توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 176293
رایزنی مقامات هند و ایران برای تبادل پول نفت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۳
گروهی از مقامات هندی به منظور یافتن روشی جدید برای پرداخت پول نفت وارداتی از ایران از روز جمعه در تهران به سر می‌برند.

به گزارش فارس به نقل از پرس تراست آو ایندیا، با اجرای دور جدید تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران از ۶ فوریه (۱۸ بهمن)، احتمال دارد که هند دیگر از ماه آینده نتواند پول نفت ایران را از طریق بانک ترکیه‌ای «هالک» پرداخت کند.

بر اساس این گزارش، هند ۱۸ ماه است که ۵۵ درصد پول نفت وارداتی از ایران به ارزش ۱۰ میلیارد دلار را به یورو و از طریق این بانک ترکیه‌ای پرداخت می‌کند و باقی این مبلغ به روپیه و از طریق بانک «یو‌سی‌اُ» هند در کلکته به حساب ایران واریز می‌شود. تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا که از ۶ فوریه به اجرا درخواهد آمد، بانک‌های خارجی را از انتقال درآمدهای نفتی ایران به تهران منع می‌کند.

این امر به این معنی است که ایران مجبور خواهد شد تا درآمدهای نفتی خود را در حساب‌ بانک‌های محلی کشورهای خریدار نفت خود نگاه دارد. ایران تنها می‌تواند از این درآمدها برای خرید خدمات و کالاهای «مجاز» از آن کشور مانند غذا، دارو و تجهیزات پایه پزشکی استفاده کند.

مقامات هندی می‌گویند: در صورت اجرای این تحریم‌ها، شرکت ملی نفت ایران مجبور خواهد بود تا تمامی درآمدهای حاصل از فروش نفت به پالایشگاه‌های هندی را در بانک «یو‌سی‌اُ» یا بانک‌های دیگر این کشور سپرده‌گذاری کند و از این پول تنها می‌تواند برای خرید کالاها و خدمات مجاز هندی استفاده کند.

به نوشته این گزارش، این اقدام عملی است اما مشکل اینجاست که واردات ایران از هند تنها یک پنجم درآمدهای حاصل از فروش نفت به دهلی‌نو است. یک گروه از مقامات هندی از روز جمعه به منظور رایزنی در مورد چگونگی پرداخت پول نفت به ایران پس از ۶ فوریه، موعد اجرای تحریم‌های جدید، در تهران به سر می‌برند.

حدود ۱۴ هزار کرور روپیه در حساب شرکت ملی نفت ایران در بانک «یو‌سی‌اُ» وجود دارد. به گفته مقامات هندی، اگر پرداخت با یورو متوقف شود و تمامی پرداخت‌ها با روپیه صورت گیرد، حساب ایران در این بانک یک‌‌‌شبه پر از پول می‌شود و این امر ایران را به افزایش واردات گندم و دیگر کالاها از هند ترغیب خواهد کرد.

واردات نفت از ایران از ۱۷.۴ میلیون تن در سال گذشته به حدود ۱۴ میلیون تن در سال مالی کنونی رسیده است و در صورتی که راه‌حلی برای مشکل پرداخت یافت نشود، این میزان به شدت کاهش خواهد یافت.

این مقامات تصریح کردند: حتی کشورهای معاف از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز در صورت اجرای تحریم‌های جدید اگر از بانک های خود برای انتقال پول نفت به ایران استفاده کنند، با مجازات‌های تحریمی دولت آمریکا روبرو خواهند شد.
 
کلمات کلیدی : ایران +هند