو 33 ميليون تومن تخمين زدن که با کلي منت دارن ميگن مبناي فروش ما 25 ميليون تومن هست ( از خبر آناليز قيمت 5 خودروي پرفروش سايپا و ايران خودرو)
حالا ببينيم شوراي رقابت قيمت 405 رو چند اعلام مي کنه، اون وقته که يه آدم عاقل تصميم مي گيره خودروي بي کيفيت ايراني بخره يا بره به سمت خريد خودروي خارجي!!!! (1161084) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۵:۲۸:۲۲
ماشین 30 سال پیش 405 ... تو کشور های دیگه مفتی هم بدی هم سوارش نمی شن ... بعد اینجا .... (1161401) (alef-10)
 
کارمند دانشگاه علوم پزشکی تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۱:۲۸
آفرین بر شما! قیمت رو 3 برابر کردین یک شبه حالا هی وعده و وعید بدین که 10 درصد شاید کم شه که همه به خیالتون خوشحال شن و براتون کف بزنن. پس حقوق ما کارمندان چی؟ خودرو وسیله و قطعه میخواد و کارمند و کارگر که انسان هستن خورودو خوراک و مسکن و ... همونطور که قطعه خودرو قیمتش 3 برابر شده هزینه خوردو خوراک و بقیه هزینه های کارمند و کارگر هم 3 برابر شده. پس چطور گرون کردن خودرو براتون یک شبه امکان پذیره ولی دادن حق و حقوق قشر حقوق بگیر نه؟!
قیمت همه چیز رو به دلار می سنجید ولی وقتی نوبت به حقوق کارمند و کارگر می رسه یادتون می افته که نقدینگی میره بالا. حرفی هم از دلار زده نمیشه.
الان ضریب حقوقی من کارمند (با فوق لیسانس) 805 هست اما برای اعضای علمی همین دانشگاه 11460 است یعنی بیش از 14 برابر می باشد! خدا رو خوش میاد؟ مگه اون چکار میکنه که من نمیتونم؟ این ناعدالتی ها باعث بی انگیزگی همه کارمندان و کارگران میشه. (1161113) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۷:۰۶:۵۲
استاد دانشگاه 5 سال بیشتر از تو درس خونده.پول تلاشش رو میگیره. (1161596) (alef-10)
 
حكيم
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۳:۰۴:۴۶
به نظر ميرسد با قيمت هاي محاسباتي اعلام شده توسط خودروسازان شوراي رقابت نه تنها نتواند قيمت ها را كاهش دهد بلكه احتمالا به علت اينكه قيمت هاي فعلي اغلب زير بهاي تمام شده با محاسبات دلار مبادلاتي است مجبور شود و اقناع گردد قيمت ها را حتي از اين بيشتر هم افزايش دهد. (1161132) (alef-10)
 
عبداله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۳:۵۹:۰۶
واقعا قیمت خودرو در این کشور کیلوئی اعلام میشود. البته معذرت میخواهم . همه چیز در این کشور کیلوئی می باشد. الخصوص مدیرانش (1161230) (alef-10)
 
حكيم
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۴:۵۱:۱۲
شوراي رقابت چه كاري ميخواهد بكند كه سازمان حمايت نكرده يا نتوانسته است
واقعيت ها را بايد پذيرفت خودروهم تابع شرايط عمومي اقتصادي و تورم و نرخ ارز هست هر جوري حساب كنيد همين نرخ هاي فعلي هم بتوانند نگه دارند هنر كرده اند. (1161326) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۶:۱۵:۳۰
من یه سؤال دارم، آخه کدوم خودروساز؟
مگه اصلا این خودروساز الان خودرو بیرون میدهد؟
یا اینکه همش دستش با دلال ها توی یک کاسه است
وقتی به نمایندگی ایران خودرو میری بهت میگن 50 میلیون بده برای 207 و به روز ماشین تحویل بگیر اما حرف از ثبت نام که میزنی، میگن تحریمیم و تولید نداریم !!!! (1161503) (alef-10)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۶:۵۲:۳۱
خواهش میکنیم پیگیری نماید :ما پیش خریداران رانا که تحویل اسفند را انتخاب کردیم روا نیست که 2 بار افزایش قیمت شامل حالمان شود از خودروسازان محترم عاجزانه تقاضا داریم که کلیه خودروهای پیش فروش با زمان تحویل تا پایان امسال که هنوز قیمت نهایی خودرو مشخص نشده(قیمت بعد از کاهش) با قیمت مصوب مهرماه محاسبه نماید نگذارید دود حمایت از تولید ملی (رانا) همچنان چشم ما را بسوزاند باور کنید هیچ منطقی برای 2 بار افزایش قیمت در 9 ماه پیش فروش وجود ندارد در صورتیکه ما با پیش خریداران دیگر که همه در خرداد (اولین پیش ثبت نام رانا) ثبت نام کردیم تفاوتمان در انتخاب یک کلیک بود و اینکه به خودروساز داخلی اعتماد کردیم نگذارید دیوار بی اعتمادی بین ما و تولید کنندگان داخلی هر روز بلند تر شود (1161564) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۷:۰۶:۴۹
عجیب است که همگی در سرزنش خودروسازان و اجبار آنها به کاهش قیمتها هم فکر و هم نظر شده اند؛ دولت و مجلس و مردم! اما این همزبانی نتیجه ی خوبی نخواهد داشت. آن زمان که وقت کاستن از تعرفه واردات بود و مجلس باید سالی 10 درصد از تعرفه ها کم میکرد تا خودروسازان را مجبور به تحول و بهبود مدیریت کند چنان نکرد. اما حال که خودروسازان به خاطر افزایش قیمتهای تمام شده قیمتها را بالا برده اند همه در حال فریاد کشیدن اند!
عزیزان! این کاهش قیمت که شما میخواهید به این خودروسازان تحمیل کنید منجر به بهبود اوضاع نخواهد شد بلکه به ورشکستی کامل خودروسازان خواهد انجامید. چه توقعی است وقتی که قیمت اجناس ایرانی طی 14ماه گذشته دو الی سه برابر و اجناس خارجی سه الی پنج برابر شده خودروسازان نباید قیمتهایشان را افزایش دهند در حالی که قیمت تمام شده ی قطعات خودرو دو تا چهار برابر شده. باز هم داریم راه را اشتباهی میرویم. راه کاهش تمام قیمتها کاهش قیمت ارز است و بس. پس نخواهید نعل وارونه بزنید (1161595) (alef-10)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۲۰:۲۶:۴۰
آخه نمیشه به یه خودرو ساز هم بازار انحصاری بدی هم حق قیمت گداری بدی دست آخر هم کمک مالی بکنی بهش!!
یا بازار انحصاری رو بردارید تا رقابتی بشه.یا قیمتاشونو کنترل کنید.یا اینکه صریحا به مردم بگید حقتون همینه!!
یا بنزین باید گرون باشه یا خودرو!!آخه کجای دنیا همچین چیزی رو می تونید ببینید که هم بازار انحصاری باشه هم خودرو گرون و بی کیفیت باشه و هم سوخت گرون باشه؟؟؟
آخه با عقل جور در میاد واقعا؟؟؟
آخه خودروی ملی چیکار داره به ارز؟؟ (1161888) (alef-10)
 
ابراهیم
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۲۱:۲۸:۵۹
چه چیزیمون رو ی اصوله که این یکی - کی فکر مردمه - شورای حمایت از مصرف کننده چه گلی بسرمون زد که حالا شورای رقابت -
(1161968) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۲۳:۰۴:۰۷
با عرض سلام و احترام
میخواستم بدانم تصمیم نهایی در مورد مبلغ الباقی پرداختی برای مشتریانی که در طرح عید غدیر آبان ماه 91 خودروی تندر 90 به صورت پیش فروش ثبت نام کرده اند چه خواهد شد؟ آیا به قیمت قبلی خواهد بود یا قیمت 36 ملیون تومان یا قیمتی ما بین این دو؟ چون از نظر پرداخت مبلغ اضافه شده ی به قیمت قبلی (15 ملیون اضافه) در مشکل قرار دارم و پرداخت مبلغ 36 ملیون تومان برای من که یک کارمند ساده هستم مقدور نیست. خواهشمندم مساعدت و رسیدگی فرمایید و حداقل برای کسانی که قبلا با قیمت قبلی ثبت نام انجام داده و به کارخانه ی ایران خودرو اعتماد نموده اند تسهیلاتی قایل شوید. چرا که تا کنون مرسوم نبوده است که در میانه ی سال قیمت خودرو یکباره حدود 50 درصد افزایش یابد. لاطم به ذکر است که قیمت خودروی ثبت نامی در زمان قبت نام 21040000 تومان بود و حالا 36000000 تومان شده است!! از پیگیری شما ممنونم (1162132) (alef-10)
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته