نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455699
رهبر انقلاب در پیام نوروزی مطرح کردند:
سال ۹۶ سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال»/ من از وضع مردم مطلعم/ تلخی کام مردم را با همه وجود حس می‌کنم/ مسئولان بر تولید و اشتغال تمرکز کنند
بخش خبری الف، 30 اسفند 95
تلخی‌ها و سختی‌ها عمدتاً مربوط به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است؛ طبقات متوسّط و ضعیف در طول سال درگیر این مشکلات بودند و همچنان هستند؛ چون از وضع مردم مطّلع هستم، لذا تلخی را با همه‌ی وجود حس میکنم؛ تلخی کامِ مردم، بخصوص مردمِ ضعیف و فرودست و طبقات ضعیف که مربوط به مسائل اقتصادی و مشکلات اقتصادی است، مثل گرانی، مثل بیکاری، مثل آسیب‌های اجتماعی که آنها هم عمدتاً منشأ اقتصادی دارند؛ مثل تبعیض‌ها و نابرابری‌ها.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۵
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶، سال جدید را سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نام‌گذاری کردند.

 متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ اَبیها وَ بَعلِها وَ بَنیها.(۱)

 میلاد مبارک حضرت فاطمه‌ی زهرا، صدّیقه‌ی کبریٰ (سلام‌الله‌علیها) را و عید نوروز را به همه‌ی شما هم‌میهنان عزیز تبریک عرض میکنم. عیدتان مبارک باشد هم‌میهنان عزیز، ملّت بزرگ ایران، جوانان عزیز، قشرهای گوناگون مردم! و بویژه تبریک عرض میکنم به خانواده‌های عزیز شهیدان و جانبازان و ایثارگران و همچنین به همه‌ی ملّتهایی که با عید نوروز آشنا هستند و آن را گرامی میدارند.

 خدای متعال را بر این فرصت سپاس میگویم که یک بارِ دیگر توفیق داد عید نوروز را به شما ملّت عزیز ایران تبریک عرض کنم؛ امیدواریم که سالِ بسیار خوب و مبارک و بابرکتی و همراه با امنیّت و رفاهی در انتظار ملّت ایران باشد و سال ۹۶، ان‌شاءالله سال خوشی برای همه‌ی ملّت ایران و برای مسلمانان جهان باشد؛ همه‌ی خانواده‌های ایرانی، همه‌ی ایرانیان عزیز ان‌شاءالله در این سالی که در این لحظه آغاز شد، مشمول لطف و رحمت و برکت الهی باشند.

 اگر بخواهیم یک ارزیابی‌ای بکنیم از سالی که گذشت -سال ۹۵- باید بگوییم آن سال هم مثل همه‌ی سالهای دیگر شادی‌ها و غمهایی داشت، تلخی‌ها و شیرینی‌هایی داشت؛ منظور تلخی‌ها و شیرینی‌های مربوط به ملّت است، مسائل شخصی مورد نظر نیست. هم شیرینی داشتیم در سال گذشته، شادی داشتیم که این شادی‌ها مربوط است به عزّت ملّی، امنیّت ملّی، همّت جوانانه در میان ملّت ایران و حرکات مؤمنانه‌ی فراگیر در همه جای کشور؛ هم تلخی‌هایی داشتیم که عمدتاً مربوط به مسائل اقتصادی و اجتماعی است که اشاره‌ای به آنها خواهم کرد.

 عزّت ایران و ملّت عزیزمان در سال ۹۵ در سراسر سال مشهود بود؛ از آغاز سال تا پایان سال. دشمنان ما در همه جای دنیا اعتراف کردند به اقتدار ملّت ایران، به عظمت ملّت ایران؛ هویّت ملّت ایران خودش را در سراسر قضایای گوناگونِ این سال نشان داد. با یک بی‌احترامی‌ای که از سوی رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران شد، مردم، پُرشور و با حمیّت و غیرت در روز بیست و دوّم بهمن پاسخ آن را دادند؛ در روز قدس، در ماه مبارک رمضان، اجتماع عظیم مردم، هویّت و هدفهای این کشور را به همه‌ی دنیا نشان داد.

 امنیّت کشور در این محیط پُرتلاطم منطقه‌ای بلکه بین‌المللی، یک شاخص بسیار عمده و بزرگی برای ملّت ایران بود. امروز اطراف ما، کشورهایی که همسایگان ما هستند: از شرق کشور و جنوب شرقی کشور، تا شمال غربی کشور، کشورها دچار ناامنی هستند، منطقه دچار ناامنی است، ملّت ایران بحمدالله در طول سال یک امنیّت پایدار را تجربه کرد.

 همّت جوانانه‌ای که من اشاره کردم، ناشی از مشاهده و اطّلاع از فعّالیّتهای هزاران گروه جوان در سرتاسر کشور است، که به فعّالیّتهای پُرشور خود، چه در زمینه‌های علمی، چه در زمینه‌های فرهنگی، چه در زمینه‌های ورزشی، چه در زمینه‌های تولیدی، سرگرم هستند و اشتغال دارند، کارهای نو و ابتکارهای نوی را دارند ارائه میدهند و برای آینده‌ی کشور ذخیره فراهم میکنند.

 حرکات مؤمنانه‌ای که اشاره کردم، مراد، جلسات دینی پُرشور و گرم و گیرایی است که در سرتاسر سال وجود داشت؛ مربوط به مسائل ائمّه (علیهم‌السّلام)، مربوط به مسائل مهمّ دینی، از اعتکافها و عبادتها و ماه رمضان و پیاده‌روی اربعین و جلسات مهمّ عاشورا و دهه‌ی محرّم؛ اینها نقاط مثبت و شادی‌آفرین کشور ما و برای ملّت ما است.

 تلخی‌ها و سختی‌ها عمدتاً مربوط به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است؛ طبقات متوسّط و ضعیف در طول سال درگیر این مشکلات بودند و همچنان هستند؛ چون از وضع مردم مطّلع هستم، لذا تلخی را با همه‌ی وجود حس میکنم؛ تلخی کامِ مردم، بخصوص مردمِ ضعیف و فرودست و طبقات ضعیف که مربوط به مسائل اقتصادی و مشکلات اقتصادی است، مثل گرانی، مثل بیکاری، مثل آسیب‌های اجتماعی که آنها هم عمدتاً منشأ اقتصادی دارند؛ مثل تبعیض‌ها و نابرابری‌ها.

 خب، همه‌ی ما مسئولیم؛ هم پیش خدای متعال، هم پیش ملّت بایستی پاسخگو باشیم. من در سال «اقدام وعمل» -که سال ۹۵ بود- از مسئولین محترم خواستم که ستادی برای اقدام و عمل تشکیل بدهند و تشکیل دادند؛ کارهای خوبی هم خوشبختانه انجام گرفت که گزارش آن را به ما دادند؛ لکن آنچه انجام گرفته است، با آنچه مورد انتظار مردم و مورد انتظار ما است، فاصله‌ی زیادی دارد. در سخنرانی(۲) توضیح خواهم داد که بعضی از شاخصها و آمارهایی که ارائه میشود از مقامات مسئول، آمارهای مثبتی است؛ بعضی هم که از طرف خود مسئولین ارائه میشود، آمارهای منفی است؛ اینها را در مجموع بایستی مشاهده کرد.

 اقتصاد مقاومتی یک مجموعه است؛ این مجموعه اگر فقط در زیر نام اقتصاد مقاومتی مورد توجّه قرار بگیرد، ممکن است چندان منشأ اثر نباشد؛ من علاج را در این میبینم که این مجموعه را به نقاط مهم تقسیم کنیم و برای هر نقطه‌ی کلیدی و مهمّی یک فصلی از زمان را قرار بدهیم، و از مسئولین و افراد شاخص و از آحاد مردم بخواهیم که همه‌ی همّت خود را بر روی آن نقاط کلیدی متمرکز کنند؛ به نظر من علاج در این است که این نقطه‌ی کلیدی را امسال درست شناسایی کنیم. به اعتقاد من این نقطه‌ی کلیدی عبارت است از تولید، تولید داخلی؛ و اشتغال و عمدتاً اشتغال جوانان؛ اینها آن نقاط کلیدی اصلی است. اگر ما توانستیم روی این دو نقطه متمرکز بشویم و کارها را بر این اساس برنامه‌ریزی و دسته‌بندی بکنیم، تصوّر این است که کار به‌میزان زیادی جلو خواهد رفت و موفّقیّتهای چشمگیر و محسوسی پیش خواهد آمد. من در سخنرانی ان‌شاءالله خصوصیّاتی را که بر این دو نقطه‌ی کلیدی و اساسی مترتّب است توضیح خواهم داد؛ لذا من شعار امسال را «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» قرار میدهم؛ یعنی اقتصاد مقاومتی عنوان کلّی است، بعد تولید و اشتغال؛ این مجموع نقاطی است که بایستی همه بر روی آن متمرکز بشوند. مطالبه‌ی من و مطالبه‌ی مردم از مسئولین عزیز و محترم این است که بر روی این دو نقطه متمرکز بشوند و کارها را با برنامه‌ریزی انجام بدهند و ان‌شاءالله در پایان سال نتایج آن را بتوانند به مردم گزارش کنند.

 امیدواریم که همه‌ی شما در تحت عنایات حضرت بقیّةالله (ارواحنا فداه) و با دعای ارواح مطهّر شهیدان و امام بزرگوار، سال شاد و خوش و همراه با امنیّت و رفاهی را برخوردار باشید و با خود داشته باشید.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته


۱) عوالم‌العلوم، ج ۱۱، ص ۱۴
۲) سخنرانی معظّمٌ‌له در روز اوّل سال نو در حرم مطهّر رضوی (ع)
 
کلمات کلیدی : رهبر انقلاب، سال نو، عید نوروزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۵:۰۸:۵۶
کاش مسولین دیگه هم همچین دغدغه ای داشتن (4211540) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۵:۱۳:۲۶
عزیز ما هستی دقیقا درد جامعه را فرمودی (4211550) (alef-13)
 
بیکار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۵:۳۳:۱۳
بسم الله الرحمن الرحیم
بدستور رهبرمعظم انقلاب ما مقاومت میکنیم تا پیروز بشیم (4211565) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۵:۵۸:۳۲
اگر هدف گذاری مسولان در ریشه کنی فساد اقتصادی باشد بهترین اقدام درجهت تولید واشتغال خواهد بود که مهمترین ان پس گرفتن پولها از بدهکاران کلان بانکی می باشد (4211596) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۹:۳۷:۵۶
نجومی بگیر که نمیتونه مقاومتی باشه (4211806) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۰۱:۲۵:۵۵
⭕ای دولت امید ، بس کن دگر شعار
⭕تکلیف، روشن است . تکلیف در دو سال:
⭕تدبیر رهبری : اقدام با عمل
⭕تدبیر رهبری :تولید و اشتغال
🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁

✅"اقدام و عمل در جهت رونق تولید و اشتغال "در دو سال اخیر مهمترین دغدغه مقام معظم رهبری بوده است .
✅ اما دریغ که چشم و گوش و هوشی برای دیدن و شنیدن نیست . این دغدغه های حضرت آقا مدتهاست به گوش زیرین ترین طبقه های جامعه رسیده و درک شده است اما متاسفانه ...
❤حضرت آقا ! ❤شرمنده ایم !
✅از بغض نفسگیری که در پیام نوروزی امسال در حجم گلویتان بود .
❤آقا ! ❤به مادرت زهرا(س)شرمنده ایم .... (4212077) (alef-13)
 
مشهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۰۵:۱۰:۰۸
اولین اقدام در مسیر اقتصاد مقاومتی و تولید باید توسط نهادهای صاحب سرمایه غیر دولتی انجام شود و به جای پیمانکاری که دوشیدن دولت است باید به تولید بدون سوء استفاده از منابع بانکی روی آورند تا هنر مدیریت غیر رانتی خود را نشان دهند.

در تولید ،بازار قیمت فروش را تحمیل می کند و باید رقابت کرد و نمی توان بهای تمام شده محصول را با هر نوع مدیریتی از مشتری گرفت.

باید به جای منتقد شدن الگو شد و بقیه صاحبان سرمایه بخش خصوصی نیزاین الگو ها را دنبال کنند.

از آقای توکلی تقاضا می کنم در این سایت الگو های موفق اقتصاد مقاومتی غیر رانتی را با آمار و ارقام قابل استناد معرفی کنند تا از فضای انتزاعی خارج شویم و راه نقد و ارزیابی این الگو ها نیز باز بماند تا دغدغه رهبری به طور پویا دنبال شود.

یعنی شفافیت در معرفی الگو های عینی اقتصاد مقاومتی در تولید به جای حرف های کلی زدن می تواند دغدغه رهبری را جامه عمل بپوشاند.

کشور ما اکنون به مجتمع تجاری و مال و مگا مال و مولتی مگا مال ........ نیاز ندارد.به اندیشه مولد و پویا و اشتغال دائمی نیاز داریم.

وابستگان رژیم پهلوی فاسد بودند ولی صنایع بزرگ و پر اشتغالی را به یادگار گذاشتند.
ولی متاسفانه یاد گاری صاحبان سرمایه های بزرگ نزدیک به نظام ما یرج ها و مال ها و مجتمع های جاری خالی از سکنه است.اگر خود را نقد نکنیم و بیخودی برای خود هورا بکشیم ،دائما باید در دور باطل بچرخیم.

مطمئن هستم که جسارت انتشار این مطلب را ندارید. (4212189) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۱۵:۴۱:۳۴
جانم فدای رهبر (4212684) (alef-13)
 
علی شیراز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۲۰:۰۶:۴۲
فکر میکنیم با کمتر خرید کردن اقتصاد مقاومتی میشه و یا هرجنس ایران با هر کیفیتی بخریم. خواهشا بازرسی ها را قوی کنید تا مردم جنس خوب ایرانی بخرن و مفید خرید کنند.دولت هم به اجناس باکیفیت کمک مالی کند. این راهشه (4216345) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته