توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 377687
نظرات متفاوت «گولن» درباره ایران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۲
سرکنسول ترکیه در مشهد با بیان اینکه دوستی عمیق ایران با ترکیه در ایام کودتا آشکار شد بر ضرورت حفظ روابط صمیمانه دو کشور و جلوگیری از مسموم شدن روابط توسط کشور ثالث تأکید کرد.

به گزارش فارس، محمد دوغان در نشست خبری که ظهر امروز در کنسولگری ترکیه در مشهد برگزار شد با اشاره به اینکه کودتای اخیر یک تحرک نظامی بود، گفت: این اقدام به کودتا از سوی گروهی از نظامیان که در داخل نیروهای مسلح ترکیه لانه کرده بودند، صورت گرفت.

وی با بیان اینکه ترکیه شاهد اقدام تروریستی یک گروه خائن بود، ادامه داد: مجلس ملی کبیر ترکیه به‌ عنوان تمثیل‌گر اراده ملی برای نخستین بار در تاریخ دموکراسی ترکیه از سوی باندی خائن که از هواپیماها و بالگردهای امانت دولت سوءاستفاده کردند، مورد حمله قرار گرفت.

سرکنسول ترکیه در مشهد از همبستگی تاریخی مردم ترکیه یاد و تصریح کرد: مردم ترکیه با نشان دادن یک همبستگی تاریخی همگام با حاکمیت در مقابل تانک‌های باندهای کودتاگر ایستاده و از کودتا جلوگیری کردند.

دوغان به نشست فوق‌العاده مجلس ملی ترکیه اشاره و اضافه کرد: تمامی احزاب سیاسی از دموکراسی، اراده ملی و مجلس ملی ترکیه به‌ عنوان نماینده آن حمایت کرده و امروز مجلس ملی ترکیه با برگزاری نشستی فوق‌العاده یک بیانیه مشترک را تصویب کرده است.

وی، تعداد دستگیرشده‌ها در کودتای تروریستی اخیر را بیش از ۳ هزار نفر عنوان کرد و افزود: حدود ۱۰۰ نفر از این تروریست‌ها در درگیری‌ها کشته شدند و همچنین ۲۴۶ نفر از هموطنان اعم از غیرنظامیان شهید و ۲ هزار و ۱۸۵ نفر نیز مجروح شدند.

دوستی عمیق ایران با ترکیه در ایام کودتا بارز شد

سرکنسول ترکیه در مشهد با بیان اینکه اقدام تروریستی اخیر چهره واقعی فتح‌الله گولن را مشخص کرده است، تبیین کرد: به‌ منظور مبارزه جامع و مؤثر با این گروه تروریستی که در بخش‌های مختلف دولت نفوذ کرده‌اند و بقا و امنیت دولت را تهدید می‌کنند از ۳۱ تیرماه به مدت ۹۰ روز در سراسر کشور ترکیه وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است.

دوغان با اشاره به اینکه وضعیت فوق‌العاده محدودیتی برای شهروندان ایجاد نمی‌کند، تشریح کرد: وضعیت فوق‌العاده به‌ منظور مبارزه مؤثر و سریع با گروه تروریستی فتح‌الله گولن است و پس از اتمام مبارزه با این گروه تروریستی تدابیر فوق‌العاده اتمام خواهد یافت.

وی از پیگیری ایران برای اتفاقات اخیر ترکیه تشکر و قدردانی کرد و توضیح داد: دوستان واقعی در روزهای بد مشخص می‌شوند، روزهایی که آمریکا و اروپا با تحریم‌ها به ایران فشار می‌آورند، ترکیه در کنار ایران بود و اکنون در اوضاع نابسامان ترکیه، ایران مثل یک دوست در کنار ما قرار دارد که بسیار ارزشمند و نشان‌دهنده دوستی عمیق بین دو کشور است.

نگذاریم روابط ایران و ترکیه را مسموم کنند

سرکنسول ترکیه در مشهد با بیان اینکه تا زمانی که ایران و ترکیه روابط دوستانه‌ای داشته باشند، مشکلات به شکل مؤثرتری حل خواهد شد، تأکید کرد: در همه خانواده‌ها تفاوت نظر بین افراد وجود دارد و این بسیار طبیعی است که بین ما و ایران اختلاف‌نظر وجود داشته باشد، اما نباید اجازه بدهیم که کشور سومی با داخل شدن در روابط ایران و ترکیه، این روابط را مسموم کند.

دوغان به نظرات متفاوت گولن درباره ایران اشاره کرد و افزود: گولن معتقد است اگر راهی که به بهشت می‌رسد از ایران گذر می‌کند، نباید از آن راه رفت، اما این نظرات برای ما بی‌معنی است و او کسی است که کنترلش دست اشخاص دیگری است.

وی، کودتای اخیر را امتیاز مثبتی برای ترکیه دانست و تصریح کرد: اتفاقات اخیر درسی شد برای کسانی که فکر می‌کردند می‌توانند حکومت قانونی و دموکراتیک کشور را سرنگون کنند، اما دیدند نمی‌توانند.

گولن قرابت فکری با آمریکا و اسرائیل دارد

سرکنسول ترکیه در مشهد با بیان اینکه گولن با تحصیلات ابتدایی یک شخصیت دینی محسوب می‌شود که اکثر اشخاص چاپلوس طرفدار وی هستند، یادآور شد: گولن در ۱۶۰ کشور دنیا بیشتر از ۲۰۰ مدرسه دارد و این مدرسه‌ها اکثراً در کشورهای آسیای میانه، آفریقا و کشورهای در حال پیشرفت است و تحصیلات فرزندان اشخاص مشهور را بر عهده می‌گیرد و از این طریق خواسته‌های خود را دنبال می‌کند.

دوغان با اشاره به اینکه گولن بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار ثروت دارد، افزود: گولن با ۱۷ سال زندگی در آمریکا، از لحاظ تفکر به آمریکا و اسرائیل نزدیک است و حتی اجازه اقامت او را گراهام فوکر رئیس منطقه خاورمیانه سازمان CIA صادر کرده و برای خود وظیفه‌ای تعیین کرده که مثل مبلغان مسیحی اسلام معتدل را به وجود آورد و مورد حمایت برخی از مقامات ترکیه است.

وی در مورد تدابیر صورت گرفته در مورد گولن نیز گفت: ما از قبل اطلاعات زیادی در مورد گولن داشتیم و تدابیری اتخاذ کرده بودیم، اما این کودتا نشان داد که این تدابیر کافی نبوده و دولت ترکیه از این پس طرفداران و اشخاصی که به این گروه متصل بودند را از سازمان‌های دولتی غربال می‌کند.

ممنوعیت سفر به ترکیه برداشته شد/ آموزش‌وپرورش، ارتش، نیروی انتظامی و قوه قضائیه ترکیه تحت نفوذ وابستگان گولن

سرکنسول ترکیه در مشهد از برداشته شدن ممنوعیت سفر به ترکیه از امروز خبر داد و افزود: ما از دوستی با ایران افتخار می‌کنیم و طولانی شدن ممنوعیت سفر به ترکیه برای ما خوشایند نبود، اما از امروز این ممنوعیت‌ها برداشته‌ شده و ایرانیان به راحتی می‌توانند مثل قبل به راحتی به ترکیه سفر کنند و امیدواریم که سازمان میراث فرهنگی در کوتاه‌ترین زمان به آژانس‌ها اعلام کند و این مشکل رفع شود.

دوغان تصریح کرد: وضعیت فوق‌العاده حتی برای شهروندان غیرنظامی هم محدودیتی ایجاد نمی‌کند و توریست‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، بلکه برای پاک‌سازی بخش‌های مختلف دولت از نفوذ وابستگان گولن اعلام شده و این وضعیت به‌ سرعت عمل در پاک‌سازی این نیروها کمک می‌کند.

وی، نفوذ گروهک‌های نفوذی گولن را در ۴ بخش دانست و گفت: تروریست‌های عضو این گروه اکثراً در آموزش‌وپرورش، ارتش، نیروی انتظامی و قوه قضائیه نفوذ کرده بودند که این بخش‌ها در حال پاک‌سازی هستند.

سرکنسول ترکیه در مشهد در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره تأثیر موضع‌گیری کشورهای عربی و ایران در خصوص کودتای ترکیه در روابط خارجی میان ترکیه و سایر کشورها متذکر شد: سیاست خارجی ما طی یک روز نمی‌تواند تغییر کند، اما بی‌شک بین کشوری که در ساعات اولیه موضع‌گیری می‌کند و کشوری که بعد از چندین ساعت موضع‌گیری می‌کند، تفاوت است.

دوغان ادامه داد: در بعضی از اتفاقات واکنش مردم با مسؤولان متفاوت است و حتی در رسانه‌های ایران مطالبی علیه ترکیه نوشته می‌شود، اما برای ما ارزشمند است که مقامات ایرانی همیشه در کنار ما بوده‌اند و بیشتر به آن اهمیت می‌دهیم.

وی با اشاره به بیانات آیت‌الله مکارم شیرازی مبنی بر اینکه برای مردم ترکیه تا صبح دعا می‌کردند، افزود: به نظر ما دید مقامات و مسؤولان ایران در مورد ترکیه بسیار صمیمانه و دوستانه است و این اهمیت بالایی دارد.

سرکنسول ترکیه در مشهد در مورد حمایت کشورهای غربی از ترکیه، تصریح کرد: ما به خاطر عضویت در ناتو و اینکه می‌خواهیم عضو اتحادیه اروپا شویم با کشورهای غربی همکاری می‌کنیم و لازم است که از آن‌ها حمایت کنیم اما حمایت لازم را از آن‌ها نمی‌بینیم.

دوغان در مورد برخورد با تروریست‌هایی که در کودتا دست داشتند، خاطرنشان کرد: ترکیه عضو شورای حقوق بشر اروپا و به مقررات آن پایبند است و طبق چارچوب حقوق بشر با این افراد برخورد می‌کند.

وی، دو نقطه از خراسان رضوی را مورد توجه گردشگران ترکیه دانست و افزود: مشهد پایتخت معنوی ایران است و گردشگران ترکیه می‌توانند در چارچوب گردشگری دینی و مذهبی به مشهد بیایند و من هم هفته‌ای دو بار به حرم می‌روم و حالات و روحیات مردم در این مکان بسیار تأثیرگذار است.

آماده بازسازی آرامگاه امام محمد غزالی در توس هستیم

سرکنسول ترکیه در مشهد از آرامگاه فردوسی به‌ عنوان نقطه دوم گردشگری خراسان یاد و تصریح کرد: آرامگاه فردوسی اهمیت زیادی برای مردم ایران دارد و می‌تواند جاذبه گردشگری مناسبی برای گردشگران ترکیه باشد.

دوغان به آرامگاه امام محمد غزالی در جذب گردشگران ترکیه اشاره و اضافه کرد: امام محمد غزالی برای اهل تسنن اهمیت فراوانی دارد و ایشان در ترکیه شناخته‌ شده است و محبوبیت بالایی دارد؛ به همین منظور به مسؤولان ایرانی پیشنهاد دادم آرامگاه وی از طرف ایران یا از طرف ترکیه یا به‌ صورت مشترک بازسازی شود و حمایت مادی و معنوی خود را برای بازسازی آن اعلام کرده‌ایم، اما تاکنون به نصب یک تابلو اکتفا کرده‌اند.

وی، محل تولد حاج بکتاش ولی را یکی دیگر از نقاطی دانست که می‌تواند موجب جذب گردشگران ترکیه شود و گفت: بکتاش ولی در روستایی در نیشابور به دنیا آمده است و در ترکیه حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون طرفدار دارد که اکثر آن‌ها شهروندان علوی ترکیه هستند و یکی از شخصیت‌های ارزشمند ترکیه است.

گردشگری کارخانه بدون دود در دنیاست

سرکنسول ترکیه در مشهد افزود: به مسؤولان پیشنهاد دادیم برای غزالی و بکتاش ولی آرامگاهی مناسب ساخته شود و با حضور مسؤولان ترکیه افتتاح شود تا مردم ترکیه تمایل پیدا کنند که به این نقطه سفر کنند.

دوغان با بیان اینکه موضوع گردشگری موضوعی سطحی نیست، بیان کرد: امروزه صنعت گردشگری به‌ عنوان کارخانه بدون دود در دنیا شناخته می‌شود، اما برای این صنعت، زیرسازی لازم است و حتی باید به تعداد تخت‌های هتل‌ها و خدمات شهری توجه شود.

وی در مورد سفر سه هیأت تجاری ترکیه به مشهد گفت: با اینکه کنسولگری به‌ طور رسمی افتتاح نشده، تاکنون سه هیأت تجاری به مشهد آمده‌اند که به نظر ما کافی نیست و باید بیشتر شود.

سرکنسول ترکیه در مشهد، اقتصاد را مساوی سرمایه‌گذاری و پول دانست و افزود: سرمایه‌گذارها ترجیح می‌دهند در جایی که ریسک کمتری دارد سرمایه‌گذاری کنند اما در ایران متأسفانه مشکلاتی برای سرمایه‌گذاری، آوردن محصول و ویزا و مجوز کار و مراحل قانونی وجود دارد که اگر این‌ها آسان‌تر شود سرمایه‌گذاری آسان‌تر می‌شود.

دوغان، خراسان را دارای ظرفیت‌های زیادی در گردشگری دانست و تصریح کرد: خراسان رضوی در زیرسازی و ساخت هتل‌ها می‌تواند با ترکیه مشارکت کند و با اجرای پروژه‌های امام محمد غزالی و بکتاش ولی تعداد توریست‌های ترکیه بیشتر خواهند شد.

وی در پایان معادن خراسان را زمینه‌ساز همکاری‌های دو کشور دانست و عنوان کرد: معادن، کشاورزی و دامداری نیشابور ظرفیت زیادی برای همکاری‌های مشترک دارند و آرامگاه عطار و خیام ظرفیت زیادی برای گردشگری ایجاد می‌کند.
 
کلمات کلیدی : کودتا ترکیه+گولن+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته