نظر منتشر شده
۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 239978
پیش بینی قیمت مسکن تا سال آینده + نمودار
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۰
کارشناس بازار مسکن: عده ای از مردم علاقمند هستند که ملک گران شود و عده ای دیگر از سکون و رکود آن خوشحال می شوند، ولی حداقل در دو سه سال اینده مسکن گران نمی شود. صندوق‌های زمین و ساختمان سطح دسترسی عموم مردم را به بازار مسکن فراهم می کنند.
به گزارش مشرق، هادی کوزه چی، مشاور سرمایه گذاری و کارشناس بازار مسکن شب گذشته در برنامه پایش اظهار کرد: حدود سه سال قبل یعنی در سال ۹۰ پیش بینی رشد قیمت ملک ایجاد شده بود و همه هجوم پیدا می کردند که ملک بخرند و افرادی که خرید کردند راضی و خوشحال شدند و افرادی که اوایل سال ۹۱ مسکن خریدند خیلی خوشحال بودند که چقدر آدم باهوشی بودند و توانستند سود کنند؛ ولی افرادی که اواخر سال ۹۱ و اوایل سال ۹۲ ملک خریدند عموما با یک مشکل مواجه شدند به این ترتیب که وارد رکودی شدند که تصور کردند ای کاش نمی خریدیم.


این کارشناس افزود: طبق آمار در طی ۲۰ سال گذشته قیمت ملک در تهران تقریبا ۱۰۰ برابر شده است.طی سالی که گذشت یک تورم بالایی داشتیم و این تورم بالاهمه را تشویق می کرد که کالاهای مختلف را از ملک گرفته تا بازارهای دیگر خریداری کنند اما خوشبختانه بعد از انتخابات تورم پایین آمده و سرعت رشد قیمت ها کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: البته هنوز هم آپارتمانی با قیمت متری چهار میلیون تومان در شهر تهران خیلی گران است و اکثر مردم قدرت خرید آن را ندارند و این گرانی در کنار رشد قیمت آهسته باعث شده که خرید کمتر شود. اکنون یک پدیده به شکلی که ریال در مقابل ارزها قدرتش بالا می رود را داریم که کمتر آن را تجربه کرده بودیم. در حقیقت اکنون مذاکرات هسته ای خوب پیش می رود که این مسئله باعث می شود رکود در بازار مسکن کاملا تشدید پیدا کند.


وی افزود: طبق آمار مردم خانه نوساز و قدیمی را نمی خرند و رکود در بخش مسکن تشدید شده است و این رکود فرصتی را برای خریدارانی که برای خرید عجله ندارند ایجاد می کند در صورتی که در دوره های قبل مردم عجله داشتند ملک را زودتر خریده تا از تورم جا نمانند.

کوزه چی تأکید کرد: اگر وضعیت تقاضای ملک را بررسی کنیم متوجه می شویم درحال حاضر کسانی که می خواهند برای مصرف خود ملک بخرند یا آنهایی که قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن را دارند هیچ عجله ای ندارند. در حقیقت سوداگران از بازار مسکن خارج شده و اکنون یک سال است که این بازار در آرامش قابل توجه ای قرار دارد که یک مقدار عجیب است و تا به حال کمتر این حالت را شاهد بودیم.

این مشاور سرمایه گذاری گفت: دلیل رشد بالای سال ۹۰ و ۹۱ تورم خیلی بالایی بود که طی این دو سال در ایران داشتیم و در بعضی از ماه های سال این تورم را حتی تا هشت درصد نیز تجربه کردیم. مردم در شرایط تورم بالا نمی دانستند که چه کاری باید انجام دهند و بنابراین به سمت بازار مسکن هجوم آورده و سعی می کردند با پول خود چیزی بخرند تا قدرت خریدشان را حفظ کنند.

وی افزود: خوشبختانه بعد از انتخابات تورم های ما نزدیک یک درصد آمده و اگر بخواهیم مقایسه کنیم با سپرده بانکی که تقریبا ماهیانه دو درصد به مردم سود می دهد کاملا روشن است که آنها تصمیم می گیرند تا در این دوره بیشتر پول خود را در بانک ها گذاشت و یا اینکه در بورس سرمایه گذاری کنند.
این کارشناس بازار مسکن گفت: به صورت کلی در ایران دو دوره داریم اول اینکه قبل از انتخابات مردم به خاطر تورم بالا که معادل سالانه ۵۰ درصد بود همه به خرید ملک و کالا هجوم آورده بودند ولی اکنون پول خود را در بانک گذاشته اند. در زمان تورم بالا مردم همه دوست داشتند وام بگیرند ولی اکنون همه دوست دارند وام ها را باز پس دهند.

این کارشناس اقتصادي گفت: اکنون مالکین بیشترین افرادی هستند که ضرر می کنند چون قدرت فروششان را در این وضعیت اقتصاد از دست داده اند و کسانی که مسکن خریداری نمی کنند بسیار از اینکه پول خود را در بانک گذاشته و بین ۲۰ تا ۲۵ درصد سالانه سود دریافت می کنند خوشحال هستند.

کوزه چي با پيش بيني دوران رکود شديد براي دو سال آينده بازار مسکن گفت: جهش ملک در هر دوره شهر تهران تقریبا سه برابر شده است. بعد از جهش قیمت سال ۹۱ املاک در بخش کلنگی، آپارتمان و زمین یا وارد رکود می شوند و یا اینکه افت قیمت پیدا می کنند. بازار مسکن شبیه بازار بورس، ارز و طلا نیست که تلاطم های سریع داشته باشد بلکه ای بازار تقریبا سه سال طول می کشد تا از رکود خارج شود.

وي تصريح کرد: اکنون در شهر تهران ساخت و ساز در مقابل سه برابر تقاضا صورت می گیرد و مدت ها طول می کشد تا املاک ساخته شده به فروش برسد بنابراین یک فرصت برای خریداران ایجاد شده ولی سازنده ها ضرر کرده و با خواب پول و مشکل فروش مواجه می شوند.

کوزه چی گفت: بعضی از سال ها ملک ۱۰۰ درصد طی یک سال رشد داشته در صورتی که درآمدها هیچ وقت بیشتر از ۲۰ درصد در سال افزایش ندارند.سال ۹۱ رشد املاک کلنگی در تهران ۱۶۰ درصد و در حقیقت دو و نیم برابر و رکودها نیز سنگین بوده است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بعد از دوران جنگ چهار سیکل مسکن داشتیم و اکنون تا دو سال دیگر در بازار مسکن رکود داشته و رشد قیمت مسکن نسبت به تورم، کالا و خیلی از مسائل دیگر کمتر است. از سال ۸۸ و ۸۹ تعداد ازدواج ها در حال کاهش است و این کاهش به بازار مسکن فشار وارد می کند به گونه ای که تعداد تقاضا کننده های اصلی مسکن در حال کاهش است و قیمت املاک نوساز نیز کاهش بیشتری پیدا می کند.

کوزه چي خاطر نشان کرد: سازنده ها به طور مستمر ملک ساخته ولی باید بدانند چون قیمت ملک گران شده مردم نیز قدرت خرید آن را ندارند. نیاز سالانه ما ۸۰۰ هزار واحد است که در شهرها بیشتر از این نیاز ساخت و ساز می شود و از سال ۸۸ تعداد واحدهای مسکونی از تعداد خانوارها بیشتر شده و کشور با پدیده واحدهای خالی مواجه است.

وي ادامه داد: اکنون مردم متقاضی خرید مسکن قدرت مذاکره بیشتری در مقابل سازنده ها دارند و در کشور سونامی ساخت و ساز را مشاهده می کنیم. در تهران به طور متوسط ۱۰ میلیون متر مربع ساخت و ساز داشتیم که طی چند سال اخیر به ۴۰ میلیون متر مربع رسیده است و سازنده ها با مشکل خواب پول مواجه شده و مجبورند با خریداران کنار بیایند.
وی ادامه داد: در حالی که تقاضاها کاهش پیدا کرده ولی سازنده ها هنوز هم سه برابر تقاضای موجود ساخت و ساخت و ساز می کنند.در گذشته شهرداری تهران سالانه ۱۰۰ هزار مجوز ساخت و ساز ارائه می کرد ولی اکنون این تعداد به رقم ۲۵۰ هزار واحد طی سه سال تبدیل شده است و بزرگترین مشکل سازنده ها فروش است.

کوزه چی گفت: به طور متوسط در کل کشور حجم ساخت و ساز دو برابر شده و از ۶۰ میلیون متر مربع به ۱۲۰ میلیون متر مربع رسیده است. در سال ۷۲ هر متر ملک در شهر تهران ۵۰ هزار تومان و وام مسکن دو و نیم میلیون تومان بود ولی در طی ۲۰ سال گذشته وام مسکن ۳۵ میلیون تومان شده و قدرت خرید وام خیلی کمتر شده است. بنابراین مردم واقعا قدرت خرید ندارند و بازار از عدم وجود قدرت خرید و رشد خیلی خیلی زیاد ساخت و ساز تعادل خود را از دست داده است.

این مشاور بازار مسکن گفت: در حال حاضر عرضه در بازار مسکن زیاد و تقضا در حال کاهش، تورم پایین آمده و وام خرید کم است، قدرت خرید کاهش پیدا کرده، رشد نقدینگی کمتر شده و مصرف کننده باعث می شود که ثبات در بازار مسکن نگه داشته شود. مردم بیشتر انتظار ثبات بازار مسکن را دارند و خوشبختانه تا یک سال آینده قیمت ها ثبات خوبی دارند.

وی در پایان گفت: پیشنهاد ما به مردم این است که عجله ای برای خرید مسکن نداشته باشند و شهرداری ها نیز با کاهش منابع درآمدی مواجه می شوند. احتمال کاهش قیمت نوسازها به دلیل اینکه مالکین آنها نیاز به سرمایه دارند بیشتر است. وقتی رشد ملک وجود داشته باشد باید برنامه های حمایتی تدوین شود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به رکود مسکن چرا قیمت کاهش پیدا نمی کند گفت: چون فروشنده ها در تعیین قیمت ملک هنوز هم مقاومت می کنند.

وی در واکنش به دریافت مالیات از خانه های خالی گفت: به این نوع اقتصادی نیازی نداریم و باید تعداد ازدواج ها بیشتر شود.

متاسفانه چند سال گذشته وزارت خانه ها ساخت و سازها را کنترل نکردند و ساخت و ساز ها بیشتر در مناطق لوکس و شمال شهرهای بزرگ اتفاق افتاده است.

قرار است تا بافت فرسوده نوسازی شده و در بخش مرکز شهر نیز ساخت و سازها افزایش پیدا کند. ساخت وساز اضافه در شمال شهر باعث افت قیمت بیشتر برای آنها نیز می شود.

امسال اجاره ها آرام است چون بسیاری از سازنده ها پول نیاز دارند و مجبورند منازل خود را اجاره دهند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر پول داشته باشیم برای سرمایه گذاری نسبت به خرید مسکن اقدام کنیم گفت: این کار را انجام ندهیم بهتر است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است دوباره قیمت مسکن چند برابر شود گفت: این زودی یعنی تا سه سال دیگر این اتفاق نمی افتد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر بانک ها مجبور شوند املاک خود را بفروشند قیمت مسکن کاهش پیدا می کند گفت: حتما این گونه می شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت وام مسکن دو تا سه برابر شده گفت: چون تعداد اوراق نسبت به تقاضا کم بود.

وی در ارتباط با سوالات در زمینه قیمت مغازه ها گفت: در تهران مراکز خرید و پاساژ ها بیشتر شده ولی قیمت مغازه کنار خیابان ها بیشتر است و مالکین قدرت بیشتری برای چانه زنی با خریدار دارند.

دولت مسکن را به سه بخش تقسیم کرده:

اول: لوکس که چندان کاری به این بخش ندارد و عرضه در آن فراوان است.

دوم: مسکن طبقه متوسط را با صندوق ها تامین می کند.

سوم: مسکن طبقه پایین را با مدل های اجاره ای تامین می کنند نه به شکل مسکن مهر که مالک باشند.

توصیه من به سازنده ها این است که پروژه جدید را شروع نکنند و در پروژه های قبلی با خریداران کنار بیایند. مالکان اجاره بدهند چون بازار اجاره آرام است. شهرداری ها آماده باشند که جوازها کم می شود و به دنبال درآمد پایدار باشند.

دولت از طبقه پایین و متوسط به شکل متفاوت تری حمایت کند. صندوق ها برای افرادی که مبالغ پایین تری دارند و می خواهند در بازار سرمایه حضور داشته باشند می تواند مفید باشد.
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۰:۴۶:۵۹
تا آخر همین امسال و اوایل سال آینده یک جهش خواهیم داشت.
حتما گزارشهای دیگر را نیز مطالعه کنید.... (2352743) (alef-3)
 
امید
۱۳۹۳-۰۷-۱۳ ۱۷:۵۱:۰۶
تمامی گزارشات را خواندیم حاکی از کاهش است (2408996) (alef-3)
 
حسام
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۰۰:۰۷:۳۴
هموطن محترم لطفا دلیل اینکه شما به این نتیجه رسیده اید تا آخر امسال یک جهش داریم چیست؟بر اساس کدام گزارش علمی؟ (2411512) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۰-۰۸ ۲۱:۴۶:۱۴
ممنون (2572033) (alef-3)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۲۰:۵۰:۱۲
آمو دیدی ملک گرون نشد .خیلی هم خاک بر سر شد .ملک تا 1398 قول بهت میدم تکون نخوره مگر دولت قیمت دلار و بیار پایین . شغل چیه؟مردم قدرت خریدشون یک سوم شده .با افزایش حقوق 15 درصدی لااقل 8 سال طول میکشه مردم به قدرت خرید سال91 برسند .حالا برو این کارشناسی و حالشو ببر. (3139888) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۱:۵۷:۳۲
عالی (2352857) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۴:۲۲:۱۶
توصیه های ایشان چقدر منفعلانه بود. (2353195) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۱۰:۵۷:۰۴
اين توضيحات اين را ميگويد كه عده اى فكر نكنند در شرايط سخت ميتوانند از روى دوش هم نوعان خودشون بالا بروند چونكه همه باهم بازنده شديم و گرانى دامن همه را گرفت (2354520) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۰۰:۰۳:۳۰
دقیقا منظورتان از منفعلانه چیست ؟دوست محترم اگر کمی منصفانه قضاوت کنید متوجه درستی توضیحات کارشناس محترم میشوید البته نظر شما هم محترم است ولی بازار همیشه بر اساس واقعیتهای پیدا و پنهان اقتصادی روند خودش را میرود (2411509) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۴:۲۷:۰۵
بدليل ساخت و سازهاى مشاركتى كه زمين را صاحب زمين و بنا را سازنده ميسازد ساخت و ساز بيشتر شده است كه امر نيكو و خيرى ميباشد به هر حال قيمت مسكن بايد به نقطه تعادل خودش برسد يعنى حدود بيست تا بيست و پنج درصد كاهش يابد تا يك تقاضاى واقعى و بتبع ان رونق واقعى ايجاد گردد . بنظر ميرسد صحبتهاى اين فرد كارشناسانه ميباشد . (2353206) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۶:۲۸:۰۳
خدا کند چنین باشد اگر چه التهاب در بازار مسکن کاملا مشهود است و کوچکترین شوکی موجب انفجار تورم می شود (2353438) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۷:۵۳:۳۵
وقتی مردم قدرت خرید ندارند، بدون شک امکان افزایش قیمت ها وجود ندارد. قیمت وقتی رشد می کند که به دوران رشد 8 درصدی اقتصادی برگردیم و مردم توان خرید و وام دهی بالا پیدا کنند. دوران 75-78 و 80 تا 84 نمونه موفقی از برد-برد در بازار بود. (2353582) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۱۱:۳۸:۰۶
دوست گرامى افزايش قيمت بخاطر نداشتن پول توسط من و شما متوقف نميشه همانطور كه من و شما ضعيف شديم عده اى هم غنى شدند فراموش نكنيم (2354593) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۷-۱۰ ۱۴:۲۸:۱۴
دوست گرامی پول هست اما کسی قصد خرید مسکن ندارد چون اکثر تحلیلهای درست وغیر مغرضانه حاکی از ادامه روند نزولی قیمت مسکن حداقل در بیست سال آینده است. (2404885) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۶:۳۳:۳۷
در ٤ سال گذشته به جهت سياستهاي نادرست و وجود تحريم ها ،خيلي از مشاغل تعطيل شدو سرمايه ها به بخش ساخت ساز روانه شد.متأسفانه افرادي غير متخصص وبدون شناخت از بازار مسكن و قيمت تمام شده ساخت آپارتمان ،بصورت مشاركت در ساخت وارد بازار مسكن شدند و اين حرفه را كه در اقتصاد هر كشوري مهم است ، دست خوش تغييرات نامطلوبي كردند.بسياري از مشاركتها در ساخت بصورت نيمه كاره وبا اختلاف بين مالك وسازنده رها شده وبسياري هم با ضرر براي سازنده تمام شده است. (2353455) (alef-10)
 
علي وارنا
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۸:۰۰:۰۷
كاملا غلط است ! فقط در حمايت از دولت ميشود چنين تحليلي رو داد، اولا خود دولتها با سياستهاي غلط باعث رشد قيمتها شدند، دوم دولت فعلي چون هيچ راهي فعلا در جهت كنترل تورم بلد نيست با ركود دادن عمدي به بازار مانع از رشد شده است، نه قيمت بالاي كالاها، خب پس پول هست اما كسي مانع ورود ان به بازار شده، انهم خود دولت است؟! وگرنه اين همه هزينه ننمودند نظام كه قيمتها رو بالا ببرند و حالا كاهش دهند؟ ولي اين ما مردم هستيم كه اين اجازه رو به انان داديم؟ يك كالا قيمتش ١٠٠ ريال است، ابتدا با تزريق شايعه كه قيمتش ميخواهد بالا برود جو هيجاني كه باعث خريد بيش از نياز ميشود ميكنند و متوجه ميشوند كه مردم به ٢٠٠ريال راضي اند!؟ انوقت قيمت ٢٠٠ ميشود، بعدا دولت ساز مخالفت با افزايش قيمت ميزند، انوقت ٢٠ريال قيمت رو كاهش ميدهند و مردم هم ميگن قيمت پايين امده! در صورتي كه قيمت١٠٠ريال بايد باشد، مثال قابل لمس قيمت خودرو در يك ماه گذشته و سالهاي قبل و قيمت بنزين و غيره، پس تمام مشكلات مردم بواسطه سياستهاي دولت و همراهي مجلسيان بوده وهست!؟ و تمام اين تحليل ها هم در جهت حمايت از دولت است؟؟؟ چون اگر مردم امروز سرمايه خودشان رو به سمت هر بازاري سوق دهند دولت قادر به كنترل تورم نخواهد بود و مجددا تورم بالاي ٤٠/ رو شاهد خواهيم بود با اين ركود دادن به بازار درپوش بر روي تورم نهادند، چرا بازار در ركود است اما شاهد افزايش قيمت كالاها هستيم؟؟؟؟؟؟!!!!!! (2353599) (alef-10)
 
نيما
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۸:۴۳:۳۴
تحليلخوب ومنطقي بود شواهد موجوددر بازار مسکننيز اينامر راتاييدمي کند.اميدوارمقيمت مسکن ارزانتر شده ومسکناز کالايي سرمايهاي خارج شود وسرمايه ها بهبخش صنايع مولد انتقال يابد. و موجبات افزايش توليدات صنعتي مملکت گردد. (2353666) (alef-13)
 
خرمشهری
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۲۱:۳۶:۰۰
یکی به داد مردم این خرمشهر خراب شده برسه که قیمت مسکنش از تهران هم گرونتره (2353905) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۰۰:۲۳:۵۴
بنام خدا اصلي ترين عامل تورم زياد بودن پول درگردش است وتا اين مشكل حل نشود مشكلات اقتصادي حل نمي شود.وبطور قطع افزايش نرخ مسكن هم در راه است.وتحليلهاي بيان شده نيز واقعي نيست ايا تعداد جوانان مجرد بيشتر از خانه هاي خالي نيست ؟ (2354133) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۰۰:۴۵:۳۰
فقط همان نمودار اول دلالت بر این دارد که در دراز مدت سرمایه گذاری در بخش مسکن، زمین و کلنگی از سود قابل ملاحظه ای در مقایسه با سایر موارد سرمایه گذاری برخودار بوده و هست. آنانکه در خواب و خیال ارزان شدن مسکن هستند رویای خود را فراموش کنند. حداقل در 40 سال گذشته چنین اتفاقی نیافتاده . صرفاً در بازه تابستان 86 تا بهار 87 مسکن گران و مجدداً ارزان شد که دولت وقت خود نقش موثری در گرانی آن داشت. (2354167) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۰۹ ۱۰:۲۷:۱۹
هموطن گرامی چه تضمینی وجود دارد که اتفاقی که برای بیست سال افتاده تا ابد ادامه یابد؟درست است که در طول بیست سال گذشته قیمت مسکن صد برابر شده اما در حال حاضر دلایلی که در گذشته باعث این افزایش بیش از حد و غیر منطقی شده دیگر وجود ندارد که یکی از مهمترین آنها کاهش رشد جمعیت است البته به دلایل زیاد دیگری هم میتوان اشاره کرد مثل افزایش سن ازدواج یاافزایش تعداد واحدهای خالی از سکنه یا کاهش رشد تعداد خانوار در ایران یاافزایش ریسک زلزله در سالهای اخیر یا بحران کم آبی در شهر های بزرگ یاکاهش قدرت خرید یا... (2461905) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۰۰:۵۱:۵۲
تحلیل گر محترم صحبت از عدم تمایل به دریافت وام و تمایل به پس دادن آن میکند در حالی که تقاضا برای دریافت اوراق وام خرید و یا ساخت مسکن ان هم با سود بالای 26% (با در نظر گرفتن هزینه خرید این اوراق) رو به افزایش است. شاهد آن نیز افزایش شدید قیمت این اوراق است. (2354174) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۷-۱۰ ۱۴:۲۲:۳۹
قیمتها بزودی به پایینترین سطح خود خواهد رسید در صف فروش دل خود را خوش نکنید سریعتر زیر قیمت بده بره اعصابتو راحت کن (2404875) (alef-10)
 
ﺑﻴﻂﺮﻑ
۱۳۹۳-۰۷-۱۱ ۰۸:۰۴:۱۱
ﻧﻆﺮاﺕ ﻛﺎﺭﺷﻨﺎﺱ ﻓﻘﻄ ﺑﺮاﻱ ﺗﻬﺮاﻥ ﺻﺎﺩﻕ اﺳﺖ.ﭼﻮﻥ ﺻﺪﻭﺭ ﭘﺮﻭاﻧﻬ ﻮﺳﺎﺧﺖﺯﻳﺎﺩﻱ ﺩاﺷﺘﻪ. (2405612) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۷-۱۳ ۱۷:۴۶:۲۵
دوست عزیز اولا که قیمت مسکن در شهرستانها تابع قیمت مسکن در تهران است ثانیا وقتی از سال 88 تعداد مسکن از تعداد خانوار بیشتر شده تنها راه افزایش مسکن واردات خانوار است و بنابر این قیمت مسکن در ایران بزودی کاهش شدید خواهد داشت (2408991) (alef-3)
 
مینا
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۰۰:۰۹:۳۲
واردات خانوار؟؟؟؟؟؟ (2411515) (alef-10)
 
سهراب
۱۳۹۴-۰۵-۱۷ ۱۷:۰۰:۴۹
سلام شما یک مورد را نام ببرید که در ایران فلان کالا کاهش به قول خودتان چشم گیر داشته (حتی یک مارک آدامس هم باشد قبول است)
کدوم کاهش برادر من (3102130) (alef-3)
 
داریوش چ.س
۱۳۹۳-۰۷-۱۳ ۲۳:۱۰:۰۸
همیشه در اقتصاد وقتی بخواهیم جلوی تورم را بگیریم رکود ایجاد میشود و هم اکنون در کشور در تمام زمینه ها ما دارای رکود نسبی هستیم ودر مسکن بیشتر و این به دلیل سیاست دولت هست که اولویتش با مهار و بعد کاهش تورم هست که تا حدود زیادی موفق نیز بوده به طور طبیعی در بازار مسکن رکود تا چند سالی ادامه خواهد داشت اما نتیجه مذاکرات هسته ای و نیز تصمیمات دولت و مجلس نیز تاثیر گذار خواهد بود (2409271) (alef-13)
 
مهران
۱۳۹۳-۰۷-۲۰ ۲۰:۴۶:۲۸
در شرایط فعلی با توجه به کاهش جمعیت متقاضی مسکن و پیشی گرفتن تعداد مسکن از تعداد خانوار در پنج سال اخیر دیگر هیچ دلیل اقتصادی وجود ندارد که وقتی مالک محترمی تصمیم میگیرد مستاجرش را عوض کند از مستاجر جدید پول بیشتری در خواست کند تورم هم که الحمدلله رو به کاهش است عمر بنای شما هم که نسبت به پارسال یک سال پیرتر شده قیمت طلا ودلار هم که اومده پایین واسه چی اجاره بها باید کاهش پیدا نکنه؟؟؟؟ (2423091) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۲۰ ۲۱:۰۳:۵۳
به طور کلی رکود وقتی اتفاق میافتد که ارزش پول پایین بیاید اصولا هر کالا از نظر اقتصادی یک ارزشی دارد وقتی فاصله ای بین این ارزش با قدرت خرید افراد جامعه نباشد رونق اقتصادی اتفاق میافتد چون همه قدرت خرید دارند ودر حال خرید کردن هستند و سرعت پول در گردش نیز زیاد میشود اما وقتی بین ارزش یک کالا و قدرت خرید فاصله بیافتد و قدرت خرید کاهش یابد سرعت پول در گردش کاهش میابد و رکود اتفاق میافتد در این حالت تنها راه خروج از رکود خرید وفروش پایین تر از قیمتهای مرسوم بازار است. (2423125) (alef-13)
 
محمدخانی
۱۳۹۳-۰۷-۲۰ ۱۲:۱۹:۵۳
لطفا به این سوال با آری یا خیر پاسخ دهید!
در حال حاضر زمان مناسبی برای خرید مسکن هست یا نه؟؟ (2421977) (alef-3)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۱۸:۱۹:۵۶
این از سایت اقتصاد ایران گرفتم .


پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده

بیت الله ستاریان، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسکن که در کافه خبر حضور پیدا کرده بود درباره بهترین زمان خرید مسکن توضیح داد.
به اذعان بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار مسکن، بخش مسکن چند ماهی است رکود را تجربه می کند و همین موضوع سبب شده بسیاری از متقاضیان خرید دست نگه دارند.

بیت الله ستاریان، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسکن که در کافه خبر حضور پیدا کرده بود در پاسخ به سوالی در رابطه با پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده گفت: « اینکه قیمت مسکن ارزان می شود یا خیر انتهای تمام تحلیل ها است. ما تمام تحلیل ها را انجام می دهیم که در نتیجه به این بحث برسیم که سال آینده در جامعه قیمت کالایی افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر. من حدود بیست سالی است که کارم محاسبه دهه های آینده است. برای این دهه، همین پیش بینی ها را کرده بودیم. »
او ادامه داد: « روزی که مسکن مهر در سال 87 ثبت نام کرد حدود 4 و نیم میلیون نفر ثبت نام کردند. سالانه 750 هزار نفر به طور متوسط ثبت خانوار داشتیم. سالانه نزدیک به 200 هزار واحد مسکونی نیز تخریب صورت می گیرد. البته ضریب استهلاک هم باید در نظر گرفت. این ارقام را که بررسی کنید نزدیک به یک میلیون و صد هزار مسکن نیاز داشتیم که تولید شود. این میزان تولید نشد و بر این اساس یک سوم نیاز واقعی مان بدون تامین باقی ماند. این اتفاق نشان می دهد که متقاضی بالایی وارد میدان شده است. وقتی متقاضی زیاد می شود قیمت بالا می رود. اما شرط دیگری هم وجود دارد و آنهم نقدینگی و توان خرید است. من می گویم قیمت مسکن در ماه های آینده افزایش پیدا می کند برای اینکه نقدینگی های منفی وجود دارد که تبدیل به پول می شود. »

گفتنی است منظرو ستاریان از نقدینگی منفی به دلار ها و سکه هایی است که بسیاری از شهروندان در ماه های گذشته خریداری کردند و آنها را نگه داری کردند. بر اساس گفته های این کارشناس مسکن قاعدتا این نوع نقدینگی های مخفی بار دیگر روانه بازار خواهد شد.
ستاریان همچنین در پاسخ به این سوال که بهترین زمان خرید مسکن چه زمانی است، گفت: « شهروندان هر لحظه که توانایی برایشان وجود داشت مسکن بخرند. همان لحظه بخرند. بر اساس پیش بینی هایی که کردم در خرداد یا اوایل تیر یکباره قیمت مسکن افزایش پیدا خواهد کرد. حدود 9 ماه ملک در رکود بود و منتظر تاثیر افزایش قیمت ارز بود. این تاثیر در کالا های خرد اتفاق افتاد و مسکن تا کنون 45 درصد آن را پذیرفت. » (2470385) (alef-10)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۰۰:۰۶:۰۴
بابا دمت گرم ما به حرفت گوش کردیم خونه خریدیم حالا تو فروشش گیر کردیم خدا خیرت بده با این پیش بینیت زیر قیمت هم فروش نمیره
کلی زیر قیمت حراجش کردم بانک بود کلی سود می کردم نه اینقدر ضرر جون مادرت بی خیال شو (3278063) (alef-13)
 
شهرام
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۱۱:۱۹:۵۶
سلام و خسته نباشيد
دوستان محترم
افزايش قيمت ها خصوصا در مورد مسكن زمانهائي اتفاق افتاده است كه حجم زيادي از دلار هاي نفتي وارد كشور ميشود و در اثر اين اتفاق نقدينگي جامعه به شدت رشد مي كند و جاي ديگر مثل توليد را نمي تواند پيدا كند لذا به سمت بازار مسكن رفته و قيمت آنرا افزايش مي دهد. در نتيجه مطمئن باشيد تا موقعي كه اين اتفاق نيافتاده مسكن گران نخواهد شد. (2491189) (alef-10)
 
صادق
۱۳۹۳-۰۹-۱۰ ۲۰:۲۸:۰۷
خداروشکر که نفت اومد زیر هفتاد دلار پس دیگه بایدنرخ مسکن شکسته شود (2522371) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۳-۲۲ ۰۰:۵۵:۳۶
سلام .ممنون. (2957898) (alef-11)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۴-۲۷ ۱۶:۵۱:۱۷
بازار مسکن دیگه اشباع شده، مثل کرایه کشی خودروها، هر فرد با تخصص و بی تخصصی زده تو این کار و شده فروشنده، پس عرضه خیلی زیاد شده، دوم اینکه باید تقاضایی باشه که قیمت رشد کنه، الحمدلله غالب مردم تو هزینه های جاری زندگی معطل موندن و حقوقشون به سر ماه نمی رسه، پش تقاضاهاشون میره سمت اولویت های دیگه، خیلی پولشون برسه بتونن خونه ای اجاره کنن.
پس قیمت اولا بالا نمی ره، دوم اگر هم بالا بره، خریدار که نباشه یک تومن به جیب فروشنده محترم نخواهد رفت حالا هی اونایی که پولشونو انداختن تو این کار به خودشون دلخوشی بدن که بالا می ره، پس صبر کنین تا بره..... (3052277) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۱۳:۰۴:۴۷
تورو خدا يكم انصاف داشته باشيم درسته تو اين مملكت هنوز معلوم نشد سرمايه داري مضموم هست يا نه سرمايه داري به چه وسيله اي و چقدر بخش توليد ارجعيت دارد يا خدمات خلاصه وووو ولي بياييد خودمون به هم رحم كنيم و مطمئن باشيم خداوند پاداشت كارمان را ميدهد همي ماها در خوشبينانه ترين شكل خود 50 سال ديگر نيستيم براي چي زياده خواهي بخدا من سرمايه دار ديدم بچه هاش به گدايي و هزار مشكل ديگه گرفتار شدن چون رحم نكرد انصاف نداشت (3138325) (alef-11)
 
ایثار گر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۰۹:۱۶:۲۴
باسلام به همه کسانیکه نظر دادند.با توجه به وام 25 میلیونی خودرو دیدیم مردم در کمتر از یکهفته خودرو های بی کیفیت آفتاب و بارون خورده را چطور رو هوا زدن.حالا کمی صبر داشته باشید دولت وامها وبسته های خروج(ضد رکود)خودش را اجرایی کند اونوقت هجوم بسمت ملکو مسکنو تماشاکنید همین مردم نبودن خرید خودرو ضفرو تحریم کردت حتمن ازکشور همسایه اومدن 125000دستگاه خودرو ثبت نام کردن........؟؟؟!!!ملکو املاک هم با وامهای 80 و100 میلیونی درصد پایین ببنید چه میشود.حالا هموطنایی که مثل من بیپولن ویک ستاره توی آسمان ندارن (پایین میاد پایین میاد )چی پایین اومد؟؟!! (3342840) (alef-11)
 
بهنام
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۲:۲۶:۵۶
عالی بود..من جواب سالمو گرفتم (3361480) (alef-11)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۶ ۲۰:۰۹:۱۹
وقتی که سرمایه گذار میبینه دوسال است که سرمایه اش بدون سود وراکد افتاده وبا احتساب سود پولش میبینه حداقل 40درصد ندار است میکه جلو ضرر رو
از هرجا بگیری منفعت هست واین آغازی بر کاهش قیمت مسکن خواهد بود وحال به این موضوع بدهی ها ، بازپرداخت وام ها و سایر فشارها را هم اضافه کنید که سرمایه گذار راوادار به پایین آوردن قیمت می کنه به اعقاد بنده کاهش قیمت اجتناب ناپذیر است .با توجه به قیمت نفت وخالی بودن دست دولت حمایت چشمگیری هم از طرف دولت قابل انتظار نیست (3706814) (alef-11)
 
نسترن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۴ ۲۱:۴۴:۳۴
بعد از افزايش قيمت وام مسكن، و تحركات جديد تو بازار ،، همين الآنشم قيمت رو بالا رفته ميدونم،،،،
عقل و تجربه ميكه بازم تكون ميخوره،، اصلا اكه راكد بمونه كاركر ها شكم زن و بجه شونو جطور سير كنن ،، كاركر ها از همين صنعت ساختمون نون ميخورن ديكه،،،

دولت خودش ب فكر رونقه كجاى كاريد؟؟؟؟؟

بس ب فكر وام هاى كلان با سود كم باشين،،،

ركود كجا بود، مسكن قيمتش هميشه بالا ميره (3739823) (alef-11)
 
حمید از اصفهان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۹:۰۶:۳۳
مامردم ایران عجب زبر و زرنگیم افسوس که چون بو قلمون رنگ برنگیم تامامردم ساده دلیم همین اش وهمین کاسه است اما این مطلب و بهتون بگم که تا چند سال اینده به علت مشکلات اقتصادی و کاهش قیمت نفت ورکود جهانی وبا توجه به مدت زمان تایین شده طبق برجام هیچ تغییر قیمتی درایران از لحاظ مسکن وغیره نداریم وقیمتها به همین صورت فعلی میماند (3915615) (alef-11)
 
حسینیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۴:۴۵:۱۱
با سلام وعرض ادب


باید عرض کنم تمامی نظرات دوستان رو دیدیم و شنیدیم و باید موضوع کارشناسی تر جلو برود...

ورودی پول در کشور از دو طریق صورت میگیرد :

1.پروژه های ملی:(عمران..پزشکی..مهندسی..کارمند رسمی و...)

2.وام با کارمزد دولتی(مسکن..تولید..و ...)

این پول ها با هر کارفرما و گیرنده ای بعد از مدتی وارد بازار شده و به صورت نسبی بازار را تحت تاثیر خود قرار میدهدو توان مالی عموم را بالا میبرد.

مسکن به دو صورت دیده (مصرفی...سرمایه ای)

حال اگر مصرف کننده هستین و نیاز به مسکن دارین در هر زمان که توان خرید داشته باشین و سلایق شما رو تامین کنه باید خرید انجام بشه..مانند تمام محصولات مصرفی دیگر(خودرو..خوراک..مسافرت...و...)
ایا شما وقتی نیاز به خوراک دارین مینشینید و تحلیل میکنید !!!
ایا وقتی نیاز به مسافرت دارین مینشینید و تحلیل میکنید!!
یا با یک تحقیق نسبی دست به خرید و هزینه میزنید و شروع به تحلیل در مورد کار یا بیزینس خود میکنید و با وجود ورودی های پول دولتی و شخصی خود شروع به گسترش و پس انداز میکنید و در کاری که برای شما نیست وارد نمیشوید ..
و در صورت نداشتن توان خرید از راه های دیگر مثل اجاره یا اجاره به شرط تملیک یا تغییر دادن شهر زندگی یا دریافت وام نیاز خود را برطرف میکنید..تحلیل مسکن مربوط به سرمایه گذاران و کسانی که بیزینس خود را وابسته به مسکن میدانند میباشد..کسی که کار ساخت وساز میکند که نمیرود تحلیل صادرات پسته یا فرش را انجام بدهد و برعکس...


حال کسی که سرمایه گذار میباشد با این نوسانات و رکود ها کاملا اشناست و بازار خور را میشناسد و با شایعات دولتی و مردمی تحت تاثیر قرار نمیگیرد و جنس و سرمایه های خود را به ضرر نمیدهند و تا زمانی که سود خود را نگیرند از بازار خارج نمیشوند و نبود عرضه یعنی گرانی مگر سود خود را در بازار دیگر ببیند..مانند (طلا ..سکه..بورس و...)

سرمایه گذاران فصلی کاملا ورود و خروج پول را در نظر میگیرند و وارد هر بازاری میشوند..از طرفی سرمایه گذاران اصلی مسکن خود بانک ها یا کسانی که خود به تنهایی از بانک ها قوی تر هستن میباشد..و به راحتی از این بازار خارج نمیشوند


حال در صورتی امکان ارزان تر شدن یک جنس یا خدمات بوجود میاید که سیاست همه نخریدن باشد..که در ایران به هیچ وجه این سیاست به عمل نمینشیند..

پیشنهاد ویژه:

در صورتیکه شاهد ورود نقدینگی به نحوه هایی که در بالا گفته شد بودین
به هیچ وجه زمان را نسوزانید و خرید ملک مورد نظر را سریع انجام دهید..

موفق و موید باشین (3980641) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.