توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492887
نوروزی تشریح شد: صف موافقان و مخالفان اعدام قاچاقچیان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس از تصویب کلیات کاهش مجازات اعدام در صحن مجلس خبر داد و گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به همراه تعدادی از کارشناسان قضایی با جزییات آن مخالفت کردند.

حسن نوروزی در گفت‌وگو با جام جم آنلاین در خصوص نتیجه تخفیف در مجازات اعدام سوداگران مرگ اظهار داشت: در این ارتباط طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر در دستور کار بود که کلیات این طرح در جلسه دیروز صحن علنی به تصویب رسید، ولی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و همچنین قوه قضاییه با جزئیات این طرح مخالفت کردند.

وی در توضیح استدلال مخالفان این طرح گفت: دوستان در مجلس اعتقاد داشتد کاهش مجازات اعدام موجب افزایش امر قاچاق شده در مقابل، این مجازات سنگین نقش بازدارندگی در جلوگیری از جرایم حوزه فروش و تولید و تصدی گری مواد مخدر خواهد داشت.

نوروزی با بیان اینکه اکثر حقوقدان‌های مجلس عموما موافقت خود با طرح مزبور را اعلام کرده‌اند، افزود: این الحاقیه به منظور بررسی کارشناسی دوباره به کمیسیون حقوقی و قضایی خانه ملت ارجاع شد.

نماینده مردم رباط کریم در واکنش به مخالفت ها در خصوص کاهش اعدام در حوزه قاچاق مواد مخدر خاطر نشان کرد: چنانچه هر قاچاقچی مواد مخدر به جرم تولید، توزیع یا حمل و نگهداری مواد مخدر اعدام شود، باید گفت، علاوه بر اینکه اثر بازدارندگی به آن شکل در مبارزه با قاچاق مواد مخدر را ندارد بلکه آسیب های اجتماعی نظیر از دست دادن سرپرست خانوارها و جذب اعضای خانواده (به خاطر تامین معاش و از دست دادن منبع درآمد) به سوی قاچاق را نیز به همراه دارد.

عضو هیات رییسه کمیسیون حقوقی و قضایی بهارستان در ادامه از نزدیک به یکسال مطالعه کارشناسی کمیسیون متبوعش در مورد طرح کاهش مجازات اعدام سخن گفت و ابراز داشت: در نشست های متعدد قضات و حقوقدان های حاضر بر هدفمند بودن مبارزه با مواد مخدر صراحت داشتند.

نوروزی با تاکید بر اینکه ، مجرمان مواد مخدر صنعتی و روان گردانها خاصه آنهایی که بطور مسلحانه دست به سوداگری می‌زنند حتما مستوجب اعدام هستند، بیان داشت: معتقدیم مجازات اعدام باید بطور هدفمند سرشاخه ها و قاچاقچیان عمده و پر خطر و بین المللی را شامل گردد.

وی یادآور شد: کاهش مجازات اعدام در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با حضور کارشناسان و مقامات پلیس امنیت مجددا مورد نقد و بررسی قرار گرفته و تعیین تکلیف می‌شود، مضاف بر اینکه بنظر نمی‌رسد اوزان معین برای تعیین مجازات اعدام در تولید، توزیع و حمل مواد مخدر تغییرات اساسی داشته باشد.

نوروزی در پاسخ این سوال که تعدیل مجازات اعدام شامل چه مصادیقی از جرایم قاچاق مواد مخدر خواهد شد، گفت: این طرح قاچاقچیان فاقد سوء پیشینه ، ارتکاب به قاچاق و حمل مواد مخدر بدون بکارگیری سلاح گرم و سرد را در بر گرفته و دیگر ابعاد اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر تحت بررسی کارشناسان قرار خواهد گرفت.

شایان ذکر است: بر اساس طرح کاهش مجازات اعدام، این مجازات برای تولید و توزیع ۱۰۰ کیلوگرم مواد مخدر سنتی و ۲ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی در نظر گرفته بود.
 
کلمات کلیدی : ستاد مبارزه با موادمخدر ++کمیسیون قضایی مجلس+موادمخدر+مجازات اعدام قاچاقچیان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.