نظر منتشر شده
۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431280
آیت‎الله جوادی آملی: بانک های ربوی خون مردم را می مکند
بخش اقتصادی الف، ۱۴ دی ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۹
حضرت آیت‎الله جوادی آملی گفت: ربا را دیگران تیزهوشی و زیرکی می‎دانند و قرآن آن را کار مخبطانه عنوان می‎کند، در صورت عمل به قرآن ما نه کارتن‎خواب خواهیم داشت و نه فقیر خواهیم داشت و نه دیگر زندان‎های ما پر خواهد بود.

به گزارش رسا، حضرت آیت‎الله عبدالله جوادی آملی، امروز در درس خارج تفسیر خود در مسجد اعظم در تفسیر سوره مبارکه ذاریات گفت: ما موظفیم نگذاریم کسی در جامعه فقیر باشد، دین اجازه نمی‎دهد در جامعه فقیر باشد، مرحوم صاحب وسائل حدیثی ذکر می‎کند مبنی بر این‎که اگر کسی مقروض شد و نتوانست قرض خودش را بدهد، حکومت اسلامی موظف است که دین و قرض او را بدهد، مثلا اگر کسی مورد تحریم قرار گرفت و مقروض شد، بر حاکم اسلامی است که این قرض را ادا کند.

به نوشته رسا، وی افزود: اگر کسی با دلیل ورشکست شد و کم آورد و کوتاهی نکرده بود، او را نمی‎شود دستبند زد و به زندان برد، غرض این است که دین همین که آمده گفته که نباید در جامعه فقیر باشد، در همه کشورها کمک به محرومین وجود دارد، از واشنگتن تا تاشکند و از تاشکند تا واشنگتن کمک به محرومان و بی‎بضاعتان همه جا وجود دارد، به بی‎بضاعت و افتاده کمک کردن یک کار عاطفی است و همه آن را دارند، اما این را دین نگفته، بلکه گفته است که کمر فقر را باید بشکنید و با فقر مبارزه کنید، اشتغال ایجاد کنید و کمر فقر را بشکنید.

مفسر برجسته قرآن کریم با قرائت آیه «وَفِي أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِّلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ»، اظهار کرد: فقر را هم فقر گفتند چون کمرشکن است و اگر کمرِ یک ملتی شکسته باشد، چگونه می‎تواند اقتصاد مقاومتی داشته باشد، ما با این‎که فارسی هستیم و فرهنگ ما یک فرهنگ قوی است، باز هم نمی‎توانیم آیه را با الفاظ مختلف ترجمه کنیم، به همین دلیل قرآن کتاب مبین است، ملت فقیر یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته باشد و دیگر قدرت قیام ندارد، کسی که دست و جیبش خالی است، فقیر است، این آیه در مکه نازل شد و در مکه زکات و خمس نبود، این آیه به طور کلی اشاره می‎کند که نباید فقیر در جامعه وجود داشته باشد، این دین نمی‎گذارد کسی فقیر باشد.

وی با قرائت آیه «إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَٰئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا» از سوره اسراء، ادامه داد: اگر از چشم و از گوش سؤال می‎شود از حال فقرا هم سؤال می‎شود، «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته»، این کتاب بسیار زیبا است و بسیار شیرین است، این‎که اهل‎بیت(ع) وقتی به قرآن می‎رسند به قرآن با تمام وجود مشتاق هستند، همین است، باید حضرت بیاید تا قرآن را تفسیر کند.
حضرت آیت‎الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: اهل‎بیت(ع) در برابر قرآن این همه خضوع می‎کنند، ای کاش به ما می‎گفتند هر شب قرآن به سر داشته باشید، آن روز در جاهلیت و نه در شرق و نه در غرب این حرف‎ها بود، الان در سوره ذاریات سخن از این است که اگر می‎خواهید بهشت بروید باید در مالتان سهمی برای فقرا داشته باشی، این غیر از خمس و زکات است، چون هنوز حکومت تشکیل نشده است، این قرآن بوسیدنی نیست؟ فرمود متقی کسی است که اجازه ندهد در اطرافش کسی فقیر باشد.

وی با اشاره به این‎که در جامعه اقتصاد زیربنا نیست و اعتقاد زیربنا است، اظهار کرد: اعتقاد به اقتصاد سامان می‎دهد، وگرنه اگر اعتقاد نباشد می‎شود نظام کمونیستی که مثل آدم‎برفی آب شد، نه کودتا و نه جنگ و نه شورشی بود، همه هم تعجب کردند، آمریکا و اسرائیل هم امیدواریم این طور شود، هیچ کس فکر نمی‎کرد اتحاد جماهیر شوروی از بین برود، اصل اعتقاد است و در کنار اعتقاد، اقتصاد است، دین گفت هم خودت روپا باش و هم نگذار دیگران ستون فقراتشان شکسته شود، آن بانک‎های ربوی را قرآن دیوانه می‎داند و می‎گوید او مخبطانه حرکت می‎کند و خون مردم را می‎مکد، قرآن یک چیز تازه آورده است، همیشه تازه است و الان هم تازه است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه اظهار کرد: از وجود مبارک امام صادق(ع) پرسیدند که ما همیشه سال‎ها است قرآن می‎خوانیم ولی خسته نمی‎شویم؟ فرمودند شما تا به حال شده است که من الان شصت سال است که هر روز آفتاب را می‎بینم و آیا از آفتاب خسته شدم؟ این نه کهنه می‎شود و نه خستگی دارد، هر روز تازه است و هر روز پیام دارد و هر روز قابل نورگیری است، این ربا را دیگران تیزهوشی و زیرکی می‎دانند و قرآن آن را کار مخبطانه عنوان می‎کند، در صورت عمل به قرآن ما نه کارتن‎خواب خواهیم داشت و نه فقیر خواهیم داشت و نه دیگر زندان‎های ما پر خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : بانکداری اسلامی+بانکداری بدون ربا+ربا+آیت الله جوادی آملی
 
ممدخان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۳:۵۵:۳۴
شایسته است دولت محترم نسبت به نظر مراجع عالیقدر در مورد سود بانکی و عوارض آن تمهیدات لازم را به کار گیرد .
بی توجهی به نظرات مراجع عالی مقام در واقع در نزد مردم پسندیده نیست (4098482) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۵:۳۶:۴۵
گران فروشی چهارصد درصدی پول دلار نفت مردم به خود مردم از هر ربای بدتر هست (4098640) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۶:۳۴:۲۴
وقتی داشتند همه چی رو خصوصی میکردند معلوم بود کار به اینجا میکشه
اما حتی سایت الف همین کامنت ضعیف الحال را هم حذف میکند (4098710) (alef-11)
 
Malaysia
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۸:۴۵:۲۳
به نظر بنده حکم حرام و حلال بودن شرعی در مورد اصل وجود یا عدم وجود سود می تواند باشد نه در مورد تعیین درصد آن. (4098897) (alef-11)
 
جبار
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۳۵:۰۰
وام نگیرن (4100701) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۱۳:۴۰
حاج آقا اینجانب از مریدان شما هستم اگر شما به صراحت به این جانب ودیگر دوستداران شما بفرمایید که در فلان بانک ویا حتی همه بانکها به دلیل ربوی بودن پول سرمایه گذاری ویا دریافت وام نشه من وخانواده من این کار را انجام می دهیم (4098505) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۸:۲۶:۱۲
یعنی نامه شخصی به شما بدهد و بگوید ؟ واقعا فهم سخنان استاد اینقدر سخت است؟!! اگر مرد عملی، عمل کن چرا اما و اگر می اوری مومن؟!!!!!!!! (4098870) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۱۸:۱۴
بانکها به همین سود رسمی هم قانع نیستند. من وام حدود پنجاه میلیون گرفتم با ضمانت سپرده و کلی مدارک دیگر با سود ظاهرا 18 درصد ولی گفتن 7/5 میلیون وام میمونه توی بانک بدون سود تا پایان قسط ها- اینجوری بانک مرکزی رو دور میزنند (4098515) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۱۹:۰۵
ربا جنگ با خداست
در جمهوري اسلامي بانك ها به جنگ با خدا رفته اند (4098516) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۸:۲۸:۱۰
بانک مرکزی به بانک ها پول می دهد که به مردم وام دهند
و سود بانکی را تعیین می کند
اگر واقعا رباست باید بانک مرکزی سود بانکی را به حد کارمزد 2 درصد پایین بیاورد ! که نمی اورد !؟ پس ..... به جنگ خدا رفته است؟
راستی ما مردم چی؟ که گیرنده ربا هستیم؟!!!! (4098873) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۲۵:۲۱
رفتم دارائی مالیات رو تقسیط کنم برام جریمه بریدن میگم این چیه میگن جریمه مدت تقسیطه
دولت مستقیم تو ربا رگفتن دست داره بعد شما میخوایید بره با رباخوارا مبارزه کنه (4098524) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۲۷:۴۱
خدا را شکر بالاخره .... (4098528) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۲۸:۴۳
وقت آن رسیده که مراجع ، حکم تحریم این بانکهای ربوی را اعلام کنند (4098530) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۲۹:۱۴
قبول ربا بده.
چرا باهاش از طرف مسوولین مبارزه نمیشه ؟ (4098532) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۵:۰۵:۵۸
چون راهکار جایگزین ندارند یا اینکه از اثر دهیش مطمین نیستند (4098605) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۳۴:۵۷
پس این عقود اسلامی که میگن یعنی چه؟
متاسفانه علمایی که سمتی در کشور دارن میگن عقود اسلامی ولی علمای ازاده میگن غیر اسلامیست.
حالا ما چه کنیم؟ (4098546) (alef-13)
 
طاهری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۰۷:۲۴:۴۳
یعنی مردمی که در بانک سپرده گذاری می کنند و بانکی که به مردم تسهیلات بانکی می دهند باید در سود و زیان شریک و سهیم باشند. یعنی برائت از زیان طرف مقابل ربا محسوب می شود. (4099623) (alef-11)
 
کارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۴۰:۱۶
من ۱۵ میلیون وام از بانک انصار گرفتم برای پول پیش خانه اونم سود ۳۰ درصد
کارگر هستم پام شکست ۶ ماه تو خونه افتادم
دقیقا ۶ ماه آخر وام بود و با تاخیر ۵ ماهه تا رفتم سرکار پول جمع کردم رفتم بانک تسویه کنم اصل وام را دادم سود رو هم پرداخت کردم یکجا اما میگن جریمه دیرکرد باید بدی و بخشش هم نداره من سوالم اینه چطور تو تبلیغ تلویزیون میگن هر کی اصل وام داد سودش و جریمه رو میبخشن من که اصل و سود رو دادم جریمه رو نمیبخشن الف خواهشا بزن این نظر رو (4098560) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۴۵:۰۴
فعلا که همه بانکها در ضرر و زیان هستند ! (4098569) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۵:۳۴:۳۱
شکر خدا (4098638) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۴:۵۳:۲۸
۱. بانک ها بر مبنای قانون بانکداری بدون ربا عمل میکنن

۲. قانون بانکداری بدون ربا از حیث تطبیق با شرع انور و مقررات اسلامی مورد تایید شورای محترم نگهبان قرار گرفته

۳. این قانون به نظر اکثر فقها و حقوقدانان عین ربا خواری است

۴. حضرت آیت الله جوادی اخیرا به این شیوه ی سود دهی و سودگیری بانک ها اعتراض کردن در حالیکه بانک ها بیش از ۳۰ ساله در حال اخذ ربا و عمل به این شیوه هستن

۵. فهمیدن این که بانک ها ربا می گیرن کار سختی نیست اما این که چرا فقهای شورای نگهبان چنین تشخیصی ندادن یا این که شخص حضرت آیت الله جوادی و سایر فقها تا الان سکوت کرده بودن جای تامل و پرسش داره؟

۶. با توجه به نظر فقهی این عالم بزرگوار و با توجه به این که همه ملت تو یه بانکی حساب سپرده دارن بنابراین سفره ی همه ملت آلوده به رباست و ربا گناهیه که ۷۰ بار بدتر از زناست.

خب بار گناه بیش از ۸۰ میلیون ایرانی رو کی به دوش میکشه؟
فقهای محترم شورای نگهبان یا حضرات فقها و مجتهدین عظیم الشان که تا الان سکوت کرده بودن یا هنوز هم سکوت کردن!

۷. الان من به عنوان یه مسلمان چطور میتونم به شرعی بودن قوانین اعتماد کنم؟ (4098580) (alef-13)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۵:۵۳:۲۲
دوست عزیز مسأله به این صورتی که شما گفتید نیست.
من در این زمینه تحقیق زیادی کردم. .واقعاً قوانین بانک ها که به تصویب شورای نگهبان رسیده شرعیه. اما به شرطی که این قوانین به درستی اجرا بشه. به عنوان مثال وام خودرو اگر من واقعاً با تمام شرایطی که در قرارداد اعطای وام خودرو وجود داره برم و وام خودرو بگیرم و با این وام خودرو بخرم این کاملاً قراردادی شرعی است. خلاصه قرارداد هم اینه که در اصل بانک خودرو را خریده و به صورت قسطی به من واگذار کرده. خوب تمامی فقها اعتقاد دارند اگر کالایی رو به صورت قسطی بفروشی میتونی مقداری بر قیمت اون اضافه کنی و این کاملاً شرعیه.
اما مشکل اینه که اکثر ما وام خودرو می گیریم و اون رو در جاهای دیگر غیر از خرید خودرو مصرف می کنیم و این میشه عین ربا بنا بر فتوای تمام مراجع. چون مطابق قراداد عمل نشده.

درباره سود سپرده هم اگر بانک ها واقعاً سپرده ها را به صورت وام به تولیدکنندگان و صنعت گران بدن و سود حاصل از همه فعالیت های تولیدی و صنعتی رو به طور متوسط بین سپرده گزارها تقسیم کنن این کاملاً شرعی و قانونیه. اما اینجا هم مشکل اینه که بانک ها معمولاً این کار رو انجام نمیدن و رو آوردن به بنگاه داری و ...

پس همانطور که توضیح دادم قوانین کاملاً شرعی و درسته اما اگر بانک و خود ما بر اساس قراردادها عمل کنیم که معمولا این کار را نمی کنیم. (4098669) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۶:۱۸:۲۲
دوست عزیز
خود حضرت آیت الله میفرمایند نزوله شما توجیه میکنید؟ (4113137) (alef-11)
 
محمد
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۵:۰۵:۱۹
روتون ميشه نشون بديد؟ حالا فهميديد اينا همش نزول بوده؟
اگه نزول هست بايد كسايي كه سردمدارش بودن مثله بقيه نزول خورا محاكمه بشن و اگه نيست و اسلاميه هرچي زودتر جناب آملي متقائد بشن و جواب به مردم بدن (4098603) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۰۷:۳۵:۴۴
مثل کدوم نزول خوارها محاکمه بشند مگر تا کنون کسی به جرم نزولخواری مورد محاکمه و مجازات قرار گرفته است؟ (4099638) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۵:۰۶:۱۷
وقتی به حرف مرجع عالیقدری مثل جنابعالی کسی از مسولین اهمیتی نمیدهد. بدانید که چه زجری میکشند این مردم نگون بخت از اوضاع این مملکت. (4098606) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۵:۱۱:۳۴
نا رضایتی ملت از این وضعیت روز به روز دارد عمیق تر میشود بترسید از زمانیکه تحمل مردم را نتوان کنترل کرد. (4098619) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۵:۴۸:۰۴
فرمایش شما متین ولی پدر بزگوار
سود بالای بانکی ناشی از تورم
تورم ناشی از کسر بودجه
کسری بودجه ناشی از دستبرد یا همون اختلاس و حقوق های نجومی و........
کشوری که بودج اش بر مبنای هر بشکه نفت ۳۷ دلار بسته شد چرا نفت شد بشکه ای ۱۴۰ دلار کسری رو کسری تورم رو تورم
در بلاد کفر بقول شما بابت نگهداری پولتان از شما کارمزد گرفته می شود من خودم در زمان اشتغال بابانک توسعه اسلامی IDB ارتباط نزدیک داشتم نرخ سود ۲ درصد

کوهمره (4098661) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۷:۰۶:۱۲
کاملترین جواب (4098761) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۰۷:۳۹:۲۹
موضوع ربا مبلغ و میزان دریافتی نیست بلکه مکانیسم دریافت سود است (4099641) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۷:۱۴:۰۵
پول نزولی هر منبع مالی رو که آلوده کرد برکت و سلامت از او می رود هر چند این صندوق مال دولت ، بانک مرکزی و یا صندوق قوه قضائیه باشد. ربا حرام است به هر نامی . (4098775) (alef-11)
 
سید مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۱۹:۲۷:۴۱
راه علاج ربای کنونی این است که پول ثابت اسلام احیا شود. آیت الله حایری شیرازی راه احیای پول اسلام را در کتاب "چه کنیم تا پول کار نکند" ارایه کرده اند. (4098949) (alef-11)
 
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۰:۰۲:۳۳
سلام و ادب و احترام .فقیه عالی مقام شما چشم و چراغ حوزه ها شیعه هستید اگر حضرتعالی به صراحت تکلیف شیعیان را روشن فرمائید کار به 300 هزار 800 هزار میلیارد تومان ختم نمی شود سفره مردم خالی جوانان بیکار.بنگاه های اقتصادی نیمه فعال یا تعطیل .همانند میرزای بزرگ با یک فتوا کار این از خدا بیخبران را تمام کنید مردم مستعضف... نیز دلشان از اینها خون است (4099006) (alef-11)
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۰:۴۵:۳۱
سالها مراجع و دیگران میگویند بانک های ما ربا خوار هستند پس چه موقع میخواهیم این روش زشت را از سیستم بانکی پاک کنیم. (4099094) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۱:۲۶:۱۹
بانک ها که به مردم عادی وامی نمیدهند فقط مختص از ما بهترون هست ضمن اینکه دیگه پولی برای بانکها نمانده همه را قبلا گرفتن هزار هزار میلیارد و حاضر به پس دادن هم نیستند (4099147) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۲:۰۷:۰۷
ايت اا...جوادي املي يك تنه وبي وقفه با ربا در سيستم بانكي مبارزه مي كنند ولي چون از طرف دولت ومجلس توجهي به ان نميشود ربا همچنان به صورت قانوني در بانكها از مردم گرفته ميشود (4099219) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۲:۱۰:۴۸
خدا حفظ کنه اقای آملی را،حرف دل مردم رو میزنه بانکها برای اینکه سود پول توی بانکها رو بدن رفتن به سمت دلار چون مسکن خودرو بورس و... کساد است الان پول در بالا بردن قیمت ارز یا در واقع کم کردن ارزش پول ملی است (4099225) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۲:۱۷:۴۳
الف جان مادرت انتشارش بده . شورای نگهبان ربا در بانکها رو قبول نداره همین چند وقت پیش یکی از اعضاش مصاحبه کرده بود (4099232) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۳:۰۲:۰۱
خوب همش که نباید کار های سخت را دیگران بکنند آستین بالا بزنید و یک بانک بدون ربا شما باز کنید مردم هم استقبال میکنند. (4099393) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۳:۰۹:۰۴
پایه ی پول ملی باید طلا یا نقره یا سایر فلزات گرانبها باشند تا کشور ما سر و سامان بگیره . (4099399) (alef-11)
 
چکیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۳:۲۰:۲۶
لطفا مراجع گرامی ودلسوزان دین پس از 40 سال بنشینند وراه کار مناسب بدهند وگرنه بصورت کلی چیزی بداست یا خوب که دلیل منطق نیست ،آیا با این همه حوزه های علمیه ودانشگاه های جور واجور از داشتن بانک اسلامی یا حداقل انسانی چرامردم محروم هستند؟ .... (4100331) (alef-11)
 
داود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۳:۵۸:۳۲
چرا علمای ما از اول انقلاب نسبت به موضوع ربای بانکها موضع گیری نکردند تا کار به اینجاها نرسد (4102963) (alef-13)
 
ehsan
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۸:۲۲:۰۱
احسنت بالاخره یک صدای حق شنیدیم... امیدوارم علما همه هم صدا بشن تا انحراف ایجاد شده از اهداف انقلاب را برطرف کنند (4104088) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۱۰:۱۱:۳۲
از رسانه های مستقل تقاضا داریم این پرونده ها را بازخوانی کنند: 1نقش بانک ها در فقر ،فساد و فحشا2نقش بانک ها در زمین زدن تولید کنندگان داخلی مصادره کارخانه ها و...3 نقش بانک ها در بازار ارز ، طلا، 4نقش بانک ها در دلالی مسکن و زمین5نقش بانک ها در مفاسد کلان اقتصادی6نقش بانک ها در قاچاق گسترده کالاهای خارجی7 نقش بانک ها در تورم هرساله.
و هزاران پرونده ناخوانده دیگر . آیه الله جوادی آملی نامش در ردیف روشنگران این سرزمین خواهد ماند چون پرده از مفاسدی برداشته است که در زیر پرده های نفاق پنهان شده است. پس بیایید به جای دلسوزی بی جا برای این غارتگران ثروت های ملی و اشاعه دهندگان فحشا و فقر با تمام وجود روشنگری کنیم و این جریان کثیف و ضد دینی را به جامعه بشناسانیم. مطمین باشیم در این اقتصاد بیمار وآلوده و ضد دینی فقط عده معدودی سود می برند و اکثریت مردم در زیر چکمه های این اقتصاد سرمایه سالار نابود می شوند. تنها راه نجات همان پیام اسلام و قرآن است. نفی هرگونه ربا و سود پول و بازگشت سرمایه های به بازار های تولید و تجارت که همراه با ریسک پذیری است. (4278245) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.