نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 391492
کاهش ۵۰ درصدی کسب و کار مرتبط با حج در عربستان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۹
رویترز طی گزارشی با توجه به کاهش شمار زوار بیت‌الله الحرام و کاهش درآمد عربستان نوشت: تنها حدود ۱.۸۶ میلیون زائر در مناسک حج امسال شرکت‌ کرده‌اند و کسب و کار اقتصادی مرتبط با حج نیز۵۰ درصد افت کرده است.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، با توجه به کاهش بسیار شمار زوار بیت‌الله الحرام، شرکت‌های سعودی ارائه دهنده خدمات به زائران متضرر شده‌اند.

مقامات عربستان می‌گویند تنها حدود ۱.۸۶ میلیون زائر در مناسک حج امسال شرکت‌ کرده‌اند که از این تعداد ۱.۳ میلیون نفر زائرانی هستند که از خارج عربستان در حج شرکت کرده‌اند و این رقم از ۳ میلیون نفری که در سال‌های اخیر در حج شرکت می‌کردند، بسیار کمتر است.

مروان عباس شعبان، رئیس کمیته ملی حج و عمره عربستان گفت تعداد زائران خارجی حدود ۲۰ درصد و تعداد زائران سعودی نیز به نصف کاهش یافته است. همچنین در مجموع کسب و کار اقتصادی مرتبط با حج شاهد افت ۵۰ درصدی بوده است.

علی الهیرابی، جواهرفروشی در شهر مکه می‌گوید آنهایی هم که به حج آمده‌اند، کمتر خرج می‌کنند. «آنها می‌آیند، اما وضعیتشان شبیه زمانی نیست که در جهان صلح وجود داشت... مشکل کشورهای عربی هستند.»

عربستان سعودی و بسیاری از همسایگان عربش از کاهش قیمت نفت در جهان رنج می‌برند که سبب کاهش بودجه دولتی، دستمزدها و ولخرجی‌های داخلی آنها شده است. وجود جنگ در نقاط مختلف غرب آسیا نیز بر تعداد حاجیان در مناسک حج تاثیر گذاشته است.

به نوشته این گزارش، مقامات عربستان دلایل مختلفی برای کاهش تعداد زوار ارائه می‌دهند. یکی از دلایل اصلی عدم حضور زائران ایرانی است.

البته خبرگزاری رویترز تلاش کرده است تا دلیل این عدم حضور را به مسائل سیاسی و اعدام روحانی شیعه آیت‌الله نمر مرتبط کند درحالی‌که این اتفاق به دنبال فاجعه منا و عدم تضمین عربستان برای حفاظت از جان و امنیت زائران ایرانی رخ داده است.

این خبرگزاری در ادامه می نویسد تهران، ریاض را برای عدم تامین امنیت زائران پس از فاجعه منا سرزنش می‌کند. اما عربستان مدعی است که امنیت زائران طی سال‌های اخیر بهبود یافته است.

شعبان ادعا می‌کند معمولا حجاج ایرانی ۷ درصد زائران خارجی را تشکیل می‌دهند و غیبت آنها بخش اعظمی از کاهش تعداد زوار را شامل نمی‌شود.
 
کلمات کلیدی : حج، حجاج، عربستان
 
بیژن
۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۱۵:۴۴:۵۴
طبق خبر چاپ شده مقامات عربستانی تعداد کل حجاج را 1.86 ملسون نفر اعلام کردند با توجه به امار سا های گذشته که در سایت های ایرانی با مرجع در زیر ارسال شده است
شما چطور به نتیجه کاهش 50 درصدی درامد مقامات عربستانی دست یافتید؟
و نکته مهمتر اینکه آمار سه ملیون نفر از چه منبعی استخراج شده است که در سال های گذشته خبری از آن در تارنماهای ایرانی نبود؟


1. مقامات سعودی از ورود بیش از یک میلیون و ۲۶۰ حاجی از کشورهای مختلف به عربستان تا روز سوم ذی الحجه خبر داده‌اند. (سال 1393)
سایت خبر آنلاین دوشنبه 7 مهر 1393 ساعت چاپ 20:43:08

2. به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان، در حج امسال یک میلیون و 952 هزار و 817 حاجی از داخل و خارج عربستان حضور داشتند.
سایت فا.العالم.ای آر
پنجشنبه 2 مهر 1394 ساعت چاپ 9:43:12 (3943465) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.