نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455284
قاضی عسکر: دیه شهدا پرداخت خواهد شد/ تضمین امنیت حجاج از سوی عربستان
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۳
قاضی عسکر درباره تضمین امنیت زائران در حوادث عربستان گفت: درباره آنچه قابل پیش بینی است امنیت، عزت و کرامت زائران در تفاهمنامه آمده است.

به گزارش صدا و سیما،‌ حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر در نشست مشترک خبری با سرپرست سازمان حج و زیارت گفت: فریضه حج در روایات ما یکی از ارکان دین است وشیعیان و اهل تستن به برگزاری اهتمام فراوان دارند اما به دلیل مشکلات و حوادثی که در منا و مسجدالحرام داشتیم به‌رغم تلاشی که کردیم سال گذشته مردم از حج محروم شدند.

وی گفت:‌ در این مذاکرات خواسته‌های مردم، مسئولان و در راس آن مقام معظم رهبری در اولویت قرار داشت و بیشتر این خواسته‌ها در توافق نهایی محقق شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه گفتگوها با استدلال و منطق انجام شد افزود: در زمینه حفظ عزّت و کرامت و مراعات امنیت زائران ایرانی، مشکلاتی که در سال‌های گذشته داشتیم مطرح و در تفاهم نامه‌ای که امضا شد، آن‌ها اذعان کردند که راحتی، عزّت، کرامت و امنیت حجاج را در زمانی که در عربستان هستند به عهده بگیرند و تامین کنند.

قاضی عسکر همچنین درباره برگزاری دعای کمیل و مراسم روز برائت از مشرکین نیز گفت: کلیات آنچه مورد نظر بوده آن است که در محل سکونت و جاهایی که به حجاج ایرانی تعلق می‌گیرد برگزاری تجمع‌ها و مراسم دعا بلامانع است در دور بعدی مذاکرات به صورت ریزتر به آن خواهیم پرداخت.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی گفت: با توافقی که صورت گرفته است در این بخش نیز این مشکلات برداشته خواهد شد.

دیه شهدا پرداخت خواهد  شد

قاضی عسکر درباره دیه شهدای مسجدالحرام و منا، گفت: در حوادث حج گذشته شهدای مسجد الحرام و منا بنا بر قول پادشاه عربستان به صورت قطعی هدیه‌ای که قرار بوده است پرداخت شود و دیه‌ای هم از طرف شرکت بن لادن به خانواده شهدای مسجدالحرام تعلق می‌گیرد.

حجت‌الاسلام قاضی عسکر درباره هواپیماهای اعزامی گفت: مثل سالیان  گذشته نیمی با پروازهای ایرانی و نیمی با پروازهای سعودی اعزام می‌شوند و از هفته آینده کارشناسان ما اعزام می‌شوند تا درباره جزئیات گفتکو کنند.

وی تاکید کرد: تمهیدات لازم در مسائل اجرایی اندیشیده شده است، آموزش‌های الکترونیک و جلسات حضوری بیشتری برای زائران برگزار می‌کنیم و مثل همیشه بهترین و منظم‌ترین حج را زائران ایرانی به جا خواهند آورد.

قاضی عسکر درباره تضمین امنیت زائران در حوادث عربستان گفت: ممکن است در هر کشوری حوادث غیر مترقبه پیش بیاید که نمی‌توان در موارد ناخواسته تضمینی گرفت؛ اما درباره آنچه قابل پیش بینی است امنیت، عزت و کرامت زائران در تفاهمنامه آمده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره آخرین وضع دو کارمند فرودگاه جده عربستان نیز گفت: هزار ضربه شلاق، اخراج از کار و چهار سال زندان برای آن‌ها حکم قاضی بوده است که هم اکنون در زندان هستند، هر چند در مذاکرات نیز مطرح شد ما خواستار اشد مجازات برای آن‌ها بودیم.

حجت الاسلام قاضی عسکر در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره دستبندهای الکترونیکی برای زائران ایرانی گفت: در پرداختن به این خبر واقعیت تحریف شد زیرا دستبند الکترونیکی طرح ما بود؛ این دستبند مثل دستبند زندانی‌ها نیست بلکه این دستبندها هم اکنون نیز در کشورهای غربی برای ارائه گزارش فشار خون و حال افراد طراحی شده است.

وی افزود: از آنجا که بیشتر زائران ما سالمند هستند، با این دستبندها که سوابق بیماری آن‌ها را نیز ارائه می‌کند می‌توانیم از وضع آن‌ها نیز باخبر شویم که اگر اتفاق یا عارضه‌ای برای آن‌ها رخ داد مطلع شویم، ضمن اینکه این دستبندها الزامی نیست.

در حج و عمره و سفرهای زیارتی دنبال سودگیری و سودخواهی نیستیم​

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه آیا این توافقنامه تاثیری در دیپلماسی دارد گفت: در گذشته نیز مطرح کردیم که ما مسئله حج را از روابط سیاسی دو کشور جدا می‌دانیم چون حج واجب است نمی‌توانیم اگر در روابط سیاسی مشکلی پیش آمد حج را تعطیل کنیم؛ اما امیدواریم دیپلماسی حج باعث تقویت دیپلماسی عمومی شود.

وی همچنین درباره طولانی شدن مذاکرات گفت: توافقات یک سال طول نکشید، در دو دوره مذاکرات با گفتگوهای منطقی، توافق حاصل شد.

 قاضی عسکر افزود: سال گذشته نیز در امور کنسولی مشکلاتی بود، امسال پس از دعوت‌نامه وزیر حج عربستان به وزیر فرهنگ و ارشاد، بلافاصله جواب داده شد و در زمان مقرر در مذاکرات شرکت کردیم و خواسته مردم و مسئولان را منطقی مطرح کردیم و آن‌ها نیز قبول کردند.

حجت الاسلام قاضی عسکر درباره عمره نیز گفت: توافق امضا شده برای عمره ملاکی خواهد بود که اگر موارد تفاهمنامه اجرایی شود و مشکلی در حج نباشد زمینه برای عمره نیز فراهم خواهد شد.

وی افزود: با شناختی که از وزیر فعلی حج عربستان دارم و تخصص ایشان در حج و عمره، امید داریم آنچه در توافقنامه آمده است انجام شود، ضمن اینکه با توجه به محکومیت خاطیان فرودگاه جده امیدواریم برای سفر عمره نیز زمینه فراهم شود.

وی درباره هزینه حج نیز گفت: بنا بر تاکیدات امام (ره) و مقام معظم رهبری، در حج و عمره و سفرهای زیارتی دنبال سودگیری و سودخواهی نیستیم، در سال‌های قبل نیز اینگونه عمل کردیم یعنی بنابر قیمت تمام شده به مردم اعلام می‌کردیم، همانطور که دو سال قبل دو میلیون تومان به مردم برگردانده شد.نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: امسال نیز بنابر قیمت تمام شده هزینه حج را اعلام می‌کنیم اما بنابر تغییر قیمت ارز و خدماتی که در عربستان تغییر قیمت دارند قیمت تمام شده از مردم گرفته می‌شود
 
کلمات کلیدی : سازمان حج و زیارت + مراسم حج + شهدای منا
 
پیراسته فر
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۶:۱۳:۱۱
از7000جانباخته"شهدا"ی حادثه منا۳۶۴ نفرایرانی هستند
ولی درحادثه"جرثقیل "از111نفرشهدای مسجدالحرام فقط8نفرایرانی اند
حالااز472نفر،عربستان دیه 8نفررامی چردازد!؟
این راکه قبلاً گفته بودند که بایدشرکت ساختمانی صاحب جرثقیل بپردازد (4210541) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته