نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241290
حجاب، بچه ها، تلویزیون
بخش تعاملی الف - معصومه مهرنامی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۳
یکی از واجبات دین اسلام حجاب برای زنان و دختران بالغ است که رعایت کردن آن در جامعه ما اجباری است اجباری بودن حجاب آموزش آنرا می طلبد. سیما همان طوریکه نحوه آموزش رانندگی را از تکالیف خود می داند در باب حجاب هم می باید برنامه درستی را دنبال کند. در سریال های تلویزیون خط قرمز هایی وجود دارد که برنامه سازان باید آن ها را رعایت کنند مثلا خوابیدن با حجاب هر چند اصلا جالب نیست اما وجود دارد یا محجبه بودن زنان و دختران در خانه به همین ترتیب.

این دستورالعمل بصورت عام در سیما رعایت می شود در حالیکه در برنامه های انیمیشن لزومی به رعایت آن نیست کارتون نقاشی متحرک است و تا به حال فتوایی مبنی بر رعایت حجاب در کارتون نیست. چرا در انیمیشن های ساخت داخل دختران در هر سنی بالغ یا نا بالغ در خانه مقنعه بسر دارند اگرهدف آموزش است باید به بچه ها یاد بدهیم دختران بالغ در خانه اجباری به حجاب ندارند و در کارتون ها نشان دهیم دختر وقتی از خانه خارج می شود یا در برابر نامحرم باید حجاب داشته باشد حتی مادران در این برنامه ها می توانند در خانه آراسته باشند نقاشی موجود جاندار نیست که گناهی مرتکب شویم باید قبول کنیم نحوه آموزش غلط مخرب و سبب دین گریزی می شود سیما و سایر نهادهای ذیربط اصل را بر آموزش دین داران گذاشته اند.

جمعیت هدف کسانی هستند که از قبل اعتقاداتی دارند در حالیکه آموزش باید از پله اول شروع شود این روال تقریبا در تمامی برنامه های تلویزیون دنبال می شود اخیرا یکی دو مجری کارشناس بحث های چالشی راه انداخته اند اما چون خودشان به آنچه می گویند اعتقاد ندارند و تنها هدایت برنامه به سمتی که می خواهند مد نظر است بنابراین موفق نمی شوند و تنها افرادی که اعتقادات دینی دارند برنامه را تماشا می کنند.

اوایل انقلاب مباحث بین اساتید و تئوریسین های افکار ماتریالیستی در تلویزیون پخش شد که می توانست بسیار سودمند باشد که متاسفانه ادامه پیدا نکرد. سیاستگذاران باید برنامه هایی بسازند که همه اقشار را هدایت کند. آنهایی که در جامعه رعایت واجبات را نمی کنند نیاز به ارشاد دارند. بچه ها باید گروه هدف باشند ودرست و دلچسب جذب و هدایت شوند.

کارتون های فعلی حجاب را به بدترین شکل نمایش می دهند. مادر در خانه خلوت خودش با چادر مشغول خیاطی است آخر در منزل کدام عالم دین اینگونه است این یعنی از خدا هم باید حجاب کرد اگر در سریال نمی شود درون منزل را واقعی نشان دهیم در کارتون لااقل بابچه ها جذابتر عمل کنیم.
 
کلمات کلیدی : معصومه مهرنامی
 
آریابان
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۳:۲۱:۲۵
اصرار بر یک امر خلاف واقع و خلاف کاربرد و نارایج در جامعه ، بدانجا رهنمود میشود که ما به فراوانی آدم هایی رو در دور و
برمون می بینیم که چند شخصیتی !!!! شده اند و « هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد و......» ؛

عدم تثبیت شخصیت از آفت های دردناک تبلیغات بیرویه و فراگیر و ترسیم واقعیت ها در یک فضای آرمانی و انتزاعی
صرف می باشد ؛ (2369569) (alef-10)
 
مهرداد
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۳:۴۴:۰۸
ممنون بابت مطلب مفیدتون ، این را هم باید اضافه کرد که

تضاد و تعارض واقعیت موجود با فضای آرمانی و انتزاعی که ارایه میشود

علاوه بر شخصیت های بلاتکلیف و بی ثبات باعث افسردگی هم میشود . (2372233) (alef-13)
 
صابر
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۷:۴۱:۳۷
با وجود این تئوریسین هاست که پر بیتتده ترین برنامه تلوزیون با 2 میلیون بیننده سالهاست رکورد میزنه که اونم به خاطر فوتبالی بودنشه.... جمعیت ایران حدود 75..... (2369824) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۲۱:۳۷:۱۶
در فیلمها و سریالهای خارجی، بازیگر زنده، حجاب ندارد ولی در کارتونهای ایرانی، شخصیتها حجاب می گذارند. یک تحقیق انجام دهید که انسان از شخصیت زنده بیشتر تاثیر می پذیرد یا از شخصیت کارتونی؟ (2370017) (alef-13)
 
ببوگلابی
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۰:۰۰:۳۰
متاسفانه هزار بار در خصوص حجاب بحث شده و اجباری بوددنش هرگز به نتیجه نمیرسه چون حجاب بطور سریع در قرآن بخصوص حجاب سر واجب نشده است و همین امر که با ذات ما منافات دارد نمیتونه اجباری باشه ولی در بحث نماز همه مردم به راحتی پذیرفته اند و رعایت میکنند (2370144) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۰:۵۷:۲۸
حجاب به خصوص حجاب سر در قرآن اومده و واجب شده شما اگه نمی خوای جست و جو کنی و یا نمی خوای قبول کنی بحث جداییه (2371871) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۲۲:۳۰:۲۶
حد فعلی رسانه ملی ما اینه
وقتی مدیران دغدغه ندارند چه انتظاری دارید
مدیرانی که به فکر حقوق و مزایا و جایگاه و ... هستند طبیعیه که به فکر کیفیت نباشند. (2371371) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۰۷:۵۶:۰۸
دیروز بخاطر دخترم مجبور به دیدن برنامه فیتیله ها که به یک شو تبلیغاتی تبدیل شده بودم

واقعا" حال من و فرزندم بهم خورد . (2371649) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۴:۰۵:۲۴
بی حجابی اگه سیاسی باشه اشکال نداره، همونطور که دیشب که راجع به منافقین یه برنامه داشت به راحتی خانومهای بی حجاب ایرانی رو کلوزآپ نشون میداد. (2372265) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۱:۲۰:۱۹
کارتون مهارت های زندگی که از شبکه پویا پخش می شود از کارتون های شدیدا مورد علاقه دختران 3 و 8 ساله ام است و انصافا نکات آموزنده ای دارد اما این مورد هم مورد سوال فرزندانم بوده که چرا تو خونه خانمها حجاب دارن. ایکاش به این نکته هم رعایت می شد. مرز نا محرم و محرم رو در کارتون میشه نشون داد. (2373392) (alef-10)