توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 450982
عراقچی: هشتاد میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است/ حال برجام خوب است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۷
معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه تاکید کرد: در حال حاضر هشتاد میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است و معطلی آن نیز به این خاطر است که روی آی.پی.سی باید اجماع ملی صورت گیرد.

به گزارش ایلنا، سیدعباس عراقچی در کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه در قضایای برجام یکی از حوزه‌هایی که کمک زیادی به ما کرد نفت و گاز کشور بود، گفت: برجام کاری را که باید انجام می‌داد، انجام داد و موانع و مین‌گذاری‌هایی را که بر سر راه اقتصاد کشور بود، پاکسازی کرد و اجازه داد اقتصاد پیشروی داشته باشد. 

برجام تمام موانعی را که باید برمی‌داشت، از سر راه برداشت

او افزود: در حال حاضر برجام تمام موانعی را که باید برمی‌داشت، از سر راه برداشته و کسی نمی‌تواند خلاف این را ادعا کند اما ما نیز مدعی هستیم که موانع غیربرجامی وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه یکی از بهترین وزارتخانه‌هایی که از فرصت پسابرجام استفاده کرد وزارت نفت بود، اظهار داشت: اینکه در عرض یک سال میزان تولید و صادرات نفت را به حالت قبل باز گرداندیم، شاهکار بود. ما طی مدت تحریم‌ها مشتریان خود را از دست داده بودیم و آنان با فروشندگان جدید قراردادهای بلندمدت امضا کرده بودند لذا وقتی می‌بینیم طی مدت یک سال پس از اجرای برجام توانستیم مشتریان خود را به بازار نفت کشور باز گردانیم، کاری ارزشمند است. 

هشتاد میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است

او ادامه داد: در حال حاضر هشتاد میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است و معطلی آن نیز به این خاطر است که روی آی.پی.سی باید اجماع ملی صورت گیرد. 

عراقچی یاداور شد: به اعتقاد من برجام حالش خوب است. به رغم برخی دعواها که می‌دانیم منظورشان چیز دیگری است، برجام اوضاعش خوب است.

ترامپ در حال ارزیابی برجام است

به گفته معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت نفت، وضعیت نفت و گاز کشور نیز خیلی خوب است.  

او با اشاره به رویکرد رئیس جمهور امریکا خاطرنشان کرد: در حال حاضر ترامپ در حال ارزیابی برجام است که تا آخر اردیبهشت بیشتر طول نمی‌کشد زیرا رئیس جمهور آمریکا باید تعلیق تمدیدها را تمدید کند و تا آن زمان مشخص می‌شود که سیاست دولت جدید آمریکا چیست. در هر صورت نشانه‌ها حاکی از آن است که برجام ادامه پیدا می‌کند. 

باید هوشمندانه و هنرمندانه حرکت کنیم 

عراقچی با بیان اینکه اگر برجام نبود ترامپ علیه ایران اجماع بین‌المللی تشکیل می‌داد، ابراز داشت: در شرایط کنونی اجماع علیه ترامپ است لذا چاره‌ای جز تمدید برجام ندارد مگر اینکه سیاست‌هایش به گونه‌ای باشد که بخواهد ما از برجام خارج شویم. 

او تاکید کرد: اگر ترامپ بخواهد برجام را پاره کند هزینه‌های آن به خودش تحمیل می‌شود بنابراین در این شرایط ما نیز باید هوشمندانه و هنرمندانه حرکت کنیم که هزینه‌ها شامل حال ما نشود.
 
کلمات کلیدی : عباس عراقچی + توافق هسته ای + برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.