توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425593
الکتورهایی که خلاف رأی ایالت‌شان به ترامپ رأی نمی‌دهند +عکس
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۲
آرتور سیسنروس از ایالت تگزاس گفته نمی‌تواند به ترامپ رأی دهد اما برای اینکه با نظر مردم ایالتش مخالفت نکرده باشد، استعفا می‌دهد و به قول خودش به «عزاداری برای نظام ازدست‌رفته آمریکا» می‌نشیند.
 
 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، 37! این عدد می‌تواند همه آن چیزی باشد که گروه های فشارِ حامی هیلاری کلینتون از مجمع الکترال می‌خواهند؛ مجمعی که 19 دسامبر در واشینگتن تشکیل می‌شود و نمایندگان هر ایالت، آرای ایالت خود را به سبد کاندیدای پیروز می‌ریزند.

دانلد ترامپ با وجود کسری بیش از 2.5 میلیونی در مجموع آرا،‌ 306 رأی الکترال را از آن خود کرده و تنها اگر 37 نفر از نمایندگان الکترال در ایالت‌هایی که ترامپ رأی اکثریت را از خود کرده است، حاضر شوند به هیلاری کلینتون رأی دهند، دانلد در روز 19 دسامبر در مجمع الکترال رأی اکثریت را از دست خواهد داد و باید اثاث‌کشی به کاخ سفید را در خواب‌های شبانه‌اش دنبال کند.

سازوکار این رخداد احتمالی در گزارش دیگری تشریح شده است. موضوع گزارش حاضر چیز دیگری است: آیا از 8 نوامبر (زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالات متحده) هیچ کدام از نمایندگان الکترال راضی شده اند به رأی ایالت خود پشت کنند و لقب «الکتورهای عاصی» (Faithless electors) را به جان بخرند؟

گروه‌های فشار متعدد به ویژه پس از ناآرامی‌های پساانتخاباتی در ایالات متحده فعال شده‌اند تا الکتورها را برای این کار راضی کنند. حتی گروهی با نام «الکتورهای همیلتون» در تلاش است تا اعضای مجمع الکترال را راضی کند اگر از هیلاریِ دموکرات خوششان نمی‌آید یا نمی‌خواهند، اصلاً به میت رامنی یا جان کِیسیک رأی دهند که جمهوری‌خواه است.

این افراد معتقدند بر اساس یادداشت‌های الکساندر همیلتون در زمان نگارش قانون اساسی ایالات متحده، اساساً فلسفه وجودی مجمع الکترال، یکی همین است که نگذارد دموکراسیِ کامل، منجر به هرج و مرج یا حاکمیت یک عامل خارجی یا سیاستمداری اقتدارگرا شود، که این موارد به نظر آنها بر ترامپ صدق می‌کند. بنابر این اگر مجمع الکترال، هم اکنون دست به کار نشود و جلوی این اتفاق را نگیرد، مخصوصاً در زمانی که در مجموع ایالات متحده آرای هیلاری بیش از 2.5 میلیون از آرای دانلد، پیش است، دیگر ارزش وجودی خود را از دست خواهد داد.

گروه‌های فشار می‌خواهند این‌گونه نشان دهند که ترامپ، مخالف همه قواعد و بنیان‌های نظام آمریکا (anti-establishment) است. اطلاق این صفت به دانلد یعنی بیایید مباحث جناحی را کنار بگذاریم و بفهمیم که او یک دشمن خارجی در میان ما است! پذیرفتن این مطلب البته راحت نیست اما اگر سیا و نهادهای امنیتی آمریکا رسماً نتیجه تحقیقات خود را در مورد دخالت سایبری روسیه در نتایج انتخابات،‌مثبت اعلام کنند، پذیرش آن راحتتر می‌شود.

عجیب این است که ترامپ در این روزها به جای سیاست محتاطانه، رفتارهای خارق‌العاده از خودش بروز می‌دهد که ممکن است بسیاری را در ایالات متحده از آمدن او بترساند. همین چند روز پیش بود که تلفن را برداشت و شماره دفتر کار رئیس‌جمهور تایوان را گرفت؛ کاری که در 37 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

هواداران ترامپ می‌گویند آنچه با آمدن ترامپ به خطر می‌افتد، نه اصل آمریکا و منافع ملی، بلکه منافع طبقه‌ای از نخبگان سیاسی و فکری است که دست در دست بنگاه‌های بزرگ اقتصادی دارند و رسانه‌ها نیز در اختیار آنها است، یکی همین واشینگتن‌پست که فیلم ضبط‌شده از سخنان توهین‌آمیز ترامپ پیرامون زنان را پیش از انتخابات منتشر کرد به این امید که دست‌کم نیمی از مردم آمریکا او را پس بزنند.

این تنها راهی است که ممکن است الکتورهای جمهوری‌خواه را راضی کند دست از قول و قسم خود برای رأی‌دادن به نامزد حزب خود بردارند و رأی ایالت خود را عوض کنند، چرا که آنها به اصل ملیت و بنیان قوانین آمریکا هم قسم خورده‌اند، مانند همه شهروندان این کشور؛ مسأله‌ای که موجب شده تایم چنین الکتورهایی را اتفاقاً باورمند و مؤمن (برخلاف عاصی) بداند و کریستوفر سوپرون نیز در نامه سرگشاده خود بر آن تأکید کرده است.

 

 
اگر نهادهای امنیتی آمریکا دستکاری خارجی در نتایج انتخابات را رسماً تأیید کنند، آرای الکترال عملاً به نفع هیلاری برمی‌گردد، بدون اینکه نیازی به مخالفت الکتورها با رأی ایالت‌شان باشد

کریستوفر چراغ اول را روشن کرده است. او نماینده الکترال از ایالت تگزاس است که در آن، ترامپ با بیش از 4.5 میلیون رأی توانست 52.6% آرا را از آن خود کند. اما حالا در بیانیه‌ای اعلام کرده است به دلیل رفتارها خاص آقای ترامپ که موجب جدایی و تفرقه در ایالات متحده شده است، به او رأی نخواهد داد.

سوپرون نوشته است «من از بسیاری از رهبران حزب جمهوری‌خواه، بیشتر برای آن مایه گذاشته‌ام. اما بدهکار حزب نیستم (که مجبور باشم به ترامپ رأی دهم). من بدهکار فرزندانم هستم. چون باید برای فردای آنها ملتی قابل اعتماد برجای بگذارم». او همچنین به نامه‌ای اشاره کرده که پیش از انتخابات توسط 50 تن از سیاستمداران باسابقه حزب جمهوری‌خواه امضا شده بود و دانلد را «رئیس‌جمهوری خطرناک» توصیف کرده بود.

کریستوفر علاوه بر اینکه اطرافیان ترامپ را قانون‌شکن و لنینیست دانسته است، خود او را به دلیل فعالیت‌‌های اقتصادی در کشورهای دیگر معضلی برای ریاست‌جمهوری آمریکا دانسته است، زیرا به نظر او منافع خصوصی دانلد در کشورهای مختلف ممکن است منجر به باج‌گیریِ آن دولت‌ها از سیاست خارجی واشینگتن شود.

به جز سوپرون، آرتور سیسنروس از همان ایالت تگزاس نیز گفته نمی‌تواند به ترامپ رأی دهد اما برای اینکه با نظر مردم ایالتش مخالفت نکرده باشد، استعفا می‌دهد و به قول خودش به «عزاداری برای نظام ازدست‌رفته آمریکا» می‌نشیند.
 
او در بیانیه‌ای سرگشاده نوشته است «والدین بهترین انتخاب را مطابق منافع فرزندانشان انجام می‌دهند، گر چه گاهی مطابق میل فرزندانشان نباشد.» به نظر او «فلسفه وجودی مجمع الکترال از زمانی که ایالت‌ها رأی خود را به الکتورها دیکته کردند، تباه شد.»

جالبتر اینکه گروه های فشارِ حامی ترامپ هم بیکار ننشسته‌اند. آنها نیز چند نفر را راضی کرده‌اند تا دست کم اعلام کند احتمالاً به هیلاری رأی نخواهند داد:

* وینزنز کالر از کالیفرنیا
* جراد ساتن، پُلی باکا و رابرت نمانیک از کلورادو
* پیتر چیافالو، لوی گوئرا و رابرت ساتیاکوم از واشینگتن

این می‌تواند تلاش گروه مقابل را فرسایشی کند زیرا عددی که باید به آن برسند، خیلی بیشتر از 37 می‌شود.

گروه همیلتون حتی ادعا کرده در ایالت‌هایی که جریمه مالی برای الیکتورهای عاصی در نظر گرفته اند،‌ حاضر است جریمه کسانی که روز 19 دسامبر به جای کلینتون به ترامپ رأی دهند را پرداخت کند، اما ظاهراً تلاش‌ها تا کنون زیاد نتیجه‌بخش نبوده است. با این شرایط، تنها یک راه برای کنارزدن ترامپ باقی می‌ماند: نهادهای امنیتی آمریکا دستکاری در نتایج انتخابات را رسماً تأیید کنند تا نتیجه جدید به نفع هیلاری کلینتون اعلام شود یا در برخی حوزه‌ها انتخابات مجدد برگزار شود.
 
کلمات کلیدی : ترامپ+کلینتون+انتخابات آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.