توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482789
قول رئیس‌جمهور برای۵ برابر شدن مستمری نیازمندان/ طرح ریشه‌کنی فقر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
رئیس کمتیه امداد با اشاره به قول رئیس جمهور برای پنج برابر شدن یارانه نیازمندان گفت: دولت برای ریشه کن کردن فقر تا پایان دولت دوازدهم برنامه دارد.

به گزارش مهر، سید پرویز فتاح در نشست خبری با بیان اینکه امروز شاهد گفتمان حمایت از محرومان و مستضعفان در دولت و مجلس هستیم افزود: در گذشته باید به دست و پای مسئولان می‌افتادیم که کاری برای نیازمندان انجام دهند اما امروز خوشبختانه آنها جلوتر از همه حرکت می‌کنند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به سخنان رئیس جمهور در دیدار با مقام معظم رهبری گفت: رئیس جمهور در حین ارائه گزارش عملکرد دولت به مقام معظم رهبری عنوان کرد که در صدد است تا مستمری نیازمندان را تا ۵ برابر اضافه کند و علاوه بر آن نیز آقای روحانی ۲ هفته قبل از مصمم بودن دولت برای ریشه کن کردن فقر تا پایان دولت دوازدهم خبر داده بود.

وی همچنین با اشاره به قول مساعد رئیس مجلس برای قانونگذاری در حمایت از  نیازمندان، از رسانه‌ها خواست تا در این حرکت خداپسندانه مشارکت جدی‌تری داشته باشند و افزود: در چنین شرایطی رسانه‌ها مواظب باشند تا خدای ناکرده از این حرکت عقب بیافتند و نحوه فعالیتشان به گونه‌ای نباشد که دائم به دنبال پرداختن به مسائل سیاسی باشند چراکه حمایت از ان و محرومان مساله کوچک و شوخی برداری نیست و همه باید کمک کنند تا  کمیته امداد در راستای عمل به وظایفش موفق باشد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه وجود مناطقی با ضریب محرومیت ۸ و ۹ به هیچ وجه زیبنده نظام اسلامی ما نیست، افزود: کمیته امداد برای مناطق محروم کشور برنامه‌های ویژه‌ای دارد و برای این مناطق بودجه با ضریب ویژه‌ای درنظر گرفته‌ایم ولی برای رفع محرومیت از چهره این مناطق نیازمند مشارکت و همدلی تمام دستگاه‌ها هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدام دولت در واریز اضافه مستمری مددجویان به حساب یارانه‌ها گفت: با توجه به ارتباط بسیار خوب ما با دولت، می‌توانیم به راحتی از دولت انتقاد کنیم؛ لذا باید بگویم که دولت در این ۲ ماه بر خلاف قانون عمل کرده چراکه این افزایش، مربوط به مستمری مددجویان بوده نه یارانه آنها و با توجه به اینکه لیست یارانه مددجویان با لیست مستمری متفاوت است، این اقدام دولت مشکلاتی را برای ما و مددجویان به وجود آورد که از ماه جاری این مشکل حل خواهد شد.

فتاح در پاسخ به سوال دیگری درباره آسیب‌های افزایش مستمری مددجویان نیز گفت: البته این موضوع آسیب‌هایی را هم به همراه داشته که ما از دولت نیز تقاضا کردیم که در اعلام این موضوعات دقت بیشتری داشته باشد چراکه آمارها نشان می‌دهد پس از اعلام افزایش مستمری، از یکسو مراجعات افراد برای قرارگرفتن در زیر چتر حمایتی کمیته امداد افزایش یافته و از سوی دیگر رقبت مددجویان برای اخذ وام‌های اشتغال‌زایی کاهش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: لذا با توجه به این مسئله، باید به صورت منطقی و به دور از احساسات عمل کنیم و طی روالی منطقی، کار را به پیش ببریم تا از تبعات منفی این موضوع بکاهیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در پاسخ به سوالی در مورد حمایت کمیته امداد از نیازمندان اهل سنت در کشور به مواردی اشاره کرد و افزود: یکی از اختلافات احکام دینی شیعیان و اهل تسنن مربوط به صدقه است؛ یعنی برادران اهل تسنن به این شکل که صدقات خود را به صندق‌های صدقه بیاندازند چندان اعتقاد ندارند و این درحالی است که ‌ما بر اساس احکام شرعی، تنها مجازیم که صدقات جمع شده از هر شهر و استان را به مستمندان همان شهر و استان اختصاص دهیم لذا وقتی استان‌هایی که جمعیت اهل تسنن در آنها زیاد است به این شکل صدقه پرداخت نمی‌کنند بالتبع نمی‌شود صدقات سایر استان‌ها را از محدوده جغرافیایی آن استان خارج کنیم و در این استان‌ها خرج کنیم.

فتاح گفت: نکته دیگر آن است که علمای شیعه، وام بانکی با کارمزد ۴ درصد را وام قرض الحسنه می‌دانند درحالی که علمای اهل سنت حتی یک درصد کارمزد را هم مجاز نمی‌دانند؛ البته من در دیداری که با مولوی عبدالحمید داشتم از این نظر آن‌ها استقبال کردم و کارمزدهای بسیار بالای بانک‌ها را عامل وضعیت امروز عنوان کردم؛ در نتیجه ما برای مددجویان اهل تسنن، وام بدون‌کارمزد را اختصاص دادیم تا این مشکل شرعی آنها هم حل شود.

رئیس کمیته امداد در خصوص سومین تفاوت احکام دینی اهل سنت با شیعیان نیز گفت: یکی دیگر از تفاوت‌های موجود، بحث زکات است چراکه زکات در فقه شیعه به اقلام معدودی تعلق می‌گیرد و در میان اهل تسنن اقلام بسیاری مشمول زکات می‌شود که در سال گذشته نیز شاهد بودیم مناطق بلوچستان، کردستان و ترکمن‌صحرا در رده‌های اول زکات در کشور قرار داشتند و علی رغم اینکه در دوره‌های گذشته اعتمادی به ما نداشتند، در سال گذشته مبالغ قابل توجهی زکات اهل تسنن این استان‌ها به ما داده شد و ما نیز مبالغ جمع‌آوری شده را در میان نیازمندان همین مناطق توزیع کردیم.

فتاح همچنین درخصوص اینکه چرا برخی از ایتام اهل سنت، حامی ندارند نیز افزود: یکی دیگر از موضوعات متفاوت در میان ما و اهل تسنن، تکفل ایتام است چراکه در مقابل ما که به تاسی از امیرالمؤمنین، تکفل ایتام را مستحب اکید می‌دانیم چنین نگاهی در ببن برادران اهل سنت کمتر است و از همین رو تعداد معدودی ایتام اهل تسنن در بلوچستان هستند که حامی ندارند ولی ما به دنبال آن هستیم‌ که با تشویق شیعیان به تکفل ایتام برادران اهل تسنن، این مساله را حل کنیم.
 
کلمات کلیدی : کمیته امداد + نیازمندان + فقر + روستاییان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.