توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423883
ترامپ و علاقه جمهوریخواهان به شکنجه مخفیانه زندانیان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
تلاش دموکراتها برای انتشار گزارشی درباره شکنجه‌ شدید سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی و رفتار نامناسب با زندانیان با به قدرت رسیدن یک دولت جمهوریخواه در این کشور با خطری جدی مواجه شده است.

به گزارش تسنیم و به نقل از نیویورک‌تایمز، در سال 2014 دموکراتهای سنا به تعدادی از ادارات فدرال آمریکا کپی یک گزارش محرمانه 6700 صفحه‌ای درباره شبکه زندان مخفی سازمان سیا ارائه کرد. این شبکه که پس از حملات یازده سپتامبر ایجاد شده بود به شکنجه تعداد زیادی از افراد بازداشت شده از سوی سازمان سیا می‌پرداخت تا از احتمال نقشه‌های دیگر در این کشور مطلع شوند.

هدف دموکراتها از این گزارش اطلاع از وجود چنین ساختار مخفیانه و ممانعت از ادامه فعالیت آن بود اما با گذشت زمان مشخص شد که احتمال فراموشی آن پس از چندین سال وجود دارد. اوضاع پس از به قدرت رسیدن جمهوریخواهان در ژانویه 2015 در سنا وخیم تر نیز شد. سناتور ریچارد بور، رئیس کمیته اطلاعاتی سنا و از منتقدان سرسخت این گزارش با رسال نامه‌ای به اوباما از وی خواست تا تمام کپی‌های منتشر شده از این گزارش به سنا بازگردانده شود. وی همچنین درخواست کرد که این گزارش در سیستم اجرایی ثبت نشود.

جمعه گذشته کاخ سفید از تصمیمش برای حفظ این گزارش تحت قانون سوابق ریاست‌جمهوری خبر داد. این اقدام حرکتی هوشمندانه برای ممانعت از نابودی این گزارش از سوی دولت آتی آمریکا به رهبری دونالد ترامپ به شمار می‌رود. با این حال اوباما به درخواست دموکراتها برای خارج کردن این گزارش از حالت محرمانه نیز توجهی نکرد که این مسئله به معنی مخفی باقی ماندن این گزارش برای دستکم 12 سال دیگر است.

سناتور دیان فینستین که اقدام به انتشار خلاصه‌ای از این گزارش در دسامبر 2014 کرد دراین‌باره گفت: ما نمی‌توانیم اشتباهات خود را با تخریب کتابهای تاریخ پاک کنیم. هرچند این گزارش به سادگی قابل درک نیست اما درس مهمی به ما می‌دهد که اگر ارزشها را نادیده بگیریم چه در انتظارمان خواهد بود.

آمریکایی‌ها به تایید شکنجه در شرایط خاص ادامه می‌دهند که بخشی از آن به دلیل عدم آگاهی از سوءاستفاده‌هایی است که به نام امنیت ملی صورت می‌گیرد. هفته گذشته کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یک نظرسنجی به این نتیجه رسید که 46 درصد از آمریکایی‌ها با شکنجه نیروهای به اسارت گرفته شده دشمن برای کسب اطلاعات نظامی موافقند، هرچند این اقدام بر خلاف قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود. در مقابل 30 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی شکنجه را تایید نکردند و تنها 54 درصد نیز این اقدام را اشتباه و خلاف دانستند.

حتی شیوه برخورد با اقدامات خشن نهادهای اطلاعاتی در دولت اوباما نیز تا اندازه زیادی تغییر کرده است. عدم تحقیق درباره سوءاستفاده نیروهای اطلاعاتی و تحت تعقیب قرار ندادن آنها، ممانعت از انتشار تصاویر زندانیانی که قربانی خشونت ماموران آمریکایی شده‌اند، آن هم به بهانه به خطر افتادن نیروهای آمریکایی در خارج از کشور از جمله این تغییر رفتار به شمار می‌رود.
 
کلمات کلیدی : ترامپ ، جمهوریخواهان، شکنجه ، زندانیان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.