نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 29348
تبارشناسی هریتیج
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۵۸

ساعاتي پيش  خبري بر روي سايت الف منتشر شد كه خارج از بررسي محتوايي اين گزارش، ذكر چند نكته در حاشيه آن قابل توجه است.

خبر اين است كه موسسه آمريكايي «هريتيج» كه يك بنياد تحقيقاتي است، اعلام كرده است دولت ايران در سال 2008 به لحاظ دخالت در اقتصاد جزء بسته‏ترين اقتصادها است. اگر از دولت و دخالتش در اقتصاد ايران بگذريم، «تبارشناسي» بنياد هريتيج در كنار «گونه شناسي» تحقيقاتيش گوياي مسایل قابل توجهی است. و اما هريتيج شناسي؛

1- بنياد هريتيج اساسا بنيادي به شدت راست گرا است كه اولين رئيس اين بنياد، پاول پريچ، نومحافظه كار كهنه كار آمريكايي بوده است.

2- يكي از سياست گذاران اين محفل امپرياليستي ديك چني معروف است.

3- اين بنياد نقش اساسي در طراحي و پيش برد دكترين ريگان در عرصه سياست بين الملل طي جنگ سرد داشته است.

4- تخصص اين بنياد در عرصه سياست منطقه اي ارائه مشاوره به گروه هاي مخالف و شورشي است كه از آن جمله مي توان مشاوره به رهبران گروه هاي مخالف در كامبوج، نيكاراگوئه، آنگولا و افغانستان را برشمرد.

5- در گزارش هاي سالانه هريتيج كه اوایل هر سال با عنوان «ايندكس آزادي اقتصادي» منتشر مي شود، اقتصاد كشورهايي كه با آمريكا درگير هستند، به عنوان اقتصادهاي كاملا دولتي معرفي مي شود.

6- گزارش اين بنياد در مقايسه با گزارش‏هاي مشابه و كمتر جانب‏دارانه بين‏المللي همچون «گزارش فريزر» و همچنين نمايشگرهاي رسمي اقتصاد كلان سازمانهای فرامنطقه‏ای حكايت از رگه‏هاي سياسي و جهت داري دارد كه بيشتر به منظور بد نام كردن و فشار به دولتها منتشر مي شود.

7 - رتبه ايران در گزارش هريتيج رتبه آخر در كنار كشورهاي دیگری همچون كره شمالي و سوريه است كه نسبت سياسي اين سه كشور با آمريكا خود گوياي جهت دار بودن اين گزارش است.
8- گزارش فريزر در آخرین رتبه‏بندی خود، دخالت دولت در اقتصاد ايران را 82 مي‏داند كه در بين 143 كشور يادشده در اين فهرست، 60 كشور بعد از ايران قرار دارند.

9- اين بنياد در سايت اصلي خود در گزارش هاي متعدد درخصوص مسائل هسته اي ايران برخورد نظامي را تنها راه موجود دانسته است. جيمز فيليپس از مديران ارشد اين بنياد در گفتگويي تلويزيوني در واشنگتن درباره برخورد با ايران می‏گويد: اقتصاد ايران به علت آنكه دولتي است توانايي برخورد با تهديدات اقتصادي آمريكا را ندارد.

10- چند سال پيش «ژنرال كالين پاول آمريكايي» پس از 11 سپتامبر و پيش از حملات وحشيانه به عراق به اين بنياد دعوت شده بود. در اين ملاقات كه بعدها گزارشات محرمانه آن منتشر شد، اعضاي هريتيج به وزير امور خارجه يادآور مي شوند كه هرچه زودتر ايجاد «خاورميانه دموكراتيك» را براي نفوذ بيشتر آمريكا در اين منطقه در دستور كار خود قرار دهد.

اما از سويي ديگر براي دولت ايران يك ضعف است كه با گذشت 30 سال از انقلاب هنوز يك موسسه تحقيقاتي موثر و خبره ندارد كه گزارش هاي مربوط به وضعيت رقابتي يا آزادسازي را منتشر كند تا نياز به بررسي هاي جهت دار نباشد.

والسلام
  
 
۱۳۸۷-۰۴-۲۳ ۱۶:۱۱:۳۲
یه جوری دارین تحلیل می کنین که انگار مشکل فقط گزارش موسسه هریتیج هستش و نه محدودیتهای اقتصادی در ایران.
حالا فرض کنیم که رتبه ایران بین ده تای آخر نباشه و مثلا 30 تا کشور دیگه هم بدتر از ایران باشند باز هم وضع خیلی خرابه.
ثانیا بعضی از شاخصها رو که هریتیج تولید نمی کنه اونا رو از موسسات دیگه می گیره. بنابراین در گزارش اولیه الف ایرادی نیست. (71155)
 
مهدی
۱۳۸۷-۰۴-۲۳ ۲۰:۱۲:۳۳
ایران چه بر اساس رده بندی هریتیج از آخر سوم باشد، و چه بر اساس رده بندی فریزر بقول نویسنده، از آخر شصتم باشد، هردو تاسف انگیز است. ظاهرا نویسنده محترم مقاله قصد دارند با برشمردن برخوردهای سیاسی موسسه هریتیج، صورت مسئله را پاک کنند.
مسئله اینست که بزرگترین صنایع کشور تحت تصدی گری دولت است و دولت تمایلی به کاهش تسلط خود بر آنها ندارد. سهام کارخانه های عظیم بصورت بلوکهای 30 درصدی به بورس عرضه میشود، و در اکثریت قریب به اتفاق موارد، خریدار این سهام مجددا یک سازمان دولتی مثل تامین اجتماعی یا سازمان بازنشستگی است.
چرا از این فرصت طلایی (نفت بشکه ای 150 دلار) درست استفاده نمیکنیم، و این سرمایه عظیم صرف واردات کالاهای مصرفی میشود، یا اینکه این پول به جامعه تزریق شده و سر از بازار مسکن در می آورد؟ در حالیکه این سرمایه باید صرف ساخت زیرساختها شده و برای تولیدات صنعتی بکار رود. (71167)
 
۱۳۸۷-۰۴-۲۴ ۰۸:۰۷:۰۶
آقا اصلن فرض كنيد ايران رتبه اول اعلام بشه.
واقعا اين اول شدن بهتون ميچسبه؟
من كه فكر اجاره كردن يه خونه 70 متري با 25 ميليون تومن هستم كه نميتونم.
3 سال پيش با همين 25 ميليون تومن ميتونستم بخرمش.
حالا بازم بگين اين سياسي تنظيم شده. (71188)
 
محمد مطلق
۱۳۸۷-۰۴-۲۴ ۰۸:۱۸:۵۲
قبل از اظهار نظر درباره محتوای این یادداشت توجه جناب آقای مهدیان عزیز را به این حدیث شریف جلب می‌کنم که \" نگاه کنید که چه می گوید، نه آنکه چه کسی می‌گوید\"
و اما بعد... درجهان آزاد که خردورزی را شرط بقا و پیشرفت تلقی کرده است، برای رتبه بندی‌ در حوزه‌های مختلف اعم از رتبه‌بندی کیفیت دانشگاه‌ها، اعتبار برندهای تجاری، سهولت ایجاد کسب و کار و البته رتبه‌بندی کشورها در آزادی اقتصادی موسسات علمی مختلفی با متدولوژی و روش‌شناسی‌های مختلف، تعریف شده و شفاف اقدام می‌کنند.
به عبارتی سطح تحلیل در حوره علوم اجتماعی طلب می‌کند به اقتضای اکتشافی و قراردادی بودن حوزه‌های دانشی هر استنتاجی مستند به روش شناسی شفاف و مشخص صورت پذیرد. حال یک کارشناس خبره که فارغ از حب و بغض و صرفا مستند به دانش آکادمیک نسبت به تحلیل مسائل آکادمیک اقدام می‌کند، برای بهره‌گیری از نتایج مطالعات موسسات مذکور ابتدا نسبت به مطالعه روش‌ها، فروض و تعاریف گزارش همت گمارده و سپس در راستای نیاز مطالعاتی خود نسبت به انتخاب و ارجاع به تمام و یا بخشی از یک یا چند گزارش اقدام میکند.
درمجموع پیشنهاد می‌کنم نویسنده محترم به پاس سال‌ها تلاش و همت در آموختن دانش آکادمیک علم اقتصاد، علاوه بر توجه فرمایش امام معصوم درباره چگونگی قضاوت درباره شنیده‌ها، به روش شناسی علمی تحلیل داده‌های متکثر در جهان خردورز توجه فرموده و توان علمی خود را نیز در خدمت اهداف رسانه‌ای درآورند. (71189)
 
۱۳۸۷-۰۴-۲۴ ۰۸:۵۰:۳۱
هر كي ندونه فكر مي كنه يا ما داريم در هنگ كنگ زندگي مي كنيم يا فنلاند. كه حالا داريم هريتيج رو زير سئوال مي بريم اصلا هرتيج امپرياليست و آمريكايي و جنگ طلب. اما ايا در اقتصاد ايران ازادي اقتصادي يا امنيت اقتصادي وجود دارد.
براي طرحي تاكنون 200 ميليون سرمايه گذاري كردم ( به جز زمين) همه مدارك تكميل شده اما از وام خبري نيست اگر همين مبلغ رو روي زمين سرمايه گذاري كرده بودم تا حالا چند برابر شده بود براي چي به خاطر اين كه اعتبارات شش قفله شده (71191)
 
مصطفی
۱۳۸۷-۰۴-۲۴ ۰۹:۲۱:۱۸
حالا خدا وکیلی حقیقت غیر از اونیه که گفته شده؟
مگر اقتصاد ایران بیشتر دولتی نیست؟ مگر همین کارشناسان خودمان بارها و بارها به این مسئله اذعان نداشته اند؟و راه حل را خروج دولت از اقتصاد ندانسته اند؟پس کارشناسان ما هم به دلیل اینکه با آمریکا مشکل سیاسی داریم این نظر را داده اند؟
چرا تمام مسائل را از جنبه سیاسی مینگریم ؟ چرا همیشه قسمت خالی لیوان را میبینیم؟ تا کی با شعور مردم بازی میکنید؟ بخدا ملت ما خیلی فهیمند. (71199)
 
۱۳۸۷-۰۴-۲۹ ۱۷:۱۱:۳۴
تو لیست تورم که دشمنان امریکا ونزوُلا و ایران و زیمباوه و برمه که مدالهای طلا و نقره و برنز و چهارم و پنجم گرفتند.

حالا این را هم انکار کنید تا بالاخره در خودگویید و خود خندید. (71791)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.