نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505396
حذف طلاق از شناسنامه موجب بی اعتمادی می‌شود / خواستند ابرو را اصلاح کنند ولی چشم را کور کردند!
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
اخیرا سازمان ثبت احوال از تهیه پیش نویس طرحی خبرداد که براساس آن واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه حذف شود البته به گفته رییس این سازمان ، طلاق فقط از شناسنامه خانم هایی حذف می شود که عقد کرده اند اما دوشیزه هستند.

با وجود اینکه این طرح یک بار در مجلس شورای اسلامی مطرح و رد شد اما هم اکنون دوباره سازمان ثبت واحوال درصدد احیا و تلاش برای تصویب آن برآمده است.

این طرح اگرچه با هدف رفع موانع در جهت ازدواج مجدد زنان مطلقه تهیه شده اما در جای خود مخالفان و واکنش های بسیاری را بدنبال داشته است.

 سید حسین سراج زاده رییس انجمن جامعه شناسی ایران وعضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی در گفت وگویی ابعاد وتبعات اجتماعی این طرح را مورد بررسی قرار داد:

طرح حذف عنوان طلاق از شناسنامه از نگاه شما به عنوان یک جامعه شناس چگونه طرحی است؟

مسلما این طرح از نگاه جامعه شناسی پیامدهای اجتماعی و فرهنگی نامطلوبی بدنبال دارد .به بیان دیگر طراحان این طرح خواستند ابرو را اصلاح کنند ولی چشم را کور کردند.فراموش نکنیم ازدواج یک رابطه انسانی ،عاطفی و اجتماعی محکم و پایدار است وشرط لازم برای ایجاد این رابطه و تداوم آن اعتماد وصداقت است .اما متاسفانه این طرح به دلیل پنهان کاریهای که بدنبال دارد موجب بروز بی اعتمادی در میان زوجین می شود.

یعنی طراحان این طرح چنین تبعاتی را درنظر نداشتند؟

احتمالا این طرح با توجه به فرهنگ موجود جامعه که طلاق امری مذموم است،خصوصا برای خانم ها پیش بینی شده است .لذا بدنبال راهکاری برآمدند تا خانم هایی که یک بار ازدواج ناموفق داشتند بتوانند دوباره ازدواج کنند.اما تازمانی که نگاه فرهنگی جامعه نسبت به طلاق تغییر نکند حذف آن از شناسنامه نیز دردی را دوا نمی کند.زیرا در آن صورت مردانی که نسبت به ازدواج قبلی همسر خود حساس هستند در جستجوی کشف حقیقت برمی آیند و به هر ترتیب از ازدواج قبلی همسر خودخبردار خواهند شد.و همین رفتار موجب کاهش اعتماد اجتماعی و سرمایه های اجتماعی درجامعه می شود.

یکی از نقدهایی که مطرح می کنند این است که چرا فقط زنان ،مردان هم باید ازامکان حذف طلاق از شناسنامه خود برخوردار باشند

بله اگر بحث حذف نام طلاق از شناسنامه مطرح است باید در مورد مردان هم این امکان وجود داشته باشد.اساسا چنین نگاهی درست نیست.طلاق از نگاه جامعه شناسی یک راه حل است برای رهایی از مشکلات.لذا در این صورت طلاق نه تنها خیلی مذموم نیست بلکه یک گزینه شرعی وقانونی و حتی اخلاقی است.

از نگاه شما راه حل چیست؟

ابتدا باید به جامعه آموزش داده شود با مطالعه ودقت وبررسی لازم همسر آینده خود را انتخاب کنند.حال ممکن به جایی برسند که چاره ای جز طلاق وجود ندارند در این صورت باید نگاه جامعه به طلاق تصحیح شود.که طلاق امری کاملا عادی است وراهکاری است برای رهایی از مشکلات.چنانچه این نگاه تغییر نیابد آن وقت حذف آن از شناسنامه نیز فایده ای نخواهد داشت.شروع یک زندگی زناشویی باید براساس اعتماد وصداقت باشد .

پس بنظر این طرح می تواند فقط پاک کردن صورت مسئله تلقی شود؟

خیر پاک کردن صورت مسئله هم نیست تا زمانیکه نگاه جامعه به طلاق تغییر نیابد آنهاییکه به این موضوع حساس هستند حتما با جستجو و تحقیق سر از ماجرا در می آورند بنابراین صورت مسئله هم پاک نمی شود. باید گفت این طرح آن هدفی را که درنظر دارد تامین نمی کند.جامعه امروز باید بپذیرد که بنابرشرایط زندگی امروزه ،آمار طلاق هیچگاه به میزان دوره های گذشته برنخواهد گشت.وحتما بسیار بالاتر خواهدبود.به هرحال باید پذیرفت اگرچه که طلاق خوب نیست ولی درشرایطی یک راه حل است ونباید بار این راه حل را بردوش زنان ومردان قرار دهیم.

منبع:جام جم آنلاین
 
کلمات کلیدی : ازدواج + طلاق + حذف واژه طلاق از شناسنامه
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۱۲:۰۸:۳۸
این طرح در صورتی می‌تواند موفق باشد که زنان نسبت به زندگی گذشته خود «صداقت» !!!!!!!!!!!!!!! را رعایت کنند (4534728) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۲۰:۰۵:۱۰
دختر بیچاره تحصیل کرده و مومن برادرم چه گناهی کرده بود که فکر می کرد با خانواده ای مومن وصلت کرده در حالیکه مریضی پسرشان را حتی خودشان هم نمی دانستند و وقتی شروع به ضرب وشتم این دختر کرد و به خاطر بیماری شیدایی با هر زنی که میدید در هم می آمیخت چه است
که باید بار طلاق را با نگاه و حرف و حدیث مردم بکشد
تازه او که الان همسر این دختر نیست که اسمش در شناسنامه باشد
چون در کشور ما آمار و ثبت درست نیست جورش را باید زنان تحمل کنند ؟؟؟؟
اگر یک اداره ثبت درست رفتار کند هر کسی می تواند استعلام کند که چه کسی ازدواح کرده است
در ضمن یک ازدواج پایدار وقتی است که با صداقت شروع شود و معمولا همه زندگی پایدار می خواهند
مگر شما خودتا ن دختر یا خواهر یا مادر ندارید که این گونه بر زنان می تازید ؟؟؟؟ (4537624) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.